بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

بهترین مکمل ‌ها برای خشک کردن و کات بدن کدام است؟

بهترین مکمل ها برای خشک کردن و کات بدن را می‌شناسید؟ کات کردن به چه معنی است؟ کات کردن در بدن سازی به معنای کاهش مقدار چربی بدن و افزایش تعداد و قطر عضلات است. این عمل به ویژه برای رسیدن به فرم ایده‌آل و شیب دادن به عضلات بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در فرایند عضله سازی و افزایش حجم عضله‌ها، علاوه بر انجام حرکات اصولی و ورزش‌های زمان بندی شده، بهره‌مندی از برنامه تغذیه‌ای مناسب و مصرف مکمل‌های خوراکی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

به همین دلیل اغلب مربی‌های ورزشی خوردن این نوع مکمل‌ها را با توجه به برنامه زمانی و حجم ورزش روزانه به ورزشکاران توصیه می‌کنند. مواد غذایی موجود در فرمولاسیون مکمل‌های خوراکی علاوه بر کمک به چربی سوزی و رفع کالری اضافی، در تسریع روند عضله سازی موثر هستند. در ادامه این مقاله از ژین طب شما را با بهترین مکمل ‌ها برای خشک کردن و کات بدن، آشنا می‌کنیم.

کات کردن در بدن سازی یعنی چه؟

مرحله کات کردن در بدنسازی به معنای افزایش زیبایی و ایجاد فرم مناسب در عضلات و اندام‌ها است. خشک کردن و کات کردن زمانی به بهترین شکل صورت می‌گیرد که شاخص توده عضلانی افزایش یافته و توده‌های چربی به کمترین حد برسند. کاهش چربی بدن و کمک‌ به تناسب اندام، دستاوردهای مرحله خشک و کات کردن در فرایند بدنسازی هستند. برای موفقیت و گرفتن بهترین نتیجه لازم است انجام حرکات ورزشی با خوردن مواد مغذی و مکمل‌ها همراه باشد. این رژیم غذایی دارای میزان کربوهیدرات کم و کنترل شده‌ای است.

علاوه بر این لازم است به طور مداوم و مستمر به انجام تمرینات بدنسازی پرداخت. استفاده از مکمل‌های ورزشی را می‌توان بخشی از برنامه کات کردن دانست که فرایند تناسب اندام تسریع و تسهیل می‌کنند. با انجام روش کات کردن، حجم عضلات به حداکثر رسیده و شکل ماهیچه‌ها دستخوش تغییرات مطلوب می‌شود. با انجام این روش چربی‌های اضافی که در ماهیچه‌ها و اندام‌ها ذخیره شده است به بهترین شکل تحلیل می‌روند.

علاوه بر چربی‌ها، با انجام مرحله کات کردن، حجم آب نیز کاهش می‌یابد و به این ترتیب حجم‌ عمده بدن که ار عضلات تشکیل شده است به شکل جذاب‌تر نمایان‌ می‌شود. موثر واقع شدن مرحله کات در گرو توجه به رژیم غذایی مناسب و استفاده از مکمل‌ها است و لازم است تمرینات مرتبط را نیز به شکل اصولی انجام دهید.

بیشتر بخوانید: بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری؛ بررسی ۱۲ دارو و مکمل کاهش وزن محبوب

خشک کردن در بدنسازی یعنی چه؟

خشک کردن در بدنسازی نیز با افزایش توده عضلانی و کاهش توده چربی بدن در ارتباط است. خشک کردن عضلات، ماهیچه‌ها را سفت‌ و متراکم‌ کرده و حالتی زیبا و پیچیده به آن‌ها می‌بخشد. از آنجایی که مصرف بالای کربوهیدرات و چربی، چربی فرونشسته در عضلات را افزایش داده و سبب تغییر شکل واقعی ماهیچه‌ها می‌شود، با استفاده از مرحله خشک کردن می‌توان توده چربی را تا حد لازم کاهس داده و با افزایش تراکم توده عضلات، شکلی زیبا به آن‌ها داد.

چنانچه مرحله خشک کردن در فرایند بدنسازی به خوبی انجام نشود، بدن دچار کاتابولیسم می‌شود. بر این اساس توده عضلانی افت کرده و شکل مناسب ماهیچه‌ها که در طول زمان برای فرم دادن به آن‌ها به انجام تمرینات پرداختید، از بین می‌رود. انجام صحیح مرحله خشک کردن، عضلات شما را زیباتر جلوه می‌دهد. به این شکل که در پایان یک دوره مشخص می‌توان عضلات قوی را به شکل جداگانه مشاهده نمود.

بهترین مکمل‌ ها برای خشک کردن و کات بدن کدامند؟

خشک کردن و کات کردن بدن از مهم‌ترین فعالیت‌ها و تمرینات در بدنسازی هستند که با هدف ایجاد تعادل در توده چربی بدن صورت می‌گیرد. به منظور افزایش تاثیرات کات و خشک کردن بدن، مربی ورزشی یک رژیم غذایی مناسب را توصیه کرده و بر روی توجه به مقدار مصرف پروتئین و سایر فراورده‌های غذایی تاکید می‌کند. کار با وزنه‌های مختلف، انجام تمرینات هوازی و اینتروال برای موثر واقع شدن روش کات و خشک کردن مناسب هستند. در این بخش بهترین مکمل‌های موجود در بدن که برای خشک کردن و کات کردن بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند را معرفی می‌کنیم:

1. مکمل پروتئین وی از بهترین مکمل ها برای خشک کردن و کات بدن

مکمل پروتئین وی بهترین مکمل ها برای خشک کردن و کات بدن |ژین طب

در پروتئین آب پنیر تمامی اسیدهای آمینه که مصرف آن‌ها برای بدن ضروری است وجود دارد. این مواد در شکل دادن به بافت‌های عضلانی و ایجاد فرم ایده‌آل در ماهیچه‌ها گزینه‌ای مناسب محسوب می‌شوند. مصرف مکمل whey protein همراه با ورزش کردن به شکل برنامه ریزی شده تحت نظر مربی، فرایند عضله‌ سازی در ورزشکاران را بهبود می‌دهد. وقتی در مراحل خشک کردن و کات کردن قرار دارید، بدن شما به جذب پروتئین بیشتری نیاز دارد. مصرف مکمل پروتئین وی ذخایر پروتئین بدن را افزایش داده و میزان آمینو اسیدهای کافی جهت افزایش حجم و قدرت ماهیچه‌ها را تامین می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین قرص‌ چربی سوز قوی شکم و پهلو در سال ۲۰۲۳: ۵ مکمل برتر برای سوزاندن چربی شکم

2. مکمل گلوتامین را بعد از ورزش های سنگین مصرف کنید تا عضلات بدنتان بهتر خشک شود

با استناد به نتایج تحقیقات انجام شده، سطح گلوتامین بدن پس از انجام تمرینات شدید و سنگین، حدود 50 درصد افت می‌کند. این در حالی است که بدن برای حفظ عملکرو سیستم ایمنی و بهبود سوخت و ساز سلول‌ها به مقدار کافی از گلوتامین نیاز دارد. مکمل گلوتامین با کاهش چشمگیر سطح تجزیه بافت ماهیچه‌ای، متابولیسم پروتئین را بهبود می‌دهد.

بنابراین در بدنسازی مقدار زیادی از اسید آمینه گلوتامین از بین می‌رود و در صورت عدم تامین‌ مجدد این ماده، کاتابولیسم یا تجزیه ماهیچه‌ای صورت خواهد گرفت. وقتی مکمل گلوتامین را مصرف کنید، ساخت عضلات با رویکرد بهتری انجام شده و کات کردن و خشک کردن نیز نتیجه بخش خواهد شد.

3. مکمل پمپ؛ افزایش سطح انرژی بدن و موثر بر خشک کردن و کات بدن

مکمل پمپ از جمله مکمل‌هایی است که ورزشکاران برای افزایش سطح انرژی بدن به مصرف آن‌ می‌پردازند. با مصرف این مکمل که از بهترین مکمل ‌ها برای خشک کردن و کات بدن است، مقدار پمپاژ و خونرسانی به عضلات و اندام‌ها بیشتر می‌شود. این مکمل در بدن به افزایش سطح نیتریک اسید خون کمک می‌کند و به همین دلیل حجم خون‌ رسانی به رگ‌ها بیشتر می‌شود. در فرمولاسیون مکمل پمپ انواع اسیدهای آمینه وجود دارد که روند عضله ‌سازی را بهبود داده، قدرت ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد و برای انجام هر چه بهتر مرحله خشک کردن اثر بخش است.

بیشتر بخوانید: بهترین مولتی ویتامین برای لاغری در سال ۲۰۲۳ به گفته متخصصان تغذیه

4. با مکمل مولتی ‌ویتامین بدنتان را خشک کنید

یکی از بهترین مکمل ها برای خشک کردن بدن، مولتی ویتامین است. اگر در دوره چربی سوزی هستید، باید مکمل های مولتی ویتامین را مصرف کنید. چرا در این دوره کالری کمتری دریافت می‌کنید و ریز مغذی‌هایی که به بدنتان می‌رسد، کاهش میابد. از سوی دیگر استفاده از مولتی ویتامین در خشک کردن از اهمیت زیادی برخوردار است. این مکمل انرژی را بیشتر کرده و از خستگی جلوگیری می‌کند.

5. مکمل BCAA از بهترین مکمل ها برای خشک کردن بدن

این مکمل را می‌توان از بهترین مکمل ها برای خشک کردن و کات بدن به شمار آورد. از آنجایی که آمینو اسیدهاس سازنده پروتئین از ضروری‌ترین مواد برای افزایش حجم و قدرت ماهیچه‌ها محسوب می‌شوند، آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAA) در افزایش سرعت ریکاوری و تولید ATP تاثیر ویژه داشته و در کنار بهبود حجم سلولی، سنتز پروتئین را نیز افزایش می‌دهند. مواد تشکیل دهنده این مکمل به اتساع عروق کمک کرده و با جذب هر چه بهتر پروتئین، سطح هورمون رشد را در بدن افزایش می‌هد. با مصرف مکمل BCAA می‌توان از عدم ایجاد فرایند کاتابولیسم یا از دست دادن عضله اطمینان حاصل کرد و به حفظ توده عضلانی کمک نمود‌.

بیشتر بخوانید: 

6. مکمل CLA، مکملی فوق العاده برای خشک و کات بدن

این مکمل از خانواده اسیدهای چرب است و مصرف آن ضمن بهبود مراحل خشک و کات، حفظ سلامت قلب و عروق را به دنبال خواهد داشت. مربی‌های ورزشی معمولا این مکمل را با هدف کمک‌ به کاهش چربی‌های بدن، عضله ‌سازی و افزایش انرژی به ورزشکاران توصیه می‌کنند. با مصرف قرص CLA، شرایط بدن برای جذب انرژی بیشتر و جلوگیری از کاهش توده عضلات بهبود می‌یابد.

همچنین می‌توان از ال کارنیتین و سی ال ای به شکل همزمان استفاده کرد تا میزان چربی‌ سوزی به بالاترین سطح برسد. مکمل CLA با افزایش متابولیسم و کالری سوزی می‌تواند در کاهش توده چربی موثر عمل کند. در نتیجه فرایند خشک و کات کردن با تاثیر بیشتر همراه خواهد شد.

7. ال کارنیتین، چربی سوز و کات کننده بدن

تاثیر ال کارنیتین بر خشک کردن و کات بدن|ژین طب

آمینو اسید لیزین و آمینو اسید متیونین، مسئول ساخت ال کارنیتین در بدن هستند. قرص ال کارنیتین با خاصیت چربی‌ سوزی بالا جهت کاهش ‌حجم چربی در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که برای موفق بودن مرحله خشک کردن و کات کردن به کاهش توده چربی در بدن و جایگزین شدن آن‌ها با پروتئین نیاز است، مکمل ال کارنیتین با خواص چربی سوزی خود به انجام این مهم کمک می‌کند. این مکمل می‌تواند اسیدهای چرب را به سمت میتوکندری هدایت کرده و برای تولید انرژی بیشتر، آنها را بسوزاند. به این ترتیب انرژی کمتری به تجزیه عضلات اختصاص یافته و میزان رشد ماهیچه‌ها نیز نمایان می‌شود. باید اشاره کنیم که ال کارنیتین یکی از بهترین مکمل ها برای خشک کردن و کات بدن است.

8. بتا آلانین، از مکمل های ضروری ورزشکاران

بتا آلانین جزء اسیدهای آمینه غیر ضروری در بدن است که عملکرد ورزشی ورزشکاران را بهبود می‌دهد. این آمینو اسید همچنین ممکن است در افزایش توده عضلانی نیز اعمال اثر کند. این مکمل تولید کارنوسین در عضلات را امکان پذیر کرده و در چربی‌ ‌سوزی نیز موثر است. بنابراین ورزشکارانی که در دوره کات به چربی سوزی نیاز دارند، با مصرف بتاآلانین می‌توانند این عمل را بهبود دهند.

9. ال آرژنین، افزایش دهنده هورمن رشد و موثر بر خشک کردن و کات بدن

تاثیرات ال آرژنین بر خشک کردن و کات بدن|ژین طب

یکی دیگر از بهترین مکمل ‌ها برای خشک کردن و کات بدن، ال آرژنین است. با مصرف ال آرژنین پیش از شروع فعالیت‌های ورزشی، سطح اکسید نیتریک خون افزایش می‌یابد و به این شکل مواد مغذی بیشتری به عضلات می‌رسد. این فرایند به رشد عضلات و افزایش قدرت ماهیچه‌ای کمک‌ می‌کند. قرص ال آرژنین می‌تواند رادیکال‌های آزاد را کاهش داده ‌و در افزایش ترشح هورمون رشد و افزایش متابولیسم چربی‌ها نیز موثر واقع شود.

مصرف ال آرژنین در جلوگیری از انسداد عروق موثر است و با گشادتر کردن شریان‌های بدن و سنتز پروتئین، رشد ماهیچه‌ها را بهبود می‌دهد. به این ترتیب عروقی که دچار گرفتگی نیستند اکسیژن و مواد مغذی‌ را به راحتی هدایت می‌کنند. به طور کلی مصرف ال آرژنین شرایط لازم برای خشک کردن و کات بدن در فرایند بدنسازی و عضله سازی را مهیا کرده و در بهبود سوخت و ساز نقش مثبت دارد.

نتیجه گیری

فرایند خشک کردن و کات بدن در بدنسازی تحت تاثیر کاهش توده چربی و افزایش توده عضاات قرار دارد. این مراحل در ایجاد فرم دلخواه و ایده‌آل در عضلات اثر داشته و شرایط متابولیسم بدن را نیز بهبود می‌دهند. در این مقاله تعدادی از بهترین و موثرترین مکمل‌های خوراکی مناسب برای مراحل خشک کردن و کات بدن را معرفی کردیم. بهتر است مصرف این مکمل‌ها را در کنار مصرف مواد غذایی مناسب در برنامه روزانه خود قرار داده و پیش از شروع مصرف آن‌ها با مربی خود نیز مشورت کنید.

سوالات متداول در مورد بهترین مکمل ها برای خشک کردن و کات بدن

1. آیا مکمل ها به خشک کردن و کات بدن کمک می کنند؟

بله، با استفاده از برخی از مکمل های مخصوص می توان بدن را خشک کرده و کات زیبایی در عضلات ایجاد کرد.

2. بهترین مکمل ‌ها برای خشک کردن و کات بدن کدامند؟

ال آرژنین، مکمل پمپ و مکمل BCAA از بهترین مکمل ها برای خشک کردن و کات بدن است.

3. آیا همه افراد می توانند از مکمل ها برای کات کردن و خشک کردن بدن استفاده کنند؟

از آنجایی که مکمل ها اغلب فشار خون را بالا می برند، لازم است تا پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید، زیرا این مکمل ها برای افرادی با بیماری ها قلبی، بیماری فشار خون و بیماری های زمینه ای مناسب نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا