تغذیه و سلامت خانوادهرژیم گیاه خواری

بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری؛ بررسی 12 دارو و مکمل کاهش وزن محبوب

بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری در کنار داروهای کاهش وزن تجویزی انقلابی را در کاهش وزن به وجود آورده‌اند که همه را شگفت‌زده ساخته است. البته راه‌حل‌های متفاوتی برای کاهش وزن زیادی وجود دارد که برخی از آن‌ها محبوب‌تر از بقیه هستند که باید به قرص‌های خاص، داروها و بهترین چربی سوز گیاهی برای لاغری اشاره کرد. مکانیسم اثرگذاری آن‌ها به این صورت است:

 • کاهش اشتها و ایجاد احساس سیری بیشتر
 • کاهش جذب مواد مغذی مانند چربی
 • افزایش چربی سوزی

ناگفته نماند، همیشه باید هر گونه تغییر رژیم غذایی یا مکمل را با یک پزشک یا متخصص تغذیه در میان گذاشت تا در کنار برنامه غذایی، بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری را معرفی کند.

موضوع چربی سوزی و لاغری از مواردی است که اغلب خانواده‌ها درگیر آن هستند. به همین دلیل این مقاله از مجله ژین طب را به آن اختصاص داده‌ایم تا با بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری آشنا شوید و انواع آن‌ها را بشناسید.

بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری

بسیاری از افراد چشم بسته سراغ داروهایی شیمیایی برای کاهش وزن می‌روند، اما آیا مصرف کنندگان به عوارض این داروها توجه دارند؟ بسیارند کسانی که تمایل دارند بدون ورزش و رژیم غذایی وزن کم کنند یا برخی به دنبال لاغری در کمترین زمان ممکن‌اند که در دام قرص‌های لاغری غیر موجه گرفتار می‌شوند.

البته قرص‌های چربی سوز با عوارض کمتر نیز وجود دارد. اما سوال اینجاست که بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری کدام است؟ برای جلوگیری از فریب خوردن تبلیغات کذب، در اینجا محبوب‌ترین قرص‌های چربی سوز گیاهی را که توسط علم بررسی شده معرفی می‌کنیم.

1.عصاره گارسینیا کامبوجیا؛ محبوب‌ترین یا بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری

قرص لاغری خیلی قوی گیاهی گارسینیا کامبوجیا|ژین طب

گارسینیا کامبوجیا پس از نمایش در “نمایش دکتر اوز” در سال 2012 در سراسر جهان محبوب شد. این میوه کوچک و سبز رنگ شبیه کدو تنبل است. پوست میوه حاوی هیدروکسی سیتریک اسید، ماده فعال عصاره گارسینیا کامبوجیا است که به عنوان یک قرص لاغری به بازار عرضه می‌شود.

 • چگونه کار می‌کند: مطالعات نشان می‌دهد که می‌تواند مانع از فعالیت آنزیم تولید کننده چربی در بدن شود. سطح سروتونین را افزایش داده و به طور بالقوه به کاهش هوس کمک می‌کند. به دلیل نوع اثرگذاری، مصرف کنندگان آن را بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری به حساب می‌آورند.
 • اثربخشی: طبق یک متاآنالیز از 54 مطالعه، محققان دریافتند که گارسینیا کامبوجیا در مقایسه با دارونما تاثیر قابل توجهی بر وزن بدن یا درصد چربی بدن ندارد. از سوی دیگر، یک بررسی در سال 2020 که به بررسی هشت کارآزمایی روی گارسینیا کامبوجیا پرداخت، نشان داد که به طور متوسط باعث کاهش وزن حدود 1.34 کیلوگرم در ماه شد.
 • عوارض جانبی: به طور گسترده مصرف گارسینیا کامبوجیا در مقادیر توصیه شده بی‌خطر است. اما مطالعات چند سال اخیر به برخی از عوارض جانبی آن اشاراتی جدی داشته‌اند. یافته‌های یک مطالعه در سال 2018 معرف این بود که چهار مورد از زنانی پس از مصرف مکمل‌های کاهش وزن حاوی گارسینیا کامبوجیا، نارسایی حاد کبدی را تجربه کردند. علاوه بر این، سمیت کبدی، یا اختلال کبد، و برخی از دوره‌های شیدایی نیز در ارتباط با مصرف گارسینیا کامبوجیا گزارش شده است.

2. هیدروکسی کات؛ قرص لاغری خیلی قوی گیاهی

هیدروکسی کات؛ محبوب و اثرگذار با سابقه در لاغری و چربی سوزی

Hydroxycut بیش از یک دهه است که وجود دارد و از محبوب‌ترین مکمل‌های کاهش وزن در جهان به حساب می‌آید.

 • چگونه کار می‌کند: حاوی چندین ماده است که ادعا می‌شود به کاهش وزن کمک می‌کند، از جمله کافئین و چند عصاره گیاهی مانند عصاره قهوه سبز.
 • اثربخشی: یک متاآنالیز در سال 2011 از پنج کارآزمایی بالینی نشان داد که عصاره قهوه سبز، یکی از اجزای کلیدی هیدروکسی کات است. مصرف آن در مقابل دارونما به مدت یک ماه منجر به کاهش وزن 2.47 کیلوگرم در فرد مورد نظر شد.
 • عوارض جانبی: اگر به کافئین حساس هستید، اضطراب، بی‌قراری، لرزش، سردرد، سرگیجه و کم آبی بدن دور از ذهن نیست. محصولات هیدروکسی کات حاوی افدرا، یک گیاه محرک، به دلیل خطرات قلبی عروقی در سال 2004 و سمیت کبدی در سال 2009 از قفسه‌ها حذف شدند. آسیب حاد کبد نیز با استفاده از مکمل‌های هیدروکسی کات مرتبط است. به همین دلیل از جدول مصرف کنندگانی که دنبال بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری هستند حذف شده است.

3. عصاره دانه قهوه سبز؛ بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری

عصاره دانه قهوه سبز؛ بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری

دانه‌های قهوه سبز، دانه‌های قهوه‌ای رنگی هستند که بو داده نشده‌اند. آن‌ها حاوی دو ماده‌اند که هر دو در کاهش وزن نقش کلیدی دارند، این دو ماده عبارتند از: کافئین و اسید کلروژنیک.

 • چگونه کار می‌کند: کافئین چربی سوزی را افزایش می‌دهد و اسید کلروژنیک تجزیه کربوهیدرات‌ها را در روده کُند خواهد کرد.
 • اثربخشی: مطالعات زیادی وجود دارد که بر عصاره دانه قهوه سبز برای کاهش وزن افراد تاکید دارند. مجموعه این مقالات آزمایشگاهی است که بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری را عصاره دانه قهوه سبز می‌دانند. یک متاآنالیز از تمام کارآزمایی‌های کنترل تصادفی‌سازی‌شده فعلی بر روی تاثیر عصاره دانه قهوه سبز بر چاقی نشان داد که ‌این مکمل تاثیر قابل‌توجهی بر به حداقل رساندن شاخص توده بدنی دارد.
 • سایر فواید: عصاره دانه قهوه سبز ممکن است به کاهش سطح قند خون و کاهش فشار خون نیز کمک کند. همچنین دارای آنتی اکسیدان بالایی است و در تقویت حافظه و سیستم ایمنی نیز موثر عمل می‌کند.
 • عوارض جانبی: می‌تواند عوارضی مشابه کافئین ایجاد کند. اسید کلروژنیک موجود در آن امکان دارد باعث اسهال شود و برخی افراد ممکن است به دانه‌های قهوه سبز حساسیت داشته باشند.

4. کافئین رایج‌ترین قرص چربی سوز قوی شکم و پهلو گیاهی

این ماده به طور طبیعی در قهوه، چای سبز و شکلات تلخ یافت می‌شود و به بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌های فرآوری شده اضافه می‌شود. از آنجایی که کافئین به عنوان یک تقویت کننده متابولیسم در نظر گرفته می‌شود، شرکت‌ها معمولا آن را به مکمل‌های تجاری کاهش وزن ارائه می‌کنند.

 • چگونه کار می‌کند: یک مطالعه تاثیر کافئین بر تنظیم وزن بدن را با افزایش مصرف انرژی، مورد بحث قرار داد. یعنی فرد کالری بیشتری را از طریق افزایش تجزیه چربی و از طریق فرآیند تولید گرمای بدن به نام thermogenesis می‌سوزاند.
 • اثربخشی: برخی مطالعات نشان می‌دهند که کافئین می‌تواند باعث کاهش وزن متوسط در انسان شود. با توجه به اینکه بسیاری از پزشکان تغزیه نتیجه آن را دیده‌اند همواره از آن به عنوان بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری از آن نام می‌برند.
 • عوارض جانبی: در برخی افراد، مقادیر زیاد کافئین می‌تواند باعث اضطراب، بی‌خوابی، بی‌قراری، تحریک‌پذیری، حالت تهوع، اسهال و سایر علائم شود. کافئین همچنین اعتیادآور و می‌تواند کیفیت خواب را کاهش دهد. نیازی به مصرف مکمل یا قرص حاوی کافئین نیست. بهترین منابع، قهوه و چای سبز با کیفیت هستند که دارای آنتی اکسیدان و سایر فواید سلامتی هستند.

5. اورلیستات (Alli)؛ چربی سوزی که هم فشار خون و هم دیابت را کاهش می‌دهد

Orlistat دارویی است که بدون نسخه با نام تجاری Alli و با نسخه Xenical به فروش می‌رسد.

 • چگونه کار می‌کند: این قرص کاهش وزن با مهار تجزیه چربی در روده را کار می‌کند، یعنی کالری کمتری از چربی دریافت خواهید کرد.
 • اثربخشی: یک متاآنالیز مطالعات در سال 2021 نشان داد که افرادی که به مدت 12 ماه اورلیستات را همراه با تغییرات سبک زندگی مصرف می‌کردند، 2.9 درصد کاهش وزن بیشتری نسبت به گروه دارونما داشتند.
 • سایر فواید: اورلیستات فشار خون را اندکی کاهش و ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در صورت استفاده در کنار تغییرات سبک زندگی کاهش دهد.
 • عوارض جانبی: این دارو عوارض گوارشی زیادی دارد، از جمله مدفوع شل، چرب، نفخ شکم و حرکات مکرر روده که کنترل آن سخت است. همچنین ممکن است به کمبود ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین‌های A، D، E و K کمک کند.

پیروی از یک رژیم غذایی کم چرب در حین مصرف اورلیستات اغلب برای به حداقل رساندن عوارض جانبی توصیه می‌شود. جالب توجه است که رژیم کم کربوهیدرات (بدون دارو) به ‌اندازه اورلیستات و رژیم کم چربی‌ ترکیبی موثر در نظر گرفته شده است.

هر دو رژیم غذایی به همان اندازه برای کاهش وزن موثر بودند اما تفاوت معنی داری در سطح قند خون و چربی خون نشان ندادند. با این حال، اورلیستات همراه با رژیم غذایی کم کربوهیدرات در کاهش فشار خون موثرتر بود.

6. کتون‌های تمشک؛ آیا می‌توان آن را در دسته بهترین چربی سوزها قرار داد؟

کتون تمشک ماده‌ای موجود در تمشک و مسئول بوی متمایز آن است. این چربی سوز گیاهی نیاز به تحقیقات بیشتری برای چربی سوزی دارد. پس فعلا نمی‌توان آن را در لیست مورد نظر قرار داد.

 • چگونه کار می‌کند: در سلول‌های چربی جدا شده از موش، کتون‌های تمشک تجزیه چربی را افزایش می‌دهند و سطح هورمونی به نام آدیپونکتین را افزایش می‌دهند که اعتقاد بر این است که با کاهش وزن مرتبط است.
 • اثربخشی: اگرچه مطالعات بسیار کمی‌ در مورد کتون‌های تمشک در انسان انجام شده است، یک مطالعه در سال 2013 کتون‌های تمشک را با برخی مواد دیگر مورد بررسی قرار داد و در مقایسه با دارونما، افزایش بالقوه دو درصدی در کاهش وزن طی هشت هفته را مشاهده کرد.

مطالعه دیگری بر روی موش با استفاده از دوزهای زیاد، تاخیر در افزایش وزن را نشان داد. دوزهای بالای کتون‌های تمشک نیز با سطوح بالاتر قند خون و سطوح بالاتر ALT، آنزیم کبدی مرتبط بود که نشان دهنده اختلال عملکرد کبد است.

 • عوارض جانبی: بر اساس برخی گزارش‌های حکایتی، کتون‌های تمشک می‌توانند باعث شوند آروغ شما بوی تمشک بدهد. دوزهای بالا با افزایش سطح قند خون و اختلال عملکرد کبد مرتبط بود، اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

7. گلوکومانان؛ کاهش دهنده اشتها و بهترین قرص لاغری خیلی قوی بدون عوارض

گلوکومانان = بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری

گلوکومانان نوعی فیبر موجود در ریشه فیل یام است که به آن کنجاک نیز می‌گویند. به دلیل خواص فیبری بسیار بالایی که دارد اغلب پزشکان تغذیه از آن به عنوان بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری نام می‌برند.

 • چگونه کار می‌کند: گلوکومانان آب را جذب و ژل مانند می‌شود. در روده می‌نشیند، احساس سیری را تقویت و کمک می‌کند کالری کمتری مصرف شود.
 • اثربخشی: یک کارآزمایی بالینی در سال 2015 نشان داد که مصرف گلوکومانان به مدت 60 روز می‌تواند وزن بدن را در میان شرکت کنندگان دارای اضافه وزن کاهش دهد، اما تنها در صورتی که آن‌ها به طور مداوم مکمل را مصرف کنند. مصرف گلوکومانان نیم ساعت قبل از غذا همراه با یک لیوان آب ضروری است.
 • سایر فواید: گلوکومانان فیبری است که می‌تواند باکتری‌های دوست روده را تغذیه کند. همچنین می‌تواند قند خون ناشتا و کلسترول خون را کاهش دهد و به طور موثر در برابر یبوست عمل می‌کند.
 • عوارض جانبی: گلوکومانان می‌تواند باعث نفخ و مدفوع نرم شود و در صورت مصرف همزمان با برخی از داروهای خوراکی تداخل ایجاد کند.

8. مراتریم؛ بهترین قرص چربی سوز گیاهی بدون عوارض

Meratrim یک تازه وارد در بازار قرص‌های لاغری است که از‌ترکیب عصاره دو عصاره گیاه اسفرانتوس ایندیکوس و پوسته میوه گارسینیا منگوستانا ساخته شده و متابولیسم سلول‌های چربی را تغییر می‌دهد.

 • چگونه کار می‌کند: تکثیر سلول‌های چربی را سخت‌تر و میزان چربی را که از جریان خون می‌گیرند به حداقل می‌رساند. همچنین به سوزاندن چربی‌های ذخیره شده کمک خواهد کرد.
 • اثربخشی: مطالعات بسیار کمی ‌در مورد Meratrim وجود دارد. یک مطالعه در سال 2012 شامل 60 فرد مبتلا به اضافه وزن بود که تحت یک رژیم غذایی سخت 2000 کالری و افزایش فعالیت بدنی، با مراتریم یا دارونما قرار گرفتند. پس از 16 هفته، گروه Meratrim 5 کیلوگرم و 10 سانتی‌متر از دور کمر خود کم کردند. مطالعه دیگری نشان داد که Meratrim اثرات طولانی مدت بر سرکوب اشتها دارد.
 • عوارض جانبی: عوارض جانبی گزارش نشده است.

9. عصاره چای سبز؛ محبوب‌ترین و بهترین قرص لاغری خیلی قوی خانگی

عصاره چای سبز؛ محبوب‌ترین و بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری

عصاره چای سبز یک عنصر محبوب در بسیاری از مکمل‌های کاهش وزن است. به‌این دلیل که مطالعات متعدد نشان داده‌ که آنتی اکسیدان اصلی موجود در آن، EGCG، در چربی سوزی نقش موثری دارد.

 • چگونه کار می‌کند: اعتقاد بر این است که عصاره چای سبز مانع از آنزیم‌هایی مانند لیپاز پانکراس می‌شود که وقتی با کاهش جذب چربی ‌ترکیب می‌شود، می‌تواند راهی موثر برای درمان چاقی باشد.
 • اثربخشی: بسیاری از مطالعات انسانی نشان داده‌اند که عصاره چای سبز، زمانی که با ورزش همراه شود، می‌تواند چربی سوزی را افزایش داده و باعث کاهش چربی، به ویژه در ناحیه شکم شود.
 • عوارض جانبی: عصاره چای سبز به طور کلی به خوبی تحمل می‌شود. چون حاوی مقداری کافئین است امکان دارد در افرادی که به کافئین حساس هستند علائمی ‌ایجاد کند.

علاوه بر این، تمام مزایای سلامتی نوشیدن چای سبز در مورد عصاره چای سبز نیز صدق کند. به خاطر داشته باشید فواید عصاره چای سبز از دوزهای 500 میلی‌گرم در روز یا بیشتر استفاده می‌کند. یک فنجان (236 میلی لیتر) چای سبز تنها حدود 50 تا 100 میلی‌گرم عصاره چای سبز در خود دارد.

10. اسید لینولئیک مزدوج (CLA)، چربی سوزی محبوب با سابقه درخشان

CLA سالهاست که یک مکمل کاهش چربی محبوب بوده است. این روغن به عنوان یکی از چربی‌های‌ترانس سالم‌تر شناخته می‌شود و به طور طبیعی در برخی از غذاهای چرب مشتق شده از حیوانات مانند پنیر و کره یافت می‌شود.

 • چگونه کار می‌کند: CLA اشتها را کاهش می‌دهد، متابولیسم را افزایش و تجزیه چربی بدن را تحریک خواهد کرد و در نتیجه منتهی به کاهش وزن خواهد شد. به همین دلیل از آن گاهی به عنوان بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری یاد می‌کنند.
 • اثربخشی: در یک مطالعه، مصرف 3000 میلی‌گرم CLA در روز به مدت سه ماه منجر به کاهش قابل توجه توده چربی بدن در مقایسه با دارونما شد. با این حال، وزن بدن و BMI به طور قابل توجهی کاهش پیدا نکرد. به طور مشابه، یک بررسی قدیمی ‌در سال 2012 نشان داد که CLA با کاهش وزن متوسط 700 گرم در ماه مرتبط است. برخی‌ها بر ان باورند که از نظر بالینی برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند، معنی‌دار نیست این مقدار کاخش وزن در یک ماه.
 • عوارض جانبی: CLA می‌تواند عوارض جانبی گوارشی مختلفی ایجاد کند و ممکن است در طولانی مدت اثرات مضری داشته باشد. به طور بالقوه به کبد چرب، مقاومت به انسولین و افزایش التهاب کمک می‌کند.

11. فورسکولین، چربی سوزی که ناشناخته مانده است

فورسکولین عصاره گیاهی از خانواده نعناع که برای کاهش وزن عملکرد خوبی دارد.

 • چگونه کار می‌کند: سطح ‌ترکیبی در داخل سلول‌ها به نام cAMP را افزایش می‌دهد که به سوزاندن چربی بیشتری منهی می‌گردد.
 • اثربخشی: مطالعه‌ای در سال 2012 روی 30 مرد با اضافه وزن یا چاقی نشان داد که فورسکولین باعث کاهش چربی بدن و افزایش توده عضلانی می‌شود در حالی که بر وزن بدن تاثیر نمی‌گذارد. مطالعه قدیمی ‌دیگری که شامل 23 زن با اضافه وزن بود، هیچ تأثیری نداشت. تحقیقات اخیر با کیفیت بالا در مورد اثربخشی بالقوه فورسکولین مورد نیاز است.

12. پرتقال تلخ حاوی سینفرین؛ تضمین کننده‌ای گیاهی برای کاهش وزن

نوعی پرتقال تلخ حاوی‌ ترکیب سینفرین است. سینفرین مربوط به افدرین است، که قبلا یک عنصر محبوب در فرمولاسیون‌های مختلف قرص‌های کاهش وزن بود. سازمان غذا و داروی آمریکا افدرین را به عنوان یک ماده کاهش وزن به دلیل عوارض جانبی جدی ممنوع کرده است. اما همچنان ازآن به عنوان یک چربی سوز استفاده می‌شود.

 • چگونه کار می‌کند: سینفرین مکانیسم‌هایی مشابه افدرین با قدرت کمتر دارد. می‌تواند به کاهش اشتها و افزایش چربی سوزی کمک قابل توجهی کند.
 • اثربخشی: مطالعات بسیار کمی ‌روی سینفرین انجام شده است، اما یک بررسی قدیمی‌گزارش داد که افدرین می‌تواند باعث کاهش وزن در کوتاه مدت شود. از سوی دیگر، یک بررسی جدیدتر در سال 2022 از 18 مطالعه به‌این نتیجه رسید که سینفرین برای کاهش وزن موثر نیست و ممکن است فشار خون و ضربان قلب را با استفاده طولانی مدت افزایش دهد.
 • عوارض جانبی: سینفرین نیز مانند افدرین عوارض جانبی جدی مرتبط با قلب دارد. همچنین دور از ذهن نیست که وابستگی بالایی را به وجود آورد.

چکیده نهایی درباره بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری

بسیاری از داروها و مکمل‌های کاهش وزن در دسترس هستند، از جمله گزینه‌های نسخه‌ای و OTC. به طور کلی، داروهای تجویزی اثربخش قوی‌تری برای کاهش وزن دارند که چربی سوزهای گیاهی نیز از این دسته هستند. چندین نمونه از بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری وجود دارد که در متن مقاله به صورت کامل به آن پرداخته شده است. مراجعه به یک پزشک یا دیگر متخصص مراقبت‌های بهداشتی مورد اعتماد می‌تواند کمک کند کدام یک برای فرد مناسب است و چگونه آن را در یک برنامه مدیریت وزن سالم باید گنجاند.

آن‌ها باید فقط طبق دستور مصرف شوند. همراه با یک رژیم غذایی متعادل، سبک زندگی سالم و فعالیت بدنی منظم بهترین نتیجه را به دست خواهند داد.

سوالات متداول

1.داروهای کاهش وزن چقدر موثر هستند؟

داروها و مکمل‌های کاهش وزن می‌توانند از نظر اثربخشی متفاوت باشند. برخی از داروهای تجویزی باعث کاهش وزن قابل توجهی می‌شوند. تحقیقات در مورد اثربخشی بسیاری از مکمل‌های OTC محدود است، و برخی مطالعات حتی نشان داده‌اند که قرص‌های سینفرین و فورسکولین تاثیر قابل‌توجهی بر وزن بدن ندارند.

2. بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری کدام‌ها هستند؟

بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری به اهداف کاهش وزن، وضعیت سلامتی و‌ ترجیحات شخصی فرد بستگی دارد. قرص‌هایی مانند عصاره چای سبز، عصاره گارسینیا کامبوجیا، هیدروکسی کات و عصاره دانه قهوه سبز توسط تحقیقات قوی‌تری پشتیبانی می‌شوند و احتمالا مؤثرتر هستند.
به خاطر داشته باشید که صرف نظر از اینکه کدام مکمل یا داروی گیاهی را انتخاب می‌کنید، پیروی از یک رژیم غذایی کامل و سبک زندگی سالم مهم‌ترین تصمیم برای کاهش وزن به حساب می‌آید‌. علاوه بر به حداکثر رساندن نتایج بالقوه، احتمال کاهش وزن طولانی مدت را هم افزایش می‌دهد.

3. موثرترین قرص کاهش وزن موجود چیست؟

فن‌ترمین یکی از موثرترین داروهای کاهش وزن که فقط برای استفاده کوتاه مدت نشان داده شده است. فراموش نکنید نتایج فردی می‌تواند بر اساس عوامل زیادی از جمله رژیم غذایی، وضعیت سلامتی و سطح فعالیت متفاوت باشد.

منبع
healthline.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا