کهولت و سالمندیمراقبت و توانبخشی سالمندان

پرستار سالمندان یا مددکار سالمندان؛ کدام لازم است؟

پرستار سالمندان یک پرستار دوره دیده است که در مراقبت از افراد مسن تخصص دارد. آن‌ها معمولا از بیماران ضعیف و مسن با شرایط پزشکی طولانی مدت و مزمن که با بیماری یا آسیبی حاد درگیر نیستند، مراقبت می‌کنند. نقش اصلی آن‌ها ارائه مراقبت‌های جامع و فردی برای بیماران و خانواده‌ها است.

پرستار سالمندان مسئول اجرای طرح‌های درمانی تعیین شده توسط پزشکان و سایر اعضای یک تیم چند نفره است. آن‎ها به ایجاد یک برنامه مراقبتی کمک می‌کنند که کیفیت زندگی را برای افرادی که تحت درمان قرار می‌گیرند، با هدف به حداکثر رساندن راحتی بیمار، ارتقای ایمنی، جلوگیری از وخامت، حفظ وضعیت فعلی و جلوگیری از مشکلات جدید، بهبود می‌بخشد.

در ادامه این مطلب از مجله پزشکی ژین طب قصد داریم در باب شرح وظایف پرستار سالمندان در منزل و محسنات حضور پرستار سالمندان در کنار افراد مسن؛ مطالبی را ارائه کنیم. با ما همراه شوید.

نگاهی سریع به مقاله پرستار سالمندان

 • پرستار سالمندان به مراقبت‌های درمانی و بهداشتی از سالمندان می‌پردازند
 • انواع پرستار سالمندان وجود دارد که وظایف آن‎ها با توجه به محل کارشان متفاوت است
 • تحمل رفتارهای ناشایست سالمندان، زوال جسمی و عقلی و غیره از چالش‎های پیش روی هر پرستاری است
 • تفاوت میان پرستار و مددکار؛ پرستار سالمندان به مسائل جسمی و روحی سالمند رسیدگی می‌کند در صورتی که مددکار سالمندان همانند یکی از اعضای خانواده باید سالمند را همراهی کند

بیشتر بخوانید: اعتیاد سالمندان و عوارض آن به همراه راهکارهای درمانی ترک آن

پرستار سالمندان کیست؟

پرستار سالمندان در کنار سالمند|ژین طب

پرستار سالمندان در محیط‌های مختلفی از جمله بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان و مراقبت‌های بهداشتی در منزل به کار گرفته می‌شوند. در حالی که ماهیت خاص وظایف آن‌ها بسته به محل کاری که دارند ‌می‌تواند متفاوت باشد.

 وظایف شغلی اصلی آن‌ها شامل کار مستقیم با سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی برای رفع نیازهای بیماران، ارائه مراقبت مستقیم از بیمار، مانند تجویز داروها و قرار دادن کاتتر و برنامه‌ریزی برای نیازهای مراقبت مستمر در حالی که خانواده‌ها را در این فرآیند راهنمایی می‌کند، است.

پرستار سالمندان بر بیماری‌های مرتبط با سن و نگرانی‌های سلامتی، از جمله موارد زیر تمرکز می‌کنند:

 • پوکی استخوان
 • سرطان
 • سکته
 • بیماری آلزایمر / زوال عقل
 • آرتروز
 • درد مزمن
 • تحمل دارو
 • سقوط
 • کمبود تغذیه ای
 • اختلال در تحرک
 • بی‌اختیاری

پرستار سالمندان همچنین ‌می‌توانند به مسائل روانی اجتماعی بپردازند، چراکه افراد مسن ممکن است دچار اختلال در تحرک باشند که ‌می‌تواند منجر به احساس تنهایی، افسردگی و انزوا شود.

سلامت روان در بیماران سالمند به اندازه سلامت جسمانی مهم است. علاوه بر این، سوء استفاده (جسمی، روانی و مالی) و بی‌توجهی یکی از نگرانی‌های سالمندان است که پرستار سالمندان می‌تواند به عنوان مدافع یا مددکار آن‌ها کار کنند و منابع مورد نیاز را برای آن‌ها فراهم کنند.

بیشتر بخوانید: نیازهای جنسی سالمندان، کهولت سن پایانی برای غرایز نیست!

انواع پرستار سالمندان

بسیاری از افراد مسن شرایط مزمنی را تجربه خواهند کرد که نیاز به مراقبت مداوم دارند. مدیریت این بیماری‌ها و شرایط ‌می‌تواند پیچیده و دشوار باشد و ارزش پرستاران با دانش و تخصص در پرستاری سالمندان را افزایش دهد.

رایج ترین مسیرهای شغلی برای پرستاران سالمندان عبارتند از:

 • دستیار پرستاری سالمندان
 • پرستار پرسنل سالمندان
 • پرستار سالمند
 • پرستار خانه بهداشت
 • پرستار آسایشگاه

دستیار پرستاری سالمندان

دستیاران پرستاری سالمندان حمایت و مراقبت شخصی از بیماران را ارائه می‌دهند. آن‌ها ممکن است در حمام کردن، لباس پوشیدن، نظافت، توالت، لباسشویی و سایر فعالیت‌های اساسی زندگی روزمره کمک کنند. دستیاران پرستاری سالمندان معمولا تحت نظارت یک پرستار ثبت نام شده یا پرستار عملی دارای مجوز کار می‌کنند که مسئول نظارت بر تمام جنبه‌های مراقبت از بیمار است.

پرستار پرسنل سالمندان

پرستاران کارکنان سالمندان هم از بیماران و هم از پزشکان حمایت می‌کنند. آن‌ها به بیماران در انجام فعالیت‌های روزمره کمک می‌کنند، وضعیت بیماران را کنترل می‌کنند و به پزشکان در روش‌های تشخیصی و جراحی کمک می‌کنند.

آن‎ها با بیمارانی کار می‌کنند که شرایط پزشکی پیچیده‌ و کسانی که بیماری‌های طولانی مدت یا مزمن دارند. پرستاران پرسنل سالمندان همچنین از سایر پرستاران، دستیاران پرستاری و مراقبین حمایت و نظارت می‌کنند.

پرستار سالمندان

پرستاران سالمندان، پرستاران ثبت شده در عمل پیشرفته هستند که یک برنامه پرستاری در سطح فارغ التحصیل را تکمیل کرده‌اند. آن‌ها معمولا ارزیابی‌های پیشرفته‌ای از نیازها و شرایط سلامتی بیماران ارائه می‌دهند، برنامه‌های مراقبت فردی را توسعه می‌دهند و گزینه‌های درمانی را به سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی توصیه می‌کنند. در برخی موارد، آن‌ها ممکن است مسئول نظارت بر کار پرستاران و سایر کارکنان پرستاری باشند.

پرستار سالمندان در منزل

پرستاران بهداشتی در منزل مسئول ارائه خدمات مختلف مراقبت از بیمار خارج از محیط سنتی مراقبت‌های بهداشتی هستند. آن‌ها مراقبت‌های حمایتی ارائه می‌دهند، به بیماران در مورد مدیریت شرایط خود آموزش می‌دهند، به تلاش‌های توانبخشی و فعالیت‌های روزمره زندگی کمک می‌کنند.

پرستاران بهداشتی در خانه می‌توانند به نیازهای اساسی بیماران مانند حمام کردن و تهیه غذا کمک کنند، یا بر حمایت از کسانی که شرایط خاص، مانند مراقبت از زخم دارند، تمرکز کنند.

پرستار آسایشگاه

پرستاران آسایشگاه از بیمارانی که با یک بیماری لاعلاج زندگی می‌کنند یا نزدیک به پایان عمر خود هستند، مراقبت و حمایت می‌کنند. آن‌ها معمولا در یک تیم با سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی کار می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که بیماران در روزهای آخر زندگی خود بهترین کیفیت ممکن را دارند. پرستاران آسایشگاه بر یک جنبه از مراقبت، مانند مدیریت درد یا مشاوره غم و اندوه تمرکز می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تغذیه سالمندان و ارتباط پیچیده آن با سلامت جسم و روح

شرح شغل پرستار سالمندان در منزل

پرستار سالمندان که در حال دارو دادن به بیمار است|ژین طب

پرستار سالمندان در منزل معمولا به مسائل پزشکی فرد بیمار رسیدگی می‌کند مانند:

 • تهیه و دادن داروها (قرص یا کپسول خوراکی، مایعات، مایعات داخل وریدی) از طریق تزریق یا روش‌های دیگر مانند پمپ‌های IV
 • شناسایی و اقدام بر روی عوارض جانبی احتمالی دارویی، از جمله آلرژی و سایر پاسخ‌های مضر به داروها و درمان‌ها
 • نظارت بر وضعیت بیمار و گزارش هرگونه تغییر (مانند درد، تب، رفتار غیرمعمول) به پزشک یا اعضای خانواده سالمندان
 • ارائه درمان حمایتی برای بیماران به منظور به حداقل رساندن استرس یا درد
 • کمک به کارهای بهداشتی شخصی، مانند حمام کردن، لباس پوشیدن، نظافت و مراقبت از پوست
 • انجام درمان‌ها مطابق با دستور پزشکان یا پرستاران مسئول مراقبت از بیمار
 • ارزیابی شرایط اضطراری که نیاز به واکنش فوری دارند
 • آموزش به بیماران در مورد برنامه‌های درمانی که آن‌ها مسئول آن هستند و رژیم‌های دارویی که باید دنبال کنند
 • کمک به آماده سازی بیماران برای اقدامات تشخیصی و جراحی زیر نظر پزشک
 • مشارکت در فعالیت‌های برنامه‌ریزی ترخیص که به هماهنگی مراقبت از بیمار پس از بستری شدن در بیمارستان کمک می‌کند

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی سالمندان و درمان انواع اختلالات حرکتی با فیزیوتراپی

شرایط تحصیلی برای پرستار سالمندان چیست؟

دانشجویان پرستاری ‌می‌توانند با گذراندن دوره‌های آموزشی در برنامه‌های پرستاری، حرفه خود را در رشته پرستاری سالمندان آغاز کنند. بسیاری از دانشکده‌های پرستاری دارای ماژول‌های پرستاری سالمندان هستند که در برنامه گنجانده شده است. دانشجویان پرستاری همچنین می‌توانند چرخش بالینی را در مراکز مراقبت‌های بهداشتی که در پرستاری سالمندان تخصص دارند، مانند امکانات پرستاری ماهر یا واحدهای بیمارستانی با محوریت سالمندان، انجام دهند.

پرستار سالمندان باید ماهر و عاشق باشد

کسانی که در نظر دارند به عنوان یک پرستار سالمند مشغول به کار شوند باید تجربه و علاقه در مراقبت از جمعیت سالخورده داشته باشند. افراد مسن مجموعه‌ای منحصر به فرد از چالش‌ها و انواع بیماری‌ها را دارند، بنابراین برای رسیدگی به آن‌ها به مجموعه‌ای منحصر به فرد از مهارت‌ها با چاشنی عشق و علاقه به پرستار سالمندان شدن نیاز است.

پرستاری که مایل است به عنوان یک مدافع، منبع و رابط عمل کند باید به اندازه کافی تجربه و البته در کنار آن باید از نظر روحی و روانی آمادگی کافی را داشته باشد.

چالش‌هایی که پرستار سالمندان با آن روبرو می‌شود

مانند هر حوزه دیگری از پرستاری، پرستار سالمندان نیز مجموعه‌ای از چالش‌ها را به همراه دارد. مهم‎ترین چالش‌های پیش روی پرستار سالمندان عبارت است از:

مرگ و میر سالمندان

شاید یکی از مهم‌ترین چالش‌ها مرگ سالمند باشد. بیماران سالخورده بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های لاعلاج هستند و مواجهه با مرگ سالمندان نه تنها برای بیمار و خانواده، بلکه برای پرستاران نیز چالش‌برانگیز است.

پرستاران همچنین ممکن است مراحل غم و اندوه را پشت سر بگذارند و باید بتوانند مکانیسم‌های مقابله‌ای خود را شناسایی کنند. مواجهه با موضوع مرگ و مردن نیز احساس مرگ و میر را در پرستار سالمندان ایجاد می‌کند که ‌می‌تواند منجر به اضطراب و افسردگی در او شود.

مشکلات روحی و جسمی سالمندان

مسائل دیگری مانند زوال عقل و زوال شناختی، زوال جسمانی و از دست دادن تحرک که منجر به زمین خوردن می‌شود و سایر بیماری‌هایی که منجر به از دست دادن استقلال بیمار سالمند می‌شوند، ‌می‌تواند برای همه افراد درگیر به ویژه پرستار سالمندان سخت باشد.

بروز رفتارهای ناشایست از سالمندان

بدرفتاری و بی‌توجهی در میان جمعیت‌های سالخورده رواج دارد. صرف نظر از علت، پرستاران سالمندان باید بتوانند موقعیت‌ها و شرایطی که باعث بروز این رفتارهای می‌شوند را شناسایی کرده و اقدامات مناسب را برای محافظت از بیمار انجام دهند.

در حالی که بروز رفتارهای نامناسب و بی‌توجهی در میان سالمندان شایع است، هنوز هم برای پرستار سالمندان یک چالش سخت محسوب می‌شود، چرا که مواجهه با بدرفتاری دردناک و ناامیدکننده است.

تفاوت میان مددکار سالمندان و پرستار سالمندان

پرستار سالمندان

یک پرستار سالمند در منزل به سالمندان یا هرکسی که قادر به ترک خانه نیست کمک پزشکی می‌کند. یک پرستار مراقبت در منزل در واقع یک پرستار تحصیل کرده و ماهر دارای مجوز است که مراقبت‌های پرستاری را در خانه ارائه می‌دهد. برای مثال، کمک‌ها و درمان‌هایی که پرستار سالمندان ارائه می‌دهد شامل موارد زیر می‌شود:

 • رسیدگی به تراکئوتومی (اصطلاح تراکئوتومی به برش درون نای اشاره می‌کند که یک شکاف موقت یا دائمی برای تنفس بهتر و غیره ایجاد می‌کند که تراکئوستومی نامیده می‌شود. لوله معمولا از طریق این سوراخ برای ایجاد یک راه هوایی و حذف ترشحات از ریه‌ها قرار می‌گیرد و تنفس از طریق لوله تراکئوستومی انجام می‌شود و نه از طریق بینی و دهان.)
 • مراقبت از کولوستومی (عمل جراحی که از طریق آن انتهای روده بزرگ یا کولونرا از دیواره شکم بیرون می‌آورند. هدف از این جراحی و قرار دادن کولوستومی، اجازه خروج مدفوع تا زمان بهبودی روده به جای مقعد از کولوستومی است.)
 • مراقبت از سالمند دیابتی
 • دارو دادن در زمان معین
 • انجام تزریق
 • بستن زخم

در واقع پرستار سالمندان در منزل برخلاف مراقبت‌های روزمره زندگی، درمان‌های مرتبط با پزشکی را نیز ارائه می‌دهد.

مددکار سالمندان

حمایت مددکار سالمندان از سالمند|ژین طب

مددکار سالمندان یک ارائه‌دهنده خدمات غیرپزشکی در منزل برای سالمندانی است که برای کارهای ساده و کارهای خانه به کمک نیاز دارند. یک مددکار سالمند، مراقبت از سالمندان، مراقبت شخصی و مراقبت‌های تنفسی را برای کمک به افراد مسن برای ادامه زندگی در خانه‌های خود ارائه می‌دهد. این خدمات بر خلاف خدمات ارائه شده توسط پرستار در منزل، خدمات غیرپزشکی هستند.

برخی از خدمات ارائه شده توسط یک مددکار مراقبت در منزل که یک پرستار سالمندان در منزل ارائه نمی‌کند:

 • هر لحظه کنار سالمند بودن اعم از آخر هفته‌ها و تعطیلات
 • آماده سازی وعده غذایی و نظارت بر رژیم غذایی
 • ارائه کمک‌های بهداشتی
 • خانه‌داری سبک
 • انجام سفارشات و خرید
 • زندگی کردن با سالمند

ارزیابی نیازها و دانستن تفاوت بین یک پرستار سالمندان در منزل و یک مددکار در منزل به شما کمک می‌کند بهترین انتخاب را هنگام مراقبت از والدین سالمند و عزیزان خود داشته باشید.

یادداشت آخر

اگر شما یا عزیزانتان به خدمات بهداشتی و درمانی متناوب (کوتاه‌مدت یا بلندمدت)، مانند تجویز دارو، مراقبت از زخم، توانبخشی سالمندان و درمان‌های پزشکی ترجیحا در محیط خانه نیاز دارید، درخواست از یک پرستار سالمندان ماهر و دارای تخصص، برای حضور در خانه انتخاب درستی است.

اما سالمندانی که به دلیل تنهایی و ناتوانی به دنبال پرستار سالمندان هستند؛ بهتر است از مددکار سالمندان کمک بگیرند تا در طول 24 ساعت کنار آن‌ها و مانند یک همراه همیشگی باشد.

ما در این نوشتار سعی کردیم مواردی را در باب شرح وظایف پرستار سالمندان در منزل عنوان کنیم. امیدواریم مفید واقع شده باشد.

منبع
journals.elsevier.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا