بیماری های مفصلی

11 درمان دیسک کمر؛ از صفر تا صد هر آنچه که باید بدانید

درمان دیسک کمر به کاهش درد کمک می‌کند تا بیمار به آسانی حرکت کند و احساس بهتری داشته باشد. کمر درد عارضه شایعی است که در 70 درصد انسان‌ها حداقل یک بار در طول عمر خود آن را تجربه می‌کنند. مسیر درمانی این عارضه در گام اول شامل درمان‌های ساده و غیر تهاجمی است که غالب بیماران را به زندگی اولیه برمی‌گرداند. مشکل زمانی جدی می‌شود که بیمار به درمان‌های اولیه برای کمر درد ناشی از دیسک کمر پاسخ مناسبی نمی‌دهد و عمل جراحی را پیش روی خود می‌بیند.

بنابر توصیه دانشگاه هاروارد، کمتر از 20 درصد افراد مبتلا به دیسک کمر نیاز به جراحی دارند و ما‌ بقی با درمان‌های غیر جراحی بهبود می‌یابند. خوشبختانه پزشکان گزینه‌های زیادی برای درمان فتق دیسک قبل از جراحی دارند. اگر جراحی لازم نباشد، گزینه‌های درمانی کم تهاجمی زیادی برای برآمدگی یا فتق دیسک وجود دارد. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب ۱۱ گزینه درمانی مختلف برای درمان دیسک کمر را جهت آشنایی شما به درمان دیسک کمر، جمع آوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

آشنایی مختصر با دیسک کمر برای انتخاب بهتر درمان دیسک کمر

برای درمان دیسک کمر بهتر است اول با نحوه کار ستون فقرات آشنا شوید. ستون فقرات شما از ۲۴ استخوان متحرک به نام مهره تشکیل شده‌است. بخش کمر (قسمت پایینی) در ستون فقرات بیشترین میزان از وزن بدن را تحمل می‌کند. البته باید بگوییم که بخش کمر ۵ مهره دارد که از L1 تا L5 نامگذاری شده‌اند.

در بین مهره‌ها دیسک‌های نرمی وجود دارد که می‌توانند مانند جاذب‌های شوک عمل کرده و از ساییده شدن مهره‌ها به یکدیگر جلوگیری کنند. حلقه بیرونی دیسک آنولوس نام دارد. این حلقه دارای نوارهایی فیبری است که به بدنه دو مهره بالا و پایین خود متصل شده‌اند. هر دیسک یک بخش مرکزی به نام نوکلئوس دارد که از ماده‌ای ژله‌ای پر است. از هر مهره، یک جفت عصب نخاعی از نخاع به طرف سایر نقاط بدن منشعب می‌شوند. نخاع و عصب‌های نخاعی مانند یک تلفن عمل می‌کنند که اجازه می‌دهند پیام‌ها برای کنترل حرکات و انتقال احساسات، بین مغز و بدن رد و بدل شوند.

آشنایی با بیروزدگی دیسک؛ دیسک از جای خود خارج شده یعنی چه؟

بیرون‌زدگی دیسک یکی از عارضه‌های ستون فقرات است. این عارضه زمانی رخ می‌دهد که ماده ژل‌ مانندی که در مرکز یک دیسک قرار دارد، درست مثل خارج شدن محتویات یک دونات ژله‌ای، از پارگی به وجود آمده در یک نقطه ضعیف در دیواره بیرونی دیسک خارج شود. هنگامی که محتویات دیسک با یکی از عصب‌های نخاعی مجاور تماس پیدا کرده یا به آن فشار می‌آورد، شخص دچار درد کمر یا پا می‌شود.

دیسک‌های بیرون زده طبقه بندی‌های متمایزی از خفیف تا شدید دارند. این طبقه بندی‌ها بسته به این که چقدر هسته‌ی پولپوس از موقعیت اصلی خود در مرکز دیسک جا به جا شده است متفاوت خواهند بود. اولین مرحله برای بهبود این عارضه، استفاده از روش‌های درمان بدون جراحی دیسک کمر است.

روش‌های غیر جراحی برای درمان دیسک کمر مهره 5 و 4 در افراد مختلف

درمان دیسک کمر مهره 5 با داروهای مسکن و شل کننده عضلانی|ژین طب

اولین گام برای درمان دیسک کمر مراجعه به پزشک متخصص‌ است. پزشک بعد از انجام معاینات و تشخیص بیرون زدگی دیسک با توجه به خفیف یا شدید بودن مرحله بیماری اقدام به درمان دیسک کمر می‌کند و از داروها کمک می‌گیرد.

1. مصرف داروهای مختلف؛ اثر گذاری موقت داروها بر درمان دیسک کمر 3 و 4 یا مشکلات دیگر

برخی مواقع پزشک داروهای بدوننسخه یا با نسخه را برای درمان دیسک کمر توصیه می‌کند. اگر درد بیمار شدید باشد، داروهای تجویزی را به عنوان یک درمان مرتبه اول پیشنهاد خواهند شد. اگر درد خفیف یا قابل کنترل باشد، داروهای بدون نسخه را برای کمک به درد پس از PT یا سایر درمان‌های دیسک کمر توصیه می‌کنند. برخی از داروهای OTC برای تسکین درد فتق دیسک عبارتند از:

 • استامینوفن یک داروی رایج برای دردهای رایج خفیف تا متوسط

استامینوفن که با نام تجاری تیلنول شناخته می‌شود، درد را تسکین می‌دهد اما التهاب را کاهش نمی‌دهد. برای درمان دیسک کمر، استامینوفن به مقدار کافی قابل قبول است اما مطلوب نیست. زیرا درد را بدون کاهش تورم و به صورت موقت تسکین می‌دهد. تسکین موقت درد بدون کاهش التهاب خطر تشدید دیسک کمر را افزایش خواهد داد.

اگر بیمار مبتلا به دیسک کمر به موقع به پزشک مراجعه کند، یعنی زمانی که هنوز بیماری خیلی پیشرفت نکرده باشد، در اغلب موارد داروهای شل‌کننده و ضدالتهاب، مراحل حاد دیسک کمر را برطرف می‌کنند.

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی زیاد مصرف می‌شوند

این داروها شامل ایبوپروفن و ناپروکسن اسید استیل سالیسیلیک (آسپرین) هستند. این داروها برای درمان دیسک کمر بهتر از استامینوفن هستند. زیرا هم التهاب و درد را کاهش می‌دهند و هم خطر آسیب بیشتر را کم می‌کنند.

 • داروهای ضد تشنج در مواقع خاصی استفاده می‌شوند

اگرچه پزشکان در درجه اول داروهای ضد تشنج را برای صرع تجویز می‌کنند. اما در مواردی خاص برای درمان بیماری‌های دیگر نیز استفاده می‌شوند. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز این دسته از داروها را برای درمان دردهای عصبی مانند دیسک کمر تایید می‌کند. اگر فتق دیسک باعث درد سیاتیک شود، پزشک ممکن است یک داروی ضد تشنج تجویز کند.

 • داروهای ضد افسردگی برای تسکین دردهای ستون فقرات موثرند

پزشکان اغلب داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای را برای درمان کمر درد مزمن تجویز می‌کنند. هنگامی که داروهای ضد افسردگی خاصی را طی چند هفته مصرف می‌کنید، انتقال دهنده‌های عصبی در ستون فقرات افزایش می‌یابد که درد را تسکین می‌دهد .

 • شل کننده‌های عضلانی بهترین دارو برای تسکین کمر

به دلیل خاصیت اعتیادآور، شل کننده‌های عضلانی مانند بنزودیازپین‌ها برای درمان دردهای حاد شدید ناشی از فتق دیسک مناسب هستند. این داروها با شل کردن عضلات تسکین درد قابل توجهی را ارائه می‌دهند .

 • مواد افیونی باید با احتیاط مصرف شوند

مانند شل‌کننده‌های عضلانی، پزشکان فقط برای کمردردهای شدید، اپیوئیدها را تجویز می‌کنند. اپیوییدها قدرت تسکین درد زیادی دارند، اما بسیار اعتیادآور هستند. این داروها فقط باید تحت نظارت دقیق پزشک استفاده شوند. مواد افیونی با ترشح اندورفین‌هایی که احساس درد را سرکوب می‌کند و احساس لذت را تقویت و به تسکین درد کمک خواهند کرد.

 • استروئیدها نوع خاصی از داروهای التهابی

استروئیدها برای کاهش التهاب عالی هستند. با این حال، با مصرف بیش از حد استروییدها خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها و همچنین به وجود آمدن مشکلات هورمونی افزایش می‌یابد. بنابراین پزشکان استروئیدها را در موارد حاد و خاص تجویز می‌کنند.

2. بلوک‌های انتخابی ریشه عصبی؛ روشی هم برای تشخیص دقیق دیسک کمر هم برای درمان خطرناکترین دیسک کمر

قطع کردن انتخابی ریشه عصبی (SNRB) یک تزریق کم تهاجمی است که سیگنال‌های درد را بین اعصاب نخاعی و مغز قطع می‌کند. تزریق بلوک ریشه عصبی حاوی یک بی‌حس‌کننده موضعی و گاهی اوقات کورتیکواستروئید برای کاهش التهاب و تسکین درد است.

به طور کلی بلوک ریشه عصبی دو هدف دارد:

 1. از نظر تشخیصی اگر بلوک ریشه عصبی درد بیمار را تسکین دهد، تایید می‌کند که ریشه عصبی باعث درد می‌شود.
 2. از نظر درمانی، بلوک ریشه عصبی می‌تواند تا حد زیادی درد دیسک را تسکین دهد.

برای انجام SNRB پزشکان مخلوط استروئیدی بی‌حس‌کننده را در اطراف یا کنار غلاف عصبی ریشه عصبی تزریق می‌کنند. غلاف عصبی بافت همبند اطراف هر عصب است، در حالی که ریشه عصبی نقطه‌ای است که هر عصب از ستون فقرات خارج می‌شود. پزشکان از فلوروسکوپی، راهنمایی اشعه ایکس و رنگ کنتراست استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که SNRB را به ناحیه مورد نظر تزریق می‌کنند.

استروئیدهای موجود در SNRBها از تولید اسید آراشیدونیک جلوگیری می‌کنند که منجر به ایجاد التهاب و تشدید درد می‌شود. بی‌حس‌کننده موضعی سیگنال‌های درد را بین عصب آسیب‌دیده و مغز مسدود می‌کند. با وجود اینکه SNRBها در درجه اول روش‌های تشخیصی هستند، اما مزایای درمانی نیز دارند .

3. تزریق استروئید اپیدورال ESI برای تسکین درد و درمان دیسک کمر مهره 3 و 4

تزریق استروئید اپیدورال بر خلاف بلوک‌های ریشه عصبی معمولا شامل یک بی‌حس‌کننده موضعی در فضای اپیدورال نمی‌شود. این تزریق می‌تواند برای هدف قرار دادن ریشه‌های عصبی دردناک استفاده شود. روش ESI کم تهاجمی است و از راهنمایی فلوروسکوپی استفاده می‌کند.

4. فیزیوتراپی؛ درمان دیسک کمر برای پیشگیری از تشدید آسیب و کاهش درد

مرحله بعدی درمان دیسک کمر، انجام فیزیوتراپی دیسک کمر است. اغلب پزشکان در کنار درمان دیسک‌ها مشکل‌دار به کمک داروها انجام فیزیوتراپی را نیز به بیمار پیشنهاد می‌کنند. متعاقب آن با تقویت عضلات اطراف ستون فقرات به وسیله ورزش یا تحریکات الکتریکی، بار و فشار وارده به ستون فقرات را کم می‌شود تا مشکل بیمار کاهش یابد.

به عبارتی هر کدام از روش‌های درمانی، زمان و اثرات خاصی باید داشته باشند تا نتیجه مطلوب گرفته شود. به‌ طور مثال زمانی که دیسک به ریشه عصبی فشار می‌آورد، ممکن است فیزیوتراپی و ورزش کردن باعث تشدید درد و حتی علایم عصبی و فلج‌های مختلفی شود.

فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر نه تنها باعث درمان و کاهش کمر درد و تسهیل انجام حرکت می‌شود. بلکه همچنین می‌تواند جنبه پیشگیری از بروز دیسک کمر یا تشدید آن داشته باشد.

5. درمان دیسک کمر با ورزش؛ ورزش برای دیسک کمر مفیدتر از داروهای مسکن است

ورزش برای دیسک کمر در کنار روش‌های درمانی دیگر بهتر از تجویز داروی مسکن برای بیماران مبتلا به دیسک کمر است. ورزش‌هایی برای دیسک کمر وجود دارد که به بیماران مبتلا به دیسک کمر توصیه می‌شود آن‌ها را انجام دهند.

پیش از شروع ورزش برای دیسک کمر و گردن در نظر داشته باشید که همواره باید با فیزیوتراپیست در مورد مناسب و ایمن بودن آن‌ها مشورت کنید .

ژست کبری بهترین ورزش برای دیسک کمر در خانه؛ راحت و بدون دردسر

حرکت ورزشی مار کبری برای کمر عالی است|ژین طب

روی شکم دراز بکشید. سپس به آرنج‌های خود تکیه کنید و در حالت نیم‌خیز قرار بگیرید. این حالت را 1 تا 2 ثانیه حفظ کنید. این نوع ورزش برای دیسک کمر را 6 تا 8 بار تکرار کنید. معمولا توصیه می‌شود که این نوع ورزش‌ها برای دیسک کمر را هر دو ساعت یک‌بار در طول روز انجام دهید.

حرکتی عالی برای دیسک کمر؛ حرکت معروف گاو – گربه

حرکت گاو گربه برای درمان دیسک کمر در خانه|ژین طب

برای انجام این ورزش به گونه‌ای در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید که زانوها زیر مفصل‌های ران و دست‌ها زیر شانه‌ها باشد. نفس را داخل بکشید و اجازه دهید در حین نگاه کردن به سمت بالا و سقف، شکم به سمت پایین و کف زمین بیافتد. این حالت را ۲ ثانیه حفظ کنید. نفس را بیرون بدهید و قوس کمر را تا جایی که می‌توانید و باعث ایجاد درد نمی‌شود زیاد کنید.

هنگام انجام این ورزش برای دیسک کمر نباید احساس درد کنید. پس بروز درد نشانه زیاده‌روی در انجام حرکت و فشار آوردن به خود است. به طور هم‌زمان گردن را رو به جلو خم کنید و نگاه خود را به سمت ناف متوجه سازید.

6. درمان دیسک کمر در منزل؛ کمک به تسکین درد و بهبود علائم

 در برخی موارد درمان‌های ابتدایی و اولیه در منزل برای بیماران کمک بسیار مهمی به شمار می‌روند. انجام اقدام‌های زیر به تسکین درد دیسک کمر کمک می‌کند:

 • پیاده‌روی: هر دو تا سه ساعت یک‌بار مدت کوتاهی ۱۰ تا ۲۰ دقیقه (روی سطحی هموار) بدون شیب، پله یا برآمدگی راه بروید. تنها تا زمانی راه بروید که احساس درد نکنید، از پیمودن مسافت‌های طولانی که منجر به بروز درد می‌شود بپرهیزید.
 • مصرف مسکن در صورت نیاز: این داروها معمولا زمانی بهترین نتیجه را به دست می‌دهند که طبق یک زمان‌بندی مشخص مصرف شوند. نه این که صرفا هنگام شدید شدن درد دیسک کمر به آن‌ها روی آورده شود.

7. نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر؛ چگونه بخوابیم بهتر است؟

برای استراحت کردن موقعیتی را پیدا کنید که در آن احساس راحتی می‌کنید. شاید ترجیح دهید تا روی زمین یا تختی با سفتی متوسط دراز بکشید و زیر سر و زانوها بالش کوچکی را قرار دهید. شاید با خوابیدن روی یک سمت از بدن و گذاشتن بالش بین زانوها احساس راحتی بیشتری کنید. در هر صورت، مدت طولانی در یک حالت قرار نگیرید.

8. درمان دیسک کمر با طب سنتی گیاهان دارویی؛ راهکارهای بی خطر اما موثر در تسکین درد

طب گیاهی برای کنترل و تسکین انواع درد کمر و زانو، به عنوان جایگزینی برای داروهای شیمیایی ارائه می‌شود. در این روش درمانی کهن از داروهای گیاهی برای کاهش میزان درد و التهاب استفاده می‌کنند. از طرفی، به‌ دلیل عوارض جانبی متعدد ناشی از مصرف داروهای مسکن، درمان دیسک کمر با طب سنتی و داروهای گیاهی در چند سال اخیر رواج پیدا کرده است. در ادامه با تعدادی از گیاهان داروی مناسب برای بهبود درد دیسک کمر آشنا خواهیم شد.

نوع گیاه

اثرات

نعنا

جویدن نعناع باعث تسکین درد به ویژه در ناحیه کمر که مرکز تجمع رگ‌های عصبی است می‌شود.

زنجبیل

زنجبیل در طب سنتی بسیار توصیه می‌شود. حتی در کشورهای اروپایی و آمریکای جنوبی از زمان‌های قدیم برای تسکین درد به صورت خوراکی و حتی تهیه پمادهایی برای مصرف موضعی استفاده شده است.

هل

این ماده یکی از ضدالتهاب‌های مهم است که باعث کاهش گرفتگی و درد در موارد شدید دیسک کمر می‌شود. برای استفاده هل خشک را برای ده دقیقه در آب گرم حل کنید و به عنوان یک چای گیاهی مصرف کنید تا زمانیکه علائم فروکش کند. این داروی گیاهی باید دوبار در یک روز مصرف شود.

چای سبز

چای سبز به دلیل داشتن میزان بالایی آنتی اکسیدان در کاهش فاکتورهای منفی در تمام بخش‌های بدن تاثیر دارد. چینی‌ها از چای سبز به عنوان یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای تسکین دردها به ویژه در نواحی کمر استفاده می‌کنند.

زرد چوبه

این ماده یکی از ضدالتهاب‌های طبیعی است که ارزان و در دسترس است. بر اساس تحقیقات بدست آمده مصرف این ماده باعث کاهش درد ناشی از اختلال می‌شود. اضافه کردن یک قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه در غذا و مصرف روزانه آن باعث کاهش درد و درمان دیسک کمر می‌شود.

علف چای یا گل راعی

استفاده از این گیاه به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان قوی باعث درمان دیسک کمر می‌شود. این گیاه با دارا بودن مواد دیگری که به آن هایپرفورین (hyperforin) می‌گویند، باعث کاهش درد و التهابات می‌شود. همچنین یکی از درمان‌های مهم طبیعی در کاهش درد دیسک کمر است.

گل ساعتی

این گیاه یکی از رایج‌ترین گیاهانی است که برای درمان دیسک کمر استفاده می‌شود و باعث کاهش درد و التهابات ناشی از این اختلال خواهد شد. این گیاه دارای روغن خاصی است که باعث کاهش گرفتگی ماهیچه‌های کمر می‌شود.

گیاه خشخاش کالیفرنیا

این گیاه وحشی که در کشور آمریکا پرورش داده می‌شود و اکنون در کشور ما نیز موجود است، به کاهش درد کمک می‌کند. از پماد ساخته شده از این محصول روی ناحیه استفاده می‌کنند. گیاه خشخاش می‌تواند در شکل یک مکمل هم استفاده شود .این درمان گیاهی دیسک کمر توسط پزشکان هم تایید شده است.

باید اشاره کنیم که مصرف مکمل‌های شامل ترکیبات فعال زردچوبه هم که به آن کورکامین (curcumin) گفته می‌شود، می‌تواند موثر و مفید باشد.

9. درمان دیسک کمر در طب سنتی با مصرف خوراکی‌های خاص

درمان دیسک کمر با طب سنتی در خانه با سیر|ژین طب

در ادامه تعدادی از بهترین خوراکی‌ها برای درمان و تسکین درد دیسک کمر را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 • فواید بی‌نظیر سیر: برای بدن از خواص سیر هر چه بگوییم کم است. سیر را به عنوان یکی از پایه‌های ثابت در آشپزی و برنامه غذایی خود استفاده کنید. بهترین نوع مصرف سیر به صورت خام است اما به دلیل ساختاری که دارد هضم آن کمی مشکل است. پس بهتر است سیر را به صورت ریز یا رنده شده مصرف کنید.
 • پای مرغ: مصرف پای مرغ برای افراد مبتلا به پوکی استخوان، کمر درد یا دیسک کمر یا افرادی که دچار شکستگی استخوان هستند، توصیه می‌شود. این بخش از مرغ خاصیت غضروف سازی دارد و برای رشد کودکان بسیار مفید است. اما برای افراد دارای چربی خون بالا و بیماران قلبی و عروقی توصیه نمی‌شود.

10. طب سوزنی؛ درمانی سریع درد دیسک کمر از قدیم تا به امروز

طب سوزنی ریشه در طب چینی باستان دارد. در طب باستانی چین باور بر این است که هر فرد نیروی انرژی دارد که به نامش Qi شناخته می‌شود و تلفظ آن “چی” است. در این طب باور دارند که درد و بیماری زمانی ایجاد می‌شود که انرژی و نیروی بدنی در تعادل نباشد.

طب سوزنی این عدم تعادل را با چسباندن سوزن‌های نازک به نقاط استراتژیک برای آزاد کردن کانال‌های Qi اصلاح می‌کند. همچنین طب سوزنی باعث ترشح اندورفین و افزایش گردش خون می‌شود که به تسکین درد دیسک کمر کمک می‌کند.

11. آب درمانی؛ برای پارگی دیسک کمر و درمان آن مفید است.

از زمان‌های قدیم آب درمانی به عنوان یک روش برای درمان انواع مختلف بیماری‌ها مانند درد کمر و گردن استفاده شده‌است. در حالی‌که نیاکان و گذشتکان ما برای استفاده از این روش باید یک چشمه آب گرم پیدا می‌کردند. امروزه با اختراع تکنولوژی‌های جدید و در دسترس بودن آن به آسانی می‌توان از این روش درمانی استفاده کرد.

آب درمانی به ورزش در آب هم می‌گویند. این روش با نوع ساده آب درمانی که بوسیله یک حمام آب گرم انجام می‌شود، متفاوت است و شامل تمرینات ایروبیک در آب است. مشورت با پزشک برای انتخاب نوع درمان بوسیله آب درمانی باعث کاهش درد و درمان دیسک کمر می‌شود.

12. جراحی آخرین راه‌حل برای درمان دیسک کمر

جراحی آخرین راه حل برای رفع دیسک کمر|ژین طب

اگر بیماری دیسک کمر در مراحل پیشرفته باشد و فرد دچار پارگی و بیرون زدگی دیسک کمر و فشار روی ریشه عصبی شده‌باشد. در این مرحله نمی‌توان از روش‌های ذکر شده، برای درمان دیسک کمر استفاده کرد.

برای بهبود دیسک کمر، پزشکان در صورت امکان، درمان‌های غیرجراحی را به جراحی ترجیح می‌دهند. اما اگر جراحی لازم باشد، با توجه به شرایط بیمار، کم تهاجمی‌ترین گزینه را با بیشترین شانس موفقیت انتخاب می‌کنند. در ادامه چند گزینه جراحی رایج برای درمان دیسک کمر را به شما معرفی می‌کنیم.

جراحی میکرودیسککتومی یک عمل کمتر تهاجمی برای درمان مشکلات دیسک‌ها

میکرودیسککتومی جراحی کم تهاجمی ستون فقرات است که تقریبا 90 درصد از جراحی‌های فتق دیسک را تشکیل می‌دهد. هدف از هر میکرودیسککتومی برداشتن قسمت فتق دیسک برای کاهش فشار روی اعصاب نخاعی است. اگرچه میکرودیسککتومی‌ها کم تهاجمی هستند، پزشکان فقط تحت شرایط زیر آن را توصیه می‌کنند.

 • پا درد که بیش از شش هفته ادامه داشته باشد.
 • از دست دادن عملکرد مثانه یا روده.
 • سیاتیک به عنوان یک علامت اولیه ظاهر شود
 • درد شدید، سوزن سوزن شدن یا ضعف

میکرودیسککتومی معمولا یک روش سرپایی است. به این ترتیب، بیماران می‌توانند در همان روز جراحی به خانه بازگردند. اکثر بیماران می‌توانند پس از یک یا دو هفته فعالیت سبک خود را از سر بگیرند، اما باید از بلند کردن اجسام سنگین به مدت دو تا چهار هفته خودداری کنند. شش هفته پس از عمل می‌توانید انتظار بهبودی کامل از میکرودیسککتومی را داشته باشید.

لامینکتومی کمر؛ جراحی که در زمان خاصی انجام می‌شود

لامینکتومی کمری جراحی است که بخش یا تمام لامینا را برمی‌دارند. لامینا بخشی از استخوان‌های مهره‌ای است که دیواره‌های کانال نخاعی را تشکیل می‌دهد. این جراحی فقط برای دردهای شدید کمر و ساق پا یا زمانی که جراح نیاز به برداشتن بخشی از لامینا برای دسترسی به دیسک فتق دارد، تانجام می‌شود.

لامینکتومی باز سنتی شامل زمان بهبودی طولانی‌تری است و تحرک ستون فقرات را ضعیف می‌کند. پس از لامینکتومی سنتی، بیماران به طور متوسط سه تا پنج روز را در بیمارستان می‌گذرانند. از سه ماه تا یک سال طول می‌کشد تا بهبودی کامل در استخوان‌های ستون فقرات خود را تجربه کنید.

در مقابل، لامینکتومی میکروسکوپی کم تهاجمی است، زمان بهبودی را کوتاه می‌کند و آسیب به ساختارهای ستون فقرات مجاور را به حداقل می‌رساند. زمان بهبودی برای لامینکتومی میکروسکوپی حدود شش هفته است و بیماران می‌توانند در همان روز به خانه بازگردند .

فیوژن ستون فقرات جراحی برای کاهش درد در دیسک کمر

فیوژن ستون فقرات یک عمل جراحی برای اتصال دو یا چند استخوان در ستون فقرات است. اگرچه هم‌جوشی ستون فقرات به طور کلی در کاهش حرکت دردناک مشکلات دیسک موثر است. اما میزان تحرک در ستون فقرات را محدود می‌کند. پزشکان به ندرت فیوژن ستون فقرات را برای درمان دیسک کمر دنبال می‌کنند. بهبودی از همجوشی ستون فقرات بسته به سن و سلامتی بیمار شش هفته تا شش ماه طول می‌کشد.

تعویض دیسک مصنوعی؛ یک جراحی خاص برای بهبود دیسک‌ها

جراحی تعویض دیسک مصنوعی یک درمان نسبتا جدید برای شرایط مرتبط با دیسک ستون فقرات مانند بیماری دیسک دژنراتیو یا درمان دیسک کمر است. در حالی که هم‌جوشی ستون فقرات تحرک را با هدف حفظ حرکت در ستون فقرات را حفظ می‌کند، در عین حال آن را ثابت نگه دارد. جراحان ستون فقرات، دیسک تحلیل رفته یا برآمده را با دیسک مصنوعی ساخته شده از فلز یا پلاستیک جایگزین می‌کنند .

خطرناکترین دیسک کمر کدام نوع است ؟

قاعدتا خطرناکترین دیسک کمر، دیسک بزرگی است که باعث فشار به کل رشته‌های عصبی در کانال نخاعی می‌شود. در نتیجه فرد دچار علائم عصبی شدید مانند فلج شدن هر دو پا و بی اختیاری ادرار و مدفوع می‌شود. این حالت را سندروم دم اسب می‌گویند.

نوع دیگر دیسک‌های بسیار بد و خطرناک دیسک‌های ۴ و ۵ که روزهای اول درد شدید ایجاد می‌کنند و سپس درد بیمار کم می‌شود. درعوض پای بیمار فلج می‌شود و دیگر نمی‌تواند پای خود را به طرفین بالا بیاورد این حالت را سندروم پای افتاده می‌گویند. این دو حالت از بدترین حالت‌هایی است که در برای یک فرد ممکن است اتفاق بیافتد. زیرا متاسفانه حتی با عمل جراحی اکثر بیماران بهبود کامل پیدا نمی‌کنند و یک عمر لازم است که با معلولیت زندگی کنند.

کلام آخر درباره درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر با روش‌های مختلفی صورت‌پذیر است. اما پیشگیری و اصلاح سبک زندگی بهترین راه برای جلوگیری و بهبود وضعیت کمربه شمار می‌رود. طول درمان دیسک کمر کلا یک تا دو ماه است یعنی به هر طریقی باید ظرف 1 تا 2 ماه بیمار بهبود پیدا کند. قاعدتا اول درمان‌های غیر جراحی برای بیمار انجام می‌شود و اگر با این درمان‌ها وضعیت بیمار بهبود پیدا نکرد، لازم است که تحت عمل جراحی دیسک کمر قرار گیرد. در این مقاله از ژین طب به بررسی انواع درمان دیسک کمر از درمان با استراحت در منزل، داروهای خانگی گرفته تا جراحی پرداختیم.

سوالات متداول در زمینه درمان دیسک کمر

1- بهترین وضعیت خواب برای درمان دیسک کمر چه حالتی است؟

بهترین وضعیت خواب در مبتلایان به دیسک کمر، خوابیدن به پشت و قرار دادن یک بالش زیر زانو و یک حوله نرم لوله‌شده زیر قوس کمر است.

2- آیا طب سوزنی درمان خوبی برای دیسک کمر است؟

بله از دیرباز طب سوزنی یکی از راه‌های درمان دیسک کمر است.

3- آیا درمان دیسک کمر با دارو و ورزش بیمار را از روش‌های جراحی بی نیاز کند؟

 بله در صورتی که بیمار در ابتدای عارضه اقدام به درمان دیسک کمر کند نیازی به جراحی نیست.

منبع
sciatica

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا