بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

سوماتروپین چیست و چه اثری بر بدن ما می‌گذارد؟

سوماتروپین برای جایگزینی هورمون رشد (هورمون طبیعی تولید شده توسط بدن شما) در بزرگسالان و کودکان مبتلا به کمبود هورمون رشد استفاده می شود. تزریق سوماتروپین همچنین برای افزایش رشد در کودکان با شرایط خاصی که بر رشد و تکامل طبیعی تأثیر می گذارد، استفاده می شود. تزریق سوماتروپین (Serostim) برای افزایش وزن بدن و استقامت فیزیکی در بیماران مبتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) که سندرم هدر رفتن مرتبط با HIV دارند استفاده می شود.

تزریق سوماتروپین (Zorbtive) برای درمان سندرم روده کوتاه در بزرگسالانی که تغذیه یا مایعات اضافی از درمان داخل وریدی (IV) دریافت می‌کنند، به کار می رود. معمول در بدن تولید می‌شوند، عمل می‌کند، که ممکن است منجر به افزایش رشد، وزن بدن و بهبود جذب مواد مغذی و مایعات از روده شود. در این مقاله از مجله ژین طب به برسی داروی سوماتروپین می پردازیم.

سوماتروپین چگونه باید استفاده شود؟

تزریق سوماتروپین به صورت محلول (مایع) در قلم ها و کارتریج های از قبل پر شده و همچنین به صورت پودر در ویال ها و کارتریج ها برای مخلوط شدن با مایع برای تزریق زیر جلدی (زیر پوست) ارائه می شود. هنگامی که تزریق سوماتروپین برای جایگزینی هورمون رشد در بزرگسالان انجام می شود، معمولاً یک بار در روز تزریق می شود. هنگامی که سوماتروپین برای جایگزینی هورمون رشد یا افزایش رشد در کودکان تزریق می شود، معمولاً یک بار در روز در 3 تا 7 روز در هفته تزریق می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان با ۷ ماده مغذی

برنامه روزانه برای تزریق سوماتروپین

تزریق منظم سوماتروپین

هنگامی که تزریق سوماتروپین (Serostim) برای افزایش وزن بدن و استقامت بدنی در بیماران مبتلا به سندرم هدر رفتن مرتبط با HIV انجام می شود، معمولاً یک بار در روز یا یک بار در میان تزریق می شود. هنگامی که سوماتروپین (Zorbtive) برای درمان سندرم روده کوتاه تزریق می شود، معمولاً یک بار در روز به مدت 4 هفته تزریق خواهد شد. از تزریق سوماتروپین تقریباً در همان زمان در هر روز برنامه ریزی شده استفاده کنید. دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد.

بیشتر بخوانید: بهترین مولتی ویتامین برای رشد مو؛ با ۹ قرص خاص مو آشنا شوید

لزوم تزریق توسط یک متخصص

شما ممکن است اولین دوز تزریق سوماتروپین را در مطب پزشک خود دریافت کنید یا ممکن است پزشک به شما یا یک مراقب شما اجازه دهد که تزریقات را در خانه انجام دهید. قبل از اینکه برای اولین بار از تزریق سوماتروپین استفاده کنید، شما یا فردی که تزریق را انجام می دهد باید اطلاعات سازنده را برای بیمار همراه با آن بخوانید.

این دستورالعمل نحوه تزریق یک دوز سوماتروپین را شرح می دهد. مطمئن باشید که این دستورالعمل ها را درک می کنید. اگر سؤالی در مورد نحوه یا محل تزریق دارو یا نحوه دور انداختن سوزن ها و سرنگ های استفاده شده پس از تزریق دارو دارید، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید.

موارد احتیاط در مصرف دارو

همیشه قبل از تزریق به محلول سوماتروپین نگاه کنید. بررسی کنید که تاریخ انقضا نگذشته باشد و مایع شفاف و بی رنگ باشد. مایع نباید حاوی ذرات قابل مشاهده باشد. اگر تاریخ مصرف آن تمام شده یا مایع کدر یا حاوی ذرات است، از آن استفاده نکنید. از سرنگ‌ها، سوزن‌ها، قلم‌های تزریق یا ویال‌های دارو استفاده مجدد یا اشتراک‌گذاری نکنید.

سرنگ‌ها، سوزن‌ها، قلم‌های تزریق و ویال‌های استفاده شده را در ظرف مقاوم در برابر سوراخ شدن دور از دسترس کودکان دور بیندازید. در مورد نحوه دور انداختن ظرف مقاوم در برابر سوراخ شدن با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: افزایش طبیعی تستوسترون؛ ۸ راه اثبات‌شده و ۶ مکمل سازنده مردان

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

عوارض سوماتروپین برای دیابت

اگر به سوماتروپین، هر داروی دیگر، بنزیل الکل یا هر یک از مواد تشکیل دهنده تزریق سوماتروپین حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. از داروساز خود بپرسید یا راهنمای دارو را برای لیستی از مواد تشکیل دهنده بررسی کنید.

به پزشک و داروساز خود بگویید که چه داروهای دیگری با نسخه و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. اگر اخیراً جراحی قلب یا معده، تصادف یا تروما، یا مشکلات تنفسی جدی داشته اید، یا اگر دچار آپنه خواب هستید (قطع تنفس برای مدت کوتاهی در طول این مدت) به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک به شما بگوید که از تزریق سوماتروپین استفاده نکنید. در این موارد استفاده از این دارو ممنوع است:

 1. اگر دیابت دارید یا قبلاً داشته اید
 2. نارسایی آدرنال (شرایطی که در آن غدد آدرنال به اندازه کافی هورمون های خاص مورد نیاز برای عملکردهای مهم بدن را تولید نمی کنند)
 3. پانکراتیت (ورم پانکراس)
 4. ادم پاپیلی (تورم عصب بینایی ناشی از افزایش فشار در مغز)
 5. اسکولیوز (انحنای ستون فقرات)؛ سطح بالای فسفات خون
 6. مشکلات تیروئید، پاراتیروئید یا کبد
 7. کودکانی که صفحه رشد آنها بسته شده و استخوان های آنها دیگر رشد نمی کند (معمولاً بعد از بلوغ)
 8. اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین استفاده از تزریق سوماتروپین باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 9. اگر جراحی می کنید، از جمله جراحی دندان، به پزشک یا دندانپزشک بگویید که از تزریق سوماتروپین استفاده می کنید.

بیشتر بخوانید: کمردرد زنان یائسه؛ کمبود ویتامین یا تغییرات هورمونی؟

اگر یک نوبت تزریق سوماتروپین را فراموش کردم چه باید بکنم؟

اگر تزریق یک دوز از این دارو را فراموش کردید با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی دوز فراموش شده را تزریق کنید و چه زمانی دوز برنامه ریزی شده بعدی را تزریق نمایید برای جبران دوز فراموش شده، دو دوز تزریق نکنید.

عوارض داروی سوماتروپین چیست؟

سوماتروپین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. اگر هر یک از این علائم شدید است یا از بین نمی رود، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • ضخیم شدن پوست در محل تزریق
 • درد، قرمزی، تورم یا خارش محل تزریق
 • سردرد
 • درد عضلانی یا مفصلی
 • گلودرد، سرفه، تب یا سایر علائم عفونت
 • گوش درد
 • نفخ یا مقدار زیادی گاز در روده یا روده
 • ریزش مو

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، مصرف را متوقف کنید و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا تحت درمان فوری پزشکی قرار بگیرید:

 • تغییرات بینایی، سردرد، تهوع و استفراغ
 • کندوها؛ کهیر؛ خارش؛ مشکل در تنفس یا بلع؛ تعریق؛ تورم چشم ها، صورت، دهان، لب ها، زبان یا گلو؛ گرفتگی صدا؛ سبکی سر؛ غش کردن؛ یا درد قفسه سینه
 • درد مداومی که از ناحیه معده شروع می شود اما ممکن است به پشت سرایت کند تهوع، استفراغ یا از دست دادن اشتها
 • بی حسی، سوزش، سوزن سوزن شدن یا سوزن سوزن شدن در دست ها، انگشتان، بازوها، پاها یا پاها
 • تورم دست‌ها، پاها، مچ پا یا ساق پا
 • خستگی مفرط، درد عضلانی یا مفاصل، ضعف، سبکی سر، تیره شدن پوست یا کاهش وزن
 • درد جدید یا مداوم زانو یا لگن، لنگیدن
 • مشکلات تنفسی، خروپف، یا آپنه خواب
 • سینه های بزرگ شده

سوماتروپین ممکن است خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان از جمله سرطان مغز یا پوست را افزایش دهد. در صورت داشتن هر یک از علائم زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید: تغییر در رفتار یا بینایی. سردرد؛ یا تغییر در خال ها، خال های مادرزادی یا رنگ پوست. سوماتروپین ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. در صورت بروز هرگونه مشکل غیرعادی در حین مصرف این دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

نام داروهای مصرفی راهمیشه به خاطر بسپارید

آمپول سوماتروپین برای رشد

برای شما مهم است که فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه (بدون نسخه) که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می کنید یا در بیمارستان بستری می شوید، باید این لیست را همراه خود داشته باشید. همچنین اطلاعات مهمی است که باید در مواقع اضطراری همراه خود داشته باشید.

پرسش های پرتکرار در زمینه سوماتروپین

1. سوماتروپین برای چه مواردی استفاده می شود؟

تزریق سوماتروپین برای جایگزینی هورمون رشد (هورمون طبیعی تولید شده توسط بدن شما) در بزرگسالان و کودکان مبتلا به کمبود هورمون رشد استفاده می شود. تزریق سوماتروپین همچنین برای افزایش رشد در کودکان با شرایط خاصی که بر رشد و تکامل طبیعی تأثیر می گذارد، استفاده می شود

2. آیا سوماتوتروپین بی خطر است؟

استفاده از HGH که توسط پزشک تجویز می شود به طور کلی بی خطر است. پس از تزریق HGH، ممکن است در محل تزریق دچار تورم شوید. چند نفر بعد از تزریق دچار سردرد می شوند. برخی از مشکلات استخوانی مانند اسکولیوز ممکن است بدتر شوند.

3. آیا سوماتروپین عضله می سازد؟

بدنسازان ممکن است هورمون رشد انسانی را برای دستیابی به ظاهری عضلانی تر تزریق کنند. با این حال، بیشتر افزایش توده عضلانی در واقع به دلیل احتباس مایعات است، نه رشد واقعی عضلات. همچنین خطرات مرتبط با استفاده از هورمون رشد انسانی وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا