بیماری های مفصلی

نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر؛ آرامش را به ستون مهره‌ها باز گردانید

نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر چقدر در روند بهبودی اثر دارد؟ اگر به آناتومی کمر دقت کنید در می‌یابید که چگونه هر کدام از حرکات روزانه ما ممکن است در آسیب‌های ناحیه کمر نقش داشته باشند. در واقع ریشه درد سیاتیک فشاری است که به رشته‌های عصبی وارد شده و عامل درد می‌شود. پس اولا بایستی حرکات خود را بر پایه استاندارد حرکتی تنظیم کنیم و از سوی دیگر هنگام بروز درد با رعایت نحوه درست استراحت هر چه زودتر عارضه پیش آمده را از بین ببریم. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب در زمینه نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر اطلاعات جامعی در اختیارتان می‌گذاریم.

کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد؛ با رعایت نکاتی ساده هوای کمرتان را داشته باشید

زندگی روزمره ما گاهی پر از حرکاتی است که به کمر و ستون مهره‌های ما آسیب می‌رساند. بدیهی است تصحیح این حرکات سلامت کمر و دیگر مفاصلمان را تضمین خواهد کرد.

  • خوابیدنمان را تصحیح کنیم؛ نحوه استراحت و خواب روی ستون فقرات اثر دارد

 یکی از این موارد نحوه خوابیدن است. برای اینکه هنگام خواب استاندارد را رعایت کنیم و به مرور دچار کمردرد نشویم بهتر است جنس تخت سفت باشد. به یک پهلو بخوابید و پاها را در شکم جمع کنید.

  • اجسام سنگین را با احتیاط بلند کنید؛ به کمر فشار اضافی وارد نکنید

نحوه استراحت برای دیسک کمر وحرکات اشتباه | ژین طب

این موضوع در دوران نقاهت و درمان دیسک و پیش از آن به عنوان یکی از عوامل پیشگیری بسیار مهم است. بیشترین فشار هنگام بلند کردن اجسام سنگین به بخش دیسک کمر وارد می‌شود. اجسام به گونه‌ای باید حمل شوند که تا جای ممکن فشار از روی دیسک کمر برداشته شود و بخشی از آن به دست‌ها و پاها منتقل گردد.

  • ورزش‌ها را درست انجام دهیم؛ ورزش کنید اما صحیح و دقیق

ورزش‌ها اهداف گوناگونی را دنبال می‌کنند. برخی ورزش‌ها برای تقویت عضلات و اندام‌های عضلانی است. گاهی هم ورزش‌های کششی برای رها سازی عصب‌ها از درگیری‌های احتمالی تجویز خواهد شد. مهم انجام درست این حرکات ورزشی است که اگر چنین نباشد ممکن است آسیب‌های جدی به کمرتان وارد شود.

استراحت مطلق در دیسک کمر؛ چقدر استراحت لازم است؟

اگر به دیسک کمر دچار شدید در نخستین اقدام باید به فکر استراحت کردن باشید. این راهی است که بیشتر پزشکان به شما توصیه می‌کنند. باید به ستون فقرات استراحت دهید و فشار را کم کنید تا ترمیم لازم صورت گیرد. البته دردهای دیسک کمر به دردهای مزمن و حاد تقسیم می‌شوند. باید گفت در 48 ساعت ابتدایی درد باید کاملا استراحت نمایید. گاهی مجبور می‌شوید قید دستشویی رفتن را هم بزنید و تا جای ممکن از تختتان خارج نشوید. به پهلو بخوابید تا کمترین فشار به دیسک وارد شود.

دیسک‌هایی که با استراحت درمان می‌شوند؛ آسیب‌های تازه و خفیف

اگر به تازگی دچار دیسک شده‌اید و دردهای این ناحیه چند روزی است آغاز شده استراحت به احتمال بسیار دردتان را درمان خواهد کرد؛ یعنی با استراحت و البته مصرف برخی قرص‌های ضد التهاب به زودی دیسک کمرتان التیام می‌یابد. اما اگر دردی کهنه دارید و سال ها با درد سیاتیک ساخته اید استراحت چنان که باید کارآمد نیست و باید راه چاره اساسی‌تری را برای درمان برگزینید. در این میان گروهی بر این باورند که استراحت طولانی نه تنها سودمند نیست، بلکه ضرر دارد. زیرا اگر پارگی دیسک تا دوهفته بهبود نیابد با ماه‌ها استراحت هم بهتر نمی‌شود. نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر باید با رعایت تمام مواردی باشد که شرایط را برای برداشته شدن فشار از روی دیسک فراهم آورد.

 بهترین غذا برای دیسک کمر در زمان استراحت چیست؟

دانستیم که هنگام استراحت همزمان باید از داروهای ضد التهابی نیز استفاده کرد. اما باید دید در گروه مواد غذایی برای دیسک کمر چی خوبه؟ پروتئین‌های گیاهی موجود در غذاها برای دیسک کمر بسیار مفیدند. البته این پروتئین‌ها در گوشت هم موجودند، ولی بهتر است پروتئین‌های گیاهی را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید. پس سبزیجات، ماهی سالمون، ادویه‌جات و دمنوش ها می‌توانند دردوران استراحتتان مفید باشد. استفاده از روغن‌های گیاهی به ویژه روغن‌های گرم مانند زیتون، بادام تلخ و نارگیل بسیار مفید است.

خوردن مواد غذایی مفید برای دیسک کمر در زمان استراحت

در مورد نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر باید مصرف الکل را کنار بگذارید. همینطور دخانیات را از زندگی‌تان حذف کنید. کنترل وزن یکی دیگر از کارهایی است که باید حتما به آن بپردازید و پس از درمان نیز آن را ادامه دهید. رژیم های حاوی فیبر می‌توانند در کاهش وزن به شما کمک کنند.

مدت زمان ترمیم پارگی دیسک کمر؛ چقدر طول می‌کشد آسیب خوب شود؟

زمان ترمیم پارگی دیسک کمر نسبت به قدرت بدنی فرد، شدت دیسک و همچنین نوع فعالیت و نوع درمانی که بیمار دریافت می‌کند متفاوت خواهد بود. باید گفت کمترین میزان ترمیم‌ها یک ماه و بیشترین میزان را معمولاً هشت تا نه ماه برآورد کرده اند، اما به‌صورت کلی به بیماران توصیه می‌شود که حداقل برای شش تا هشت هفته فعالیت‌های خود را به‌گونه‌ای انجام دهند که فشار دیسک به کمترین میزان خود برسد. پس برای هشت تا نه ماه از انجام فعالیت‌های سنگین مانند ورزش‌های بدن‌سازی و برداشتن اجسام سنگین بپرهیزید.

کسانی که دیسک کمر دارند چگونه بنشینند؟ رعایت نکات حین کار و نشستن طولانی مدت

3-نحوه استراحت برای دیسک کمر و نشستن | ژین طب

شاید این بهترین توصیه برای کسانی است که به دیسک کمر دچارند و با احتیاط باید به کارشان نیز ادامه دهند. افرادی که از دیسک کمر گله دارند و باید بنشینند بهتر است از میز ایستاده استفاده کنند. هنگام نشستن نیز باید ستون فقراتتان را محکم به پشت صندلی بچسبانید و هنگام نشستن نباید زیاد به این سو و آن سو حرکت کنید. وضعیت شانه و گردنتان را نیز تنظیم نمایید. تنظیم ارتفاع پا نیز نقش مهمی در درمان دیسک کمر دارد. وضعیت آرنج ها هنگام دیسک کمر بسیار مهم است. اگر مجبورید برای مدت طولانی بنشینید این نکات را رعایت نمایید:

  • از حرکت ناگهانی پس از بلند شدن آسیب جدی به دیسک کمر شما وارد خواهد کرد. زمانی که بیشتر از نیم ساعت نشسته‌اید وقصد بلند شدن دارید بدن شما هنوز در وضعیت تثبیت نشستن واقع شده یا به اصطلاح خشک شده است.
  •  یادتان باشد بلافاصله به جلو متمایل نشوید. بهتر است بعد از بلند شدن اجازه دهید بدن شما نیم ساعت درحالت ایستادن واقع شود و سپس حرکت‌های پرتنش مثل خم شدن را انجام دهید.
  •  درحالت نشسته گاهی حرکت کنید. همین کار کوچک فشار وارد به کمر را کاهش می­‌دهد و در کنار آن از خشک شدن و گرفتگی عضلات نیز جلوگیری می­‌کند.
  • اگر از یک حوله رول شده نرم یا یک بالشتک بین کمر و صندلی استفاده کنید بهتر است. کوسن‌های کمری طبی هم گزینه مناسبی به نظر می‌رسد.

رعایت نکات برای درست نشستن در درمان آسیب ایجادشده و همچنین بهبودی بعد از انواع عمل مانند لیزر دیسک کمر، تاثیر بسیاری دارد. 

چرا نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر مهم است؟

درمان با استراحت یکی از گزینه‌هایی است که پزشکان با شروع درد پیشنهاد می‌کنند. زیرا هدف در آغازین روزهای درد دیسک کمر برداشتن فشار از روی اعصاب مربوط است تا رفته رفته به کمک مواد موثر غذایی و دارویی التهاب به طور کلی از بین برود. در این مقاله درباره نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر نکاتی را بیان کردیم که توجه به آن بسیار مفید خواهد بود.

پرسش های مطرح در زمینه نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر

چه ورزش هایی در زمان استراحت دیسک کمر بهتر است؟

معمولا هنگام بیماری پزشکان متخصص لیستی از ورزش‌های استاندارد را در اختیار بیماران قرار می‌دهند که انجام درست این حرکات تاثیر بسیاری در بهبودتان خواهد داشت.

آیا استراحت یک ماهه بریا بهبود علائم دیسک کمر توصیه می‌شود؟

زمان استراحت طولانی اصلا توصیه نمی‌شود و بهتر است در صورتی که با یک هفته درد کم نشد حتما مراحل دیگر درمان بررسی شود.

نحوه استراحت چقدر بر میزان کمردرد تاثیر دارد؟

نحوه نشستن به ویزه در موارد طولانی مدت بسیار مهم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا