دسته‌بندی نشده

درمان خانگی سیاتیک؛ 8 راه خروج از بحران‌ درد سیاتیک

درمان خانگی سیاتیک از جمله درمان‌هایی است که اغلب بیماران آن را نادیده می‌گیرند. اما واقعیت چیز دیگری است، روش‌های جدیدی که برای درمان خانگی سیاتیک به کار می‌روند جزو موثرترین روش‌ها هستند. اما با توجه به اینکه هزینه بسیار پایین‌تری نسبت به درمان‌های پزشکی دارند، این روش‌ها به طور عمدی پنهان مانده‌اند.

مجله سلامت سیوطب چند درمان خانگی سیاتیک، از جمله درمان با کمربند پلاتینر که از جدیدترین روش‌هاست را معرفی می‌کند. داروهای بدون نسخه (OTC)، کرم‌ها، تمرینات ورزشی، ماساژ نیز دیگر درمان‌های موجود هستند که هرکدام تاثیر قابل توجهی در کاهش درد سیاتیک دارند.

درد عصب سیاتیک به درد شدید یا سوزشی از باسن به پایین پاها اشاره دارد. سیاتیک به خودی خود یک تشخیص نیست بلکه نتیجه یک بیماری زمینه‌ای به شمار می‌آید. در ادامه همراه مجله سلامت ژین طب باشید تا درمان خانگی سیاتیک را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

درمان‌های خانگی و طبیعی برای سیاتیک؛ 5 درمان بسیار موثر، ساده و بی‌هزینه

درد سیاتیک چه مداوم یا متناوب باشد، می‌تواند غیرقابل تحمل باشد. بدون شک، اولین چیزی که هنگام تجربه درد سیاتیک ذهن را معطوف به خود می‌کند تسکین فوری و بدون عوارض است. خبر خوب اینکه می‌توان با انواع درمان خانگی سیاتیک طب سنتی درد را به طور چشم‌گیری کاهش داد. این روش‌ها عبارتند از:

1.کمربند پلاتینر؛ جدیدترین درمان خانگی سیاتیک با تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته

2.	فردی در حال استفاده از کمربند پلاتینر به عنوان درمان خانگی سیاتیک|ژین طب

خطا نیست که کمربند پلاتینر را بهترین گزینه برای تسکین درد ناشی از سیاتیک به حساب آورد. این کمربند مجهز به پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های درمانی به نام‌های اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است و با نام اختصاری UIC شناخته می‌شود. این فناوری با ایجاد گرما در عمق بافت‌های عصبی کمر و اکسیژن‌رسانی زیاد به اندام صدمه‌دیده، هرگونه درد را در کمر از بین خواهد برد.

در مواردی که درد ناگهانی کمر بسیار شدید باشد، به کمک تکنولوژی منحصر‌به‌فرد آن یعنی کلاک پالس درد به حداقل ممکن می‌رسد. این فناوری از طریق بلاک عصبی انتقال پیام درد به دستگاه عصبی مرکزی مغز را کُند می‌سازد و درد کمتر حس می‌شود. معمولا پزشکان از این امکان  برای دردهای شدید چون شکستگی استخوان‌ها، دیسک کمر و زایمان بهره می‌برند. اینجاست که باید گفت تکنولوژی راه خروج از بحران‌های پزشکی و کلید موفقیت روش‌های درمانی در آینده به شمار می‌رود.

البته نباید فراموش کرد که همراه با استفاده از کمربند پلاتینر داروهای مسکن مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن روند درمان را سرعت می‌بخشند. باید بپذیریم که درمان‌های ترکیبی اثربخشی بیشتری دارند.

بیشتر بخوانید: کمر درد چرا ایجاد می‌شود؟ ۱۵ علت و چندین روش درمانی برای کمر درد

2. گرما و سرما درمانی؛ تضادی در دما که درد سیاتیک را به شدت تسکین می‌دهد

استفاده از یخ یا گرما در ناحیه آسیب‌دیده به عنوان یک ضد تحریک عمل می‌کند و می‌تواند یک درمان مفید اما موقتی محسوب شود. گرچه تسکین موقت درد تجربه خواهد شد، اما این امر التهاب درونی را کاهش نمی‌دهد، زیرا یخ و گرما فقط روی سطح بدن اثر می‌گذارد. عصب سیاتیک در عمق باسن و ساق پا قرار دارد. یخ یا پد حرارتی را برای حدود 15 دقیقه یا بیشتر به عنوان جایگزین ستفاده کنید. در روز چند بار از گرما و سرما درمانی تا دو یا سه روز استفاده کنید تا تاثیر آن مشخص شود.

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد در پنج دقیقه؛ ترکیب سنت و تکنولوژی

3. زردچوبه: گیاهی که همه دردها از آن بیم دارند

ماده فعال زردچوبه، کورکومین، خواص ضد التهاب دارد و با کاهش برخی از آنزیم‌های تحریک‌کننده به کاهش تورم سیاتیک کمک می‌کند. هر چند زردچوبه به عنوان درمان سیاتیک برای همیشه محسوب نمی‌شود ولی در کاهش التهاب و درد ناشی از آن بسیار موثر است. زردچوبه را در اشکال زیر مصرف می‌کنند:

 • آن را به شکل چای دم کنید
 • مقدار کمی ‌را به اسموتی اضافه کنید
 • زردچوبه آسیاب‌شده را به غذا اضافه کنید
 • آن را با روغن نارگیل و مقداری فلفل سیاه در شیر گرم کرده و بنوشید

4. سیر؛ خوراکی برای درمان سیاتیک

سیر مانند زردچوبه است. به ‌این دلیل که مشخصه ضد درد و التهابی دارد. این گیاه به مبارزه با درد کمک می‌کند و یک تقویت‌کننده قوی سیستم ایمنی به شمار می‌آید. آن را به وعده‌های غذایی اضافه یا هر روز صبح با چهار میخک خام و یک لیوان آب میل کنید.

5. پنجه شیطان؛ دارویی گیاهی که به عنوان درمان خانگی سیاتیک پای چپ بکار می‌رود

علیرغم نام منفی آن، این گیاه دارای خواص ضد التهابی، ادرارآور و ضد روماتیسمی ‌است. پنجه شیطان یک درمان طبیعی است که می‌تواند به تسکین درد کمر یا پا کمک کند و معمولا به شکل کپسول یا قرص موجود است. می‌توان ریشه پنجه شیطان را جوشانید، سه تا پنج دقیقه وقت برای دم کـشیدن به آن داد و چند بار در روز مصرف کرد.

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد؛ برای تمام دردهای ناحیه کمر تیغ جراحی لازم نیست!

6. مخمر سنت جان یا خار مریم؛ گیاهی که برای درمان عصب را هدف قرار می‌دهد

خار مریم قدمتی بسیار دیرینه دارد و به یونان باستان برمی‌گردد. خار مریم ضد باکتری، قابض و آنتی اکسیدانی و گیاهی بسیار دارویی برای درد سیاتیک به حساب می‌آید. حتی مانند بهترین قرص برای درد سیاتیک به بازسازی آسیب عصبی توسط سیاتیک نیز کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: شیاف برای کمردرد؛ درمانی سریع و اثرگذار زیر یک ساعت

7. درمان سیاتیک با سیاه ‌دانه؛ شگفتی‌سازی در درمان خانگی سیاتیک

از روش‌های موثر درمان درد سیاتیک باید به معجون سیاه‌ دانه و عسل اشاره کرد. عسل و سیاه دانه را با هم بجوشانید و به مدت دو ماه قبل از خواب مصرف کنید. مصرف چای سیاه دانه به مدت چهل روز، از دیگر روش‌های درمان سیاتیک به حساب می‌آید. از دیگر روش‌های استفاده از سیاه دانه به عنوان درمان خانگی سیاتیک باید به روغن آن اشاره داشت. روغن سیاه دانه را روی محل درد بمالید و خوب ماساژ دهید تا اثربخشی مثبت داشته باشد.

بیشتر بخوانید: قرص گاباپنتین برای کمردرد خوبه؟ جدیدترین دارو برای کمردرد

8. ورزش موثرترین درمان خانگی سیاتیک که هیچ عارضه‌ای ندارد

فعال ماندن بسیار مهم است و می‌تواند باعث کاهش درد سیاتیک شود. تا جایی که درد اجازه می‌دهد ورزش‌های ملایم مانند پیاده‌روی و شنا گزینه‌های خوبی هستند.

فیزیوتراپیست‌ها با تقویت تحرک باسن و ستون فقرات و ایجاد انعطاف‌پذیری در قسمت پایین بدن در درمان درد سیاتیک نقش موثری دارند. همچنین بسیار مهم است که هرگز نباید به حدی ورزش کرد که باعث تشدید درد سیاتیک شود. ورزش‌هایی که به کاهش درد سیاتیک کمک می‌کند عبارتند از:

 

پلانک، حرکتی ساده و کاربردی در درمان خانگی سیاتیک

3.	درمان خانگی سیاتیک با حرکت ورزشی پلانک|ژین طب

 • رو به پایین روی زمین دراز بکشید.
 • تمام تنه و پاها را در یک خط مستقیم نگه دارید.
 • بدن را روی ساعد و انگشتان پا بلند کنید و از قرارگیری آرنج‌ها در حالت مستقیم زیر شانه‌ها اطمینان حاصل کنید.
 • این حرکت را در 10 تکرار و روزی دو یا سه بار انجام دهید.

کشش زانو تا سینه؛ حرکتی کلیدی و ارزشمند برای رفع درد سیاتیک

 • به پشت دراز بکشید و یک بالشتک کوچک زیر سر قرار دهید
 • زانوها را خم و کف پاها را صاف روی زمین قرار دهید ( پاها به‌اندازه عرض لگن باز شود)
 • یک زانو را به سمت قفسه سینه خم و با هر دو دست نگه دارید
 • 20 تا 30 ثانیه نگه داشته و سپس پا را عوض کنید

داروهایی که خط اول درمان خانگی سیاتیک محسوب می‌شوند

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن و آسپرین، می‌توانند به کاهش درد سیاتیک کمک کنند. مانند همه داروها، آن‌ها نیز با برخی عوارض جانبی احتمالی همراه هستند. به عنوان مثال، خواب آلودگی یکی از عوارض جانبی رایج برخی شل کننده‌های عضلانی است. اگر درد بهتر نشد، پزشکان تزریق استروئید به ستون فقرات را پیشنهاد می‌کنند. تزریق استروئید  با کاهش تورم به کاهش درد کمک می‌کند. 

کلیاتی درباره درمان خانگی درد سیاتیک

درد سیاتیک دردی در امتداد ساق پا است که اگر چیزی روی آن فشار بیاورد احساس می‌شود. در بیشتر موارد، درد به خودی خود در حدود چهارتا 6 هفته بهبود می‌یابد. افراد برای پیش‌بردن درمان خانگی سیاتیک باید فعال بمانند و از نشسـتن یا دراز کـشیدن طولانی مدت بپرهیزند.

استفاده از کمربند پلاتینر، داروهای مسکن، کیسه‌های یخ، پدهای حرارتی و تمرینات ورزشی می‌تواند به افراد در مقابله با درد در حین بهبودی کمک کند. گاهی پزشکان ممکن است مصرف داروهای مسکن قوی‌تر یا آزمایش تزریق استروئید را توصیه کنند. در موارد نادر، عمل جراحی نیز دور از ذهن نیست.

سوالات متداول

1.سیاتیک چه علائمی‌ دارد؟

درد سیاتیک که اغلب با نشستن طولانی مدت بدتر می‌شود، از درد خفیف تا احساس سوزش و گزگز مشخص متغیر است. افراد مبتلا به سیاتیک از بی حسی یا ضعف عضلانی در امتداد مسیر عصبی یا احساس سوزن سوزن در پاها رنج می‌برند.

2. آیا می‌توانید سیاتیک را برای همیشه درمان کنید؟

سیاتیک معمولا خود به خود خوب می‌شود و عود نمی‌کند. ولی عدم رعایت یک سری موارد همیشه احتمال بازگشت را پُر رنگ می‌کند. برخی از اقدامات برای کمک به پیشگیری از سیاتیک عبارتند از:
تمرین وضعیت بدنی خوب
تمرین تمرینات قدرتی اصلی
ورزش منظم
حفظ وزن متوسط
استفاده از تکنیک‌های مناسب بلند کردن

3. چه زمانی درمان خانگی سیاتیک جوابگو نیست و باید به پزشک مراجعه کرد؟

سیاتیک معمولا طی چهار تا 6 هفته به خودی خود بهبود می‌یابد. اگر داروهای و درمان‌های خانگی جواب نداد یا اگر درد بیش از چند هفته طول کشید، فرد باید با پزشک تماس بگیرد.

منبع
medicalnewstoday.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا