بیماری های مفصلی

علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن؛ از فرسودگی تدریجی زانو جلوگیری کنید

علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن  برای کسانی اهمیت پیدا می‌کند که هرروز در حال انجام حرکات روزمره زندگی با مشکلاتی در ناحیه زانو مواجه می‌شوند. حقیقت این است که هنگام پیاده‌روی یا دویدن با هر حرکت، زانو وزن زیادی را تحمل می‌کند. وقتی زانو خم و راست می‌شود فعل و انفعالات بسیاری در حال رخ دادن است، بی‌آنکه ما متوجه این تغییرات باشیم. اگر در این میان درد به سراغتان بیاید احتمالا عارضه‌ای در زانو پدید آمده است. نشستن و برخاستن‌های پردرد همواره اصلی‌ترین دلیل گله‌مندی افرادی است که معمولا پا به سن می‌گذارند. اما این حالت در میان جوانان نیز گاهی دیده می‌شود. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به بررسی علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن می پردازیم.

درد زانوها  در خلال حرکات روزمره زندگی؛ عادت‌های نادرست و آسیب به زانو

زانو از غضروف، تاندون، رباط، بورسا و استخوان تشکیل شده است. بروز مشکل در هرکدام از این اجزا  دردناک خواهد بود. موضوع درد زانو هنگام نشستن و برخاستن ریشه در برخی کاستی‌ها و نارسایی‌ها داردکه در اینجا به برخی موارد اشاره می‌کنیم:

چگونگی نشستن و بلند شدن؛ عادت‌های اشتباه در زندگی

نشستن و برخاستن به شکل غیر استاندارد، بسیار خطرناک است که نه تنها به زانوی شما بلکه به کمر شما نیز آسیب می‌رساند. مثلا نشستن چهار زانو یا دوزانو به مرور درد را میهمان زانوی شما خواهد کرد. این موضوع در مورد کارمندان و کسانی که در طول روز به سبب شرایط کاری بارها مجبورند نشستن و برخاستن را تکرار کنند حساسیت بیشتری می‌یابد.

قرار گرفتن در حالت ثابت برای مدت طولانی

ثابت ماندن در حالت ایستاده یا نشسته نیز ممکن است سبب سفتی عضلات یا ماهیچه‌ها و تاندون‌ها شود. گاهی ایستادن‌های طولانی ممکن است به کشکک زانو آسیب برساند. این عارضه در میان آموزگاران یا مشاغلی مانند نانواها بیشتر دیده می‌شود. این افراد باید در فواصل منظم بنشینند تا فشار از روی زانویشان کم شود.

صندلی نامناسب؛ آسیب جدی به کمر و زانو در درازمدت

علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن و صندلی | ژین طب

هیچ چیز مثل نشستن روی یک صندلی غیر استاندارد به کمر و زانوی شما آسیب نمی‌رساند. اختلال در زانو و کمر به سبب صندلی نامناسب تدریجی و نامحسوس است. بهتر است ویژگی های یک صندلی استاندارد را بدانید: بتوانید صاف روی آن بنشینید، در قسمت بالا و پایین تکیه گاه داشته باشد، امکان تنظیم ارتفاع آن وجود داشته باشد، زانوها هنگام نشستن روی صندلی 90 درجه باشند. اگر ممکن است روی صندلی یک بالش طبی بگذارید بعد از آن استفاده کنید.

نرمی کشکک زانو و از بین رفت توان حرکتی

گاهی ضعف یا سستی عضلات ممکن است باعث این عارضه شود. در این حالت خم کردن زانو  فشار بسیاری بر غضروف تحمیل می‌کند و درد در قسمت پیشین زانو احساس خواهد شد. این درد به آرامی پیش می‌رود و با صدای ساییدگی همراه است. این اتفاق در پی حرکات مکرر زانو رخ خواهد داد که بایستی در حرکات روزمره تا جای ممکن فشار را از زانو برداریم.

آرتروز و از دست رفتن نامحسوس غضروف ها

 وقتی مفصل ملتهب می‌شود شاید یکی از دلایلش این است که شما دچار آرتروز شده‌اید. اگر صبح ها درد بیشتری را حس می‌کنید یا پس از نشستن به مدت طولانی زانویتان دردناک می‌شود آزمایشات مخصوص آرتروز را انجام دهید. از آنجا که علائم آرتروز ثابت نیست  و پیش رونده است نسبت به کنترل آن خیلی زود اقدام نمایید. باید دانست زانو در این حالت دردناک است و نباید آن را با مشکل بیشتری مواجه سازید.

بیماری غضروف را در آغاز راه درمان کنید

از آنجا که در محل مینیسک  دو غضروف حلقوی وجود دارد، هرگونه آسیب به این محل، نشست و برخاست را مشکل خواهند کرد و درد بسیاری پدید می‌آورد. پس مشکلات مینیسک را می توان علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن  دانست. پس مراقب مینیسک زانویتان باشید تا نشستن و برخاستن های دردناک را تجربه نکنید.

التهاب تاندون، علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن 

التهاب تاندون نیز یک علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن است. تاندون‌ها بافت فیبری بین انتهای ماهیچه و استخوان هستند. وقتی حرکات ناگهانی رخ دهد  و فعالیت‌های سنگین روزانه داشته باشیم به تاندون‌ها آسیب وارد خواهیم کرد. این گونه است که در پی این آسیب هنگام نشستن و برخاستن دردهایی به سراغمان می‌آید که ممکن است در زندگی روزمره تاثیر منفی داشته باشد. 

علت زانو درد ناگهانی چیست؟ آیا برای این نوع دردها باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در اغلب موارد علت زانو درد ناگهانی بروز آسیب در این ناحیه است که در اثر حوادث زیر ایجاد می‌شود:

  • تصادف
  • ضربه
  • افتادن یا لیز خوردن
  • فشار زیاد حین ورزش
  • آسیب‌دیدگی حین ورزش یا تمرین

در این موارد امکان شکستگی، پارگی رباط‌ها، مینیسک، کشیدگی عضلات و در رفتن مفصل ممکن است. اما باید اشاره کنیم که گاهی بیماران مبتلا به آرتروز زانو در اثر فشار زیاد به خود دچار درد ناگهانی می‌شوند. این درد به دلیل ساییدگی مفصل و خارهای استخوانی است.

در مورد مراجعه به پزشک برای تشخیص علت زانو درد ناگهانی باید بگوییم که میزان درد و نوع آسیب مهم هستند. اگر علت درد افتادن ناچیز باشد و بیمار بتواند درد را تحمل کند، نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما در صورتی که آسیب و درد متوسط تا شدید باشد، مراجعه به پزشک برای تشخیص علت زانو درد ناگهانی ضروری است.

علت زانو درد ناگهانی و لزوم حساس شدن به نشانه‌ها

گاهی در محل زانو سوزن سوزن شدن و تیرکشیدن‌هایی را حس می‌کنید که بی‌دلیل به سراغتان می‌آیند. این حالات به سن و سال ربطی ندارد و ممکن است جوانان نیز آن را تجربه کنند. بدین ترتیب نباید از این نشانه‌ها بی‌تفاوت گذشت. اگر این دردهای ناگهانی به دردهای مداوم و درد در ناحیه زانو هنگام بالا رفتن از پله‌ها انجامید بایستی حساسیت به خرج دهید و در پی درمان باشید.

درد زانو هنگام خم شدن با احساس گرما یا سوزش

 در واقع علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن  خم شدن زانوست. کار روزانه زانو خم شدن است و همین امر اگر بی ملاحظه صورت گیرد منشا عوارض جدی خواهد شد. اگر هنگام خم شدن زانو احساس درد می‌کنید ممکن است به یکی از مشکلات در اجزای زانو دچار شده‌اید که ممکن است در نخستین مراحل باشد. یادتان باشد عوارض زانو با تشخیص به موقع قابل کنترل و درمان هستند.

علت درد پشت زانو هنگام نشستن و بلند شدن

درد پشت زانو به دردی گفته می‌شود که شما در ناحیه عقبی کاسه زنو احساس می‌کنید. این درد را گروهی با گرما، سوزش  و گرفتگی و گروهی با درد و ورم پشت زانو گزارش داده‌اند. عده‌ای بر این عقیده‌اند که این درد ممکن است علامت کیست بیکر باشد. این عارضه زمانی پدید می‌آید که مایع سینوویال در پشت زانو جمع شود و هنگام نشستن و برخاستن شما را دچار مشکل کند.

مراقب مفاصل زانوهایتان باشید

علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن و زاپیامکس | ژین طب

بهتر است به نشستن و برخاستن و طرز ایستادنتان دقت کنید. همه چیز از حرکات نادرست خود ما آغاز می‌شود. اگر دچار ناراحتی در زانو هستید در همان آغازین روزهای احساس درد به داد خودتان برسید و درمان را شروع کنید. روش‌های خانگی بسیاری وجود دارد که می‌تواند در درمان و کاهش درد و بهینه سازی وضعیت زانوی شما موثر باشد. استفاده از زانوبند زاپیامکس هم روشی نوین است که امروزه کارایی و اثر مثبت آن به اثبات رسیده است.

درباره زاپیامکس بیشتر بدانیم

زاپیامکس یکی از جدیدترین زانوبندهای تولید شده برای درمان انواع مشکلات زانو است که از به‌روزترین تکنولوژی‌های دنیا در ساخت آن استفاده شده است. این زانوبند به سه تکنولوژی بسیار پرکاربرد در صنعت فیزیوتراپی و توانبخشی، یعنی اولتراسوند، انفرارد و کِلاک پالس مجهز است. زاپیامکس را می‌توان به تنهایی یا در کنار سایر روش‌های درمانی مانند فیزیوتراپی، ماساژ درمانی و آب درمانی استفاده کرد. این کار باعث تسریع روند بهبودی آسیب‌های ایجاد شده، درد و به طور کلی کیفیت زندگی بیمار می‌شود. همچنین در هزینه‌ها و وقت بیمار نیز صرفه‌جویی خواهد شد.

برای استفاده از زانوبند زاپیامکس نیازی به تخصص خاصی نیست و کافی است که بیمار آن را به دور زانوی خود ببندد و آداپتور آن را به برق متصل کند. سپس برای 45 تا 60 دقیقه به صورت دراز کشیده استراحت نماید. با این اوصاف به مراجعه به کلینیک‌های پزشکی برای گرفتن خدمات و درمان نیازی نخواهد بود.

سوالات متداول در زمینه علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

چگونه از درد زانو پیشگیری کنیم؟

انجام حرکات درست نرمشی، داشتن رژیم غذایی مناسب و دقت در حرکات روزمره

کی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

 اگر علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن  را در نیافتید و پس از چند روز درد بهتر نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.

طرز درست نشستن و برخاستن چگونه است؟

هنگام نشستن، ایستادن و خوابیدن باید کمترین  استرس بر روی بدن شما وارد شود . ستون فقرات نیز هرگز نباید تحت فشار باشد.

علت زانو درد ناگهانی چیست؟

معمولا زانو درد ناگهانی به دلیل آسیب یا حادثه‌ای در این ناحیه است. از این حوادث می‌توانیم به پارگی مینیسک، کشیدگی عضلات، در رفتگی مفصل، آسیب به رباط‌ها اشاره کنیم که ناشی از افتادن، لیز خوردن، تصادف یا فشار زیاد به زانو است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا