بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

درمان کمردرد در پنج دقیقه؛ ترکیب سنت و تکنولوژی

کمردرد عارضه‌ای است که  برای مدتی شما را از کار و زندگی عادی باز می‌دارد. دلایل زیادی برای کمردرد شما وجود دارد. گاهی کمردرد  ناشی از کشیدگی عضلات است یا ممکن است به علت یک بیماری زمینه‌ای مانند سنگ کلیه یا اندومتریوز رخ دهد. به همین دلیل شما با مشاهده علائم کمردرد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. ما در این مقاله از ژین طب قصد داریم شما را با درمان کمردرد در پنج دقیقه آشنا کنیم.

آزاردهنده اما قابل درمان

کمردرد عارضه‌ای بسیار آزاردهنده اما قابل درمان است. درد قسمت پایین کمر هنگام خم شدن یا درد عضلات ناحیه پشت  هردو ممکن است به یک نسبت دردناک باشند. امروزه کمردرد دومین دلیل شایعی است که افراد  را به سراغ پزشک می‌فرستد.

پزشکان کمردرد را براساس نوع درد به سه دسته شدید، خفیف و متوسط نیز تقسیم‌بندی می‌کنند. علاوه براین کمردرد را می‌توان براساس مدت ماندگاری نیز به دو نوع حاد (ناگهانی و کوتاه)  یا مزمن (بیشتر از سه یا شش ماه طول می‌کشد) طبقه‌بندی کرد.

چرا به کمر درد دچار می‌شویم

علل کمردرد-ژین طب

علت کمردرد در هرفردی با دیگری متفاوت است. کمر مجموعه‌ پیچیده‎‌ای شامل ماهیچه‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها، دیسک‌ها و استخوان‌هاست که با آسیب هریک، فرد در ناحیه پشت یا همان کمر خود احساس درد می‌کند. علت کمردرد در خانم‌ها و آقایان متفاوت است. از این رو برای درمان سریع کمردرد یا به اصطلاح درمان کمردرد در پنج دقیقه باید علت کمردرد قبل از هرچیزی مشخص شود. برخی از علل شایع کمردرد عبارتست از:

 • ضرب‌دیدگی و بلند کردن نادرست اجسام
 • آسیب‌دیدگی دیسک
 • بیرون‌زدگی دیسک
 • سیاتیک
 • آرتروز
 • انحنای ستون فقرات
 • سرطان ستون فقرات
 • عفونت‌ها
بیشتر بخوانید: کمربند پلاتینر درمان سریع کمردرد در خانه با تکنولوژی UIC

درمان پنج دقیقه‌ای کمر درد

افراد بسیار زیادی در طی روز از شدت کمردردهای شدید رنج می‌برند. بسیار از آنها از انجام فعالیت‌های روزانه خود باز مانده‌اند و نمی‌توانند به راحتی و در کمال آرامش حتی راه بروند. در بسیاری از مواقع افراد می‌توانند با بهره‌گیری از برخی روش‌های خانگی، کمردردهای خود را درمان کنند. گفتنی است در صورتی که کمردرد شما به صورت ناگهانی  و به همراه تب بود باید به صورت اورژانسی، قبل از انجام هرکاری به صورت خودسرانه به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان درد  کمر در خانه

همانطور که در بالا نیز بیان شد، کمردرد فعالیت روزانه شما یا برنامه‌هایتان را به یکباره مختل می‌کند. در حقیقت امکان مبتلا شدن هر فرد به کمردرد در طول زندگی، 84 درصد است. پس نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید و از درمان سریع و فوری آن چشم پوشی کنید. خوشبختانه راه‌های مختلفی برای درمان کمردرد در خانه وجود دارد. ماساژدرمانی، تمرینات ورزشی و… از این دست درمان‌های خانگی است که شما با بهره از هریک می‌توانید درد خود را کاهش دهید.

ماساژ تسکین‌دهنده درد کمر و گرفتگی عضلات

ماساژ راهی برای بهبود عملکرد کمر-ژین طب

ماساژ آهسته و ملایم عضلات دردناک یا منقبض شده، کمر را شل می‌کند. در نتیجه دردهای ناحیه کمر و عضلات، تسکین و درمان می‌شوند. یک مطالعه نشان داده است که ماساژ درمانی همراه با درمان کمردرد در طب سنتی  فواید زیر را در پی دارد:

 • کاهش دردهای ناحیه کمر
 • بهبود عملکرد کمر
 • کاهش مصرف داروهای ضدالتهابی
 • به حداقل رساندن روزهای استراحت

برای ماساژدرمانی می‌توانید به مراکز ماساژ مراجعه کنید یا اینکه از شریک زندگی یا دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده بخواهید شما را ماساژ دهند. اگر قصد ماساژ در خانه را دارید بهتر است از پمادهای دارویی برای تسکین بیشتر درد نیز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: درمان كمردرد شديد، انتخاب روش سریع و ماثر UIC

پنج دقیقه کمپرس سرد و گرم

یکی از روش‌های درمان خانگی کمردرد استفاده از کیسه آب گرم یا کمپرس سرد است، اما چه زمانی باید از کیسه آب گرم یا کمپرس سرد استفاده کنید؟ هنگامی که کمر دچار آسیب یا ضرب‌دیدگی شده باشد، بهتر است برای کاهش و تکسین درد از کمپرس سرد بهره بگیرد؛ چرا که این کار موجب بی‌حسی در ناحیه کمر و کاهش درد و تورم می‌شود.

اگر از روز حادثه و آسیب‌دیدگی چند روز گذشت و همچنان احساس درد داشتید بهتر است برای تسکین درد و رفع گرفتگی عضلات از کیسه آب گرم استفاده کنید. گرما با بهبود جریان خون، از گرفتگی عضلات جلوگیری خواهد کرد.

معجزه پلاتینر و درمان قطعی درد کمر

یکی از جدیدترین محصولات بسیار موثر در تسکین دردها و تنش‌های عضلانی کمر، کمربند پلاتینر است. این محصول از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا برای تکسین و درمان درد کمر استفاده می‌کند.  تکنولوژی UIC با بهبود جریان خون و همچنین گرم کردن برای کاهش دردهای عضلانی و کمردرد بسیار موثر است. در یک کلام می‌توان گفت با این کمربند، کمردرد را به کلی فراموش خواهید کرد.

 نقش معجون‌ها در بهبود کمر درد

هنگامی که تغذیه سالم را جایگزین رژیم غذایی نامناسب خود می‌کنید، مقدار زیادی آنتی اکسیدان و حتی عوامل ضد سرطان در خون شما ساخته می‌شود. طی زمان این دارو از کمردردهای شدید پیشگیری می‌کند و بسیاری از این دردها را کاهش خواهد داد.

معرفی چند نوشیدنی برای درمان کمردرد:

 • شیرزردچوبه
 • آب آلبالو
 • چای سبز به همراه زنجبیل

حرکات کششی موثر در درمان فوری کمردرد

ورزش و انجام حرکات تمرینی درست و مناسب به همه افرادی که دردهای کمری دارند، توصیه می‌شود. برخی از این تمرینات که در تسکین کمردرد در پنج دقیقه موثر است عبارتند از:

 • کشش زانو به سینه

کشش زانو به سینه-ژین طب

این حرکت نه تنها به درمان و تسکین درد کمر کمک می‌کند، بلکه موجب آرامش کل عضلات بدن نیز خواهد شد. برای انجام این حرکت کافی است مراحل زیر را به درستی انجام دهید:

 1. روی کمر دراز بکشید، هر دو زانو را خم کنید و آنها را روی زمین قرار دهید
 2. زانو یک پا را خم یا روی زمین قرار دهید و سپس زانو پای دیگر را به سمت شکم و سینه بکشید
 3. نفس عمیق بکشید و پا را به مدت 30 ثانیه در همین حالت نگه دارید
 4. روند را برای پای مخالف نیز انجام دهید.
 • حرکت گربه و گاو

حرکت گربه و گاو-ژین طب

این حرکت، تمرین مناسبی است تا ستون فقرات را بیدار کنید. قوس پشت در این حرکت باعث می‌شود تا شانه‌ها، گردن و سینه نیز کشش را تجربه کنند. برای انجام این حرکت مراحل زیر را انجام دهید.

 1. روی زمین به صورت چهار دسته پا بمانید
 2. هنگام انجام عمل دم روی دست‌ها و پاهای خود فشار وارد و به بالا نگاه کنید و اجازه دهید شکم با هوا پر شود
 3. عمل بازدم را در شرایطی که چانه به سمت سینه حرکت می‌کند و قوس کمر به سمت بالا می‌رود، انجام دهید
 4. این الگوی حرکت را با هر دم و بازدم ادامه دهید. زمان این تمرین یک تا دو دقیقه است.
 • تیلت لگن

تیلت لگن-ژین طب

در این حرکت عضلات شکم تقویت می‌شود که همین امر موجب کاهش و تسکین درد و سفتی ناحیه کمر خواهد شد. برای انجام این حرکت ورزشی مراحل زیر را انجام دهید.

 1. به پشت بخوابید در شرایطی که زانوها خم هستند و کف پاها روی زمین قرار دارند
 2. عضلات شکم خود را درگیر کنید، در شرایطی که پشت شما صاف روی زمین قرار دارد و باسن را مقداری از زمین جدا کنید
 3. عادی نفس بکشید، این وضعیت را برای 10 ثانیه حفظ کنید
 4. عضلات شکم را شل کنید و چند نفس عمیق بکشید
 5. این حرکت را در یک تا سه ست با سه تا پنج تکرار در هر ست انجام دهید.
 • کشش جانبی (side stretch)

کشش جانبی-ژین طب

کشش جانبی باعث بهبود و تسکین دردهای کمری می‌شود. برای این منظور کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 1. در حالت ایستاده، بدن خود را به سمت مخالف خم کنید
 2. یک دست را روی سر و دیگری را روی کمر نگه دارید
 3. این کشش را به راحتی بدون تکان یا چرخش ناگهانی انجام دهید
 4. 5 ثانیه در همان وضعیت بمانید و مجددا برای طرف مخالف آن را انجام دهید.

درمان پزشکی کمردرد

در صورتی که روش‌های خانگی، جهت تسکین و کاهش درد موثر نبودند باید حتما به یک پزشک متخصص جهت تشخیص و درمان مراجعه کنید. علاوه براین اگر کمردردهای شما همراه با تب و لرز است باید قبل از انجام هرکاری به متخصص ارتوپد یا مغزواعصاب مراجعه کنید. در این حالت دکتر براساس نوع درد برای شما مثلا درد قسمت میانی کمر، قرص کمردرد تجویز می‌کند یا ممکن است به برخی روش‌های دیگر مانند فیزوتراپی متوسل شود.

رفع التهاب‌ها با دارو

امروزه اولین کاری که برای بیشتر افراد مبتلا به کمردرد تجویز می‌کنند، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بدون نسخه مانند ایبوپروفن است. در حقیقت این داروها مسکن‌های بسیار ضعیفی هستند که در گام اول درمان می‌توان از آنها استفاده کرد. استامینوفن نیز اگرچه یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی نیست، اما برای درمان کمردرد بدون نسخه می‌توانید آن را تهیه کنید.

برخی از داروهای دیگر ضدالتهابی که باعث درمان کمردرد در پنج دقیقه می‌شوند عبارتند از: دیکلوفناک، سلکوکسیب، ملوکیسکام و نابومتون.

درمان کمردرد با تزریق پی آر پی (PRP)

پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP) روشی غیرتهاجمی و جدید است که با تحریک و بهبود مکانیزم طبیعی ترمیمی بدن در ارگان‌های عضلانی و استخوانی باعث کاهش آسیب بافتی و ترمیم می‌شود. امروزه از این روش درمانی جهت درمان کمردرد، بیماری‌های اسکلتی، عضلانی، آرتروز، تاندونیت، کشیدگی یا پارگی رباط و آسیب‌های ورزشی استفاده می‌کنند. پس از انجام PRP درد ناشی از کمردرد به حداقل می‌رسد.

یادداشت پایانی

گاهی تحمل کمردرد بسیار سخت و عذاب‌آور است. به همین دلیل افراد بسیار زیادی همیشه به دنبال درمان سریع آن هستند. در این مقاله درباره روش‌های درمان کمردرد در پنج دقیقه صحبت کردیم که شما با عمل به هریک می‌توانید به سرعت کمردرد خود را تسکین دهید.

سوالات متداول

آیا بستن کمربند طبی برای کاهش درد مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت شاید به صورت مقطعی درد را کاهش دهند اما درمان نمی‌کنند. این درحالیست که کمربند پلاتینر معجزه درمان کمردرد است.

آیا نوشیدنی‌های گیاهی در کاهش درد کمر نقش دارند؟

بله، خوردن برخی از نوشیدنی‌ها مانند زنجبیل و لیمو و… که خاصیت ضدالتهابی دارند در کاهش درد نقش مهمی دارند.

آیا عدم داشتن خواب مناسب موجب درد کمر می‌شود؟

بله، عدم خواب کافی موجب دردهای کمری می‌شود.

منبع
healthline.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا