تغذیه و سلامت خانواده

حجامت، چگونه حالمان را بهتر می کند؟

 حجامت  موضوعی که شاید خیلی‌ها روی خوشی به آن نشان ندهند. اما چرا؟ هزاران سال است که مردم از حجامت برای کاهش کمردرد، گردن درد، سردرد و سایر مشکلات استفاده می‌کنند. حجامت در فرهنگ‌های مصر، چین و خاورمیانه به هزاران سال قبل رایج بوده است، اما تعداد فزاینده‌ای از مردم در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند. حجامت درمانی شامل ایجاد نیروی مکش برای کشیدن خون به داخل پوست است. حجامت باعث کبودی می‌شود و می‌تواند منجر به عفونت پوست شود. در حالی که تحقیقات کمی در مورد فواید حجامت صورت گرفته است. در این مقاله از مجله علمی پزشکی ژین طب اطلاعاتی درباره حجامت در اختیارتان می گذاریم.

حجامت چیست؟

حجامت یک درمان شفابخش باستانی است که برخی افراد از آن برای کاهش درد استفاده می‌کنند. در اینمیان، یک متخصص فنجان‌ها را روی کمر، شکم، بازوها، پاها یا سایر قسمت‌های بدن شما قرار می‌دهد. در داخل فنجان، یک نیروی مکش یا خلاء، پوست را به سمت بالا می‌کشد. حجامت نوعی طب سنتی چینی و خاورمیانه‌ای است. هزاران سال است که مردم حجامت درمانی را انجام داده و می‌دهند.

حجامت چگونه عمل می‌کند؟

حجامت در مطب پزشک | ژین طب

کارشناسان هنوز در حال بررسی چگونگی کاهش درد و علائم بیماری هستند. تحقیقات زیادی در مورد درمان وجود ندارد. مکش سبب می‌شود مایع به ناحیه تحت درمان کشیده شود. این نیروی مکش رگ های خونی ریز (مویرگ ها) زیر پوست را منبسط کرده و می‌شکند. بدن شما با ناحیه حجامت مانند جراحت رفتار می کند. خون بیشتری را به ناحیه می فرستد تا روند طبیعی بهبودی را تحریک کند. برخی افراد این نظریه را مطرح می‌کنند که حجامت منافذ را پاک و سموم را آزاد خواهد کرد.

حجامت را به چه کسی بسپاریم؟

متخصصان مختلفی می‌توانند برای انجام حجامت آموزش ببینند، از جمله:

متخصصان طب سوزنی

کایروپراکتیک ها

درمانگران ماساژ

پزشکان پزشکی

فیزیوتراپیست

البته گاهی در برخی نقاط این عمل توسط افراد سنتی و قدیمی انجام می شود که در این زمینه باید با وسواس عمل کرد.

حجامت چه چیزی را درمان می‌کند؟

مردم بیشتر از حجامت برای تسکین شرایطی که باعث درد می‌شوند استفاده می‌کنند. برخی از مردم می‌گویند که به مشکلات سلامتی مزمن (مداوم) نیز کمک می‌کند. حجامت ممکن است علائم زیر را کاهش دهد:

 • آرتریت، از جمله آرتریت روماتوئید.
 • کمر درد، گردن درد، زانو درد و شانه درد.
 • مشکلات تنفسی، مانند آسم.
 • سندرم تونل کارپال.
 • اختلالات گوارشی، مانند بیماری روده تحریک پذیر (IBD).
 • سردرد و میگرن.
 • فشار خون بالا (فشار خون بالا).

حجامت چگونه انجام می‌شود؟

روش‌های مختلفی برای انجام حجامت وجود دارد. مراحل بسته به روش انتخابی کمی متفاوت است. حجامت کننده فنجان ها را برای چند دقیقه در محل‌هایی از بدن شما قرار می‌دهد. برخی از درمان‌ها شامل حرکت کوتاه فنجان‌ها برای کشش و ماساژ ناحیه است.

بسته به نوع درمان، ارائه دهنده حجامت ممکن است چندین فنجان روی پوست شما بگذارد. روش‌های حجامت عبارتند از:

خشک: حجامت کننده، داخل هر فنجان را گرم می‌کند . معمولاً با یک توپ پنبه‌ای آغشته به الکل که شعله‌ور می‌شود، گرما را در فنجان پخش و خلاء ایجاد می کند. برخی از حجامت کنندگان از یک دستگاه مکنده برای حذف هوا از فنجان ها استفاده می‌کنند. هنگامی که  این فنجان‌ها بر روی پوست شما قرار می گیرد، نیروی خلاء پوست را به داخل فنجان می‌کشد.

مرطوب: حجامت کننده از یک سوزن برای ایجاد خراش روی پوست شما  استفاده می کند. در حین عمل حجامت، سموم از طریق زخم های سوراخ شده از بدن خارج می‌شوند.

شکل‌های گوناگون حجامت از سر تا پا

حجامت ناحیه پا | ژین طب

اکنون که با حجامت از نوع مرطوب آشنا شدید بهتر است بدانید این حجامت شکل‌های گوناگونی دارد که در این بخش به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 

نام حجامت

محل انجام

زمان مناسب

اثر

حجامت عام

بین دوکتف است

فصل گرم سال

تقویت سیستم تدافعی بدن، با بازسازی گلبول‌های سفید، رقیق سازی خون، افزایش گردش خون و از بین رفتن التهابات وگرفتگی‌های موجود در خون، از بین رفتن چربی و غلظت خون، رفع جوش، اگزما و التهابات پوستی

حجامت سر

روی ملاج شخص

فصل گرم سال

نابودی و خروج خلط سودا از سر، کاهش وسواس، افسردگی و … است، کاهش سردردهای سودایی و کم کردن دفعات سردردهای میگرنی و روشن شدن پوست سر

حجامت گودی کمر

انتهای ستون فقرات و در گودی کمر

فصل گرم سال

درمان درد موجود در گودی کمر، تسکین درد‌های سیاتیکی

حجامت ساق پا

یک وجب بالای قوزک بیرونی

فصل گرم سال

رمان واریس پا، تصفیه خون، رفع خارش‌های غیر عادی بدن، رفع سیاهی دور چشم، از بین رفتن جوش‌های چرکی، درمان فشار خون بالا

حجامت پشت گوش

استخوان برآمدگی پشت گوش

فصل گرم سال

رمان وزوز گوش، درمان سرگیجه‌هایی که مربوط به بیماری منیر، درمان فشار خون بالا، درمان التهاب موجود در گوش، افزایش میزان ترشح سطح اسپرم در مردان

حجامت گیجگاهی

یک طرف و یا دو طرف شقیقه

فصل گرم سال

درمان مشکلاتی مثل تاری چشم، آب مروارید، آب سیاه چشم

       

بعد از حجامت چه انتظاری باید داشته باشم؟

نیروی مکش ناشی از حجامت رگ‌های خونی ریز زیر پوست را می‌شکند.  گاهی علائمی مانند کبودی خواهید داشت که در عرض یک یا دو هفته محو می شوند.

خطرات یا عوارض احتمالی حجامت چیست؟

حجامت یک درمان نسبتا کم خطر است. با این حال، ممکن است این موارد را تجربه کنید:

 • از فنجان های داغ می سوزد.
 • خستگی.
 • سردرد.
 • تنش یا درد عضلانی.
 • حالت تهوع.
 • عفونت های پوستی، خارش یا جای زخم.

چه کسانی نباید حجامت کنند؟

از آنجایی که محققان در مورد اثرات حجامت بر بارداری اطلاعات کمی دارند، مادران آینده نباید این درمان را دریافت کنند. همچنین در صورت داشتن موارد زیر از حجامت خودداری کنید:

 • اختلالات خونریزی مانند هموفیلی.
 • مشکلات لخته شدن خون، مانند ترومبوز ورید عمقی یا سابقه سکته مغزی.
 • بیماری های پوستی، از جمله اگزما و پسوریازیس.
 • تشنج (صرع).

حجامت چقدر موثر است؟

مطالعات باکیفیت زیادی در مورد اثربخشی حجامت وجود ندارد. بنابراین محققان اطلاعات زیادی در مورد چرایی و چگونگی کمک حجامت به افراد ندارند. حجامت ممکن است یک اثر دارونما ایجاد کند؛ به این معنی که کمک می‌کند زیرا مردم معتقدند که این کار را می کند.

کی باید با دکتر تماس بگیرم؟

اگر  پس از حجامت با این موارد روبه رو شدید حتما پزشک را در جریان قرار دهید:

 • اگر جای زخم حجامت می‌سوزد
 • اگر احساس درد می‌کنید
 •  اگر تب یا سایر علائم عفونت پوست (قرمزی، حساسیت، ترشحات زرد) آزارتان می‌دهد.

این موارد ممکن است شما را پس از حجامت با مشکلات جدی رو‌به‌رو کند. پس به سادگی از کنار آن نگذرید.

حجامت، روشی کهن اما کارآمد

حجامت درمانی ممکن است به کاهش علائم خاصی مانند درد کمک کند. اطلاعات زیادی در مورد اثربخشی درمان، نحوه عملکرد آن یا شرایطی درمان  وجود ندارد. در حالی که حجامت نسبتاً ایمن است، باید قبل از انجام با پزشک خود صحبت کنید تا با توجه به تمام شرایط پزشکی، شما توصیه‌های پزشک را در مورد انجام دادن یا انجام ندادن حجامت دریافت نمایید.

 پرتکرارترین پرسش‌های مطرح در زمینه حجامت

 

حجامت برای شما خوب است یا بد؟

اکثر کارشناسان بر بی خطر بودن حجامت اتفاق نظر دارند. تا زمانی که افرادی که تحت درمان قرار گرفته‌اند به تغییر رنگ‌های دایره‌ای (که طی چند روز یا چند هفته محو می‌شوند) اهمیتی نمی‌دهند، عوارض جانبی به خرج کردن در حین ساکشن پوست محدود می‌شود.

چرا بعد از حجامت نمی توانید دوش بگیرید؟

پس از حجامت، پوست شما نسبت به دما در مناطقی که فنجان ها قرار داده شده‌اند، حساس تر می‌شود. به پوست خود زمان دهید تا بهبود یابد. در صورت امکان، با آب فیلتر شده دوش بگیرید تا از وارد کردن مجدد مواد شیمیایی غیر ضروری به پوست خود جلوگیری کنید.

آیا حجامت دردناک است؟

آیا حجامت دردناک است؟ اگر حجامت توسط پزشک مجاز انجام شود، نباید دردناک باشد. بسته به فرد یا میزان درمان انجام شده ممکن است باعث کبودی موقت (معروف به اکیموز)، تورم یا درد شود. لکه‌های باقی مانده معمولاً پس از چند روز یا یک هفته محو می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا