بیماری های کودکانتغذیه و بیماری هاتغذیه و سلامت خانوادهسلامت مردان

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا کی است؟

همه شما دفعات زیادی را به بیماری آنفولانزا مبتلا شده‌اید و برای رفع این بیماری به واکسن روی آوردید. سوال مهمی که وجود دارد این است که بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا کی است؟ پس از بررسی‌های فراوان، سایت ژین طب به نتایج عالی در این باره دست پیدا کرده که قصد دارد آنها را با شما در میان بگذارد.

همه ما از آنفولانزا و پیامدهای ابتلا به آن فراری هستیم؛ پس به تزریق واکسن پناه می‌بریم. این روش تا مدتی از فرد در برابر آسیب‌های بیماری آنفولانزا محافظت خواهد کرد. اما به راستی راهی برای گرفتن تاثیر بهتر از واکسن وجود دارد؟ بله؛ اگر فرد در زمان درست واکسن را به بدن خود تزریق کند، قطعا تاثیری بهتر از آن خواهد گرفت. اگر شما هم جزء افرادی هستید که به دنبال بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا هستید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

چه زمانی بهتر است که واکسن آنفولانزا را ترزیق کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که زمان و طول فصل آنفولانزا از سالی به سال دیگر متفاوت است. معمولا ابتلا به آنفولانزا از اکتبر (مهر) شروع می‌شود و در ماه‌های دسامبر و فوریه (دی و بهمن) به اوج خودش می‌رسد و حتی ممکن است تا اواخر ماه مه (اواسط خرداد) ادامه داشته باشد. ملاحضات خاصی در رابطه با بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا برای سنین مختلف وجود دارد که عبارتند از:

  • واکسیناسیون برای کودکان: نیاز به دریافت دو دوز واکسن در کودکانی که 6 ماه تا 8 سال دارند وجود دارد. توصیه‌ای که برای این کودکان می‌شود این است که دوز اول را در اولین فرصتی که در دسترس بود دریافت کنند. دوز دوم نیز نیاز به حداقل 4 هفته فاصله زمانی از دوز اول دارد. برخی کودکان نیز نیاز به تنها یک دوز واکسن دارند که بهترین زمان برای تزریق آن ماه‌های جولای و آگوست (تیر و مرداد) هستند.
  • واکسیناسیون برای بزرگسالان: به همه افراد 6 ماهه و بالاتر از آن توصیه خواهد شد که سالانه واکسن آنفولانزای خود را دریافت کنند. برای افرادی که در هر فصل یک دوز واکسن دریافت می‌کنند معمولا بهترین زمان، ماه‌های اکتبر سپتامبر و اکتبر (شهریور و مهر) هستند. در ایده‌آل‌ترین حالت ممکن، همه افراد باید تا پایان اکتبر واکسینه شوند.
  • واکسیناسیون برای افراد خاص: اکثر افراد بزرگسالی که 65 سال یا بیشتر از آن سن دارند و همچنین خانم‌های باردار نباید زودتر از سه ماه اول یا دوم سال واکسینه شوند. این افراد باید تا پس از ماه‌های ژوئیه و آگوست صبر کنند زیرا ممکن است محافظت از آنها توسط واکسن در طول زمان کاهش پیدا کند. شرط واکسیناسیون زودهنگام برای افرادی است که قادر به بازگشت در زمان بعدی برای واکسینه شدن نیستند. مسافران بین المملی نیز باید تا دو هفته قبل از سفر واکسینه شوند.

بیشتر بخوانیم:  واکسن آنفولانزا؛ ناشنیده هایی درباره واکسن‌های موجود

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا برای سنین مختلف

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا برای سنین مختلف | ژین طب

در رابطه با سنین مختلف برای تزریق واکسن سوالات مختلفی پیش خواهد آمد اما مهمترین پرسش این است که اصلا چه کسانی باید واکسینه شوند؟ اول از همه باید بدانید که در ایالات متحده همه افراد ۶ ماهه و بالاتر باید واکسن آنفولانزا را دریافت کنند. این واکسن باید برای هر فرد در یک فصل خاص تزریق شود.

برای هر فصل یک واکسن آنفولانزای جدا وجود دارد که افراد باید آنها را تزریق کنند. نکته مهم این است که تعداد این واکسن‌ها برای افراد 65 سال و بالاتر آن به 3 عدد کاهش پیدا کرده. به صورت کلی این واکسن‌ها مجوزهای مختلفی برای سنین متفاوت دارند که با توجه به آن‌ها تزریق صورت می‌گیرد. برخی از واکسن‌ها برای همه افراد مناسب نیستند.

  • کودکان زیر 6 ماه: Afluria Quadrivalent، Fluarix Quadrivalent، FluLaval Quadrivalent و Fluzone Quadrivalent نمونه‌هایی هستند که تزریق آنها در این زمان مناسب است. این واکسن‌ها با یک دوز استاندارد و با استفاده از ویروس رشد یافته در تخم مرغ تولید می شوند. بهترین زمان تزریق این نوع واکسن آنفولانزا زمانی است که کودک کمتر از 6 ماه دارد.
  • افراد 6 ماه به بالا: Afluria Quadrivalent واکسنی است که بدون ویروس آنفولانزا ساخته شده و سه برابر آنتی ژن دارد. بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا – این مورد – معمولا وقتی است که فرد بین 6 ماه تا 64 سال سن دارد. این واکسن نوع استاندارد نیز دارد که تاثیر ضعیف تری بر جای می‌گذارد.
  • افراد 65 سال و بالاتر از آن: Fluzone High-Dose Quadrivalent واکسنی است که بهترین زمان برای تزریق آن موقعی است که فرد 65 سال یا بیشتر از آن سن دارد. این واکسن چهار برابر آنتی ژن بیشتری نسبت به سایر واکسن‌های غیرفعال آنفولانزا با دوز استاندارد دارد و جهت کمک به ایجاد پاسخ ایمنی قوی تر تزریق می‌شود. واکسن Fluad Quadrivalent نیز از مواردی است که بهترین زمان تزریق آن در دهه ششم و بالاتر زندگی فرد است.
  • افراد 2 تا 49 سال: FluMist Quadrivalent نیز یک واکسن آنفولانزای ضعیف شده زنده مبتنی بر تخم مرغ است که به صورت اسپری بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. افراد باردار، افراد دارای نقص ایمنی و افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند گزینه مناسبی برای استفاده از این نوع نیستند.

بیشتر بخوانیم: درمان آنفولانزا در کودکان؛ علائم و روش‌های درمان آنفولانزا جدید ۱۴۰۱
کپی شده از: https://zhinteb.com/treatment-of-influenza-in-children/

نقش مهم تداخلات دارویی در زمان تزریق واکسن آنفولانزا

برخی افراد، داروهای ضد ویروسی برای درمان یا شیمی‌پروفیلاکسی دریافت می‌کنند. تجویز واکسن LAIV4 غیر فعال برای این افراد مجاز است اما چند شرط مهم برای آن وجود دارد که جهت جلوگیری از تداخلات دارویی باید آنها را در نظر بگیرید. در این بخش به شما خواهیم گفت که بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا بدون ایجاد تداخل با داروهای ضد ویروسی چه موقعی است. در نظر داشته باشید که تحقیقاتی در رابطه با تعیین بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا بدون ایجاد تداخل انجام شده؛ اما نتایج این تحقیقات مدت زمان دقیقی را نشان نمی‌دهند. مواردی که خواهیم گفت بر اساس نیمه عمر داروهای مختلف تعیین شده.

  • از 48 ساعت قبل تا دو هفته پس از تجویز LAIV4 برای مصرف اسلتامیویر (Oseltamivir) و زانامیویر (Zanamivir) فاصله بیندازید.
  • از 5 روز قبل تا دو هفته پس از تجویز LAIV4 برای مصرف اسلتامیویر (Oseltamivir) و پرامیویر (Peramivir) فاصله بیندازید.
  • از 17 روز قبل تا دو هفته پس از تجویز LAIV4 برای مصرف بالوکساویر (Baloxavir) فاصله بیندازید.

از آنجایی که دوره‌های گفته شده تقریبی هستند، خطر ایجاد تداخل دارویی نیز وجود دارد و ممکن است این دوره‌ها طولانی‌تر باشند. افرادی که داروهای نام برده شده را در این دوره‌ها، قبل یا بعد از تزریق LAIV4 دریافت می‌کنند، باید با واکسن‌های مناسب دیگری برای آنفولانزا واکسینه شوند تا خطر تداخل تا بیشترین حد ممکن کاهش پیدا کند.

از آنجایی که LAIV4 ممکن است به طور همزمان با سایر واکسن‌های غیرفعال یا زنده تجویز شود، حاما باید بین تزریق LAIV4 و دیگر واکسن‌ها حداقل 4 هفته فاصله بیفتد.

بیشتر بخوانیم: غذا برای سرماخوردگی؛ ۶ غذایی که درمان سرماخوردگی و آنفولانزا را تضمین می‌کند

اثربخشی تزریق واکسن آنفولانزا در بهترین زمان

تاثیرگذاری واکسن آنفولانزا | ژین طب

از آنجایی که سال به سال اثربخشی واکسن آنفولانزا در حال تغییر است، اما مطالعات جدید انجام شده روی این واکسن‌ها نتایج جدیدی داشته‌اند. این نتایج نشان می‌دهند که واکسن آنفولانزا می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را تا 40 درصد کاهش دهد. طبق گفته مرکز CDC زمانی که اکثر سویه‌های ویروس در واکسن با سویه‌های موجود در آن فصل در گردش باشند، تاثیر واکسن به 60 درصد افزایش پیدا می‌کند.

مدت زمان اثربخشی مفید واکسن آنفولانزا بین 5 الی 6 ماه است. زمانی که شما واکسن را در اوایل ماه مهر یا آبان دریافت کنید تا پایان سال در برابر آنفولانزا محافظت خواهید شد. برخی از افراد ممکن است زودتر از این ماه‌ها و در اواسط یا اواخر فصل تابستان واکسن را دریافت کنند. در این باره باید بدانید که هر چه زودتر دوز واکسن را دریافت کنید، همانقدر زودتر نیز تاثیر آن از بین خواهد رفت.

واکسن آنفولانزا تاثیری بیش از 5 الی 6 ماه دارد اما این تاثیر در اواخر دوره دچار کاهش خواهد شد و در پایان سال ممکن است به دلیل حفاظت کم دارو به آنفولانزا مبتلا شوید. از آنجایی که آنفولانزا ممکن است تا اواسط خرداد ادامه داشته باشد و در این زمان اثر دارو فروکش خواهد کرد، افراد زیادی ممکن است به آن مبتلا شوند. درصد ابتلا به آنفولانزا در افراد با سنین مختلف نیز متفاوت خواهد بود.

بیشتر بخوانیم: ویتامین C ابرقهرمانی با 5 فایده ضروری برای پوست و بدن

افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری داشته باشند مانند کودکان و افراد کهنسال، ممکن است به بیماری مبتلا شوند و اثر کم واکسن موجود در بدن آنها نتواند بر ویروس غلبه کند. افرادی به این ویروس مبتلا نخواهد شد که در کنار تاثیر کم دارو سیستم ایمنی قوی نیز داشته باشند. در این صورت احتمال ابتلا به این بیماری در این افراد تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

سخن پایانی 

دانستن بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا یکی از شرط‌های مهم سلامتی است. فردی که زمان طلایی تزریق واکسن آنفولانزا را بداند و بر اساس آن دوز مناسب را دریافت کند در تمامی فصول سال در برابر این بیماری در امان خواهد بود. خوشبختانه واکسن آنفولانزا از سال‌های گذشته تولید شده و در دسترس عموم قرار دارد.

نکته قابل توجه این است که به دلیل تقاضای بالای مردم در اوایل فصل پاییز ممکن است کمبود این واکسن حس شود؛ پس باید فکری به حال این کنید که حتما این دارو را از پیش تهیه کنید تا برای دریافت آن به مشکل نخورید. حتما قبل از تزریق واکسن‌های آنفولانزا از نبود تداخلات دارویی مطمئن شوید. بهتر است نام تمامی داروهای مصرفی خود را به یک پزشک خوب بدهید تا پس از بررسی اگر تداخلی وجود داشته باشد از آن مطلع باشید.

سوالات متداول درباره بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا

1. چه زمانی بهتر است که واکسن آنفولانزا را تزریق کنیم؟

زمان طلایی دریافت واکسن آنفولانزا از اواسط شهریور آغاز خواهد شد و تا اواسط آبان ماه ادامه پیدا می‌کند. در این صورت در برابر زمان اوج ابتلا به بیماری که در دی و بهمن ماه است مقاوم هستید.

2. اثربخشی واکسن آنفولانزا چگونه است؟

حفاظت مفید واکسن آنفولانزا بین 5 الی 6 ماه است. ممکن است پس از این دوره به دلیل کاهش شدید اثر واکسن در صورت داشتن سیستم ایمنی ضعیف به آنفولانزا مبتلا شوید.

3. آیا ممکن است واکسن آنفولانزا با دیگر موارد تداخل داشته باشد؟

بله؛ مواردی همچون اسلتامیویر (Oseltamivir)، زانامیویر (Zanamivir)، پرامیویر (Peramivir) و بالوکساویر (Baloxavir) که برای بیماری‌های ویروسی تجویز می‌شوند ممکن است با واکسن آنفولانزا تداخل داشته باشند.

منبع
today

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا