دسته‌بندی نشده

عمل آب مروارید چشم چقدر طول میکشد؟ باید‌ها و نبایدهای پس از عمل آب مروارید چشم

عمل آب مروارید چشم چقدر طول میکشد؟ پیش از پاسخ به این پرسش باید ببینیم چرا باید آب مروارید چشم را عمل کنیم؟ هنگامی که عدسی طبیعی چشم حالت نرمال خود را از دست می‌دهد  و در واقع کدر می‌شود به اصطلاح چشم به آب مروارید دچار شده است. تاری دید یکی از نخستین نشانه‌های آب مروارید به شمار می‌رود. شدت آب مروارید در افراد مختلف متفاوت است و به بیماری‌های زمینه‌ای نیز بستگی دارد. مثلا اگر دیابت داشته باشید شدت بیماری بیشتر خواهد بود و شما با مشکلات بیشتری در بینایی روبه‌رو می‌شوید.

دلیل اصلی عمل آب مروارید چشم آن است که این حالت زندگی روزمره شما را مختل خواهد کرد و مشکلاتی جدی در بینایی  پدید خواهد آورد. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به برسی این موضوع می‌پردازیم که عمل آب مروارید چشم چقدر طول میکشد و دوران پس از عمل چگونه خواهد بود.

آیا عمل آب مروارید چشم بیهوشی دارد؟

عمل چشم، به عنوان ترمیم بخش بسیار مهمی از اعضای بدن است که باید توسط افراد توانا و با تجربه صورت گیرد. برای  عمل آب مروارید چشم نیاز نیست بیمار به طور کامل بیهوش شود. پزشک برای بی‌حسی از قطره‌های مخصوص استفاده می‌کند و تنها زمانی که بیمار آرام و قرارش را حین عمل از دست بدهد پزشک مجبور است دستور بیهوشی کامل بدهد. مراحل عمل به گونه‌ای است که ابتدا با امواج اولتراسوند عدسی کدر شده را از بین می‌برند  و تکه‌های آن را از انتهای قرنیه خارج خواهند کرد. سپس عدسی دیگری که از جنس سیلیکون یا پلاستیک است را جای آن می‌گذارند.

پیش از عمل آب مروارید رعایت چه نکاتی لازم است؟

پیش از عمل و در معاینات نخستین، پزشک انحنای قرنیه چشم بیمار را اندازه‌گیری خواهد کرد تا عدسی مناسب پیش از عمل سفارش داده شود. شاید لازم باشد پزشک آزمایش‌هایی را تجویز کند تا از سلامت بیمار پیش از عمل مطمئن شود. بیمار باید اطلاعات کاملی از سابقه پزشکی و چشم پزشکی به پزشک خود ارائه دهد. اشاره کامل به موارد آلرژیک و سابقه عمل لیزیک در موفقیت عمل تاثیر مستقیم خواهد داشت. خانم‌ها هم لازم است دو روز پیش از زمان عمل آب مروارید از هیچ لوازم آرایشی استفاده نکنند. مصرف مواد غذایی  از 6 ساعت  پیش از عمل نیز ممنوع خواهد بود.

روش‌های عمل آب مروارید چشم

عمل آب مروارید چشم چقدر طول میکشد؟ | ژین طب

برای عمل آب مروارید چشم دو روش وجود دارد که با توجه به متغیرهای گوناگون، پزشک یکی از این روش‌ها را توصیه خواهد کرد.

 عمل به روش داخل کپسولی

عدسی چشمی توسط کپسولی احاطه شده است و گاهی لازم می‌شود که عدسی با این کپسول احاطه کننده از چشم خارج شود که به این عمل روش داخل کپسولی می‌گویند. البته امروزه پزشکان از این روش کمتر استفاده می‌کنند و فقط در مواقع ضرورت دست به این عمل خواهند زد.

عمل به روش خارج کپسولی

در این روش بخشی از کپسول برش داده خواهد شد و محتویات کپسول تخلیه می‌شود. پس از تخلیه نیز لنز از طریق همین برش کارگذاشته خواهد شد. این عمل گاهی با برش بزرگ و گاهی با برش کوچک انجام می‌شود. در این روش برای خورد کردن عدسی معیوب یا از امواج اولتراسوند استفاده می‌شود یا از لیزر. پیشرفته‌ترین روش عمل که با قطره بی‌حسی صورت می‌گیرد  فقط ده دقیقه به طول می‌انجامد.

 آیا عمل آب مروارید چشم خطرناک است

باید گفت تمامی جوانب احتیاط برای انجام یک عمل موفق اندیشیده شده است. از زمانی که شما برای عمل راهی اتاق عمل می‌شوید تا مرخص شدن شما از محل عمل احتمالا دوساعت به طول می‌انجامد. چرا که برای ریکاوری باید یک ساعت را پس از عمل در بیمارستان بمانید. در واقع این عمل هیچ خطری ندارد و حتی در روش‌های جدید بیهوشی نیز از برنامه روتین این عمل حذف شده تا ریسک آن به حداقل ممکن برسد. البته در موارد نادر شاهد عفونت چشم، آسیب دیگر قسمت‌های چشم و جدا شدگی شبکیه و همچنین چشم درد مدام خواهیم بود.

  دوران نقاهت بعد از عمل آب مروارید چشم

عمل آب مروارید چشم چقدر طول میکشد؟ | ژین طب

 بعد از عمل وقتی که بیمارستان را ترک می‌کنید لازم است حتما از عینک آفتابی استفاده کنید تا چشمتان در راحت‌ترین حالت قرار گیرد. روز بعد از عمل هم می‌توانید پانسمان چشم ها را بردارید. البته بازگشت بینایی به حالت اولیه احتمالا چند هفته طول می‌کشد و شما تا یک ماه لازم است از قطره‌های مخصوص استفاده کنید. در این مدت ممکن است دوبینی، قرمزی چشم یا خون آلود بودن و خیسی چشم را تجربه نمایید. بهتر است همچنان هنگام بیرون رفتن از عینک آفتابی استفاده کنید. می‌توانید فعالیت روزانه خود را از سر بگیرید و بخوانید و ببینید. اما مراقب چشم‌هایتان باشید. مثلا نگذارید به چشم‌هایتان فشار فیزیکی وارد شود. مواد شوینده نباید وارد چشم شما شود. آرایش چشمتان را محدود کنید. پرهیز از فعالیت‌های سنگین نیز بسیار مهم است.

هزینه عمل آب مروارید چقدر است؛ برآورد هزینه‌های 1402

هزینه عمل آب مروارید چشم به عوامل گوناگونی بستگی دارد. هزینه‌های این عارضه به هزینه‌های پیش از عمل، هزینه های عمل و هزینه‌های پس از عمل تقسیم می‌شود. هزینه‌های پیش از عمل به ویزیت و آزمایشات مربوط می‌شود. هزینه‌های عمل نیز به نوع جراحی، نوع لنز به کا رفته و  بیمارستان محل جراحی بستگی دارد. پس از عمل نیز شما باید داروها و قطره‌ها را تهیه کنید و برای بررسی عمل چند نوبت توسط پزشک معاینه شوید.

عمل آب مروارید چشم چقدر طول میکشد؟

گفتیم که روش‌های کوناگونی برای عمل چشم وجود دارد  که هزینه و زمان آن ها با هم متفاوت است. در این مقاله درباره  عمل  آب مروارید و چند و چون آن مطالبی را بیان کردیم و دانستیم که  عمل آب مروارید به روش پیشرفته فقط ده دقیقه زمان می‌برد. درمان به روش جراحی نیز تنها 30 دقیقه طول می‌کشد و بیمار با احتساب زمان ریکاوری دوساعت درگیر خواهد بود.

سوالات مربوط به عمل آب مروارید چشم چقدر طول میکشد؟

بعد از عمل کی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر درد و قرمزی پیشرونده دارید به پزشک مراجعه کنید.

آیا پس از عمل عینک لازم است؟

ممکن است در صورت حاد بودن آب مروارید به عینک نیاز داشته باشید.

آیا عمل آب مروارید حتما باید انجام شود؟

انجام این عمل به تشخیص پزشک بستگی خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا