بیماری های مفصلی

کیست مینیسک چیست؟ با دو تکنیک خود را درمان کنید

کیست مینیسک مایع مفصلی (سینوویال) است که هنگام پارگی غضروف مینیسک، معمولا به دلیل آسیب زانو، به وجود می‌آید. مینیسک یک پد غضروفی است که به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کند، انتقال استرس را فراهم می‌کند، روغن‌کاری را افزایش و تغذیه زانو را تسهیل می‌کند.

هنگامی که مینیسک دچار پارگی شود، یک کیست کوچک در مجاورت پارگی ایجاد می‌شود. برخی بر این باورند که این کیست به عنوان بخشی از پاسخ درمانی بدن رخ می‌دهد. کیست مینیسک به تنهایی پیامد آنچنانی به دنبال ندارد و به دنبال پارگی مینیسک عوارض ناخوشایندی شکل می‌گیرد. البته خود کیست نیز ناراحتی‌هایی به همراه دارد و ممکن است روی خط مفصلی که در آن مینیسک پاره شده قابل توجه باشد.

کیست‌ مینیسک می‌تواند باعث درد و تورم یا مشکلات حرکت زانو شوند. مجله سلامت ژین طب این پژوهش خود را به کیست‌ مینیسک، علائم، علل، تشخیص و درمان آن اختصاص داده است. به واقع هدف از انجام این پژوهش در اختیار گذاشتن اطلاعات بیشتر به بیماران بود تا به برایند درمانی دقیق‌تری برسند.

علائم و نشانه‌های کیست مینیسک زانو

کیست مینیسک زانو؛ اگر مینیسک زانو درمان نشود|ژین طب

کیست مینیسک همیشه با علائم همراه نیست و گاهی فاقد هرگونه علامت و نشانه است. هنگامی‌که به وجود می‌آید امکان دارد با نشانه‌هایی همراه باشد که این نشانه‌ها عبارتند از:

 • درد در زانو هنگام ایستادن
 • حساسیت مستقیم در امتداد مفصل
 • یک برآمدگی یا توده در محل کیست، معمولا در نزدیکی قسمت خارجی زانو
 • برآمدگی که با صاف شدن زانو بیشتر نمایان گردد، اگرچه ممکن است خود برآمدگی بدون درد باشد
 • برآمدگی که ‌اندازه آن تغییر می‌کند
 • تورم یا قفل شدن مفصل زانو

چه چیزی باعث ایجاد کیست مینیسک می‌شود؟

کیست مینیسک یک کیست واقعی نیست و از مایع مفصلی جابجا شده به وجود می‌آید. هنگامی‌که مایع از مفصل خارج ‌شود، به صورت اتوماتیک در یک کیسه تجمع می‌یابد. این کیسه همان کیست است.

 

هنگامی‌که غضروف مینیسک (بالشتک مفصلی در زانو) پاره شود، مایع از مفصل به داخل کیست فرار می‌کند، اما نمی‌تواند به داخل مفصل برگردد. به همین دلیل، کیست به جمع آوری مایع ادامه می‌دهد و امکان دارد تغییر سایز دهد. عوامل خطر برای کیست مینیسک عبارتند از:

 • آسیب زانو یا آسیب مینیسک
 • شرکت در ورزش‌های تماسی یا هر ورزشی که در آن مفصل زانو پیچ خورده است، مانند فوتبال، راگبی یا تنیس
 • افزایش سن یا آرتروز
 • آسیب‌های رباط، مانند پارگی رباط صلیبی قدامی‌(ACL)

کیست مینیسک در مردان 20 تا 30 ساله بیشتر دیده می‌شود. آن‌ها معمولا با نوعی پارگی مینیسک به نام پارگی شکاف افقی همراه هستند. این نوع پارگی در اثر چرخش بیش از حد زانو به وجود می‌آید. همچنین می‌تواند در اثر ضربه مستقیم به جلو یا کنار زانو شکل بگیرد که با درد شدید و کوتاه مدتی همراه خواهد بود. نیروی نامتناسب روی زانو، مانند زمانی که روی سطح ناهموار می‌دوید، نیز می‌تواند باعث این نوع آسیب شود. کیست‌ها همچنین ممکن است در اثر تخریب مینیسک ایجاد شوند. این معمولا به سن یا آرتروز مربوط می‌شود.

اگر مینیسک زانو درمان نشود چگونه کیست مینیسک را تشخیص دهیم؟

تست مک موری برای تشخیص عمل جراحی کیست مینیسک زانو|ژین طب

برای تشخیص کیست مینیسک، یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی از شما سوالاتی درباره موارد زیر می‌پرسد:

 • زانو درد
 • صداهای ‌ترکیدن
 • آسیب یا ضربه اخیر به زانو

این به تشخیص پارگی مینیسک کمک می‌کند. کیست مینیسک معمولا با لمس ناحیه احساس می‌شود. تعدادی تست حرکتی، تحمل وزن و فشار وجود دارد که می‌تواند به پزشکان کمک کند تا پارگی را ارزیابی و شناسایی کنند و تصمیم بگیرند که ‌ایا جراحی لازم است یا خیر. این تست‌ها عبارتند از:

 • تست مک موری
 • تست اپلی
 • تست Stienmann I
 • آزمون پرداخت کننده
 • علامت کودک
 • تست Ege

تست‌های تصویربرداری مانند اسکن رزونانس مغناطیسی (MRI) یا سونوگرافی می‌توانند با آشکار کردن کیست و پارگی، تشخیص کیست مینیسک را تایید کنند. (ام آر آی با استفاده از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی تصاویری از زانوی شما ایجاد می‌کند. سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی تصاویری ایجاد می‌کند).

کیست مینیسک در مقابل کیست بیکر؛ تفاوت‌ها و تاثیرات

کیست مینیسک شبیه کیست پوپلیتئال یا بیکر است. کیست بیکر اما در پشت مفصل زانو قرار دارد. کیست بیکر با انواع مختلفی از مشکلات مفصل زانو که منجر به تجمع مایع می‌شود همراه خواهد شد. آن‌ها می‌توانند با پارگی مینیسک و همچنین با آرتریت، آسیب‌های رباط، و سایر مشکلاتی که باعث تورم زانو می‌شوند، رخ دهند.

درمان خانگی کیست مینیسک زانو امکان‌پذیر است؟ راه‌های درمان را بدانید

درمان خانگی کیست مینیسک زانو با زانوبند زاپیامکس|ژین طب

 • درد ناشی از کیست مینیسک را می‌توان با کمپرس یخ درمان کرد.
 • داروهای ضد التهابی نیز در درمان این عارضه می‌توانند نقش موثری داشته باشند.
 • زانوبند زاپیامکس: این زانوبند برقی تفاوت‌های اساسی با سایر زانوبندهای طبی دارد چون مجهز به سه تکنولوژی پیشرفته است. اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس این سه تکنولوژی برجسته درمانی هستند که با نام اختصاری UIC شناخته می‌شوند. زاپیامکس با کمک امواج اولتراسوند و اینفرارد روند تسکین، ترمیم و بازسازی مینیسک پاره شده را به عهده دارند. به همین دلیل اغلب پزشکان بر استفاده و خرید زانوبند زاپیامکس تاکید جدی دارند.
 • گاهی بر اساس تشخیص پزشک کیست با استفاده از بی حسی موضعی و یک سوزن کوچک برای برداشتن محتویات، کیست‌ها آسپیره یا تخلیه می‌شوند. ولی این روش یک راهکار موقت است و کیست دوباره بر می‌گردد. برای اینکه کیست مینیسک دوباره برنگردد باید خود پارگی مینیسک را درمان کرد. برخی از پزشکان امکان دارد تزریق مقدار کمی کورتیزون به کیست را به مبتلایان توصیه کنند.
 • عمل جراحی کیست مینیسک زانو: درمان کیست مینیسک زانو بدون جراحی معمولا امکان پذیر است و همیشه به جراحی نیاز ندارد. اما اگر بیماری در صدد درمان کیست مینیسک خود برآید، رایج‌ترین عمل یک رویکرد جراحی آرتروسکوپی کم تهاجمی ‌خواهد بود. اینجاست که جراح از ابزارهایی بهره می‌برد تا از برش‌های کوچک عبور ‌کنند و جراحی مفصل با کمترین میزان برش انجام پذیرد.

هنگامی‌که پارگی ‌ترمیم شد، کیست معمولا برای همیشه از بین می‌رود. اما مواردی گزارش شده که بعد از جراحی نیز برگشت کیست مینیسک وجود دارد اما احتمال آن بسیار کم به نظر می‌رسد.

کیست مینیسک در یک نگاه کلی

کیست مینیسک در اثر پارگی غضروف مینیسک در زانو به وجود می‌آید. این می‌تواند پس از آسیب‌دیدگی یا به دلیل انحطاط مینیسک اتفاق بیفتد.

کیست مینیسک همیشه با علائم همراه نیست و گاهی فاقد هر گونه نشانه‌ است. وقتی این عارضه رخ بدهد ممکن است باعث درد، برآمدگی روی زانو و تورم یا قفل شدن مفصل شوند که برای تشخیص بهتر است که به پزشم مراجعه کردهو از وجود آن اطمینان حاصل کنید. چون باید پذیرفت که تشخیص درست نیمی از درمان به حساب می‌آید.

کیست‌های مینیسک از طریق نوعی سوزن‌ خاص قابل تخلیه هستند، اما این روش یک راهکار دائم نیستند و امکان بازگشت کیست‌ها دور از ذهن نیست.

ممکن است جراحی به عنوان درمان قطعی کیست مینیسک توصیه شود. این کار با آرتروسکوپی قابلیت انجام دارد که در آن یک دوربین کوچک به مفصل زانو وارد و یک پورتال کوچک دیگر (دهانه) ایجاد می‌شود تا ابزارها را به داخل مفصل بیاورند. در طی آرتروسکوپی، منیسک پاره شده با جراحی دبرید (برداشتن) می‌شود. سپس کیست منیسک مرتبط از حالت فشرده خارج خواهد شد.

سوالات متداول

1.چه چیزی خطر ابتلا به کیست مینیسک را افزایش می‌دهد؟

ورزش‌ها و حرکات چرخشی که در آن مینیسک‌ها ممکن است پاره شوند
آسیب قبلی زانو
آسیب همراه زانو، به ویژه آسیب‌های رباط
سن، که در آن پارگی‌های دژنراتیو مینیسک افزایش می‌یابد

2. چه زمانی می‌توان بعد از کیست مینیسک به ورزش یا فعالیت بازگشت؟

اگرچه کیست‌های منیسک درمان نمی‌شوند، اما امکان دارد در طول زمان، به ویژه با اصلاح فعالیت، بدون علامت شوند. اگر کیست علامت‌دار نباشد، دلیلی وجود ندارد که فرد در فعالیت‌ها شرکت نکند. اگر جراحی برای رفع منیسک و رفع فشار کیست انجام شود، امکان دارد بیمار بتواند در سه هفته بعد از عمل به فعالیت خود بازگردد.

3. چگونه می‌توان از کیست مینیسک پیشگیری کرد؟

هیچ وسیله مشخصی وجود ندارد که به وسیله آن به طور خاص برای پیشگیری از کیست استفاده کرد. حفظ تناسب اندام و آماده‌سازی خوب می‌تواند از آسیب به زانو آسیب‌پذیر جلوگیری کند. ورزشکاران باید از تجهیزات حفاظتی مناسب استفاده کنند و از تناسب صحیح، از جمله گیره‌های طول مناسب برای سطح، اطمینان حاصل کنند.

منبع
verywellhealth.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا