تغذیه و سلامت خانواده

زانو درد بعد از دویدن؛ علت و راه‌های درمان را بشناسیم

زانو درد بعد از دویدن دلایل مختلفی دارد که امکان دارد زندگی افراد را مختل کند. در بسیاری از موارد انجام حرکات مکرر، درست انجام ندادن حرکات و فشار شدید به زانو علت زانو درد بعد از ورزش هستند. همچنین در مواردی فعالیت‌های شدیدی ورزشی فیبرهای عضلانی از بین می‌برند و منجر به زانو درد می‌شوند.

روش‌های گوناگونی برای درمان درد زانو بعد از فوتبال یا ورزش وجود دارد. از این روش‌های می‌توانیم درمان‌های خانگی، دارویی، ورزشی را نام ببریم که با توجه به شدت آسیب و سن بیمار تعیین می‌شوند.

ژین طب در این مقاله علت زانو درد بعد از دویدن و روش‌های درمان آن را بررسی خواهد کرد. با ما همراه باشید.

علت زانو درد بعد از دویدن چیست؟

درد زانو به ویژه بعد از ورزش بسیار شدید و شایع است. در بسیاری از موارد افرادی که مستعد زانو درد هستند، حین ورزش یا بعد از آن بیشتر دچار درد زانو می‌شوند.

شایع‌ترین علل زانو درد بعد از دویدن و ورزش عبارتند از:

 • کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی
 • عدم گرم کردن کافی بدن قبل از تمرین
 • آسیب‌دیدگی قبلی یا حین تمرین
 • شکستگی‌های استخوانی
 • التهاب زانو
 • اضافه وزن

این موارد از جمله رایج‌ترین علت‌های زانو درد بعد از ورش هستند.

بیشتر بخوانید: زاپیامکس زانوبند UIC؛ بهترین راه درمان زانو درد در خانه 

علت زانو درد بعد از تمرین و دویدن و اقداماتی احتیاطی بعد از آن

زانو درد بعد از دویدن علل مختلفی دارد|ژین طب

انواع مختلفی از آسیب‌ها و مشکلات مفصلی یا استخوانی باعث درد زانو می‌شوند.  گاهی این آسیب‌ها منجر به درد زیاد در زانو هنگام ورزش یا دویدن خواهند شد.

البته باید اشاره کنیم که زانو به دلیل آناتومی و وزنی که تحمل می‌کند، پتانسیل بیشتری برای آسیب‌دیدگی دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که به سلامت مفصل زانو و پاهای خود بیشتر توجه کنید. زیرا هنگام دویدن ضربات مکرری به مفصل زانو وارد می‌شود.

هنگامی که درحال دویدن دچار زانو درد شدید اقدامات زیر را برای بهبودی سریع‌تر خود انجام دهید:

 • در هنگام بروز درد، ورزش یا دویدن را متوقف کنید.
 • در صورت امکان روی زمین بشینید یا وزن کمتری روی زانوها قرار گیرد.
 • پای آسیب‌دیده را بالا بیاورید و مقداری یخ روی زانو بگذارید، سپس دراز بکشید.
 • از مسکن استامینوفن برای کاهش درد زانو استفاده کنید.

انجام این اقدامات ساده به تسریع روند بهبود آسیب شما کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: زانو درد کمبود کدام ویتامین را در بدن نشان می‌دهد؟ 

انواع روش‌های درمان زانو درد بعد از دویدن

برای درمان زانو درد بعد از دویدن روش‌های گوناگونی وجود دارد که می‌توان به درمان‌های خانگی و پزشکی اشاره کرد. هرکدام از این درمان‌ها با توجه به آسیب وارد‌شده کارایی ویژه‌ای دارند. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

4  درمان خانگی زانو درد بعد از دویدن

بسیاری از زانودردهایی که شدت کمی دارند نیاز به درمان پزشکی ندارند. برای این دردهای سطحی زانو را می‌توان با روش‌های خانگی درمان کرد.

درمان‌های خانگی زانو درد بعد از دویدن به شرح زیر هستند:

درمان خانگی زانو درد بعد از دویدن با زنجبیل

 • کمپرس سرد یکی از ساده‌ترین روش‌های درمانی برای رفع زانو درد بعد از دویدن است. سرما رگ‌های خونی را تنگ و جریان خون در نواحی آسیب‌دیده را کاهش می‌دهد و به بهبود التهاب و درد زانو کمک خواهد کرد. برای نتیجه‌گیری بهتر روزانه دو الی سه بار این کار را تکرار کنید.
 • سرکه سیب دارای خاصیت ضد التهابی است و باعث تسکین تورم و درد زانو می‌شود. برای استفاده ابتدا دو قاشق چای‌خوری سرکه سیب را به دو فنجان آب اضافه کنید. سپس این ترکیب را چندین بار در طول روز میل کنید.
 • آبلیمو یکی از موثر‌ترین مواد غذایی برای کاهش درد زانو است. یک لیموی تازه را داخل یک لیوان آب ولرم بریزید و هر روز صبح ناشتا میل کنید.
 • زنجبیل برای رفع التهاب و درد زانو بسیار موثر است. روزانه دو الی سه مرتبه ناحیه آسیب‌دیده را به آرامی با روغن زنجبیل ماساژ دهید.

با انجام بسیاری از این روش‌های خانگی می‌توانید اقدام به درمان کنید و مانع تشدید زانو درد خود شوید. زمانی که با درمان‌های خانگی درد زانو کاهش پیدا نکرد برای درمان‌های تخصصی به پزشک مراجعه کنید.

درمان زانو درد بعد از ورزش یا آسیب‌های حین تمرین

نوع درمان زانو درد بعد از ورزش به شدت آسیب ایجادشده بستگی دارد. اگر آسیب خفیف یا سطح باشد، با کمپرس آب سرد، کمی ماساژ و حتی استراحت دادن به زانو برای یکی دو روز رفع خواهد شد. اما اگر آسیب متوسط یا شدید باشد باید به پزشک مراجعه کنید تا درمان‌های تخصصی روی زانو انجام شود. توجه داشته باشد که عدم پیگیری آسیب‌های متوسط به مشکلات جدی ختم خواهد شد.

بیشتر بخوانید: خرید آنلاین زاپیامکس از نمایندگی های مجاز 

روش‌های تخصصی پزشکی برای درمان زانو درد بعد از دویدن

 پس از 48 ساعت اگر روش‌های خانگی به بهبود درد زانو کمک نکرد، برای درمان موثر به پزشک متخصص مراجعه کنید. درمان‌های پزشکی زانو درد بعد از دویدن عبارتند از:

درمان و رفع زانو درد هنگام دویدن با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از رایج‌ترین روش‌های درمانی برای انواع زانو درد به شمار می‌رود. معمولا برای تسکین درد و التهاب زانو از لیزر درمانی یا امواج صوتی (اولتراسوند) استفاده می‌کنند.

درمان زانو درد بعد از بدنسازی یا فشار زیاد با ماساژ

برای درمان زانو درد بعد از بدنسازی به ماساژ فکر کنید|ژین طب

فشار زیاد به زانو برای حمل وسیله، وزنه یا حین تمرینات سخت بدنسازی منجر به آسیب‌های دائمی و خطرناک خواهد شد. پس در زمان تمرین خود حواستان به نحوه صحیح انجام دادن حرکات و عدم فشار زیاد به زانو باشد. درصورتی که در حین تمرین دچار زانو درد شدید، تمرین را متوقف کنید و از فشار آوردن به زانو خودداری کنید. پس از مراجعه به خانه از کمپرس سرد و ماساژ آرام برای رفع درد، گرفتگی یا فشار وارد شده استفاده کنید. در حین ماساژ می‌توانید از پمادهای موضعی ضد درد مانند دیکلوفناک نیز استفاده کنید.

در صورت ایجاد آسیب شدید و درد زیاد به پزشک مراجعه کنید تا در ابتدا محل دقیق آسیب مشخص و سپس درمان لازم را برای شما تجویز کند.

بیشتر بخوانید: درمان زانو درد با زردچوبه؛ راهکاری ساده در منزل 

درمان درد بغل زانو بعد از ورزش با اوزون تراپی

اوزون تراپی یکی دیگر از روش‌های پزشکی برای درمان زانو درد است. برای ترمیم نواحی آسیب‌دیده عناصری مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی و اکسیژن نیاز است. اوزون تراپی با استفاده از اکسیژن تورم و درد زانو را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ۱۳درمان خانگی زانودرد و تاثیر شگفت‌انگیز آن‌ بر درد زانو 

درمان درد زانو بعد از فوتبال و ورزش با داروهای ضد التهاب

داروهایی مثل آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و دیکلوفناک خاصیت ضد التهابی دارند و برای افرادی که زانو درد شدید دارند تجویز می‌شوند. این داروها به کاهش درد و تورم مفصل زانو کمک خواهند کرد.

برای درمان زانو درد بعد از دوچرخه سواری چه کاری انجام دهیم؟

در صورتی که حین دوچرخه سواری دچار آسیب در ناحیه زانو شدید، تمرین را متوقف کنید و دیگر به زانوی خود فشار نیاورید. اگر درد زیاد و آسیب جدی بود به پزشک مراجعه کنید. البته باید اشاره کنیم افرادی که به آرتروز زانو مبتلا هستند، یا آسیب قدیمی دیگر در ناحیه زانو دارند، باید حین استفاده از دوچرخه به برخی نکات دقت کنند.

به عنوان مثال سایز دوچرخه، تنظیم زین، نوع پدال‌ها و وضعیت پاها حین رکاب زدن دوچرخه بسیار مهم است. در صورتی که سایز دوچرخه برای قد شما مناسب نباشد، به کمر و زانوهای شما فشار وارد می‌شود. پس برای استفاده از این ورزش سالم که در حالت عالی به زانوها فشار زیادی وارد نمی‌کند دقت کنید.

زاپیامکس؛ درمان خانگی مکمل برای زانو درد بعد از دویدن

زاپیامکس درمان خانگی مکمل زانو درد

استفاده از زانوبند زاپیامکس یکی از راه‌های توانبخشی برای درمان زانو درد است. تفاوتی که باعث برتری این زانوبند نسبت به دیگر زانوبندها می‌شود، تکنولوژی UIC است. این تکنولوژی برگرفته از سه فناوری اولتراسوند، انفرارد و کلاک پالس است که به عنوان درمان مکمل برای دردهای عضلانی و مفصلی به کار می‌رود.

هرکدام از این سه فناوری عملکرد مختلفی دارند که شامل موارد زیر هستند:

 • فناوری اولتراسوند اکسیژن و انرژی بیشتری به بافت‌های آسیب‌دیده می‌رساند و به کاهش تورم و درد زانو کمک می‌کند.
 • فناوری انفرارد با ارسال امواج مادون قرمز به ناحیه آسیب‌دیده و افزایش گردش خون باعث تسکین دردهای عضلانی می‌شود.
 • فناوری کلاک پالس یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های زانوبند زاپیامکس است. این فناوری با بلاک عصبی و ماساژ عضلات باعث بهبود زانو درد بعد از دویدن می‌شود.

تاثیر و عملکرد متفاوت فناوری UIC در کوتاه‌ترین زمان به بهبود التهاب و درد زانو ناشی از دویدن یا ورزش کمک می‌کنند. زیرا ارسال امواج مادون قرمز و افزایش گردش خون در مفاصل آسیب‌دیده، باعث تسکین زانو درد می‌شود.

یادداشت پایانی زانو درد بعد از دویدن و علائم و راه‌های درمانی

زانو درد یک  بیماری‌ شایع است که زندگی برخی از افراد را مختل می‌کند. بسیاری از دردهای زانو  ناشی از ورزش‌های شدید یا دویدن هستند که باعث آسیب به مفاصل  و در نهایت درد خواهند شد. همچنین گاهی در اثر غیر اصولی بودن یا درست انجام ندادن برخی از حرکات ورزشی می‌توان به زانو درد بعد از ورزش مبتلا شد.

روش‌های گوناگونی مثل درمان خانگی و پزشکی به بهبود درد زانو کمک می‌کنند. استفاده از زانوبند زاپیامکس با سه تکنولوژی مختلف و کارایی آسان به عنوان یک درمان خانگی مکمل برای تسکین زانو درد به کار می‌رود. این زانوبند به دلیل تکنولوژی UIC نسبت به روش‌های درمانی دیگر برتری دارد و مورد استقبال افراد قرار گرفته‌است.

سوالات متداول در مورد زانو درد بعد از دویدن

علت زانو درد بعد از تمرین چیست؟

آسیب‌هایی مثل ورزش نادرست، التهاب زانو و اضافه وزن از جمله علل درد زانو بعد از تمرین هستند.

برای رفع زانو درد هنگام دویدن چه اقداماتی باید انجام داد؟

برای مدتی دویدن را متوقف کنید و در صورت امکان روی زمین دراز بکشید تا وزن بدن به طور کامل از روی زانو برداشته شود.

2 درمان خانگی زانو درد بعد از دویدن چیست؟

استفاده از کمپرس سرد و روغن زنجبیل دو درمان خانگی موثر برای زانو درد هستند.

منبع
mayoclinic

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا