بیماری های مفصلی

غضروف ساز قوی برای زانو؛ با این داروها آشنا شوید

آیا می‌دانید بهترین داروی غضروف ساز قوی برای زانو چیست؟ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد آسیب دیده و سالمند غضروف سازی است. با افزایش سن و بروز برخی از آسیب‌ها بافت غضروف دچار ساییدگی می‌شود. بافت غضروف از ساییدگی میان استخوان‌ها جلوگیری کرده و امکان انجام حرکات مختلف را فراهم می‌کند. این بافت به دلیل انعطاف پذیری بسیار بالا در معرض آسیب‌های مختلفی قرار دارد. به همین دلیل مصرف مکمل‌های غضروف ساز قوی سبب جلوگیری از استهلاک و ناتوانی افراد در بلند مدت می‌شود. خوشبختانه در حال حاضر مکمل‌های غضروف ساز موثر و بی خطری در بازار وجود دارد که متناسب با وضعیت سلامتی و البته بودجه خود می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

 این داروها از طریق تحریک کلاژن سازی سبب ترمیم بافت غضروف می‌شوند. از آنجایی حدس می‌زنیم در خصوص ویژگی‌ها و تفاوت‌های میان این مکمل‌ها سوالات زیادی دارید؛ در این سری از مقالات ژین طب قصد داریم تعدادی از بهترین غضروف سازهای بازار را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با بافت غضروف در بدن

غضروف یک بافت فیبری بسیار قوی و منعطف است که اشکال مختلفی داشته و وظایف بسیار متنوعی را در بدن انجام می‌دهد. علی رغم اینکه بافت غضروف بسیار سفت است، نسبت به دیگر ساختارهای اسکلتی مثل استخوان نرم‌تر و انعطاف پذیرتر است. غضروف نوعی بافت همبند است. به همین دلیل در بسیاری از قسمت‌های بدن یافت می‌شود.

بافت غضروف در قسمت‌های مختلف زیر وجود دارد:

  • مفاصل بین استخوان‌ها مانند: آرنج، زانو و مچ پا
  • انتهای دنده‌ها
  • بین مهره‌ها در ستون فقرات
  • گوش و بینی
  • لوله‌های برونش ریه یا مسیرهای هوایی

غضروف از سلول‌های ویژه‌ای به نام سلول‌های غضروفی یا کندروسیت تشکیل شده است. کندروسیت‌ها حاوی مقادیر زیادی ماتریکس خارج سلولی متشکل از فیبرهای کلاژن، پروتئوگلیکان و الاستین هستند. به همین دلیل مکمل‌ها، داروها و مواد غذایی موثر در غضروف سازی، باعث تحریک تولید کلاژن و پروتئوگلیکان می‌شوند. جالب است که بدانید هیچگونه رگ خونی در بافت غضروف وجود ندارد. بنابراین در صورت آسیب دیدن این بافت قادر به ترمیم خود نخواهد بود و لازم است از داروهای غضروف ساز استفاده کنید.

بیشتر بدانید: وظیفه مفصل در بدن چیست؟ انواع مفصل را بشناسیم

مواد مغذی مورد نیاز غضروف از طریق یک بافت همبند متراکم که در اطراف غضروف وجود دارد (به نام پریکندریوم) تامین می‌شود. با وجود انعطاف پذیری و استحکام، بافت غضروف ممکن است به دلیل عوامل مختلفی آسیب ببیند.

متداول‌ترین علل آسیب به بافت غضروف شامل موارد زیر است:

  • جراحت
  • ساییدگی به علت کهولت سن که در نهایت منجر به آرتروز می‌شود
  • ابتلا به بیماری‌هایی مانند: آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکیلوزان

زمانی که غضروف آسیب می‌بیند، استخوان‌ها به یکدیگر ساییده شده و سبب ناتوانی فرد برای راه رفتن می‌شوند. بافت غضروف حاوی عصب نیست، بنابراین غضروف آسیب دیده هیچگونه دردی ایجاد نمی‌کند. با این حال اصطکاک میان استخوان‌های مفصل و سایر ناهنجاری‌های ناشی از آن (مانند خار استخوان) ممکن است باعث ناراحتی، درد و همچنین التهاب شود. 

موثرترین و بهترین غضروف ساز‌های زانو

همانطور که اشاره شد، بافت غضروف قادر به ترمیم خود به خودی نیست. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز آسیب و ترمیم مشکلاتی مانند ساییدگی غضروف زانو باید از انواع غضروف ساز قوی برای زانو استفاده کنید. در این قسمت از مقاله برای راهنمایی بیشتر شما به تعدادی از موثرترین قرص‌های غضروف ساز اشاره خواهیم کرد.

1. قرص آلفلکسیل آلفا ویتامینز؛ از بهترین غضروف ساز آمریکایی

قرص آلفلکسیل آلفا ویتامینز؛ یکی از بهترین غضروف ساز آمریکایی | ژین طب

برای پیشگیری ودرمان از ابتلا به بیماری‌هایی مانند آرتروز باید مکمل‌های حاوی موادی مثل: گلوکوزامین، کندروتین، کلاژن و MSM مصرف کنید. قرص آلفلکسیل آلفا ویتامینز یکی از مکمل‌هایی است که تمامی این مواد را داراست. برای غضروف سازی باید روزانه 3 عدد قرص آلفلکسیل آلفا ویتامینز مصرف کنید. اگر جزء افراد ورزشکاری هستید که به دلیل ضعف عضلانی به دفعات دچار گرفتگی عضلانی می‌شوید؛ توصیه می‌کنیم از مکمل‌های غضروف ساز موثر مانند قرص آلفلکسیل آلفا ویتامینز استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که برای نتیجه گیری بهتر باید حداقل یکماه از این مکمل‌ها استفاده کنید.

بیشتر بدانید: بررسی تاثیرات قرص یونی فلکس برای دیسک کمر

2. کپسول گلوکزامین جوینت موبیلیتی؛ بهترین قرص غضروف ساز ایرانی

اگر به دنبال یک مکمل ایرانی و موثر برای غضروف سازی هستید، توصیه می‌کنیم از کپسول گلوکزامین جوینت موبیلیتی استفاده کنید. این مکمل حاوی ۱۵۰۰ میلی‌گرم گلوکزامین هیدروکلراید و ۷۵۰ میلی‌گرم کندراتین سولفات است. به همین دلیل پس از یکماه مصرف متوجه تغییرات قابل توجهی در ساختار بدن خود خواهید شد. برای کسب نتیجه مطلوب باید روزانه 2 عدد کپسول مصرف کنید. اگر دچار عوارض ناشی از بیماری‌هایی مانند آرتریت هستید، پس از مصرف این کپسول از درد و التهاب مفاصل شما کاسته خواهد شد.

3. کپسول تریپل فلکس نیچرمید؛ بهترین داروی غضروف ساز زانو

یکی دیگر از بهترین و موثرترین داروهای غضروف ساز، کپسول تریپل فلکس نیچرمید است. اگر به دلیل ابتلا به آرتروز به دنبال دارو و مکمل‌های موثر هستید؛ باید داروهایی را انتخاب کنید که حاوی گلوکوزامین، کندروئیتین و متیل سولفونیل متان هستند.

کپسول تریپل فلکس نیچرمید هر سه ماده فوق را دارد. به همین دلیل بسیاری از بیماران پس از مصرف این مکمل در مدت زمان بسیار اندک به طور کامل از شر مشکلاتی مانند: درد شدید، گرفتگی و سفتی خلاص خواهند شد. برای کسب نتیجه مطلوب باید به مدت 4 تا 6 هفته روزانه 3 این کپسول مکمل را مصرف کنید. علاوه بر این افرادی که دچار خشکی عضلانی صبحگاهی هستند با مصرف این کپسول کاملا درمان می‌شوند.

4. کپسول پیاسکلیدین اکسپنساینس؛ قویترین غضروف ساز طبیعی

کپسول پیاسکلیدین اکسپنساینس | ژین طب

اگر جزء افرادی هستید که ترجیح می‌دهید از مکمل‌های گیاهی و طبیعی استفاده کنید، بهترین انتخاب برای شما کپسول پیاسکلیدین اکسپنساینس است. این کپسول‌ها به دلیل داشتن مواد مغذی فراوان و عصاره‌های گیاهی موجود در پیاسکلیدین آووکادو و سویا سبب تحریک کلاژن سازی و در نتیجه ترمیم غضروف می‌شود. این کپسول بیشتر برای بیماران مبتلا به دژنراتیو مفاصل و استئوآرتریت تجویز می‌شود. برای کاهش درد و سفتی عضلانی به مدت 4 تا 6 ماه روزانه یک عدد کپسول پیاسکلیدین اکسپنساینس مصرف کنید.

بیشتر بدانید: بررسی قرص الفن ایکس برای دیسک کمر

5. کپسول پیاسیدین رازک؛ غضروف ساز طبیعی موثر

یکی دیگر از کپسول‌های گیاهی حاوی عصاره آووکادو و سویا، کپسول پیاسیدین رازک است. از آنجایی که بیشتر کپسول‌های اشاره شده به دلیل وارداتی بودن به سختی یافت می‌شوند، بسیاری از پزشکان مکمل‌های داخلی موثر مانند پیاسکلیدین را تجویز می‌کنند. این مکمل از طریق سنتز پروتئوگلایکان‌ها باعث ترمیم و بازسازی سریع غضروف‌های آسیب دیده می‌شود. برای ترمیم و تحریک غضروف سازی باید به مدت 4 تا 6 مدت روزانه دو عدد از این کپسول را مصرف کنید.

6. کپسول ویتاول پیاسکومین؛ یکی از بهترین مکمل‌های غضروف ساز

اگر به دلیل دردهای ناشی از آرتروز و درد مفاصل قادر به انجام بسیاری از فعالیت‌های روزمره و مورد علاقه خود نیستید، از کپسول ویتاول پیاسکومین استفاده کنید. این کپسول نیز به طور مشابه دارای عصاره سویا و آووکادو است. پیاسکومین‌ها از طریق تحریک سنتز پروتئوگلیکان‌ها و ماده کلاژن سبب ترمیم سریع بافت‌هایی مانند: استخوان، پوست و غضروف می‌شوند. به همین دلیل پس از مصرف این مکمل‌ها علاوه بر کاهش دردهای عضلانی، پوست شفاف‌تر و زیباتری خواهید داشت.

البته توجه داشته باشید که مانند سایر انواع داروها، این مکمل‌ها نیز باید زیر نظر پزشک و در مدت زمان مشخص مصرف شوند. برای کسب نتیجه مطلوب باید کپسول ویتاول پیاسکومین مهبان دارو را حداقل 3 تا 6 ماه روزانه یک عدد مصرف کنید.

7. کپسول پیاسینیل نیل فارمد؛ مکمل موثر در کاهش دردهای عضلانی

پیشنهاد موثر دیگر برای کاهش درد و التهاب عضلانی مصرف کپسول مکمل پیاسینیل نیل فارمد است. متاسفانه ترمیم بافت‌های عضلانی و استخوان به سختی و در مدت زمان طولانی صورت می‌گیرد. به همین دلیل بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند با مصرف یکی از انواع غضروف سازهای قوی، روند درمان خود را سرعت ببخشید.

مصرف این کپسول باید حداقل 4 ماه ادامه داشته باشد. البته توجه داشته باشید این دارو برای افراد زیر 18 سال منع مصرف دارد. به همین دلیل اگر شما و یا فرد مورد نظرتان زیر 18 سال دارد باید به دنبال یک مکمل جایگزین دیگر مانند: مکمل طبیعی پیاسیدین رازک یا تریپل فلکس نیچرمید باشید.

بیشتر بدانید: قرص آوودین برای دیسک کمر؛ عصاره‌ای تسکین دهنده از دل طبیعت

8. کپسول بون کمپلکس نچرال ورلد؛ غضروف ساز قوی و موثر آمریکایی

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌هایی مانند آرتروز و تقویت بافت غضروف و استخوان‌ها می‌توانید از غضروف ساز قوی بون کمپلکس نچرال ورلد استفاده کنید. این کپسول به دلیل تحریک سنتز کلاژن در ساخت و ترمیم سریع بافت غضروف و استخوان موثر است. مهم‌ترین محتویات این کپسول شامل: لوکوزامین هیدروکلراید، بور سیترات، ویتامین‌های C، D و E و مواد معدنی مثل کلسیم و زینک است.

همانطور که احتمالا می‌دانید منشا دردها و آسیب‌های بسیاری از افراد ناشی از کمبود ویتامین و مواد معدنی است. به همین دلیل مصرف کپسول بون کمپلکس نچرال ورلد با جبران کمبود این مواد مغذی سبب تسریع روند ترمیم بافت‌ها می‌شود. همانند سایر مکمل‌های اشاره شده، برای کسب نتیجه مطلوب و درمان سریع آسیب‌های مرتبط با استخوان و غضروف باید 4 تا 6 ماه روزانه 2 عدد از این کپسول را مصرف کنید.

9. قرص کارتیژن فورت نیچرز اونلی؛ جلوگیری از ساییدگی مفاصل

قرص کارتیژن فورت نیچرز اونلی | ژین طب

یکی از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین عوارض آرتروز، ساییدگی استخوان‌ها است. این عارضه به دلیل فرسودگی بافت غضروف ایجاد می‌شود. برای کاهش درد و ناتوانی ناشی از ساییدگی استخوان‌ها توصیه می‌کنیم از قرص قرص کارتیژن فورت نیچرز اونلی استفاده کنید. این قرص به مقدار زیاد ماده گلوکزآمین سولفات کریستال شده دارد. گلوکزآمین سولفات جزء مهم‌ترین عوامل ترمیم کننده بافت‌های مختلفی مانند غضروف است. برای کسب نتیجه بهتر می‌توانید روزانه 1 تا 2 عدد از این قرص را مصرف کنید.

سوالات متداول مقاله غضروف ساز قوی برای زانو

آیا مصرف مکمل‌های غضروف ساز باعث بروز عوارض می‌شوند؟

به طور کلی چنانچه بدون بررسی‌های بالینی و آزمایش‌های مختلف اقدام به مصرف بیش از حد مکملهای غضروف ساز یا سایر انواع مکمل کنید؛ دچار عوارض مختلفی مانند: مشکلات گوارشی، سنگ کلیه و اختلالات حافظه خواهید شد.

برای کسب نتیجه مطلوب این مکمل‌ها باید در چه مدت زمانی مصرف شوند؟

بستگی به شرایط بیمار و نوع مکمل دارد. به طور متوسط مکمل های غضروف ساز قوی برای زانو را باید به مدت 4 تا 6 هفته مصرف کنید.

بهترین داروهای گیاهی موثر در غضروف سازی چه داروهایی هستند؟

بهترین گیاهان دارویی برای غضروف سازی شامل: عصاره خشک پوست درخت بید، عصاره خشک بوسولیا، عصاره خشک بوسولیا و عصاره خشک زردچوبه است.

منبع
arthritis-health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا