تغذیه و بیماری هاتغذیه و سلامت خانواده

خواص عناب برای لاغری و تاثیر شگفت‌آور آن بر کاهش وزن

خواص عناب برای لاغری و تاثیر این میوه در کمک به درمان بیماری‌ها، باعث شده که بسیار پرطرفدار و در کشورهای گوناگون استفاده‌های دارویی نیز داشته باشد. بنابر تحقیقات بالینی طب جایگزین در زمینه داروهای طبیعی، اثرگذاری این میوه بر کاهش وزن و چربی‌سوزی اثبات شده است.

امروزه تناسب اندام با روش‌های طبیعی به‌جای مصرف داروهای شیمیایی، هدف طب جایگزین است و عناب به‌عنوان یک گیاه دارویی در این طب شناخته می‌شود. اگر شما هم به‌دنبال لاغری از طریق روش‌های طبیعی هستید، این میوه پیشنهاد پزشکان است. همچنین در این زمینه ژین طب هم، با فراهم کردن فضای درمان‌ خانگی، برای رشد تغذیه و سلامت می‌تواند به شما کمک کند.

چنانچه می‌خواهید آشنایی بیشتری با این میوه شگفت انگیز و خواص درمانی آن پیدا کنید؛ همین‌طور اطلاعات بیشتری در مورد دلیل تاثیر این میوه بر لاغری و چگونگی مصرف آن را بفهمید، در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

آشنایی با گیاه عناب و نوع زیستی آن

عناب میوه شیرین از رگه سنجدیان است که در مناطق گرمسیر و خشک بیشتر پرورش می‌یابد. میوه‌ای گرد و کوچک که بافت جویدنی دارد و طعم آن شبیه به خرما است. به‌دلیل شباهت با خرما، این میوه را به اسامی دیگر مانند: خرمای قرمز، خرمای کره‌ای، خرمای چینی و خرمای هندی هم می‌شناسند. بنابر کاوش‌هایی که انجام شده عناب از قرن ششم قبل از میلاد، مورد استفاده قرار می‌گرفته است اما رفته‌رفته به‌ خواص بی‌نظیر موجود در این میوه، پی بردند.

از آنجا که عناب از ویتامین‌ها، مواد معدنی، مواد مغذی، آنتی‌اکسیدان‌، کلسیم، پتاسیم، فیبر و ساپونین تشکیل شده است؛ علاوه‌بر مصارف غذایی، کاربردهای دارویی نیز دارد. اثرهای درمانی عناب بر بیماری‌ها، نزدیک به ۲۵۰۰ سال است که شناخته شده است و خاصیت‌های مشخص‌شده این میوه، قابل انکار نیست. از مهم‌ترین آن می‌توان به خواص عناب برای لاغری اشاره کرد.

چرا عناب باعث لاغری می‌شود؟

خواص عناب برای لاغری را بدانید و تناسب اندامتان را با عناب به‌دست آورید| ژین طب

عناب ارزش غذایی بالایی دارد که باعث شده خوراکی محبوبی به‌شمار رود اما علاوه‌بر این ارزش غذایی، خواص عناب برای لاغری به کاهش وزن و چربی‌سوزی کمک می‌کند. در ژورنال‌های تحقیقاتی که در مورد داروهای طبیعی انجام شده، رابطه بین عناب و لاغری اثبات شده است.

وجود پروتئین و فیبر بالا در این میوه باعث می‌شود که گرسنگی کنترل شود و با خوردن این میوه احساس سیری کنید. همچنین به‌دلیل اینکه عناب کالری و چربی کمی دارد، سبب کاهش سطح گلوکز و لیپیدها می‌شود. پایین آمدن سطح گلوکز در بدن، باعث جلوگیری از اضافه وزن و کمک به چربی‌سوزی در اندام‌های داخلی، به‌خصوص شکم خواهد شد.

در این زمینه «دکتر کووالنکو» متخصص در داروهای طبیعی می‌گوید: به‌غیر از آنتی اکسیدان‌هایی که در عناب به کاهش التهاب و حمایت از متابولیسم کمک می‌کند، این میوه می‌تواند به حفظ وزن سالم هم کمک کند.

خواص درمانی عناب؛ رازهای این میوه را بدانید

باتوجه به مواد تشکیل‌دهنده که در این میوه وجود دارد، طب سنتی توانست اثرهای درمانی این میوه را برای بسیاری از مشکلات جسمی و روحی بیمارها تشخیص دهد. این امر باعث شد که تجویز اطبا قدیم برای بسیاری از این بیماری‌ها باشد.

در حال حاضر علم پزشکی هم این تاثیرات را تایید می‌کند که مهم‌ترین آنها خواص عناب برای لاغری است و از دیگر فواید درمانی عناب می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • خاصیت ضدالتهابی

عصاره عناب باعث کنترل اثر رادیکال‌های آزاد می‌شود و همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی است که دلیل خاصیت ضدالتهابی این میوه است.

 • کمک به تقویت سیستم ایمنی

این میوه به‌خاطر اینکه سرشار از ویتامین C و فلالنوئید است؛ باعث می‌شود به تقویت سیستم ایمنی کمک کند.

 • تاثیر در کاهش اضطراب و افسردگی

در طب چینی و همین‌طور علم پزشکی، عناب به‌عنوان یک داروی ضدافسردگی و بدخلقی به‌شمار می‌رود و تاثیر زیادی بر کاهش اضطراب دارد.

 • اثرگذاری بر کاهش اختلالات عصبی

عناب باعث رشد و افزایش سلول‌های عصبی می‌شود و عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد. روند افزایش سلولی رابطه مستقیم با کاهش اختلالات عصبی دارد.

 • کمک به تنظیم گردش خون

مواد موجود در عناب، خون را تصفیه کرده و سموم را از بدن دفع می‌کند و همین امر باعث گردش خون بهتری در بدن می‌شود و به پخش‌شدن انرژی در کل بدن کمک می‌کند.

 • کمک به رفع یبوست مزمن

این میوه‌ حاوی موادی است که خاصیت تحریک‌ کنندگی روده دارد. همچنین با تقویت حرکات روده به دفع بهتر مواد از بدن کمک می‌کند.

 • کمک به مشکلات گوارشی

عناب خاصیت ضدباکتریایی دارد و با تقویت دستگاه گوارشی کمک می‌کند تا حدزیادی مشکلات گوارشی درمان شود. از مهم‌ترین خواص عناب در تقویت دستگاه گوارش، کمک به کاهش اسید معده است.

 • کمک به هضم غذا

وجود فیبر در این میوه باعث هضم بهتر غذا می‌شود و همچنین عناب در تنظیم حرکات روده بسیار موثر است.

 • اثرگذاری بر خوابی بهتر

ساپونین‌های موجود در این میوه خاصیت آرام‌بخشی دارد که کمک می‌کند خواب راحت‌تری داشته باشید.

باتوجه به موارد گفته شده، مشخص است که این میوه، علاوه‌بر خاصیت‌های تغذیه‌ای که دارد، موارد استفاده زیادی به‌عنوان یک گیاه دارویی برای کمک به درمان بیماری‌ها و بهبود عملکرد بدن دارد.

چگونگی مصرف عناب برای لاغری

عناب میوه‌ای سرشار از مواد مغذی و پروتئن است که در بیشتر کشورها به روش‌های گوناگون مصرف می‌شود. بیشترین مصرف عناب به‌صورت آبمیوه، سرکه عناب، مارمالاد، عسل عناب دیده می‌شود.

اما نحوه مصرف عناب، باتوجه به اینکه برای درمان چه بیماری استفاده می‌شود، متفاوت است. اگر می‌خواهید از خواص عناب برای لاغری استفاده کنید و تاثیر آن را بر تناسب اندام خود ببینید، بهتر است به یکی از روش‌های زیر آن را مورد مصرف قرار دهید.

 • به‌صورت جویدنی (عناب خشک)

از آنجا که این میوه طعم شیرینی دارد، مانند بیشتر میوه‌ها می‌توانید آن را به‌عنوان میان‌وعده استفاده کنید. در این صورت تعداد ۵ تا ۷ عدد از این میوه می‌تواند مقدار مناسبی برای کاهش وزن شما باشد. این کار کمک می‌کند تا شما احساس سیری کنید و پرخوری که عامل اصلی چاقی است، نداشته باشید.

 • به‌صورت دمنوش (عناب دم‌کرده)

برای تهیه جوشانده و دمنوش عناب، شما می‌توانید ۵۰ گرم از آن را در یک لیتر آب بریزید و روی حرارت آن را بجوشانید. زمان جوشاندن باید به‌اندازه‌ای باشد که حجم آب، به دو سوم برسد. هر صبح قبل از صبحانه یک لیوان از این دمنوش می‌تواند به شما کمک کند تا به چربی‌سوزی بیشتر برسید و به تناسب اندام نزدیک شوید.

مصرف صحیح عناب و همچنین استفاده به‌ اندازه از این گیاه دارویی می‌‌تواند باعث چربی‌سوزی و لاغری شما شود و از چاقی و عوارض ناشی از این بیماری جلوگیری کند.

بهترین زمان مصرف عناب

اگر شما قصد استفاده از خواص عناب برای لاغری را دارید، بهترین زمان را برای مصرف آن انتخاب کنید. این کار کمک می‌کند در زمان مناسب، نیازهای غذایی بدن رفع شود و بهترین تاثیر در سیستم بدنی شما را داشته باشد.

بهترین زمان مصرف عناب خشک

چنانچه می‌خواهید عناب را به‌صورت خشک و جویدنی استفاده کنید، بهتر است زمان خوردن آن در بین وعده‌های غذایی‌ باشد. این کار کمک می‌کند پروتئین‌ها و ویتامین‌های این میوه جذب بدن شود و گرسنگی را کنترل کند.

بهترین زمان مصرف عناب دم‌کرده

برای عناب دم‌کرده بهترین زمان مصرف، صبح‌ها قبل از صرف صبحانه است. استفاده از دمنوش عناب باعث می‌شود که فیبر موجود در این میوه به نام پکتین، تاثیر بیشتری بر چربی‌سوزی بدن شما داشته باشد.

باید بدانید که خواص عناب برای لاغری درصورتی تاثیرگذار است که در زمان مناسب و با مقدار مناسب استفاده شود. وجود منبع قند و سلولز موجود در عناب، باعث می‌شود مصرف بیش از اندازه آن، نه تنها به لاغری کمک نکند بلکه ممکن است سبب بروز چاقی و دیابت گردد.

عوارض احتمالی مصرف عناب

سرگیجه می‌تواند از عوارض احتمالی مصرف عناب باشد| ژین طب

خواص عناب برای لاغری باعث شده که این خرمای قرمز ازجمله میوه‌های بسیار موثر بر متابولیسم بدن باشد و به درمان چاقی، چربی‌سوزی، کاهش وزن و در نهایت کنترل و تناسب اندام کمک کند اما در مواردی هم باید از مصرف آن پرهیز کرد.

ازجمله افرادی که استفاده از میوه عناب به آنها توصیه نمی‌شود، کسانی هستند که داروهای ضددیابت مصرف می‌کنند. به‌علت تاثیر این میوه بر قند خون، بهتر است بیماران دیابتی از آن استفاده نکنند.

همچنین بیمارانی که افسردگی دارند و از داروهای آرام‌بخش استفاده می‌کنند، بهتر است از این میوه به‌علت تداخل با داروهای ضدافسردگی استفاده نکنند. این کار ممکن است باعث به‌وجود آمدن بیماری به نام «سندروم سرتونین» شود.

در ضمن، بهتر است دو هفته قبل از انجام هر عمل جراحی، به‌دلیل تداخل اثر با داروهای بیهوشی از این میوه دارویی استفاده نکنید. عوارض احتمالی دیگر، که از مصرف بیش از اندازه این میوه ممکن است به‌وجود آید، عبارت‌اند از:

 • خواب آلودگی
 • تشدید ضربان قلب
 • مشکل در تنفس
 • سرگیجه به‌صورت ناگهانی
 • ضعف بدنی
 • تعریق شدید

سخن پایانی

خواص عناب برای لاغری توانسته یک تجویز جایگزین و طبیعی به‌جای داروهای شیمیایی برای کاهش وزن، چربی‌سوزی و کنترل تناسب اندام باشد. عناب خواص بیشماری دارد و سرشار از پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز بدن است. این میوه علاوه‌بر کمک به لاغری، در درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است و تا حدزیادی از تشدید آن جلوگیری می‌کند.

در این متن از ویژگی‌های عناب، اثرگذاری آن بر چربی‌سوزی و لاغری و همچنین طریقه مصرف آن، صحبت شده است اما اگر از عناب برای درمان بیماری دیگری می‌خواهید استفاده کنید؛ ممکن است عوارض احتمالی خفیف یا تداخل دارویی برای افراد خاصی داشته باشد. پس بهتر است قبل از مصرف آن، از یک پزشک متخصص تغذیه مشورت بگیرید.

سوالات متداول

خواص عناب برای لاغری چیست؟

از آنجایی که عناب باعث کنترل گرسنگی و ریزه‌خواری می‌شود و یک چربی‌سوز عالی به‌شمار می‌آید، می‌تواند به لاغری کمک می‌کند.

عوارض احتمالی عناب چیست؟

از مهم‌ترین عوارض عناب خواب‌آلودگی، مشکل در تنفس، سرگیجه ناگهانی و بالا رفتن ضربان قلب را می‌توان نام برد.

عناب چه خواصی دارد؟

مهم‌ترین خواص عناب ضدالتهاب بودن، کمک به کاهش اضطراب، تقویت سیستم ایمنی، کمک به مشکلات گوارشی و از همه مهم‌تر خواص آن برای لاغری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا