دسته‌بندی نشده

پی آر پی کمر؛ تسکین درد همراه با درمان درد کمر | 2023

 

پی آر پی کمر یکی از روش‌هایی است که مدتی طولانی از عمر آن نمی‌گذرد. چند سالی است که از تزریق‌ها برای کاهش التهاب اطراف دیسک‌های لغزش یا فتق کمر استفاده می‌شود و تا همین اواخر، این تزریق‌ها حاوی استروئیدها یا سایر داروها برای تسکین درد و تورم بودند. اخیراً، محققان معرفی جایگزین‌های طبیعی برای این داروها، از جمله پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP را آغاز کرده‌اند. پی آر پی کمر( PRP) از خون خود فرد گرفته می‌شود و خطرات استروئیدها و سایر داروها را ندارد. در حالی که تزریق استروئید ممکن است علائم کمردرد را تسکین دهد. تزریق  PRP  علاوه بر کاهش درد درمان را نیز در پی خواهد داشت. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب نحوه عملکرد تزریق PRP برای درمان درد در ناحیه کمر آمده است.

نحوه عملکرد پی آر پی کمر؛ آیا پی آر پی درد دارد؟

همانطور که از نام آن پیداست، پلاسمای غنی از پلاکت حاوی غلظت بالایی از پلاکت‌ها است که یکی از “بلوک‌های سازنده” ضروری خون است. پلاکت‌ها حاوی مواد شیمیایی به نام فاکتورهای رشد هستند که نقش بسیار زیادی در بهبودی دارند. آن‌ها همچنین حاوی پروتئین‌های خاصی هستند که به سلول‌های بنیادی  سیگنال می‌دهند و آن سلول‌ها را وادار می‌کنند تا به سوی ناحیه درمان حرکت کنند. فاکتورهای رشد و پروتئین‌های سیگنال دهنده با هم برای تولید بافت سالم و جدید کار می‌‍کنند. پس از تزریق PRP، احتمالاً در محل تزریق مقداری درد خواهید داشت. برخی از بیماران گزارش می‌کنند که یک درد روز طول می کشد در حالی که برخی دیگر حدود یک هفته درد داشته‌اند.

 با تزریق مستقیم PRP به کمر، پروتئین‌ها دقیقاً در جایی که باید باشند متمرکز می‌شوند. بنابراین می‌توانند روند التیام و ترمیم نواحی آسیب دیده برای تسکین درد و بازگرداندن عملکرد طبیعی در ستون فقرات را آغاز کنند.

درمان پی آر پی PRP کمر چگونه صورت می‌گیرد؟

 تصویر لوله‌های آزمایش حاوی مواد برای پی آر پی کمر | ژین طب

درمان PRP با نمونه کوچکی از خون شما که معمولاً از بازوی شما گرفته می‌شود، شروع خواهد شد. دستگاهی اجزای خون شما را جدا می‌کند تا پلاکت‌ها بتوانند متمرکز شوند. سپس آن غلظت دوباره به  پلاسما (مایع) خون شما وارد می شود و مخلوط حاصل در یک سرنگ قرار می‌گیرد.  پزشک محلول PRP را با استفاده از اشعه ایکس مخصوص به محل آسیب در کمر تزریق می‌کند تا اطمینان حاصل شود که تزریق با دقت انجام شده است. استفاده از اشعه ایکس  سبب می شود تا محلول PRP در جایی که بیشتر مورد نیاز است تزریق شود و  بیماران بیشترین سود را از درمان خود ببرند.

 پی آر پی کمر برای چه کسانی تجویز می‌شود؟

پی آرپی  روشی است که برای همه بیماران تجویز نمی‌شود و تنها بیمارانی با شرایط ویژه می‌توانند از این روش استفاده کنند. بیمارانی که به سبب داشتن آلژی نمی‌توانند داروهای مربوط به درد کمر را مصرف کنند برای تزریق در اولویت قرار می‌گیرند.  برخی افراد هم مجاز به استفاده از این روش نیستند:

  • بیمارانی که به دلیل مشکلاتی همچون سابقه وجود لخته خون یا فیبریلاسیون دهلیزی باید داروهای رقیق کننده خون مصرف کنند و قادر نیستند برای تزریق پی آر پی داروهایشان را ترک کنند.
  • بیمارانی که نمی‌توانند قبل یا بعد از انجام پی آر پی مصرف آسپرین یا دیگر داروهای ضد التهابی را ترک کنند.
  • بیمارانی که اجازه‌ قطع و تزریق فرآورده‌های خونی به بدن را ندارند.
  • بیمارانی که به لیدوکائین یا دیگر داروهای بی حس کننده حساسیت دارند.

عوارض آمپول پی آر پی کمر

ممکن است بعد از عمل، درد  خفیف یا شدید در محل تزریق وجود داشته باشد.  اما برخی عوارض به شرایط تزریق باز می‌گردد. اگرچه هر تزریق PRP با تجهیزات استریل شده مناسب انجام می‌شود، اما هنوز هم احتمال بروز عفونت در محل وجود دارد، هرچند نادر است.

بدن برخی از بیماران ممکن است سرم خود را پس بزند و واکنش آلرژیک به تزریق داشته باشد که در موارد نادر باعث ایجاد یک وضعیت تهدید کننده زندگی به نام آنافیلاکسی می‌شود. این نوع واکنش زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن شما نسبت به یک ماده خارجی که آن را به عنوان خارجی تشخیص می‌دهد بیش از حد واکنش نشان می‌دهد. با این حال، به دلیل استفاده از خون خود بیمار برای ایجاد سرم تزریقی، احتمال آنافیلاکسی بسیار کم است. گاهی پوست اطراف تزریق ممکن است کبود شود و به طور موقت تغییر رنگ دهد.

بهبودی  پس از تزریق؛ میزان اثر بخشی آمپول پی آر پی

 تصویرفردی نگران از تزریق پی آر پی کمر | ژین طب

ممکن است پس از تزریق PRP هیچ بهبودی در ناحیه آسیب دیده وجود نداشته باشد. واکنش همه افراد به تزریق PRP یکسان نیست و ممکن است درد مفاصل در برخی از بیماران باقی بماند. در برخی از بیماران، پی آر پی حتی ممکن است درد بیمار را برای مدت کوتاهی پس از عمل تشدید کند، اگرچه این درد معمولاً در یک سال آینده بهبود می یابد.

هزینه پی آرپی کمر چقدر است؟

هزینه تزریق PRP در هر تزریق متغیر است و اکثر بیماران پس از 2 یا 3 تزریق نتایج مثبت و طولانی مدت را مشاهده می کنند. برآورد هزینه قطعی به این عوامل بستگی دارد:

  • شدت و وسعت آسیب دیدگی
  • نوع آسیب دیدگی
  • مقدار PRP تزریقی
  • دستمزد پزشک متخصص و… دخیل هستند.

بهترین مرکز پی آرپی در تهران

با توجه به اینکه این روش درمانی هنوز به طور گسترده در کشور به کار گرفته نشده است،  مراکز دولتی کمی به تزریق پی آر پی کمر مبادرت می‌ورزند. یکی از مراکز شناخته شده مرکز آموزشی پژوهشی درمانی حضرت رسول اکرم(ص) است.  کلینیک درد در بیمارستان عرفان تهران نیز تزریق پی آرپی انجام می شود. امروزه البته بسیاری از متخصصان در کلینک های خصوصی خود تزریق پی آرپی را ارائه می‌دهند.

نظرات مردم در مورد پی آر پی

 تصویررضایت شخص از تزریق پی آر پی کمر | ژین طب

در این مقاله درباره پی آرپی کمر اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار داده شد. اما آنچه در تصمیم‌گیری‌ها برای تزریق پی آر پی تاثیر گذار است، نظرات کسانی است که پیش از این تزریق پی آر پی را انجام داده‌اند. نظرات دریافت شده نشان می دهد که بیماران از تزریق PRP رضایت داشته‌اند. البته این بیماران بهبودی را پس از تزریق چند نوبت پی آرپی تجربه کرده‌اند. بسیاری از بیماران نیز استفاده از درمان‌های موازی مانند حرکات اصلاحی و کمربند پلاتینر را نیز بسیار مهم توصیف کرده‌اند.

پرتکرارترین پرسش‌ها در زمینه پی آر پی کمر

 

آیا PRP واقعا برای کمردرد موثر است؟

PRP می‌تواند در درمان برخی از انواع کمردرد، از جمله کمردرد ناشی از بیماری دیسک دژنراتیو، یکی از شایع‌ترین علل کمردرد، بسیار موثر باشد. با این حال، تزریق PRP برای همه انواع کمردرد ایده آل نیست.

عوارض جانبی احتمالی PRP چیست؟

عفونت
آسیب های عصبی
درد در محل تزریق
آسیب بافتی

آیا پی آر پی همیشه موفق است؟

میزان موفقیت تزریق پی آر پی به هر بیمار و عوامل بیولوژیکی آن‌ها بستگی دارد. برخی از بیماران ممکن است پس از اولین درمان نتایج را ببینند یا احساس کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است پس از 2 تا 3 تزریق به نتایج مفید دست یابند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا