بهداشت و سلامت زنانجراحی های زیبایی زنان

جراحی ابدومینوپلاستی، عمل زیبایی برای کوچک کردن شکم

جراحی ابدومینوپلاستی نوعی عمل زیبایی است که برای سفت و خوش فرم  شدن شکم انجام می شود. در عمل ابدومینوپلاستی با برداشتن چربی و پوست اضافی و سفت کردن ماهیچه‌های دیواره شکم، شکم را صاف می‌کنند. ابدومینوپلاستی در گروه جراحی های زیبایی قرار دارد که بیشتر توسط خانم ها انجام می‌شود و با نام تامی تاک نیز در میان پزشکان و مراجعان شهرت دارد. برداشتن چربی‌های اضافی و بخش‌های افتاده پوست ناحیه شکم از طریق این عمل زیبایی از انواع درمان های کلینیکی است که از طریق جراحی انجام می‌شود. در این جراحی مراجع بدون داشتن ضایعه و برآمدگی یا چین‌خوردگی در محل جراحی، شکمی سفت و پوستی کشیده و بدنی زیبا خواهد داشت.

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

امروزه تناسب اندام، یکی دغدغه‌های هر نسلی است. داشتن فرم بدنی متناسب، شکمی صاف با پوستی محکم، خواسته بسیاری از آقایان و خانم‌هایی است که به زیبایی خود اهمیت می‌دهند. در چند دهه پیش برای رسیدن به تناسب اندام و داشتن یک شکم صاف زمان زیادی لازم بود تا افراد بتوانند با ورزش و رژیم‌های سخت به نتیجه برسند.

برای نمونه در آمریکا، اپیدمی چاقی به‌سرعت در طول دهه 1990 در تمام ایالت­ها، مناطق و گروه‌های جمعیتی گسترش یافت. به‌گونه‌ای که آمار 12 درصدی سال 1990 به‌سرعت در سال 1991 به 17.9درصد رسید. در این تحقیقات  30 درصد بالاتر از وزن ایده آل بدن چاقی به‌حساب می‌­آمد. این بود که رفته رفته کشورها به موضوعی با عنوان فرهنگ‌سازی برای مبارزه با چاقی روی آوردند. به‌گونه‌ای که چاق شدن جمعیت را نشانه زندگی ناسالم و تنبلی اجتماعی قلمداد می‌کردند. پس تشویق برای مبارزه با چاقی آغاز شد.

پس از گذشت زمان و با پیشرفت روش‌های کلینیکی نوین، این هدف به‌راحتی قابل دستیابی بود. امروزه تعداد جراحی‌های زیبایی و تناسب اندام کم نیست و انتخاب را سخت کرده است. در این مقاله از ژین طب قصد داریم شما را با یکی از این جراحی‌های زیبایی آشنا کنیم. یکی از راه‌های از بین بردن چاقی موضعی در ناحیه‌ شکم، جراحی ابدومینوپلاستی است.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند جراحی ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن تفاوتی ندارد و از لیپوساکشن به جای ابدومینوپلاستی استفاده می‌کنند، اما اینطور نیست. لیپوساکشن تنها چربی‌های اضافی بدن را از بین می‌برد و طی آن پوست شما شل می‌ماند و عضلات شکمی ترمیم نخواهد شد. در این مدل ممکن است پوست به‌خوبی جمع نشود و برای همیشه حالت افتاده پیدا کند، اما در ابدومینوپلاستی همه‌چیز متفاوت است. شکل ظاهری شکم کاملاً تغییر خواهد کرد و این ناحیه علاوه بر تخت و باریک شدن، زیباتر از قبل نیز می‌شود.

در جراحی‌های ابدومینوپلاستی، ناحیه شکم که به دلیل افزایش یا از دست دادن وزن یا بارداری خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده، فرم اولیه‌اش را به دست می‌آورد و مجدد سفت و متناسب خواهد شد. به طور کلی در فرآیند این جراحی زیبایی شکم، چین‌های اضافی پوست و چربی‌های سرسخت خارج می‌شوند و در نتیجه این امر جوانی به ناحیه شکم برمی‌گردد.

بیشتر بخوانید: مونس پلاستی یا عمل جراحی زیبایی مونس پوبیس چیست؟

جراحی ابدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

روند انجام ابدومینوپلاستی-ژین طب

به طور کلی در این نوع جراحی زیبایی شکم، پزشک دو برش روی شکم فرد متقاضی ایجاد می‌کند. برش اول از استخوان لگن در یک سمت تا استخوان لگن در سمت دیگر نزدیک ناحیه شرمگاهی، برش دوم اطراف ناف ایجاد می‌شود. سپس عضلات شکمی به سمت یکدیگر کشیده و بخیه می‌شوند تا میان تنه فرد ظاهری باریک و سفت به خود بگیرد که در این صورت اعتماد به نفس از دست رفته فرد به او بازمی‌گردد. افراد گاهی به دلیل نداشتن هیکل متناسب و پوشیدن لباس‌های دلخواهشان دچار افسردگی و عدم اعتماد به نفس می‌شوند. به همین دلیل می‌توان گفت تناسب اندام یکی از عوامل تاثیرگذار در بالابردن اعتماد به نفس است.

در جراحی ابدومینوپلاستی، پس از بخیه و باریک نمودن میان تنه و سفت کردن شکم، قسمت جدا شده پوست روی عضلات که حالا شکل جدیدی به خود گرفته‌اند، کشیده می‌شود و پوست اضافی را برمی‌دارند. پس از اتمام، ناف برداشته شده دوباره متصل می‌شود تا ظاهر طبیعی‌اش حفظ گردد. سپس برش‌ها را بخیه می­زنند و می‌بندند و لباس استریل را روی قسمت جراحی می‌کشند. به طور میانگین عمل ابدومینوپلاستی 2 تا 5 ساعت زمان می‌برد.

برای انجام این جراحی به بیهوشی نیاز است یا بی‌حسی؟

گزینه­های بیهوشی شامل بی‌حسی موضعی همراه با آرام بخشی خوراکی، آرام بخشی آگاهانه و بیهوشی عمومی است. مینی ابدومینوپلاستی را می­توان همیشه تحت آرامبخشی آگاهانه، بی حسی موضعی مستقیم و به‌صورت سرپایی انجام داد. در طول جراحی ابدومینوپلاستی  ممکن است بیمار تحت بیهوشی عمومی نیز قرار ‌گیرد.

بیشتر بخوانید: انواع فیلر زیر چشم، روش تزریق و عوارض آن

انواع روش‌های ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی کامل

همان­طور که از نام این مدل جراحی زیبایی شکم مشخص است، کامل­ترین نوع جراحی ابدو است. این روش گزینه­ای مناسب برای افرادی است که نیاز به اصلاحات و تغییرات زیادی در ناحیه شکم خود دارند. در این روش چربی‌ها و پوست اضافی کامل از بین خواهد رفت و بدن به طور کلی فرم جدیدی به خود می‌گیرد.

فرآیند جراحی:

 1. ایجاد برش بزرگ در سرتاسر زیر شکم، به موازات پهلوی چپ به راست یا راست به چپ
 2. ایجاد برش دوم جهت آزادسازی ناف از بافت‌های اطراف
 3. جداسازی پوست از دیواره‌های شکم
 4. صاف و هم‌سطح کردن عضلات ناحیه شکم
 5. درآوردن چربی‌ها و پوست اضافی
 6. ایجاد یک سوراخ جدید برای ناف و قراردادن آن سرجای خود
 7. کشیدن و به هم رساندن پوست و بخیه کردن آن

در این نوع جراحی، بیشترین میزان پوست و چربی شکم فرد درگیر می­شود. این مدل برای افرادی که به تغییر فرم بسیار زیاد و از بین بردن چاقی ناشی از کاهش وزن زیاد یا حاملگی‌های متعدد تمایل دارند، مفید خواهد بود. در ابدومینوپلاستی کامل، پزشک جراح، پوست و تمامی ماهیچه‌هایی که نیاز به اصلاح دارند را جراحی خواهد کرد.

در پایان این جراحی، پزشک لوله‌هایی را برای خارج کردن مایعات اضافی از ناحیه تحت عمل، زیرپوست قرار می‌دهد. این لوله‌ها بعد از گذشت چند روز از بدن جدا خواهند شد.

بیشتر بخوانید: پروتز لب و مقایسه ایمپلنت و تزریق فیلر+ ماندگاری و عوارض احتمالی

مینی ابدومینوپلاستی

در روش ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی، برش‌های ایجاد شده روی شکم، کوتاه‌تر و کوچک‌تر هستند. این نوع جراحی معمولا به افرادی که چاقی موضعی زیر ناف خود دارند، توصیه می‌شود. در روش مینی یا جزئی تا حد ممکن ناف جابجا نخواهد شد و پوست شکم بین خط برش و ناف مورد جراحی قرار می‌گیرد.

فرآیند این عمل به شرح زیر است:

 1. برش بزرگ سرتاسری زیر شکم
 2. جداسازی پوست از دیواره شکمی زیر ناف
 3. تخلیه چربی‌های اضافی شکم
 4. برش پوست‌های اضافی
 5. کشیدن و به هم رساندن پوست دو طرف شکم و بخیه کردن آن

فرآیند این عمل به‌صورت آندوسکوپ صورت می‌گیرد. آندوسکوپ روشی است که به وسیله یک لوله بلند دوربین‌دار انجام می‌شود. بسته به شرایط بدنی و سایر عوامل دیگر مانند میزان چربی و پوست اضافی، جراحی مینی ابدو ممکن حدودا دو ساعت طول ‌بکشد. همانند روش قبل در این روش نیز یک لوله جهت خارج کردن مایعات اضافی بافت در ناحیه جراحی شده قرار داده می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت هدف از جراحی مینی ابدومینوپلاستی بیشتر از بین بردن پوست اضافی ناحیه زیر ناف است. به همین دلیل این مدل از جراحی‌های زیبایی شکم بیشتر مناسب افردی است که به اصلاح فرم ناحیه شکم نیاز دارند، اما به تقویت عضلانی احتیاج ندارند.

ابدومینوپلاستی اطراف شکم

همان‌طور که از نام این روش مشخص است، ابدومینوپلاستی اطراف شکم، بیشتر روی ناحیه دور شکم مانند پهلو متمرکز است. در نتیجه می‌توان گفت این نوع عمل زیبایی مناسب آن دسته از خانم‌ها و آقایانی است که شکم ندارند، اما پهلوهای برجسته‌ای دارند.

هنگامی که چربی‌های اضافی در قسمت پشت یا پهلوها قرار می‌گیرند، لیپوساکشن پشت یا ابدو اطراف شکم هر دو روش مناسبی هستند. تنها یک نکته مهم در اینجا وجود دارد که در جراحی ابدومینوپلاستی اطراف شکم علاوه بر از بین رفتن چربی، پوست اضافی نیز برداشته خواهد شد، اما در لیپوساکشن این گونه نیست.

پس از اتمام جراحی، محل‌های برش خورده بخیه و پانسمان می‌شوند. در نوع جراحی، پزشک ممکن است پس از جراحی از یک بانداژ مخصوص الاستیکی برای پوشیدن ناحیه عمل استفاده کند.

در این مدل باید حتما به توصیه‌های پزشک درباره نحوه تعویض بانداژ و پانسمان، نحوه نشستن، راه رفتن، خوابیدن یا دراز کشیدن دقت لازم را بکنید. با رعایت نکاتی که پزشک تاکید می‌کند، درد شما کاهش خواهد یافت. برای مثال هنگام تعویض پانسمان یا بانداژ باید به تمامی نکات بهداشتی مانند شستن دست‌ها، استریل بودن گاز یا بانداژ توجه ویژه‌ای کرد؛ چرا که در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، جای جراحی عفونت می­کند و موجب درد دوبرابر خواهد شد. همچنین هنگام خوابیدن نباید به پهلوهای خود فشار وارد کنید.

ابدومینوپلاستی معکوس

ابدومینوپلاستی معکوس

گاهی در اثر کاهش وزن ناگهانی و زیاد و افتادگی پوست یا داشتن پوست اضافی در قسمت فوقانی شکم، فرد احساس ناخوشایندی می‌کند. در این حالت با تشخیص پزشک می‌توان جهت درمان از ابدومینوپلاستی معکوس بهره گرفت. در این مدل همه‌چیز برعکس یا به عبارتی معکوس صورت می‌گیرد و به جای برش زیر شکم، برش در زیراستخوان سینه ایجاد خواهد شد و پوست به جای آنکه به سمت پایین کشیده شود به سمت بالا کشیده و بافت‌های اضافی از این ناحیه خارج می‌شود.

بخش‌های درگیر در عمل

عمل ابدومینوپلاستی با هدف از بین بردن چربی و پوست اضافی، ناحیه تحتانی معده، زیرشکم و پایین پهلوها را مورد جراحی قرار می‌دهد و باعث باریک و خوش‌فرم شدن این نواحی می‌شود. در این نوع جراحی، عضلات اصلی شکم که در اثر بارداری ضعیف، جدا یا تغییر شکل داده‌اند، دوباره به حالت اولیه خود باز می‌گردند.

تخصص پزشک جراح

یکی از دغدغه افراد برای انجام جراحی‌های زیبایی شکم، یافتن یک متخصص مناسب و با دانش در آن حوزه است، اما آیا تا به امروز به این موضوع اندیشیده‌اید که برای انجام جراحی ابدو شکم، پزشک باید چه نوع تخصصی داشته باشد؟ برای انجام این نوع جراحی زیبایی شکم باید به یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی یا پزشکان متخصص فلوشیپ جراحی انکوپلاستیک مراجعه کرد.

مناسب‌ترین کاندیدای این جراحی

کاندیدای ابدومینوپلاستی-ژین طب

 چاقی پاسخ بدن به انسولین را مختل می‌کند و قند خون را افزایش می­دهد. حملات قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، سرطان، دیابت، آرتروز، کبد چرب و افسردگی از خطرهای چاقی است.  پس کسانی که در معرض این بیماری‌ها قرار دارند  مهم‌ترین کاندیداهای این عمل به شمار می­روند. جراحی ابدومینوپلاستی، جراحی بسیار جدی شکمی است. این نوع جراحی یک جراحی زیبایی زنان نیز محسوب می‌شود که افراد برای انتخاب آن باید تمامی جوانب را بسنجند و درباره مناسب بودن آن تحقیق نمایند و آگاهی کامل به دست بیاورند، اما به طور کلی این عمل مناسب چه افرادی است؟

 1. افرادی که شکم بزرگ با چروک‌ها و ترک‌های فراوان دارند و نمی‌توانند از دیگر متدها مانند ورزش کردن بهره بگیرند.
 2. خانم‌هایی که در گذشته زایمان کرده‌اند و شکمشان در اثر حاملگی دچار چین و چروک، شل شدگی و ترک‌خوردگی شده می‌توانند از این روش برای از بین بردن پوست اضافی و چین و چروک‌ها استفاده کنند.
 3. با افزایش سن، پوست شکم دچار شل‌شدگی و چروک خواهد شد. افراد برای از بین بردن شلی و چروک‌های شکمی می‌توانند از این نوع جراحی زیبایی شکم بهره ببرند.
 4. افرادی که دخانیات و مشروبات الکلی مصرف نمی‌کنند، یکی از بهترین کاندیداهای این جراحی هستند.

چه افرادی کاندیدای این عمل نیستند؟

 1. افرادی که در آینده قصد باردار شدن یا کاهش وزن دارند، نباید از این جراحی استفاده کنند. آن‌ها پس از زایمان می­توانند وزنشان را از این طریق کاهش دهند.
 2. افرادی که به بیماری‌های پوستی یا دیگر بیماری‌های خاص مبتلا هستند، نباید از این جراحی استفاده کنند. در صورت تمایل باید حداقل قبل از انجام ابدومینوپلاستی با پزشک خود مشورت و در صورت صلاحدید او عمل کنند.
 3. افرادی که به داروهای بیهوشی حساسیت دارند، کاندیدای مناسبی برای این جراحی نیستند؛ زیرا ممکن است بدنشان واکنش‌های آلرژیک از خود نشان دهد.

آمادگی‌های قبل از عمل

آمادگی‌های قبل از انجام عمل جراحی شکم ابدومینوپلاستی را جدی بگیرید؛ چرا که این آمادگی‌ها یکی از معیارهای مهم و تاثیرگذار در نتیجه عمل به شمار می‎‌آید. قبل از این که شما جراحی شوید، لازم است توصیه­های  پزشک متخصص را جدی بگیرید. برخی توصیه‌ها به شرح زیر است:

 1. فرد متقاضی این جراحی باید تا دوهفته قبل از عمل، از مصرف مشروبات الکلی و هرگونه دخانیات بپرهیزد.
 2. بیمار تا یک هفته قبل از عمل باید از مصرف هرگونه داروی انعقاد خون مانند آسپرین پرهیز کند. اگر فرد متقاضی به بیماری خاصی مبتلاست که باید هر روز این داروها را استفاده کند، قبل از قطع کردن بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کند.
 3. قبل از جراحی، برای مصرف هرگونه دارو یا ویتامین باید از پزشک متخصص سؤال بپرسید. لطفا قبل از عمل هیچ دارویی را خودسرانه استفاده نکنید.
 4. افرادی که از رژیم غذایی خاصی جهت لاغری استفاده می‌کنند، باید حداقل تا دوهفته آن را قطع نمایند تا بدن به حالت نرمال و عادی خودش بازگردد.
 5. بیمار جهت معاینه قبل از مراجعه به کلینیک یا مطب پزشک باید حمام برود و تمامی موهای زائد ناحیه شکم و زیر شکم را اصلاح کند.
 6. خوردن غذا 8 ساعت پیش از عمل ممنوع است.

عوارض و خطرات پس از عمل

عوارض و خطرات ابدومینوپلاستی- ژین طب

همانند دیگر جراحی‌ها و روش‌های زیبایی و رفع نواقص، جراحی زیبایی شکم نیز ممکن است برای بهداشت و سلامت زنان، عوارض و خطراتی را داشته باشد. عوارض و خطرات ناشی از ابدومینوپلاستی عمدتا به مهارت و تجربه پزشک متخصص بستگی دارد. فرد متقاضی با مراجعه به یک پزشک مطرح و کار بلند می‌تواند از بروز عوارض جانبی این جراحی پیشگیری کند. البته ناگفته نماند که برخی دیگر از عوارض جانبی ابدومینوپلاستی به بدن و مقاومت بدن بیمار نیز بستگی دارد و معمولا پس از گذشت مدتی خود به خود رفع می‌شود. برخی عوارض دوره‌ای عبارتند از:

 1. در برخی بیماران پس از انجام جراحی مقداری مایعات در ناحیه شکم انباشته می‌شود
 2. جای زخم‌ها، بسته به بدن فرد ممکن است زود یا دیر بازسازی شود
 3. بی‌رنگ شدن رنگ پوست در ناحیه جراحی
 4. تورم
 5. درد ناحیه شکم که معمولا با مصرف مسکن رفع خواهد شد.

مراقبت‌های پس از جراحی

پس از جراحی ابدومینوپلاستی، بیمار باید به توصیه‌های پزشک  توجه ویژه‌ای داشته باشد. بیمار باید تمامی نکات را به طور دقیق انجام دهد؛ چرا که آن­ها تاثیر مستقیمی در حفظ و نگهداری نتایج و تاثیرات عمل خواهند داشت. برخی مهم‌ترین مراقبت‌های پس از جراحی عبارتند از:

 1. به مدت 3 روز، بیمار در ناحیه جراحی، احساس درد که این درد عمدتا طبیعی است و با مصرف مسکن به مرور زمان رفع خواهد شد.
 2. پس از انجام عمل، در ناحیه شکم تورمی ایجاد می‌شود که این تورم در طول صبح بیشتر از شب خواهد بود.
 3. جهت کم شدن درد، بیمار می‌تواند در شرایطی که درد دارد کمی رو به جلو خم شود. همچنین هنگام خوابیدن باید زیر سر خود را بلندتر کند تا سرش بالاتر از سایر قسمت‌ها قرار بگیرد.
 4. پس از جراحی، سه روز انجام فعالیت‌های سنگین ممنوع است. پس از گذشت سه روز فرد می‌تواند به مرور زمان پیاده‌روی را آغاز کند.
 5. بعد از جراحی، بیمار باید تمامی داروهای خود را به موقع و سر ساعتی که تجویز شده، مصرف کند.
 6. رژیم غذایی مناسب یکی دیگر از عوامل مهم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی است. بیمار باید پس از انجام این عمل حتما در رژیم غذایی خود سبزیجات و میوه‌ها را بگنجاند. علاوه بر این، مصرف موادی مانند ماهی و میگو و غذاهایی که حاوی امگا 3 هستند، بهبودی بخیه و زخم‌ها را سرعت می‌بخشد.
 7. ترشحات خون‌ آبه مانند از ناحیه هدف امری کاملا طبیعی است، اما در صورت خونریزی شدید باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کرد.

آیا پس از جراحی، بیمار نیاز به همراه دارد؟

همراه در جراحی ابدومینوپلاستی-ژین طب

در پاسخ به این سوال باید گفت بله. فرد در طول دوره درمان و در بیمارستان یا کلینیک به همراه نیاز دارد؛ زیرا قادر به ایستادن نیست. با وجود اینکه فرد نمی‌تواند راه برود، پزشک به بیمار توصیه می‌کند جهت بهبود هرچه سریع‌تر راه برود. در این صورت با توجه به اینکه بیمار ضعف یا درد دارد باید یک همراه کنار خود داشته باشد. بخیه‌های سطحی بیمار طی پنج تا هفت روز برداشته یا جذب می‌شوند.

همچنین بخیه‌های عمیق‌تر طی دو تا سه هفته کشیده می‌شوند. برخی بیماری­ها پس از گذشت دو هفته، فعالیت عادی‌شان را شروع می‌کنند و برخی دیگر سه تا چهارهفته نیاز به استراحت دارند. این موضوع کاملا به بدن فرد بستگی دارد. اگر شما جزو دسته دوم باشید، تا بهبودی کامل به یک مراقب یا همراه برای کمک در کارهای منزل نیاز دارید؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت فرد بیمار از زمان جراحی در بیمارستان تا زمان مرخص شدن و بهبودی کاملا به یک همراه یا مراقب نیاز دارد.

تعداد روزهای بستری در بیمارستان چقدر است؟

این سوال بسیاری از افرادی است که قصد جراحی زیبایی شکم با روش ابدو را دارند. در پاسخ به این سوال باید گفت تعداد روزها بستری کاملا به بیمار بستگی دارد، اما به طور کلی میانگین بستری در بیمارستان پس از این جراحی بین چند ساعت تا دو روز است. در صورتی که فرد با عوارض حادی مانند خونریزی روبرو شود، پزشک قطعا تعداد روزهای بیشتری او را نگه می‌دارد.

دوران نقاهت و بهبودی پس از انجام ابدومینوپلاستی

دوران نقاهت و بهبودی هر فرد بسته به نوع بدن هر شخص متفاوت است. مهم‌ترین قسمت بهبودی و نقاهت بیمار مربوط به دوران بعد از مرخص شدن از بیمارستان است. بیمار پس از مرخص شدن از بیمارستان طی دوران نقاهت باید مراقب ناحیه شکم خود باشد.

بیمار پس از مرخص شدن باید از گن مخصوص شکم استفاده کند. ناگفته نماند که دوره نقاهت و بهبودی بر اساس نوع جراحی ابدومینوپلاستی متفاوت است. برای مثال طول دوره نقاهت در جراحی مینی ابدومینوپلاستی به نسبت جراحی کامل کمتر است، اما به طور کلی برای هر نوع جراحی زیبایی شکمی باید به مدت 6 هفته تمامی مراقبت‌ها و توصیه‌های پزشک را با دقت انجام داد. برخی توصیه‌های مهم در دوران نقاهت عبارتند از:

 1. فرد در دوران نقاهت باید در هنگام خواب از یک بالشت بلند استفاده کند تا سر او کمی بالاتر از سایر نقاط بدن قرار بگیرد.
 2. فرد در دوران نقاهت باید فعالیت‌های سبک مانند پیاده‌روی را فراموش نکند. این کار از ورم کردن و ایجاد لخته‌های خون در پا جلوگیری می‌کند.
 3. پیشنهاد پزشک به فرد تازه جراحی شده این است که برای مدتی رانندگی را کنار بگذارد.
 4. در برخی افراد ممکن است جای جراحی کمی قرمز و بزرگ‌تر از قبل شود. در این صورت نیاز به نگرانی نیست؛ زیرا با گذشت زمان این آثار از روی پوست ناپدید می‌شوند.

نتیجه نهایی بعد از جراحی

در جراحی ابدومینوپلاستی نتایج پس از جراحی کاملا مشهود هستند، اما ممکن است به دلیل تورم و ورم در ناحیه شکم نتیجه نهایی به‌خوبی قابل مشاهده نباشد. معمولا نتایج نهایی و کامل ناشی از این جراحی را پس از گذشت دوهفته مشاهده خواهید کرد.

به طور کلی پس از جراحی، فرد کوچک شدن شکم را احساس می‌کند، اما با وجود ورم نتیجه نهایی را به‌خوبی رویت نخواهد کرد. پزشکان جهت رفع ورم موجود در ناحیه شکم به بیماران توصیه می‌کنند تا از کمپرس سرد و بانداژ استفاده کنند.

نکته: متقاضی به‌محض جراحی، رفع چین و چروک و شلی شکم خود را مشاهده خواهد کرد.

هزینه ناشی از جراحی

برای بسیاری از افراد هزینه جراحی مهم است. بیماران زیادی به دنبال کلینیک یا جراحی می‌گردند که با کمترین هزینه این جراحی را انجام دهند. قبل از هر چیزی به این نکته توجه کنید که انتخاب یک پزشک متخصص خوب و بیمارستان یا کلینیک عالی، عوارض و خطرناک ناشی از این جراحی را به صفر می‌رساند.

میزان هزینه­‌های ناشی از این جراحی به معیارها و شرایط مختلف و متعددی بستگی دارد که نمی‌توان در تعیین هزینه‌ها از تاثیر آن‌ها چشم‌پوشی کرد. یکی از عوامل مهم در هزینه عمل تاثیر مستقیم دارد، نوع جراحی ابدومینوپلاستی است؛ زیرا هر کدام هزینه متفاوتی دارند. برای مثال ممکن است هزینه جراحی کامل با مینی، زمین تا آسمان متفاوت باشد. علاوه بر نوع جراحی، میزان چربی شکم و گستردگی آن عامل دیگری است که روی قیمت تاثیر خواهد گذاشت.

آیا بیمه هزینه جراحی را قبول خواهد کرد؟

جراحی ابدومینوپلاستی یکی از جراحی‌های زیبایی شکم است که کاملاً اختیاری بوده و در راستای زیبایی صورت می‌پذیرد. در نتیجه بیمه، هزینه جراحی پلاستیک شکم و سایر جراحی‌های زیبایی را پرداخت نخواهد کرد.

روش‌های جایگزین این جراحی

اگر تنها مشکل شما داشتن شکم یا پهلوهای بسیار بزرگ یا عدم تناسب‌اندام است، روش‌های جایگزین کم تهاجم مانند روش‌های لاغری موضعی را انتخاب کنید. مزوتراپی، کرایولیپولیز، کویتیشن، آر اف، لیپولیز روش‌های جایگزینی هستند که به تناسب اندام شما کمک خواهند کرد.

یادداشت پایانی

در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا جزئیات کامل جراحی ابدومینوپلاستی نظیر هزینه، دوره نقاهت، مراقبت‌های بعد از جراحی و… را بیان کنیم تا شما بتوانید با آگاهی بیشتر اقدام کنید. برای اینکه متوجه شوید شما کاندیدای این جراحی هستید یا خیر، حتما مطالب بالا را کامل مطالعه کنید.

منبع
my.clevelandclinic.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا