بهداشت و سلامت زنانجراحی های زیبایی زنان

تنگ کردن واژن، انواع روش های تنگی واژن و معرفی عمل واژینوپلاستی

تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی به چه معناست؟ تاکنون درباره روش‌های جوان‌سازی واژن یا رفع گشادی کانال واژن شنیده‌اید؟

عمل تنگ کردن واژن یکی از روش‌های زیباسازی ناحیه تناسلی در خانم‌ها است که برای جوان‌سازی واژن، رفع گشادی کانال واژن و ترمیم و اصلاح واژن انجام می‌شود. عواملی متعددی چون زایمان‌های متعدد، رابطه جنسی زیاد، یائسگی، بیماری کف لگن یا افزایش سن از دلایل آسیب به بافت‌های کانال واژن و شلی واژن است.

گشادی واژن براثر کشش بافت‌ها و جداسازی ماهیچه‌ها به وجود می‌آید و کاهش اعتمادبه‌نفس خانم‌ها و نارضایتی جنسی را به همراه دارد. بستن ماهیچه‌های اطراف واژن، استحکام بخشیدن به دیواره‌های واژن، بهبود خاصیت ارتجاعی و کنترل فرج با انجام عمل واژینوپلاستی صورت می‌گیرد.

تحقیقات انجام شده با حضور 50 خانم متقاضی جراحی واژینوپلاستی و جوان‌سازی واژن در سنین 36 تا 43 ساله که به کلینیک دانشگاه علوم پزشکی مراجعه کرده‌ بودند نشان داد 94 درصد از خانم‌ها سابقه زایمان طبیعی داشتند که 58.7 درصد از آن­ها به دلیل نارضایتی جنسی شوهر در عمل جراحی شرکت کرده بودند. پس از جراحی نتایج نشان داد که تصویر بدن زنان، عملکرد جنسی و رضایت جنسی زوجین پس از جراحی زیبایی زنان به طور قابل توجهی بهبود یافت.

واژینوپلاستی به دو روش تهاجمی و غیرتهاجمی توسط پزشک صورت می‌گیرد. روش تهاجمی که همان جراحی واژن و روش غیرتهاجمی که همان روش لیزردرمانی است. در این مقاله از ژین‌طب قصد داریم اطلاعات کاملی در باره علت شل شدن بافت‌های واژن و روش ترمیم آن یعنی واژینوپلاستی در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

عمل واژینوپلاستی چگونه انجام می‌­شود؟

واژینوپلاستی یا تنگ کردن واژن به‌منظور نزدیک‌تر شدن ماهیچه‌های از هم گسیخته و برداشتن پوست اضافی مخاط صورت می‌گیرد که در زیبایی ظاهر واژن و بهبود عزت نفس در خانم‌ها اهمیت بالایی دارد. عزت نفس در حفظ روابط نزدیک و لذت بردن از یک رابطه کامل جنسی  نقش مهمی ایفا می‌کند. عزت نفس ارزشی است که افراد برای هویت جنسی خود قائل هستند.

برای انجام این عمل قسمت‌های شل و آسیب‌دیده واژن و پوست‌های اضافی برداشته و  بافت‌ها با بخیه‌های قوی سفت می‌شوند. درواقع پس از رفع گشادی کانال واژن، پوست مخاطی بخیه می‌خورد. علاوه بر این، برای افزایش نتیجه زیبایی می‌توان پوست بیرونی اضافی را کاهش داد. به طور کلی عمل تنگی واژن با بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید: جراحی لابیاپلاستی و زیبایی دستگاه تناسلی زنان و عوارض آن

انواع روش‌های انجام جراحی تنگ کردن واژن

عمل تنگ کردن واژن امروزه با پیشرفت‌های علم پزشکی به‌صورت کاملا ایمن و بدون آسیب دیدن سلامت واژن به دو روش اصلی انجام می‌شود. توجه داشته باشید که قبل از انتخاب روش جراحی باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

 • روش غیرتهاجمی: لیزر

واژینوپلاستی با لیزر-ژین طب

طبق آخرین تحقیقات به دست آمده، امروزه فرآیند لیزر، یکی از مؤثرترین روش‌های غیرتهاجمی برای جراحی واژن است. تقریباً 95 درصد از خانم‌ها پس از انجام عمل جوان‌سازی واژن احساس بهتری در طول رابطه جنسی خواهند داشت.

این روش با کمک دستگاه‌های لیزر یا فرکانس‌های رادیویی در کانال واژن صورت می‌گیرد. با ورود پروب لیزر به داخل واژن، انرژی گرمایی ساطع و به لایه بیرونی بافت واژن (لایه‌های عمیق‌تر) نفوذ می‌کند. انرژی گرمایی باعث تحریک بافت واژن برای تولید کلاژن بیشتر می‌شود.

تولید کلاژن در سفت شدن بافت‌ها، تنگ شدن واژن، تقویت بدن پرینه، از بین بردن بافت اضافی اطراف دهانه واژن و زیباتر شدن ظاهر واژن مهم است. برای واژینوپلاستی با لیزر به‌منظور جلوگیری از زمان بهبود طولانی‌تر و خطرات مرتبط با بیهوشی عمومی از بی‌حسی موضعی بهره می­برند.

بیماران باید پس از لیزر درمانی به مدت دو هفته یا بیشتر، از انجام فعالیت‌های سنگین و برقراری رابطه جنسی بپرهیزند تا هرچه سریع‌تر بهبود یابند.

 • روش تهاجمی: جراحی

واژینوپلاستی یا تنگ کردن واژن نوعی جراحی است که به طور خاص برای تنگ شدن واژن استفاده می‌شود. این روش باید در اتاق عمل با بی‌حسی عمومی یا موضعی صورت گیرد. در این روش، پزشک متخصص تکه‌هایی از پوست اضافی را از قسمت داخل، دهانه و پشت واژن می‌برد. سپس بافت‌های زیرین لایه‌ بالایی پوست را به‌یکدیگر می‌دوزد و در آخر، جراح پوست را روی بافت عمیق‌تر بخیه می‌زند.

بهبودی این عمل امکان دارد مدت زیادی بین 4 تا 8 هفته طول بکشد؛ بنابراین شما باید با دقت بررسی کنید که آیا اکنون زمان مناسبی برای انجام این عمل هست یا خیر.

تنگ کردن واژن با لیزر بهتر است یا جراحی؟

بانوان متقاضی این عمل می‌خواهند بدانند لیزر بهتر است یا جراحی؟ در حقیقت در پاسخ به این سوال نمی‌توان گفت کدام روش بر دیگری برتری دارد؛ زیرا هر دو روش نتایج یکسانی دارند و تنها در چند مورد با یکدیگر متفاوت هستند.

روش انتخاب جراحی زیبایی زنان بسته به شرایط فرد مشخص می‌شود. گاهی فرد چندین بار سابقه زایمان دارد و همین امر موجب شده تا بافت واژن شل شود و بافت‌های زیرین کاملا از دست رفته باشد. در این شرایط، چنین بافت‌هایی را نمی‌توان با لیزر درمان کرد.

بیشتر بخوانید: مونس پلاستی یا عمل جراحی زیبایی مونس پوبیس چیست؟

درمان شل شدن واژن به روش خانگی

شل شدن واژن برای خانم‌ها و پارتنر آن­ها بسیار ناخوشایند است. به همین دلیل افراد برای حل این مشکل جراحی را انتخاب می­کنند. قبل از مراجعه به پزشک برای جراحی تنگ کردن واژن، روش‌های خانگی و کم‌خطر را امتحان کنید.

 • تمرینات کف لگن

 به گروهی از عضلات که از رحم، مثانه و روده حمایت می‌کنند، کف لگن می‌گویند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که تقویت کف لگن با سفت شدن واژن رابطه‌ مستقیم دارد.

ماهیچه‌های کف لگن معمولا با ضربه‌های ناشی از زایمان ضعیف می‌شوند. البته در حالی که تمرینات کف لگن به سفت‌تر شدن واژن کمک می‌کند، ممکن است عملکرد جنسی را بهبود نبخشد و خشکی، مقاربت دردناک و مشکلات ارگاسم ادامه یابد.

 • تنگ کردن واژن با قرص ویتامین E

واژینوپلاستی با قرص-ژین طب

رابطه جنسی بیش‌ازحد، زایمان، یائسگی، استرس و افزایش سن، همگی از دلایل اصلی شل شدن واژن و کاهش اعتمادبه‌نفس خانم­ها هستند. برخی افراد معتقدند که ویتامین E در تنگ کردن واژن نقش مؤثری دارد. ویتامین ای با خاصیت هیالورونیک از خشکی واژن جلوگیری می‌کند. به گفته برخی پزشکان استفاده از این قرص در افزایش استحکام دیواره واژن و تنگ شدن آن نقش مهمی ایفا می‌کند.

سفت کردن واژن با ویتامین E

 1. یک کپسول ویتامین E بردارید
 2. ناخن‌های انگشتان خود را مرتب کوتاه کنید
 3. کپسول ویتامین E را مانند شیاف در حالت ایستاده یا دراز کشیده، با احتیاط در واژن خود فرو ببرید

البته توصیه ما به شما این است که قبل از استفاده از کپسول ویتامین E با یک پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: نیازهای جنسی سالمندان، کهولت سن پایانی برای غرایز نیست!

پزشک جراح واژینوپلاستی به چه تخصصی نیاز دارد؟

تا این­جا با روش سفت کردن واژن آشنا شدید، اما سوال اینجاست؛ برای انجام جراحی جوان‌سازی واژن باید به چه پزشکی مراجعه کنم؟ برای انجام جراحی زیبایی و جوان‌سازی واژن می‌توانید به یک متخصص جراح زیبایی زنان، جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی یا لاپاراسكوپی و هيستروسكوپی مراجعه کنید.

به دلیل حساسیت و ظرافت واژن توصیه می‌شود برای انجام این عمل به بهترین دکتر واژینوپلاستی مراجعه کنید. اگر جراح شما در این حوزه متخصص نباشد، ممکن است دچار تنگی بیش از حد دهانه و در نتیجه احساس گشادی بیشتر در کانال واژن شوید. به همین دلیل انتخاب بهترین جراح و متخصص شما را از پرداخت هزینه‌های عمل ترمیمی بی‌نیاز می‌کند.

بیشتر بخوانید: افتادگی مثانه در زنان، پرش و تکرر ادرار

چه افرادی کاندیدای جراحی تنگ کردن واژن هستند؟

 • خانم‌هایی که قصد ترمیم نقایص زایمان یا ضربه برای بهبود عملکرد جنسی را دارند
 • خانم‌هایی که پس از برداشتن واژن به‌منظور درمان سرطان یا دیگر شرایط، نیازمند بازسازی واژن هستند
 • افراد تراجنسیتی که تحت عمل جراحی تأیید جنسیت قرار می‌گیرند
 • افراد متولد شده با ناهنجاری‌های مادرزادی

جراحی واژینوپلاستی برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • خانم‌های باردار

جراحی تنگ کردن واژن برای خانم‌های باردار و خانم‌هایی که قصد بارداری دارند به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود؛ زیرا اگر پیش از بارداری این عمل انجام گیرد، زایمان طبیعی را برای فرد سخت می‌کند و بعد از زایمان، واژن مجددا شل خواهد شد. به این نکته توجه کنید که اگر قبل از زایمان جراحی کرده­اید، حتما به پزشکتان بگویید تا زایمان شما به روش سزارین انجام شود.

نکته: در صورتی که واژن خود را به‌وسیله روش لیزردرمانی تنگ نموده‌اید، زایمان طبیعی برای شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد. فقط ممکن است پس از زایمان، اثر لیزر کاملا خنثی شود.

 • دختران باکره

عمل تنگ کردن واژن عملی است که روی دیواره‌ داخلی واژن انجام می‌شود. از این رو، مناسب دختران باکره نیست. دختران باکره بیشتر به انجام عمل زیبایی روی ظاهر واژن مانند لابیاپلاستی یا سفید کردن واژن علاقه دارند.

مراقبت‌های قبل از جراحی تنگ کردن واژن

قبل از انجام جراحی، لازم است دستورالعمل‌های جراح خود را در مورد قطع یا مصرف هرگونه دارو دنبال کنید:

 • مصرف تمام داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند آسپرین، ایبوپروفن، ادویل، موترین یا رقیق‌کننده‌های خون مانند کومادین، پلاویکس، پرسانتین را با مشورت پزشک متوقف کنید
 • از مصرف تمام مکمل‌های گیاهی و ویتامین E خودداری نمایید
 • دستورالعمل‌های مربوط به پاکسازی روده را دو روز قبل از جراحی شروع کنید
 • یک رژیم غذایی با مایع شفاف داشته باشید. مانند آب، آب سیب، آب زغال اخته، قهوه بدون شیر، چایی و بستنی.
 • صبح روز جراحی دوش بگیرید
 • از لوسیون، لوازم آرایش و عطر استفاده نکنید
 • استفاده از لنزهای تماسی یا جواهرات ممنوع است
 • لاک ناخنتان را پاک کنید
 • 3 هفته قبل و 3 هفته بعد از جراحی از کشیدن سیگار خودداری نمایید
 • 24 ساعت قبل از جراحی مصرف نوشیدنی‌های الکلی ممنوع است
 • دو روز قبل از عمل به میزان 4 بار در روز زیر نظر پزشک از آنتی‌بیوتیک استفاده کنید.

عوارض جراحی تنگ کردن واژن

مانند هر روش جراحی دیگر، این نوع جراحی واژن نیز خطرات عمومی را به همراه دارد که عبارتند از:

 • خونریزی و ایجاد لخته‌های خونی
 • بروز عفونت
 • بروز اسکار
 • احساس درد و ناراحتی
 • تورم و کبودی
 • حساس شدن عصب‌های ناحیه تناسلی مانند فرج
 • نارضایتی فرد نسبت به نازیبایی پرینه
 • تنگ شدن مجرای ادرار

تمامی عارضه‌های گفته شده به‌صورت نادر در برخی افراد ظاهر می‌شود. در صورتی که این نشانه‌ها در بدن شما بروز پیدا کرد و با مرور زمان پررنگ‌تر شد، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

مراقبت‌های بعد از جراحی

معمولا پس از انجام جراحی تنگ کردن واژن، فرد بیمار چند ساعتی را داخل بخش ریکاوری می‌ماند و در صورتی که علایم حیاتی نرمال داشت می‌تواند به خانه برود. برخی دستورالعمل‌ها به منظور بهبودی سریع‌تر عبارتند از:

 • بلافاصله پس از ترخیص رانندگی نکنید
 • مایعات فراوان بنوشید
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید. رژیم غذایی شما باید سرشار از فیبر، آب و مایعات فراوان باشد تا دچار یبوست نشوید. یبوست به بخیه‌ها فشار می­آورد و باعث باز شدن بخیه‌ها می‌شود. همچنین از خوردن غذاهایی که تحریک‌پذیری روده شما را بیشتر می‌کند و باعث یبوست می‌شوند نیز بپرهیزید.
 • به مدت یک هفته فعالیت‌های سنگین ورزشی انجام ندهید
 • در ماه اول از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید
 • برای کاهش درد از داروهای مسکن با مشورت پزشک استفاده کنید
 • به مدت چهار تا شش ماه برقراری رابطه جنسی ممنوع است
 • مصرف به موقع داروها؛ باید کرم‌ها، پمادها، داروهای آنتی بیوتیکی و شیاف‌های مسکنی که پزشک تجویز کرده است را به موقع مصرف کنید.

مراقبت‌های دوران نقاهت

در دوران نقاهت باید مراقب باشید تا هنگام شست‌وشوی واژن به آن ضربه وارد نکنید. در این دوره که حدود 3 تا 5 روز است رعایت اصول بهداشتی بسیار مهم است و بی­توجهی ممکن است دوران بهبود را افزایش دهد.

فواید جراحی جوان‌سازی واژن

تاثیر واژینوپلاستی-ژین طب

 • افزایش عزت‌نفس در خانم‌ها
 • کاهش بی‌اختیاری ادرار
 • بهبود بخشیدن به زندگی جنسی
 • بازیابی سفتی در کانال واژن
 • اصلاح آسیب دیواره‌های واژن
 • متناسب با نیازهای خاص خانم‌ها
 • کم تهاجمی بودن (استفاده از بی‌حسی موضعی و سرپایی انجام شدن)
 • جراحی جوان‌سازی واژن یکی از انواع روش‌ها برای بهبود ظاهر یا عملکرد واژن است.

هزینه عمل تنگ کردن واژن

باید گفت فاکتورهایی مثل پزشک متخصص، انجام عمل جراحی در بیمارستان عمومی یا خصوصی، کیفیت نخ بخیه و مواد مصرفی و عمل‌‌های زیبایی دیگر همراه عمل جراحی ترمیم واژن، بر هزینه این عمل تاثیر خواهد داشت.  پس از معاینه پزشک و  طرح خواسته‌هایتان، می‌توانید از هزینه این جراحی مطلع شوید.

منظور از واژینوپلاستی سیگموئید چیست؟

واژینوپلاستی یک عمل پزشکی است که به‌غیر از ترمیم واژن، نوعی جراحی تأیید جنسیت هم به شمار می­رود. این روش جراحی، اندام تناسلی مردانه را به یک واژن انعطاف‌پذیر تبدیل می‌کند. این جراحی برای افراد تراجنسیتی و علاقه‌مند به جراحی تأیید جنسیت مناسب خواهد بود. درواقع سیگموئید، فرآیندی است که طی آن جراحان با هدف ایجاد واژنی از بافت آلت تناسلی، یک حفره واژن بین رکتوم و مجرای ادرار ایجاد می‌کنند.

سیگموئید چگونه انجام می‌شود؟

در این روش، از پوشش روده بزرگ به جای پوست آلت ‌تناسلی استفاده می‌شود. بدین صورت که جداسازی بخشی از روده با حفظ عروق صورت می‌گیرد و قسمت جدا شده بالای آن، جوش می‌خورد. سپس روده‌های باقی‌مانده به یکدیگر پیوند می­خورند و پایین روده در ناحیه دهانه واژن قرار می‌گیرند.

از جنبه‌های مثبت این روش این است که سیگموئید واژنی مناسب و خود روان شونده پدید می‌آورد که عمق آن نیز حفظ شده است. در حالی که در جراحی وارونگی آلت تناسلی عمق واژن بسیار کم خواهد بود.

روش وارونگی آلت تناسلی

رایج‌ترین روش واژینوپلاستی برای تأیید جنسیت، روش وارونگی آلت تناسلی است. در این روش از پوست آلت تناسلی، پوشش واژن به وجود می‌آید؛ یعنی لابیای بزرگ با استفاده از پوست کیسه بیضه و کلیتوریس از پوست حساس نوک آلت تناسلی ساخته می‌شود. سپس پروستات با قرارگیری در جای مناسب خود، به‌عنوان یک منطقه اروژنی شبیه به نقطه G عمل می­کند. گاهی پوست کافی برای رسیدن به عمق واژن وجود ندارد؛ بنابراین جراحان، پیوند پوست را از قسمت فوقانی لگن، پایین شکم یا داخل ران انجام می‌دهند.

پرینورافی چیست؟

پرینورافی جراحی زیبایی و ترمیمی است که اندازه دهانه واژن را به حالت قبل از آسیب‌دیدگی باز می‌گرداند و بهبود آن تاثیر بسزایی در کیفیت روابط زناشویی افراد خواهد داشت.

عمل پرینورافی چگونه انجام می‌شود؟

یک برش در امتداد مرکز دیواره پشتی واژن ایجاد می‌شود که از ورودی شروع و در نزدیکی بالای واژن به پایان می­رسد. سپس پوست واژن از لایه پشتی فاسیال زیرین جدا می‌شود و ترمیم فاسیای ضعیف شده با استفاده از بخیه‌های قابل جذب صورت می‌گیرد. با توجه به نوع بخیه استفاده شده، این مواد بین یک تا یک‌ونیم ماه جذب خواهند شد. در آخر پوست پوشاننده با نخ‌های قابل جذب، بخیه می‌خورند. در پایان جراحی امکان دارد یک بسته در واژن و یک کاتتر در مثانه بین 3 تا 48 ساعت قرار داده شود. این بسته مانند یک باند فشاری عمل می‌کند تا خونریزی و کبودی واژن را پس از جراحی کاهش دهد.

جراحی واژینوپلاستی به‌منظور از بین بردن پوشش اضافی داخلی واژن، سفت کردن بافت‌های نرم و ماهیچه‌های اطراف انجام می‌شود. در واقع این روش، روی برداشتن بافت خارجی و داخلی اضافی و سفت کردن ساختارهای حمایتی داخل واژن تمرکز دارد.

تفاوت میان پرینورافی و واژینوپلاستی

پرینورافی و واژینوپلاستی هردو از روش‌های زیبایی واژن است. جراحی پرینورافی برای ترمیم ناحیه پرینه و عمل واژینوپلاستی برای تنگ کردن واژن انجام می‌شود. پرینه ناحیه‌ای است که بین مقعد و واژن قرار دارد و به‌عنوان تکیه‌گاه ساختاری برای چندین اندام اطراف به حساب می‌آید.همچنین ماهیچه‌هایی که نقش مهمی در سفت و شل شدن واژن ایفا می‌کنند را در برمی‌گیرد.

یادداشت پایانی

همان­طور که گفتیم شلی واژن عوامل متعددی دارد و علاوه بر کاهش اعتمادبه‌نفس باعث نارضایتی جنسی در زندگی زناشویی هم می‌شود. خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی، راه‌های بسیاری برای جوان‌سازی و زیباسازی ناحیه تناسلی وجود دارد. یکی از این راه­ها، واژینوپلاستی یا همان جراحی تنگ کردن واژن است. برای انجام این عمل شما باید به یک پزشک متخصص زنان یا جراح زیبایی مراجعه کنید.

منبع
my.clevelandclinic.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا