بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

امپول اپیدورال برای دیسک کمر چقدر موثر است؟

امپول اپیدورال برای دیسک کمر چگونه درد را کاهش می دهد؟ تزریق اپیدورال کمری یک روش بسیار رایج است که در آن مخلوطی از بی حس کننده موضعی و استروئید (ضد التهاب) در اطراف اعصاب متورم یا فشرده شده در قسمت پایین کمر تزریق می شود تا به تسکین درد و التهاب درد عصبی کمک کند. همچنین می توان از تزریق اپیدورال برای درمان کمردرد استفاده کرد.

فضای اپیدورال یک ناحیه آناتومیک در کانال نخاعی است که حاوی چربی است. این فضا خارج از کیسه پر از مایع است که شامل تمام اعصابی است که به پاهای شما می روند. به این کیسه دورا یا کیسه ی تَکال می گویند. تزریق اپیدورال بی حس کننده موضعی و استروئید را به این فضای اپیدورال تزریق می کند. بی حس کننده موضعی اعصاب را بی حس می کند در حالی که استروئید التهاب را کاهش می دهد. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به بررسی  اثرات امپول اپیدورال برای دیسک کمر می‌پردازیم.

 درد دیسک کمر با امپول اپیدورال کنترل می‌شود

دیسک کمر به دلیل فشردگی ناشی از فتق دیسک یا تنگی کانال نخاعی به سراغتان می‌آید. این فشار معمولاً به دلیل انحطاط دیسک یا “ساییدگی و پارگی” در ستون فقرات است. تزریق‌های اپیدورال معمولاً در قسمت پایین کمر یا ستون فقرات کمری برای درمان درد ساق پا که به عنوان سیاتیک شناخته می‌شود یا درد در پاها هنگام راه رفتن انجام می‌شود. تزریق اپیدورال همچنین می‌تواند در بیمارانی که از کمردرد مزمن رنج می‌برند، درد را تسکین دهد.

تزریق اپیدورال چیست؟

امپول اپیدورال برای دیسک کمر و تزریق | ژین طب

تزریق اپیدورال حاوی یک داروی استروئیدی است که معمولاً همراه با یک بی حس کننده موضعی است. به این تزریق ها، تزریق استروئید اپیدورال نیز گفته می شود. مایع به شکافی به نام فضای اپیدورال که طناب نخاعی شما را احاطه کرده است، تزریق می شود. استروئید التهاب اطراف نخاع شما را کاهش می دهد، در حالی که بی حس کننده موضعی باعث تسکین سریع درد می شود.

تزریق را می توان در نقاط مختلف پشت شما انجام داد. به تزریق در قسمت پایین کمر، اپیدورال کمری گفته می شود. تکنیک های مختلفی برایتزریق اپیدورال برای درد کمر و پا وجود دارد:

 • بین لایه ای‌:  بین دو مهره (استخوان های پشتی) شما داده می شود.
 • Transforamnal:  این تزریق در کنار ستون فقرات شمااست

موارد استفاده از تزریق اپیدورال

تزریق اپیدورال می تواند به سیاتیک (درد رادیکولار) کمک کند. این دردی است که از کمر شما به پایین پاهای شما سرایت می کند. این به دلیل گیر افتادن عصب در ستون فقرات شما ایجاد می شود. چندین چیز وجود دارد که می تواند باعث این امر شود.

 • دیسک کمر: زمانی است که یکی از دیسک‌های بین مهره‌ها (استخوان‌های پشتی) از ستون فقرات شما بیرون می‌آید و گاهی به اعصاب اطراف فشار می‌آورد.
 • تنگی کانال نخاعی: زمانی است که فضای اطراف نخاع شما باریک می شود و به نخاع شما فشار می آورد.
 • اسپوندیلولیستزیس: زمانی است که یکی از مهره های شما از موقعیت خود خارج می شود.

 برای انجام تزریق اپیدورال برای سیاتیک نیاز به ارزیابی با متخصص درد یا جراح ستون فقرات دارید. اگر سیاتیک یا سیاتیک شدیدی دارید که با سایر درمان‌ها مانند برنامه‌های ورزشی و مسکن‌ها بهبود نمی‌یابد، پزشک ممکن است شما را معرفی کند. همچنین ممکن است بتوانید خودتان با یک مشاور خصوصی در زمینه داروی درد وقت رزرو کنید.

چرا پزشکان تزریق امپول اپیدورالبرای دیسک کمر را توصیه می‌کنند؟

امپول اپیدورال برای دیسک کمر جایگزین جراحی | ژین طب

تزریق بی حس کننده موضعی و استروئید باعث کاهش التهاب در عصب برای کمک به درد می شود. در اکثر بیماران مبتلا به افتادگی دیسک، تنگی یا کمردرد، انجام تزریق اپیدورال قبل از انجام عمل جراحی ارزشمند است. اگر تزریق اپیدورال به کنترل درد کمک کند، ممکن است از جراحی اجتناب شود یا به تعویق بیفتد. علاوه بر این، اگر تزریق اپیدورال کمک کند، تشخیصی است که عصب فشرده شده در سطح علامتی است و پاسخ خوبی به جراحی را پیش بینی می کند.

هنگام تزریق اپیدورال چه اتفاقی می‌افتد؟

اکثر تزریقات اپیدورال توسط رادیولوژیست تحت هدایت سی تی انجام می شود. تزریق اپیدورال نیز معمولا توسط متخصصان درد انجام می شود. بیمار به شکم روی سی تی اسکن یا میز اشعه ایکس دراز می کشد. این روش به عنوان یک روش استریل برای کاهش احتمال عفونت انجام می شود. مقدار کمی بی حس کننده موضعی به پوست تزریق می شود تا سوزن بدون ایجاد درد از آن عبور کند. رادیولوژیست یا پزشک درد که در این روش تخصص دارد، تزریق را انجام می دهد.

 یک سوزن تحت هدایت CT یا اشعه ایکس در اطراف ریشه عصبی فشرده شده پیش می‌رود. هنگامی که موقعیت سوزن با سی تی یا اشعه ایکس در فضای اپیدورال تایید شد، مخلوط کوچکی از بی حس کننده موضعی و استروئید به اطراف اعصاب تزریق خواهد شد. بی حس کننده موضعی عصب را بی حس می‌کند در حالی که استروئید التهاب را کاهش می‌دهد. سوزن پس از تزریق برداشته می‌شود و بیمار می‌تواند حرکت کند.

تزریق امپول اپیدورال برای دیسک کمر چه خطراتی دارد؟

اکثر تزریقات اپیدورال بسیار ایمن انجام می شود و اکثر بیماران عوارض جانبی کمی دارند. شایع ترین عارضه، ایجاد مقداری ناراحتی در اطراف محل عبور سوزن است. این معمولاً در طی یک روز یا بیشتر برطرف می شود.

اغلب درد عصبی یا کمردرد تقریباً بلافاصله پس از تزریق، در صورت موفقیت آمیز بودن، از بین خواهد رفت. با این حال، گاهی چند روز طول می کشد تا التهاب اعصاب فروکش کند. در درصد کمی از بیماران، تزریق اپیدورال ممکن است هیچ فایده بالینی نداشته باشد. اما برای جراح، اطلاعات مفیدی است؛ زیرا ممکن است نشان دهد که درد عصبی به دلیل دیگری پدید امده است.

 متداول است که بعد از تزریق، در ناحیه تحتانی ساق پا حالت سوزن سوزن شدن احساس شود. سایر عوارض نادر از جمله عفونت، خونریزی است. خونریزی منجر به هماتوم به جراحی نیاز دارد. در موارد بسیار نادر هم  کمردرد یا به ندرت آسیب عصبی گزارش شده است.

موارد ممنوعیت تزریق آمپول اپیدورال برای دیسک کمر

عواملی که ممکن است مانع از انجام تزریق اپیدورال شوند عبارتند از:

 1. اگر از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، پلاویکس یا وارفارین استفاده می‌کنید.
 2. اگر به مواد حاجب حساسیت دارید.
 3. آناتومی غیر طبیعی ستون فقرات
 4. چاقی بیش ازحد

در این موارد بهتر است قبل از هر اقدامی با پزشک در این زمینه مشورت ک

پس از تزریق چه اتفاقی رخ می دهد؟

امپول اپیدورال برای دیسک کمر و مراقبت های بعدی | ژین طب

 معمولاً از بیماران خواسته می‌شود که یکی از نزدیکان آنها را همراهی کند. تقریباً بلافاصله پس از عمل می‌توانید راه بروید. همچنین توصیه می شود که به مدت یک تا دو روز پس از تزریق، ورزش‌های سنگین انجام ندهید.

 چه مدت تزریق اپیدورال علائم را تسکین می‌دهد؟

 پاسخ بیماران به تزریق اپیدورال متغیر است. درصد کمی از بیماران هیچ سودی از این روش نخواهند داشت. اکثر بیماران مزایایی خواهند داشت که بین دو هفته تا دو ماه طول می کشد. برخی از بیماران از این روش تسکین طولانی تری را تجربه کرده‌اند.

 امپول اپیدورال برای دیسک کمر؛ بایدها و نبایدها

تزریق اپیدورال یک درمان مناسب برای همه نیست. پزشک متخصص به شما می گوید که آیا آنها گزینه ای برای شما هستند یا خیر. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید یا عفونت دارید یا ممکن است باردار باشید، به پزشک خود اطلاع دهید. آنها ممکن است نیاز به آماده سازی اضافی داشته باشند یا تزریق شما را به تعویق بیندازند. همچنین اگر به تزریق های قبلی واکنش آلرژیک داشتید یا اختلال خونریزی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه امپول اپیدورال برای دیسک کمر

کدام تزریق برای کمردرد بهتر است؟

لیدوکائین بی حس کننده ای است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. پس از تزریق بلوک عصبی، با تسکین تقریباً کامل درد، به سرعت بی حسی خواهید داشت. برخلاف تزریق‌های اپیدورال که واقعاً بعد از ۲۴ تا ۲۸ ساعت شروع به کار می‌کنند، تزریق بلوک عصبی پس از چند ساعت از بین می‌رود.

چه استروئیدی برای اپیدورال کمری استفاده می شود؟

هنگامی که گسترش کنتراست در نماهای AP و جانبی تأیید شد، استروئید (مثلاً متیل پردنیزولون، تریامسینولون، بتامتازون یا دگزامتازون) با یا بدون بی‌حس کننده موضعی به فضای اپیدورال تزریق می‌شود. در نهایت، سوزن خارج می شود و فشار در محل تزریق برای جلوگیری از خونریزی حفظ می شود.

میزان موفقیت تزریق استروئید اپیدورال برای فتق دیسک چقدر است؟

تزریق استروئید اپیدورال برای مطالعات فتق دیسک بهبود در 70 درصد از گروه استروئیدی و 60 درصد از گروه کنترل در پایان 2 سال را گزارش می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا