دسته‌بندی نشده

منافذ باز پوست چیست و چرا پدید می‌آید؛ چطور منافذ پوست را از بین ببریم؟

منافذ باز پوست گاهی سبب ایجاد ظاهری نامناسب می‌شود و یکی از دغدغه‌های مهم در میان افرادی است که یا پا به سن نهاده‌اند یا جنس پوستشان این منافذ را پدید آورده است. این منافذ گاهی به سبب قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش یا عبور از سن نوجوانی رخ می‌دهد. ‌فراوانی این منافذ باز  سبب می‌شود تا پوست ملتهب و خشن به نظر برسد. تجربه نشان می‌دهد افرادی که پوست چرب دارند منافذ بزرگتری نسبت به دیگران روی پوستشان دیده می‌شود. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به بررسی علل و درمان منافذ باز پوست می پردازیم.

منافذ باز روی پوست ما چه می‌کنند؟

یکی از دلایل عمده ایجاد منافذ پوست جوش‌های پوستی هستند. این منافذ باز به مرور زمان پر از باکتری، سلول‌های مرده و  کثیفی می‌شوند. همین کثیفی ها هستند که به مرور زمان به جوش های سرسیاه و سر سفید تبدیل می‌شوند. دکتر هاریش کاوتام می گوید: «منافذ ریز روی پوست شما هستند. این منافذ به پوست شما اجازه تنفس می‌دهد. هر منفذ حاوی یک فولیکول مو و غدد چربی است. این غدد سبوم تولید می‌کنند که پوست شما را هیدراته و مرطوب نگه می دارد. همچنین مسئول این است که پوست را صاف نگه دارد».

منافذ باز پوست صورت را چگونه می‌شود تشخیص داد؟

منافذ باز پوست و پوست پر از حفره | ژین طب

منافذ باز یا بزرگ شده را می توان با ارزیابی بصری پوست، به ویژه صورت، تشخیص داد. جدیت منافذ باز را می توان با اندازه منافذ، تراکم منافذ، محل منافذ و ناحیه پوستی تحت تأثیر منافذ تعیین کرد. هرچه منافذ بزرگتر باشد سطح پوست ناهموارتر و ملتهب تر به نظر می‌رسد.

انواع منافذ باز پوست؟

منافذ روی پوست شکل‌های گوناگونی دارند که می‌توان بر اساس شکل منفذ آن‌ها را تقسیم بندی کرد.

منافذ O شکل: اینها احتمالاً در منطقه T شما دیده می‌شوند. این منافذ گرد شکل هستند. اگر مستعد آکنه هستید یا پوست چرب دارید، این نوع منافذ بزرگ ظاهر می‌شوند.

منافذ U شکل: خشکی پوست علت این نوع منافذ است.

منافذ Y شکل: با افزایش سن، تولید کلاژن در پوست کاهش می‌یابد. این  موضوع می‌تواند به منافذ شما شکل قطره آب بدهد که به منافذ Y شکل نیز معروف است. این منافذ  بیشتر روی گونه­‌ها ظاهر می‌شوند.

علت منافذ باز پوست؛ منافذ چرا نفوذ می‌کنند؟

عوامل داخلی و خارجی متعددی منافذ باز روی پوست هستند که به شرح زیر است:

 • تولید بیش از حد چربی به این دلیل منافذ را باز می‌کند که می‌خواهد راهی برای بیرون زدن از لایه های پوست بیابد. بهتر است پوستتان را خشک نگه دارید.
 • جنسیت نیز مهم است. به گونه‌ای که پوست مردان چرب تر از پوست بدن زنان است و منافذ پوست مردان به مراتب باز تر خواهد بود.
 • وراثت و ژنتیک‌ هم بی اثر نیست. منافذ برخی افراد به طور ژنتیکی بزرگند. حتی گاهی با وجود پوست خشک به دلایل ژنتیکی پوست برخی افراد منافذ باز دارد.
 • پیری و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش یکی دیگر از مواردی است که سبب باز شدن منافذ خواهد شد؛ زیرا روند پیری سبب تخریب پوست خواهد شد.
 • بی نظمی‌های هورمونی سبب می‌شود تا پوست تیره و منافذ آن باز شود. به گونه‌ای که با ترشح بیش از حد برخی هورمون‌ها ممکن است جوش‌هایی تولید شود که این جوش‌ها در تلاش برای خروج از پوست، منافذ را باز می کنند.

درمان  قطعی منافذ پوست صورت خانگی؛ منافذ باز پوست را چگونه از بین ببریم

منافذ باز پوست و بستن آن در خانه | ژین طب

راه‌های متفاوتی برای بستن منافذ پوست وجود دارد. برخی از این راه ها ضمن استفاده از مواد طبیعی حاصل می شود و برخی نیز باید  توسط پزشک تجویز شود. برخی موارد هم جنبه پیشگیری دارند.

راه‌های طبیعی بستن منافذ بزرگ

·         ژل آلوئه ورا

گفته می‌شود روی موجود در ژل آلوئه به سفت شدن منافذ کمک می‌کند. این به کاهش ظاهر منافذ بزرگ کمک می‌کند و بافت پوست شما را صاف می‌کند. ژل آلوئه ورا همچنین پوست را تمیز می‌کند و به حذف چربی و آلودگی از منافذ شما کمک می‌کند.

·         ماسک سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ پوست را سفت و به کوچک شدن منافذ کمک می‌کند. این باعث می‌شود منافذ شما کوچکتر به نظر برسند و خیلی برجسته نباشند. استفاده منظم از ماسک سفیده تخم مرغ نیز می‌تواند به بهبود خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند.

 • مولتانی میتی

Multani mitti یا زمین فولر راهی عالی برای جذب چربی اضافی پوست شما است. آلودگی و باکتری هایی که منافذ را می بندند را از بین می‌برد و پوست را سفت تر نشان می‌دهد.

 • ماسک خاک رس استفاده کنید

ماسک خاک رس منافذ پوست را سفت می‌کند. به این ترتیب که این ماسک با نفوذ در لایه های پوست این نقاط را خشک می‌کند  و اینگونه مناف سفت و بسته خواهد شد.

ازبین بردن منافذ باز پوست با روش‌های دیگر

 

·         استفاده از آلفا هیدروکسی اسیدها

این مواد پوست شما را سفت می‌کنند و به این ترتیب باعث بسته شدن منافذ خواهند شد. این مواد به عنوان لایه بردار عمل می‌کنند و به تولید کلاژن می‌پردازند. اسید کلیکولیک  یکی از رایج‌ترین آلفا هیدروکسی اسیدهاست که می‌توانید از آن برای بسته شدن منافذ می توانید بهره ببرید.

·         درمان آکنه

یکی از دلایل مهم ایجاد منافذ باز آکنه است که با درمان آن می‌توانید از شر منافذ باز صورت رها شوید. همچنین با بستن منافذ از بروز جوش‌های بعدی نیز پیشگیری خواهد شد.

·         لایه برداری شیمیایی

پزشک ممکن است برای شما لایه برداری با یک ماده مناسب مثل اسید هیالورونیک تجویز کند. لایه برداری را بیشتر برای پوست های چرب توصیه خواهد کرد.

·         میکرونیدلینگ

در این روش  سوزن‌های ریز  برای تحریک کلاژن به درون پوست وارد می‌شوند  تا ضمن بهبود بافت‌ها  منافذ پوست را نیز مسدود کنند.

 • لایه برداری با لیزر

منافذ باز پوست و تکنولوژی روز | ژین طب

لیزر درمانی  به شکل خاصی به کاهش اندازه منافذ کمک می کند. لیزر درمانی  سبب جوان شدن پوست می شود و در نتیجه بافتی صاف و یکنواخت ایجاد خواهد کرد.

قبل از رفتن به لیزر درمانی، با متخصص پوست خود صحبت کنید تا بر اساس نوع پوست و سن شما لیزر را تجویز کند.

بهترین کرم برای منافذ باز پوست

برخی کرمها نیز می توانند در بستن منافذ پوست موثر باشند. کرم هایی مانند کرم کاهش دهنده منافذ باز پوست لکسیون، کنستانتره جمع کننده منافذ باز پور ریفاینر استادرم  وژل درمانی سبولوژی لیراک  از بهترین کرم ها برای بستن منافذ هستند. این جوش ها اغلب با کنترل چربی پوست و درمان جوش ها سبب بسته شدن منافذ می شوند.

آیا منافذ باز پوست درمان دارد؛ راه‌هایی برای پیشگیری

بهتر است مراقب پوستتان باشید تا منافذ پوستتان بسته بماند. برای این کار توصیه‌هایی می‌تواند مفید باشد:

 • از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

استفاده از کرم ضد آفتاب از کم آبی پوست شما جلوگیری می‌کند. همچنین با مرطوب نگه داشتن پوست از تولید سبوم اضافی پیشگیری خواهد کرد و دیگر منافذ بزرگ پدید نمی‌آیند. اگر پوست چرب دارید، یک ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.

 • مقدار زیادی آب بنوشید

هیدراته نگه داشتن پوست برای جلوگیری از خشک شدن آن ضروری است. روزانه حداقل دو لیتر آب بنوشید. پوست کم آب می‌تواند منجر به بزرگ شدن منافذ شود.

 • قبل از خواب آرایش را پاک کنید

یکی از عواملی که باعث بسته شدن منافذ پوست می شود، ماندن آرایش برای ساعت های طولانی است. هر شب قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید.

 • رژیم غذایی سالم

از خوردن غذاهای غنی از کربوهیدرات و روغن بپرهیزید. مطالعات نشان می‌دهد که رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا می تواند آکنه تولید کند. در این حالت ممکن است سبب بزرگ شدن منافذ شما باشد. رژیم های غذایی سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری به نظر می‌رسد.

بستن منافذ پوست؛ راز زیباتر دیده شدن

در این مقاله درباره چیستی و چرایی ایجاد منافذ باز پوست سخن گفتیم و به راه‌های کنترل و درمان ان پرداختیم. شما می‌توانید با اقدامات پیشگیرانه ضمن کنترل چربی پوست و پیشگیری از تولید آکنه و همچنین مرطوب نگه داشتن پوست از باز شدن منافذ پوست جلوگیری کنید و در صورت مشاهده منافذ باز آن را به خوبی کنترل نمایید.

پرسش های متداول در زمینه منافذ باز پوست

آیا منافذ پوست کاملا بسته می‌شوند؟

این حفره ها به طور کامل بسته نخواهند شد و باید پس از درمان منافذ باز گوست اقدامات پیشگیرانه را از سر گرفت

آیا یخ می‌تواند منافذ را ببندد؟

به گفته دکتر جیشری شاراد، متخصص پوست، یخ نمی تواند بر باز یا بسته شدن منافذ پوست تأثیر بگذارد.

آیا ویتامین E برای بستن منافذ باز پوست مناسب است؟

روغن ویتامین E می تواند از جهات مختلف برای پوست شما مفید باشد. با این حال، برای همه انواع پوست مناسب نیست. روغن می‌تواند منافذ را مسدود کند و  البته ممکن است جوش‌ها را  نیز تشدید کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا