تغذیه و بیماری ها

بهترین مکمل های تقویتی برای مبتلایان به ام اس کدام است؟

مولتیپل اسکلروزیس (MS) نوعی بیماری مزمن است که تاثیر خود را بر سیستم عصبی مرکزی (CNS) بدن فرد می گذارد. سوال مهمی که برای همه افراد مبتلا به این بیماری پس می‌آید این است که بهترین مکمل های تقویتی برای مبتلایان به ام اس کدام است؟ در پاسخ به این سوال، سایت ژین طب مقاله‌ای کامل آماده کرده که در آن تمامی نکات مربوط به مکمل‌های تقویتی را بررسی کرده است.

درست است که در علم پزشکی پیشرفت چشمگیری داشته‌ایم و توانستیم بر بسیاری از بیماری‌ها غلبه کنیم، اما ام اس از آن دسته بیماری‌هایی است که تا به حال راهی برای درمان آن پیدا نشده. خبر خوشحال کننده این است که بیماری قابل کنترل است و برای کنترل آن نیازمند نیروی کمکی هستید. این نیروهای کمکی شامل مکمل‌های تقویتی و ویتامین‌های مختلف می‌شوند. با ما همراه باشید تا شما را با بهترین مکمل های تقویتی برای مبتلایان به ام اس آشنا کنیم.

معرفی بهترین مکمل های تقویتی برای مبتلایان به ام اس

پس از انجام تحقیقات فراوان توسط متخصصین ثابت شد که ویتامین‌ها، مکمل‌ها و گیاهان دارویی از بهترین موارد برای کنترل بیماری ام اس هستند. مصرف این مکمل‌ها می‌تواند کاری کند تا شما احساس بهتری داشته باشید. برخی مطالعات نیز ثابت کرده‌اند که مصرف این ویتامین‌ها فوایدی روی برخی موارد خاص نشان داده‌اند.

برای شناخت بهترین مکمل‌ های تقویتی برای بیماران ام اس نیازمند بررسی تمام و کمال انواع این ویتامین‌ها هستیم. مهمترین نکته در رابطه با این مورد این است که مکمل مورد نظر بتواند از بخش زیادی از کمبودهایی که بیماری ام اس فرد را دچار آن می‌کند پشتیبانی کند.

بسیاری از کاربران این سوال را می‌پرسند که آیا مصرف مکمل‌ها تفاوتی ایجاد می‌کند؟ پاسخ این سوال بله است؛ زمانی که فردی به یک بیماری خاص مبتلا می‌شود با کمبودهایی در بدن خود مواجه خواهد شد. استفاده از مکمل‌های تقویتی و ویتامین‌ها می‌تواند جای خالی این کمبودها را پر کند. در نتیجه شما می‌توانید با مصرف به اندازه این موارد بیماری را تا حد زیادی کنترل کرده و علائم آن را کاهش دهید.

بیشتر بدانید: بیماری ام اس را بشناسید و از عاقبت آن باخبر باشید

انواع مکمل های تقویتی برای مبتلایان به ام اس

بهترین مکمل های تقویتی برای مبتلایان به ام اس | ژین طب

بهترین مکمل‌های غذایی که باید بیماران مبتلا به MS مصرف کنند، باید شامل مواد زیر باشند:

مواد غذایی و ویتامین‌ها

مزایا و اثرات

ویتامین D

پس از مطالعات فراوانی که روی این ویتامین انجام شد نتایج نشان می‌دهند که سطوح بالای ویتامین دی در بدن باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری ام اس می‌شوند. علاوه بر این اگر مبتلا به ام اس باشید و سطح ویتامین دی در بدن شما کم باشد ممکن است به تشدید بیماری کمک کنید.

ویتامین‌های A, C, E

برخی تحقیقات نشان دادند که رادیکال‌های آزاد، مولکول‌هایی هستند که در بیماری و پیری نقش دارند و ممکن است بر پیشرفت ام اس نیز تاثیر بگذارند. از آنجایی که ویتامین‌های آنتی اکسیدانی مانند A, C و E آسیب‌ها سلولی که توسط رادیکال‌های آزاد به بدن می‌رسند را کاهش می‌دهند، ممکن است بتوانند به بهبود ام‌اس نیز کمک کنند.

ویتامین B6

مصرف ویتامین ب ۶ می‌تواند برای فرد کمک کننده باشد؛ اما توجه کنید که مصرف بیش از حد این ویتامین می‌تواند علائمی شبیه سوزن سوزن شدن در فرد ایجاد کند.

ویتامین B12

افرادی که بهم مبتلا هستند با کاهش سطح B12 در بدن خود روبرو خواهند شد. برای جبران این کمبود نیاز است تا ویتامین B12 مصرف کنید.

سلنیوم

سلنیوم از مواردی است که پس از ابتلا به ام اس کمبود آن را در بدن خود شاهد خواهید بود. مصرف مکمل این ماده می‌تواند به تشدید بیماری کمک کند. بهتر است آن را به جای مکمل از مواد غذایی دریافت کنید.

کلسیم

از آنجایی که ام اس بزرگترین ضرر را به استخوان‌های بیمار وارد می‌کند، مصرف کلسیم برای فرد استخوان‌های قوی می‌سازد و به پیشگیری از پوکی استخوان کمک خواهد کرد.

فلز روی (zinc)

هنوز کارشناسان به این نتیجه نرسیده‌اند که مصرف روی باعث بهتر شدن بیماری می‌شود یا بدتر شدن آن. مصرف روی ممکن است سیستم ایمنی بدن را فعال کند و علائم ام اس را بدتر کند.

جینکو بیلوبا

مصرف جینکو بیلوبا ممکن است خستگی را در افراد مبتلا به ام اس کاهش دهد اما این مکمل با بسیاری از داروها سازش ندارد.

اکیناسه

از آنجایی که سرماخوردگی شباهت زیادی با حملات ام اس دارد و مصرف اکیناسه بر بهبود سرماخوردگی تاثیر می‌گذارد، این تئوری وجود دارد که شاید برای ام اس نیز تاثیرگذار باشد.

مخمر سنت جان (خار مریم)

از آنجایی که افسردگی در بیماران مبتلا به ام اس شایع است مصرف خار مریم می‌تواند به بهبود آن کمک کند.

والرین

مطالعات نشان می‌دهند که سمبل الطیب می‌تواند برای داشتن یک خواب خوب مفید باشد. از آنجایی که افراد مبتلا به ام اس در شب خواب خوبی ندارند مصرف این ماده به آنها پیشنهاد می‌شود.

جینسینگ آسیایی

 

جینسینگ آسیایی از مواردی است که چینی‌ها سال‌ها از آن برای افزایش انرژی و قدرت خود استفاده می‌کنند. از آنجایی که ام اس باعث خستگی می‌شود مصرف این مورد می‌تواند کمک کننده باشد.

حال اگر مکملی که شما تهیه کردید یکی یا برخی از این مواد را ندارد، مورد نخواهد داشت. بهتر است برای خرید بهترین مکمل های تقویتی برای مبتلایان به ام اس با پزشک معالج خود مشورت کنید.

بیشتر بدانید: چه کسانی باید مولتی ویتامین مصرف کنند، ۱۴ گروه مصرف کننده حتمی

دیگر مکمل های تقویتی برای مبتلایان به ام اس

 • امگا 3: این مکمل، خاصیت ضد التهابی بسایر قوی دارد که می‌تواند تاثیر زیادی بر ام اس بگذارد. از آنجایی که التهاب نقش بزرگی در پیشرفت بیماری ام اس دارد، با کمک امگا ۳ می‌توانید اثرات مفیدی بر بدن خود بگذارید و شاهد کاهش بالقوه میزان عود بیماری باشید. طبق مطالعه‌ای مشاهده‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد افرادی که مبتلا به ام اس بودند و مصرف امگا ۳ بالاتری داشتند کیفیت زندگی بهتری را نیز نسبت به دیگر افراد داشتند.
 • پروبیوتیک‌ها: از مکمل‌هایی که می‌توانند در مدیریت ام اس به فرد کمک کنند و نقش بالقوه‌ای در این باره دارند پروبیوتیک‌ها هستند. در سال ۲۰۲۱ یک متانالیز نشان داد که پروبیوتیک‌ها می‌توانند چه اثرات مثبتی بر سلامت روان و مقیاس‌های استرس، نشانگرهای ایمنی و التهابی مرتبط در مبتلایان داشته باشند. مطالعات انسانی کمی برای اثبات این مورد انجام شده و نتيجه این تحقیقات امیدوار کننده است. مشکلی که وجود دارد این است که مطالعات انجام شده کافی نیست و باید کارهای بیشتری انجام شود.
 • CoQ10: CoQ10 در واقع یک ترکیب آنتی اکسیدانی طبیعی به حساب می‌آید که نقش مهمی در متابولیسم انرژی ایفا می‌کند. این مورد در زمینه بیماری ام اس مورد توجه قرار گرفته است به این دلیل که سابقه مصرف زیادی جهت کاهش خستگی دارد. از آنجایی که خستگی یک ویژگی مشترک در تمامی بیماران مبتلا به ام اس است این مورد می‌تواند برای آنها کمک کننده باشد. با یک کارآزمایی کنترل شده توسط متخصصین نتایج مثبتی به دست آمد که نشان می‌داد در یک دوره سه ماهه این مکمل باعث بهبودی خستگی و بالا رفتن نمرات سلامت روان در مبتلایان بوده است.

مزایای مصرف مکمل‌های تقویتی برای مبتلایان به ام اس

معجزه مکمل‌های تقویتی برای ام اس | ژین طب

مکمل‌های تقویتی همانطور که از نامشان پیدا است جهت تقویت بدن فرد بیمار و بهتر شدن روند بهبودی او کمک می‌کنند. در این بخش مزایای فراوان این مکمل‌ها را به صورت کوتاه شده برایتان آورده‌ایم تا آشنایی کامل‌تری با آنها داشته باشید.

 • سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.
 • درصد ابتلا به ام اس را برای افراد سالم کاهش می‌دهند.
 • انرژی بدنی فرد را افزایش می‌دهند.
 • باعث جلوگیری از پوکی استخوان می‌شوند.
 • دارای خواص ضد التهابی هستند.
 • درد عضلات را کاهش می‌دهند.
 • به کاهش میزان آسیب سلولی کمک می‌کنند.
 • کمک به متابولیسم، سیستم عصبی مرکزی و کبد.
 • مصرف مکمل‌ها برای داشتن خواب خوب تاثیرگذارند.

بیشتر بدانید: ۸ تفاوت مولتی ویتامین ایرانی و خارجی که باید بدانید

عوارض مکمل های تقویتی برای مبتلایان به ام اس

درست است که مکمل‌های تقویتی برای بیماران مبتلا به ام اس می‌توانند تاثیرگذار باشند و به روند بهبودی فرد کمک کنند. نکته‌ای که هر فرد باید در نظر داشته باشد این است که مصرف یک مکمل یا مصرف بیش از حد آن ممکن است برای فرد مضر بوده و عوارض زیادی را به همراه خود داشته باشد.

همه ما می‌دانیم که مکمل‌های آنتی اکسیدانی که در قرص‌ها موجود هستند فرآوری شده در کارخانه و مصنوعی هستند. با توجه به روند تولید آنها و مصنوعی بودنشان ممکن است شبیه به همتایان طبیعی خود ایمن نباشند. حتی با توجه به نتایج تحقیقات مختلفی که بر روی این مکمل‌ها انجام شده، بسیاری از کارشناسان افزایش نرخ مرگ و میر را با مصرف این مکمل‌ها مرتبط می‌دانند.

برای مثال مصرف برخی از مکمل‌ها می‌تواند باعث قوی شدن سیستم ایمنی فرد شود. پاسخ بیماری ام اس به این اتفاق مثبت نخواهد بود و باعث بدتر شدن بیماری می‌شود. در برخی موارد دیگر بیماران مبتلا به ام اس در مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی زیاده‌روی می‌کنند.

به عنوان مثال مصرف بیش از حد ویتامین دی می‌تواند برای فرد مضر باشد و در مواردی حتی باعث بروز مشکلات قلبی و مرگ نیز می‌شود. برخی دیگری از مکمل‌ها نیز وجود دارند که با داروهای مختلف تداخل دارند. این مورد می‌تواند عوارضی جبران ناپذیر را برای فرد به وجود بیاورد.

سخن پایانی

در این مقاله بهترین مکمل های تقویتی برای مبتلایان به ام اس در بازار را معرفی کردیم که می‌توانید آنها را تهیه کرده و مصرف کنید. نکته مهم این است که قبل از مصرف خودسرانه مکمل بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و از او تاییدیه دریافت کنید. از انجایی که مصرف هر مکمل دوز خاصی دارد و این دوز برای هر فرد با سنین مختلف متفاوت است بهتر است این دوز را پزشک با توجه به دیگر مکمل‌های مصرفی تعيين کند.

اگر شما هم به بیماری ام اس مبتلا هستید می‌توانید با کمک این مکمل‌ها انرژی از دست رفته خود را بازگردانید و حس بهتری داشته باشید. درست است که درمان کاملی برای این بیماری پیدا نشده، اما می‌توانید با کمک موارد گفته شده در این مقاله تا حد زیادی اثرات بیماری را خنثی کرده و تا حد زیادی بیماری خود را کنترل کنید.

سوالات شما

مهم‌ترین مزایای مکمل‌های تقویتی برای مبتلایان ام اسم کدام‌اند؟

تقویت سیستم ایمنی، افزایش انرژی بدنی فرد، جلوگیری از پوکی استخوان، کاهش درد عضلات و کاهش میزان آسیب سلولی از مزایای مهم این مکمل‌ها هستند.

آیا مکمل‌های تقویتی برای مبتلایان ام اس عوارض دارند؟

بله؛ در صورت مصرف نامتعادل و استفاده همزمان دو مکمل که با هم سازگاری نداشته باشند ممکن است عوارضی برای فرد به وجود بیاید.

انواع مکمل‌های تقویتی برای مبتلایان به ام اس کدام اند؟

ویتامین‌های D, A, C, E, ویتامین‌های B6 و B12، سلنیوم، کلسیم، زینک خوراکی، جینکو بیلوبا، اکیناسه، مخمر سنت جان، والرین، جینسینگ آسیایی، امگا3، پروبیوتیک‌ها و CoQ10 مکمل‌های تقویتی برای مبتلایان ام اس هستند.

منبع
webmd

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا