دسته‌بندی نشده

خواص چای زیره؛ 9 فواید قدرتمند این گیاه دارویی برای سلامتی

خواص چای زیره برای درمان برخی از بیماری‌ها بر کسی پوشیده نیست. به همین دلیل این نوشیدنی محبوب از زمان‌های بسیار دور جایگاه خود را در طبابت ثابت کرده است. چای زیره دمنوشی بدست آمده از دانه‌های گیاه زیره سبز است که طعمی خاکی، آجیلی، تند و گرم دارد.

این گیاه علاوه بر چایی به عنوان یک ادویه پرکاربرد در غذاهای مناطق بومی آن یعنی محدوده مدیترانه و آسیای جنوب غربی به وفور استفاده می‌شود. مواد معدنی و ویتامین‌ها از جمله خواص چای زیره هستند که برای سلامتی بسیار ضروری هستند.

حاوی ویتامین‌های A، C، E و K و همچنین کلسیم، آهن و منیزیم است. همچنین منبع خوبی از آنتی اکسیدان به حساب می‌آید که به محافظت از بدن در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند.

زیره از دیرباز در طب سنتی استفاده می‌شده است و مطالعات مدرن برخی از فواید سلامتی زیره را تایید کرده‌اند. بهبود هضم غذا، کاهش عفونت‌های ناشی از مواد غذایی، مشکلات تنفسی و بیماری‌های پوستی از جمله مواردی است که به کمک چای زیره درمان می‌شوند.

علاوه بر این موارد تحقیقات فواید جدیدی مانند کاهش وزن و بهبود کنترل قند خون و کلسترول را هم از خواص چای زیره می‌دانند. در این مقاله از مجله سلامت ژین طب به بررسی ابعاد درمانی و خواص چای زیره می‌پردازد تا با خیال راحت آن را مصرف کرد.

خواص چای زیره سبز؛ 9 موردی که سلامتی را تضمین می‌کند

چای زیره برای قرن‌ها به عنوان یک درمان سنتی برای بیماری‌های مختلف از جمله مشکلات گوارشی، مشکلات تنفسی و بیماری های پوستی استفاده می‌شود. همچنین اعتقاد بر این است که دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است. در ادامه به چندین خواص چای زیره می‌پردازیم که عبارتند از:

1. تقویت هضم غذا؛ نخستین خواص چای زیره

فرایند هضم غذا از خواص عرق زیره سبز|ژین طب

رایج‌ترین استفاده سنتی زیره برای سوء‌هاضمه است و تحقیقات مدرن بر این ویژگی چای زیره مهر تایید زده‌اند. بهبود هضم طبیعی را از مهم‌ترین خواص چای زیره به حساب می‌آورند. چون با افزایش فعالیت آنزیم‌های گوارشی هضم را تسریع می‌کند.

زیره همچنین باعث افزایش ‌ترشح صفرا از کبد می‌شود. صفرا به هضم چربی‌ها و برخی مواد مغذی در روده کمک خواهد کرد. در یک مطالعه، 57 بیمار مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) پس از مصرف زیره غلیظ به مدت دو هفته علائم بهبود را گزارش کردند. بدون شک خواص زیره سبز برای کبد چرب در جوامع طب سنتی به اثبات رسیده است.

2. یکی از ارزشمندترین خواص چای زیره، منبع غنی آهن بودن است

دانه‌های زیره به طور طبیعی غنی از آهن هستند. یک قاشق چای خوری زیره آسیاب شده حاوی 1.4 میلی‌گرم آهن یا 17.5 درصد از RDI برای بزرگسالان است. کمبود آهن یکی از شایع‌ترین کمبودهای مواد غذایی است که تا 20 درصد از جمعیت جهان و 10 نفر از هر 1000 نفر را در کشورهای ثروتمند تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کودکان برای حمایت از رشد و زنان جوان برای جایگزینی خون از دست رفته در طول قاعدگی به آهن نیاز مبرم دارند. با مصرف این دانه‌ گیاهی تامین آهن بدن تضمین خواهد شد و این یکی از چندین خواص چای زیره است. تعداد کمی ‌از غذاها به‌اندازه زیره آهن دارند. این باعث می‌شود که به منبع آهن خوبی تبدیل گردد، حتی اگر به مقدار کم یا به عنوان چاشنی استفاده شود.

3. زیره حاوی‌ ترکیبات گیاهی مفید، از خواص چای زیره غافل نشوید

بسیاری از‌ ترکیبات گیاهی از جمله ‌ترپن‌ها، فنل‌ها، فلاونوئیدها و آلکالوئیدها را باید از خواص چای زیره دانست که با شرایط بالقوه سلامتی مرتبط هستند. تعدادی از این‌ها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند. آنتی اکسیدان‌ها مواد شیمیایی هستند که آسیب رادیکال‌های آزاد به بدن را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهند.

رادیکال‌های آزاد اساسا الکترون‌های تنها هستند. الکترون‌ها جفت بودن را دوست دارند و وقتی از هم جدا می‌شوند به سمت ناپایداری حرکت می‌کنند. الکترون‌های تنها یا آزاد دیگر الکترون‌ها را از سایر مواد شیمیایی بدن می‌دزدند تا خود را پایدار کنند. این فرآیند که اکسیداسیون نامیده می‌شود یکی از خواص چای سبز است که در تقویت سلامتی نقش موثری دارد.

اکسیداسیون اسیدهای چرب در شریان‌های شما منجر به گرفتگی عروق و بیماری قلبی می‌شود. اکسیداسیون همچنین منجر به التهاب در دیابت می‌شود و اکسیداسیون DNA می‌تواند به سرطان کمک کند. آنتی اکسیدآن‌هایی مانند آن‌هایی که در زیره وجود دارد، الکترون را به یک الکترون رادیکال آزاد تنها می‌دهد و آن را پایدارتر می‌کند.

4. کاهش وزن و کاهش چربی؛ خواص چای زیره برای لاغری را دست کم نگیرید

چای زیره برای لاغری|ژین طب

یک مطالعه روی 88 زن دارای اضافه وزن نشان داد که ماست حاوی 3 گرم زیره باعث کاهش وزن می‌شود، در مقایسه با ماستی که فاقد زیره بوده است. مطالعه دیگری نشان داد که شرکت‌کنندگانی که روزانه 75 میلی‌گرم مکمل زیره سبز مصرف می‌کردند، 1.4 کیلوگرم بیشتر از کسانی که دارونما مصرف می‌کردند، از دست دادند.

سومین مطالعه بالینی به بررسی اثرات مکمل زیره غلیظ روی 78 مرد و زن بالغ پرداخت. کسانی که مکمل را مصرف کردند، در مدت هشت هفته یک کیلوگرم بیشتر از کسانی که ‌این مکمل را مصرف نکردند، از دست دادند.

باز هم، همه مطالعات موافق تاثیر خواص چای زیره بر کاهش وزن نیستند. یک مطالعه که از دوز کمتر 25 میلی‌گرم در روز استفاده کرد، هیچ تغییری در وزن بدن در مقایسه با دارونما مشاهده نکرد. به صورت کلی مکمل‌های غلیظ زیره در مطالعات متعدد باعث کاهش وزن شده‌اند. همه مطالعات این مزیت را نشان نداده‌اند و ممکن است دوزهای بالاتر برای کاهش وزن مورد نیاز باشد.

5. جلوگیری از بیماری‌های ناشی از غذا را از خواص چای زیره بدانید

یکی از نقش‌های سنتی زیره در چاشنی ممکن است ایمنی مواد غذایی بوده باشد. به نظر می‌رسد بسیاری از چاشنی‌ها، از جمله زیره، دارای خواص ضد میکروبی هستند که ممکن است خطر عفونت‌های ناشی از غذا را کاهش دهد. چندین‌ ترکیب زیره باعث کاهش رشد باکتری‌های منتقله از غذا و انواع خاصی از قارچ‌های عفونی می‌شود.

هنگامی‌که زیره هضم می‌شود، ماده‌ای به نام مگالومایسین آزاد می‌کند که دارای خواص آنتی بیوتیکی است. این خواص چای زیره تقریبا برای بسیاری از بیماران به اثبات رسیده است اما نیاز به تحقیقات بیشتری برای جوامع پزشکی دارد. علاوه بر این، یک مطالعه در لوله آزمایش نشان داد که زیره باعث کاهش مقاومت دارویی برخی باکتری‌ها می‌شود.

6. از خواص چای زیره باید کمک به دیابت اشاره کرد

مطالعه‌ای بالینی نشان داد که یک مکمل زیره غلیظ در مقایسه با دارونما، شاخص‌های اولیه دیابت را در افراد دارای اضافه وزن بهبود می‌بخشد. زیره همچنین حاوی اجزایی است که با برخی از اثرات طولانی مدت دیابت مقابله می‌کند. یکی از راه‌هایی که دیابت به سلول‌های بدن آسیب می‌رساند، محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AGEs) است.

آن‌ها به طور خود به خود در جریان خون تولید می‌شوند، زمانی که سطح قند خون در مدت زمان طولانی بالا می‌رود، همانطور که در دیابت وجود دارد. AGE‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که قندها به پروتئین‌ها متصل و عملکرد طبیعی آن‌ها را مختل می‌کنند.

AGE‌ها احتمالا مسئول آسیب به چشم‌ها، کلیه‌ها، اعصاب و عروق خونی کوچک در دیابت هستند. زیره حاوی اجزای متعددی است که حداقل در مطالعات لوله آزمایش، AGE‌ها را کاهش می‌دهند. در حالی که ‌این مطالعات اثرات مکمل‌های زیره غلیظ را آزمایش کردند، استفاده معمول از زیره به عنوان چاشنی را در کنترل قند خون بسیار موثر دانستند.

7. کاهش کلسترول خون از درخشان‌ترین خواص چای سبز و زیره برای لاغری

کاهش کلسترول و خواص زیره سبز برای کبد چرب|ژین طب

در یک مطالعه، مصرف 75 میلی‌گرم زیره دو بار در روز به مدت هشت هفته باعث کاهش ‌تری گلیسیرید خون ناسالم شد. در مطالعه دیگری، سطح کلسترول بد اکسید شده در بیمارانی که عصاره زیره را طی یک ماه و نیم مصرف می‌کردند، تقریبا 10درصد کاهش یافت. پس خواص زیره سبز برای کبد چرب را جدی بگیرید تا از بیماری‌های ناشی از کلسترول در امان بمانید.

یک مطالعه روی 88 زن بررسی کرد که ‌ایا زیره روی سطح کلسترول خوب HDL تاثیر می‌گذارد یا خیر. کسانی که 3 گرم زیره را دو بار در روز به مدت سه ماه با ماست مصرف کردند نسبت به کسانی که بدون ماست مصرف کردند، سطح کلسترول خوب بالاتری داشتند.

8. کاهش وابستگی به مواد مخدر؛ واقعی یا باور غلط

وابستگی به مواد مخدر یک نگرانی فزاینده در سطح بین المللی است. مواد مخدر افیونی با ربودن حس طبیعی ولع و پاداش در مغز اعتیاد ایجاد می‌کند. این منجر به ادامه یا افزایش استفاده می‌شود.

مطالعات روی موش‌ها نشان داده است که اجزای زیره باعث کاهش رفتار اعتیادآور و علائم ‌ترک می‌شود. با این حال، برای تعیین اینکه‌ ایا خواص چای زیره در انسان مفید است یا خیر، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. مراحل بعدی شامل یافتن ماده خاصی است که باعث این اثر شده و آزمایش اینکه ‌ایا در انسان کار می‌کند یا خیر.

پس باید بگوییم عصاره زیره باعث کاهش علائم اعتیاد به مواد مخدر در موش می‌شود. هنوز مشخص نیست که ‌ایا آن‌ها اثرات مشابهی در انسان خواهند داشت یا خیر. برای اینکه خواص چای زیره بر اعتیاد تایید شود باید مطالعات علمی بیشتر انجام پذیرد. چون امکان دارد خاصیت ترک کنندگی زیره در ترکیب با ماده‌ای دیگر افزایش یابد.

9. مبارزه با التهاب؛ خواص چای زیره معجزه‌ای که باور آن سخت است

مطالعات آزمایشگاهی نشان داد که عصاره زیره از التهاب جلوگیری می‌کند. چندین مؤلفه زیره وجود دارد که ممکن است اثرات ضد التهابی داشته باشد، اما محققان هنوز نمی‌دانند کدامیک از همه مهم‌تر هستند.

نشان داده شده است که ‌ترکیبات گیاهی در چندین ادویه باعث کاهش سطح یک نشانگر التهاب کلیدی، NF-kappaB می‌شود. در حال حاضر اطلاعات کافی برای دانستن اینکه خواص چای زیره در رژیم غذایی مفید هستند و در درمان بیماری‌های التهابی نقش دارد در دسترس نیست.

زیره حاوی ‌ترکیبات گیاهی متعددی است که التهاب را در مطالعات لوله آزمایش کاهش می‌دهد. مشخص نیست که ‌ایا می‌توان از آن برای کمک به درمان بیماری‌های التهابی در افراد استفاده کرد یا خیر.

چکیده‌ای کلی درباره خواص چای زیره

چای زیره یک داروی طبیعی که قرن‌هاست به دلیل فواید بی‌شماری که برای سلامتی دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان و می‌تواند به بهبود هضم، تقویت سیستم ایمنی، کاهش التهاب، کاهش وزن، کاهش سطح قند خون و بهبود سلامت پوست کمک کند. زیره دارای مزایای سلامتی مبتنی بر شواهد بسیاری است. برخی از آن‌ها از زمان‌های قدیم شناخته شده‌اند، در حالی که برخی دیگر به تازگی کشف شده‌اند.

استفاده از زیره به عنوان ادویه مصرف آنتی اکسیدآن‌ها را افزایش می‌دهد، هضم را تقویت، آهن را تامین، کنترل قند خون را بهبود و حتی امکان دارد بیماری‌های ناشی از غذا را کاهش دهد. درست کردن آن آسان و می‌توان آن را به روش‌های مختلف مصرف کرد. اگر شرایط پزشکی دارید یا دارو مصرف می‌کنید، باید قبل از نوشیدن چای زیره با پزشک مشورت کرد.

اگر در پی راهی برای بهبود سلامت خود هستید، خواص چای زیره را دست کم نگیرید چون یک مکمل عالی برای رژیم غذایی است. بنابراین، آن را امتحان کنید و مزایای آن را خودتان تجربه کنید.

سوالات متداول درباره چای زیره سبز

1.آیا نوشیدن چای زیره بی‌خطر است؟

بله، به طور کلی چای زیره برای نوشیدن بی خطر در نظر گرفته می‌شود. با این حال، اگر شرایط پزشکی دارید یا دارو مصرف می‌کنید، باید قبل از دریافت خواص چای زیره پزشک را در جریان مصرف خود قرار دهید.

2. آیا کاهش وزن از خواص چای زیره به حساب می‌آید؟

بله، اعتقاد بر این است که چای زیره با افزایش متابولیسم و کم کردن اشتها به کاهش وزن کمک می‌کند.

3. آیا خواص چای زیره عوارض جانبی نیز به همراه دارد؟

چای زیره به طور کلی برای نوشیدن بی‌خطر است و عوارض جانبی قابل توجهی ندارد. با این حال، مصرف مقادیر زیاد زیره یا نوشیدن زیاد چای آن امکان دارد باعث ناراحتی گوارشی از جمله تهوع، استفراغ و اسهال شود.

4. آیا خواص چای زیره می‌تواند به مشکلات تنفسی کمک کند؟

بله، اعتقاد بر این است که چای زیره دارای فواید تنفسی است و می تواند به کاهش علائم مشکلات تنفسی مانند سرفه و احتقان کمک کند.

5. آیا چای زیره منبع خوبی از آنتی اکسیدان است؟

بله، چای زیره منبع خوبی از آنتی اکسیدان به حساب می‌آید که می‌تواند به محافظت از بدن در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک کند.

6. آیا می توان چای زیره را در دوران بارداری مصرف کرد؟

در حالی که نوشیدن چای زیره به طور کلی بی خطر است، زنان باردار باید قبل از مصرف چای زیره با پزشک خود مشورت کنند.

منبع
healthline.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا