دسته‌بندی نشده

دیسکوژل؛ جدیدترین روش درمان قطعی دیسک کمر در 2023

دیسکوژل را باید تحولی عظیم در درمان دیسک کمر و گردن بدون نیاز به جراحی به حساب آورد. در میان روش‌های درمانی کم تهاجمی برای دیسک کمر و گردن بهترین گزینه محسوب می‌شود. از سال 2005 به عنوان یک فرایند درمانی مورد استفاده قرارگرفت و به دلیل نتایج درخشان و بالای موفقیتش حرف اول را در کشورهای پیشرفته می‌زند.

در این روش درمانی از خواص اتانول برای درمان دیسک‌های تخریب شده یا مبتلا به پارگی استفاده می‌کنند. این آمپول که ‌ترکیبی از الکل، تنگستن و سلولز است موفقیت بالایی را برای بیماران به وجود آورده است. به گفته بسیاری از پزشکان دیسکوژل بین 85 تا 92 درصد بیماران را به صورت قطعی درمان کرده و این یعنی امیدها برای درمان قطعی دیسک کمر صد چندان شده است.

برای درمان بیرون زدگی دیسک از روش‌های درمانی مختلفی مانند کمربند پلاتینر، جراحی، لیزر درمانی و فیزیوتراپی استفاده می‌شود. اما اکنون باید تزریق دیسکوژل را هم در زمره درمآن‌های دیسک کمر دانست که نتایج بسیار درخشانی به همراه دارد.

دیسکوژل چیست؟

آمپول دیسکوژل|ژین طب

دیسکوژل یک ایمپلنت ژله‌ای است که در برابر اشعه ‌ایکس نفوذ ناپذیر است و بر پایه الکل و محصولات سلولز و تنگستن ساخته شده است. به شکل ژل است و تزریق آن به دیسک باعث تغییرات مولکولی داخل دیسک خواهد شد. الکل موجود در این ‌ترکیب به عنوان یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمان فتق دیسک پیشنهاد شده است.

روش‌های قدیمی‌تری که از الکل مایع استفاده می‌کردند به دلیل آسیبی که الکل می‌توانست به بافت عصبی نخاع وارد کند، منسوخ شد. استفاده از الکل در دیسکوژل‌ها به عنوان ‌ترکیب ژله‌ای باعث مهار آزاد شدن این ماده از فضای دیسک پس از تزریق می‌شود.

خواص شیمیایی الکل تزریق شده به دیسک باعث تغییر در ساختار مولکولی مواد داخل دیسک، کاهش آب داخل دیسک و همچنین کاهش فشار داخل دیسک خواهد شد. در واقع ماده‌ای بی خطر ساخته شده از الکل است که به فضای دیسک تزریق می‌شود و پس از تزریق سفت شده و به حالت پنبه‌ای در می‌آید.

دیسکوژل‌ها چگونه کار می‌کنند؟

تزریق دیسکوژل|ژین طب

یکی از نکات خیلی جالب در خصوص این دارو قابلیت ژلی شدن آن هنگام رخورد با آب است. در واقع هنگام تزریق به دیسک تبدیل به ایمپلنتی به محکمی فلز و به نرمی پنبه خواهد شد که ماندگاریی بسیار بالایی دارد.

تزریق دیسکوژل به دیسک در اتاق عمل بخش رادیولوژی با استفاده از روش‌های میکرواینجکشن بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام می‌شود و بیمار چند ساعت پس از عمل‌ ترخیص می‌شود. طی زمان تقریبی 20 تا 30 دقیقه اجرا خواهد شد و فشار اینترادیسکال دیسک را به طرز چشم‌گیری کاهش می‌دهد. دیسکوژل دیسک کمر و گردن شامل برداشتن دیسک نمی‌شود بلکه ناحیه آسیب‌دیده را پر کرده و نقش یک دیسک دائمی را دارد. یکی از ارزشمندترین امتیازات دیسکوژل اینکه موجب کاهش ارتفاع دیسک نمی‌شود.

این کار حتما باید توسط دستگاه مانیتورینگ فلوروسکوپی انجام می‌شود. برای دریافت تاثیر نهایی چند هفته بعد باید بعد از تزریق بگذرد. بعد از این مدت بیمار می‌تواند به محیط کار برگردد و روال عادی زندگی خود را از سر بگیرد.

دیسکوژل منافذ قسمت‌های آسیب‌دیده را می‌بندد و در نتیجه از ریختن مواد التهابی روی ستون فقرات پس از بسته شدن منافذ جلوگیری می‌کند. دیسکوژل در مواردی که محتویات دیسک آسیب‌دیده در کانال نخاعی ریخته شده و یا بیمارانی که علائم حرکتی از جمله ضعف عضلانی دارند به هیچ وجه استفاده نمی‌شود.

در واقع روشی برای تسکین درد بیمارانی است که دیسک‌های برجسته دارند و به درمان‌های پزشکی و فیزیوتراپی جواب نداده‌اند. همچنین برای بیمارانی استفاده می‌شود که به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای تمایلی به جراحی ندارند و بیهوشی برای آن‌ها خطرناک است.

دوره نقاهت پس از تزریق دیسکوژل

به صورت کلی تزریقی ایمن و کم خطر است که در آن بیمار سه تا شش هفته پس از تزریق از درد دیسک بهبود می‌یابد.

مزایای تزریق دیسکوژل برای درمان کمر درد

  • به صورت زیر پوستی و بدون خونریزی و زخم انجام می‌شود
  • عمل تحت بی حسی موضعی انجام خواهد شد و نیاز به بیهوشی ندارد
  • زمان نقاهت بسیار کوتاه
  • نیاز به بستری شدن بیمار ندارد و بعد از انجام بیمار از بیمارستان ترخیص خواهد شد
  • عدم وجود عوارضی مانند واکنش‌های آلرژیک، عفونت و ایجاد اسکار
  • بدون دیسک برگشت‌پذیر
  • نیاز به فیزیوتراپی بعد از عمل ندارد

معایب تزریق دیسکوژل برای کمر درد

از مهمترین معایب این روش درمانی باید به هزینه بالای عمل و همچنین هزینه بالای آن اشاره کرد. با توجه به اینکه دیسکوژل به صورت انحصاری توسط یک شرکت فرانسوی تولید می‌شود هزینه تهیه آن نسبت به روش‌های دیگر بالاتر است. همچنین برای درمان پارگی دیسک از این روش استفاده نمی‌شود. بلکه این یک روش تسکین درد است که در بیمارانی که دیسک برجسته دارند نه اینکه به پارگی دیسک مبتلا شده‌اند.

کدام پزشکان توان تزریق دیسکوژل را دارند؟

تزریق این دارو در زمره روش‌های تخصصی قرار دارد و باید توسط متخصص اجرا شوند. افرادی که توان انجام آن را دارند عبارتند از:

  • جراحان مغز و اعصاب
  • فوق تخصص درد
  • متخصصان ارتوپد ستون فقرات

آیا احتمال چسبندگی ستون فقرات بعد از تزریق دیسکوژل وجود دارد؟

با توجه به اینکه تزریق دیسکوژل تغییری در ساختار ستون فقرات ایجاد نمی‌کند و به مهره‌های کمر یا گردن هیچ آسیبی وارد نمی‌کند احتمال چسبندگی و گیر افتادگی پایانه‌های عصبی به حداقل می‌رسد.

آنچه که باید درباره دیسکوژل بدانید

با توجه به اینکه دیسک کمر یکی از اصلی‌ترین معضلات و بیماری‌هایی است که کمر را درگیر می‌کند همواره مورد توجه پزشکان و محققین برای یافتن یک درمان مناسب بوده است. درمان‌های خانگی، جراحی، طب سوزنی،  ورزش و فیزیوتراپی از جمله درمان‌هایی هستند که بر اساس شدت فتق دیسک به بیمار پیشنهاد می‌شوند. اما در سال 2005 یک روش درمانی دیگر به نام دیسکوژل به وجود آمد که برای همه پزشکان تعجب برانگیز بود چون بین 85 تا 92 درصد از بیماران از این روش بهترین نتیجه را دریافتند.

دیسکوژل ترکیبی از الکل، سلولز و تنگستن است که به صورت ژل درآمده و زمانی که به دیسک تزریق می‌شود موجب تغییرات ملوکولی شده و به درمان قطعی دیسک کمک می‌کند. چون ماده‌ای آب دوست است با جذب آب موجود در دیسک به تقویت دیواره دیسک بیرون زده کمک می‌کند و نقش یک ایمپلنت مقاوم را بازی می‌کند. هنگامی که تزریق می‌شود در بافت تخریب شده قرار می‌گیرد و آن را پر می‌کند و از این طریق دیسک را در مقابل تخریب مقاوم می‌سازد.

سوالات متداول

1.بعد از دیسکوژل چقدر زمان نیاز است تا نتیجه لازم را بدست آورد؟

با توجه به فرایند اجرایی آن که به صورت تزریقی است بعد از سه تا 6 هفته، تاثیر آن قابل مشاهده است.

2. آیا بعد از تزریق دیسکوژل احتمال عود فتق دیسک وجود دارد؟

در یک دهه گذشته هیچ موردی که بیانگر عود دیسک بعد از تزریق باشد گزارش نشده است. نکته حائز اهمیت اینکه در صورت عود دیسک می‌توان دوباره تزریق شود.

3. آیا خطر جابجایی دیسک بعد از تزریق دیسکوژل وجود دارد؟

با توجه به اینکه دیسکوژل در ناحیه آسیب‌دیده دیسک می‌نشیند تبدیل به یک پروتز دائمی خواهد شد و احتمال جابه‌جایی دیسک بعد از آن نزدیک به صفر است.

4. چگونه دیسکوژل دیسک کمر را درمان می‌کند؟

با توجه به اینکه دیسکوژل یک ماده آب دوست است اب محیط دیسک را جذب خود می‌کند. زمانی که دیسک به دلیل آسیب‌دیدگی دچار پارگی می‌شود مایع داخل دیسک به سمت خارج دیسک تمایل پیدا می‌کند. تزریق دیسکوژل باعث جذب آب بیرون آمده از دیسک شده و مسیر خروج محتویات هسته دیسک را به وسیله رسوب‌گذاری مسدود می‌سازد. دیسکوژل باعث سفتی دیواره دیسک و ایجاد ماده ژله‌ای نرم داخل آن خواهد شد.

منبع
healthcentral.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا