بیماری های مفصلی

قرص ناپروکسن برای دیسک کمر؛ 6 عارضه شایع تا احتمال ناشنوایی

قرص ناپروکسن برای دیسک کمر یکی از انواع موثر داروهای مسکن است. این دارو در دسامبر سال 1991 توسط FDA تایید شده است. ناپروکسن ضد التهابی توانسته عملکرد خوبی در کاهش درد کمر داشته باشد. به همین دلیل است که در اغلب موارد پزشکان برای کمک به کاهش درد و التهاب کمر در ناحیه آسیب‌دیده، از دوزهای مختلف ناپروکسن استفاده می‌شود.

اما باید اشاره کنیم که مصرف نادرست و بیش از حد از ناپروکسن باعث ایجاد مشکلات و عوارضی خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با قرص ناپروکسن برای دیسک کمر و نحوه صحیح مصرف آن در این مقاله از مجله سلامت ژین طب با ما همراه باشید.

قرص ناپروکسن برای چیست؛ بهترین مسکن برای درد دیسک کمر

ناپروکسن داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است. این قرص ضد التهاب تورم، التهاب، درد مفاصل و عضلات را کاهش می‌دهد. به همین دلیل برای کمک به درمان دیسک کمر و کاهش علائم درد در موارد زیر از ناپروکسن استفاده می‌شود:

 • دیسک کمر
 • روماتیسم مفصلی
 • آرتروز
 • نقرس
 • درد قاعدگی
 • اختلالات عضلانی و استخوانی مانند کمردرد و رگ به رگ شدن و کشیدگی

پس می‌توان گفت که طیف کارایی و استفاده از ناپروکسن وسیع است.

نحوه عملکرد قرص ناپروکسن برای دیسک کمر به عنوان بهترین قرص برای کمر درد

قرص ناپروکسن برای دیسک کمر علائم کمردرد را سریع درمان می‌کند|ژین طب

ناپروکسن سطح پروستاگلاندین‌ها را کاهش می‌دهد. پروستاگلاندین‌ها مواد شیمیایی هستند که نقش اساسی را در درد ،تب و التهاب بر عهده دارند. بدن پروستاگلاندین‌ها را در محل بافت آسیب‌‌دیده تولید می‌کند و باعث تورم و درد می‌شود. در نتیجه با کاهش غلظت پروستاگلاندین‌ها، التهاب و درد کاهش می‌یابد.

باید اشاره کنیم که ناپروکسن به صورت قرص و شیاف در بازار موجود است. در این حالت برای افرادی که از درد شدید رنج می‌برند از شیاف ناپروکسن استفاده خواهد شد. شیاف ناپروکسن ۵۰۰ میلی‌گرم در بسیاری از موارد برای کاهش درد دیسک کمر و کمر درد استفاده می‌شود. داروهای ضد التهاب که به عنوان مسکن هم مطرح هستند،‌ به صورت ۱ الی ۳ بار در روز با دوز ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرم قابل استفاده هستند.

نحوه و زمان مصرف صحیح قرص ضد التهاب دیسک کمر ناپروکسن

قبل از مصرف داروی ناپروکسن بروشور اطلاعات و راهنمای آن را به دقت مطالعه کنید. میزان دوز و دوره درمان با توجه به نوع آسیب و شدت درد بیمار توسط پزشک تعیین می‌شود. پس در هنگام مصرف ناپروکسن حتما به دستور مصرف دارو توسط پزشک عمل کنید.

معمولا از ناپروکسن با دوزهای تقریبی زیر استفاده می‌شود:

 • بهبود شرایط مفصل: دوزهای 500 تا 1000 میلی‌گرم 1 یا 2 دوز در روز
 • دیسک کمر، دردهای استخوانی و پریودهای دردناک: ابتدا 500 میلی‌گرم و سپس در صورت نیاز 250 میلی‌گرم هر 6 تا 8 ساعت
 • حملات نقرس: 750 میلی‌گرم برای دوز اول، سپس 250 میلی‌گرم هر 8 ساعت تا پایان حمله

توجه داشته باشید که این دوزها تقریبی هستند. همچنین از دوزهای کمتری از ناپروکسن برای افراد مسن، بیماران کلیوی، کبدی و قلبی استفاده می‌شود. لامز به تایید است که در شرایط خاص ناپروکسن برای کودکان با توجه به وزن تعیین خواهد شد.

انواع قرص ناپروکسن کدامند؟ آیا ناپروکسن قرص غضروف ساز برای دیسک کمر است؟

به طور کلی دو نوع ناپروکسن تجویزی وجود دارد:

 • ناپروکسن معمولی
 • ناپروکسن سدیم

ناپروکسن سدیم سریع‌تر از ناپروکسن معمولی تاثیر می‌گذارد. در واقع عملکرد ناپروکسن به دو شکل سریع و تاخیری است. ناپروکسن تاخیری، فرم‌های تاخیری یا طولانی اثر ناپروکسن است که در زمان طولانی‌تری عمل می‌کنند. از نمونه معمولی ناپروکسن فقط برای درمان بیماری‌های مزمن مانند آرتروز یا اسپوندیلیت آنکیلوزان استفاده می‌شود. این در حالی است که از ناپروکسن سدیم به دلیل اثرگذاری سریع، برای دردهای حاد استفاده می‌شود.

باید اشاره کنیم که ناپروکسن دارویی ضد التهابی است که التهاب در ناحیه آسیب‌دیده را از بین می‌برد و از درد جلوگیری می‌کند. پس این دارو جزو غضروف سازهای مفصلی و دیسکی نیست. در مواردی انتخاب برای افراد درمان دیسک کمر با طب سنتی است که معمولا برای کاهش درد مناسب است.

جایگزین‌های قرص ناپروکسن؛ بهترین قرص مسکن فوری درد کمر

دیکلوفناک مانند قرص ناپروکسن بهترین قرص برای کمردرد است|ژین طب

گاهی به جای ناپروکسن از داروهای دیگری استفاده می‌شود که کاربرد مشابهی دارند. برخی از این داروها حتی ترکیبات نسبتا مشابهی هم دارند. بنابراین جایگزین ناپروکسن محسوب می‌شوند. داروهایی که می‌توان از آن‌ها به جای ناپروکسن استفاده کرد، شامل موارد زیر هستند:

 • سلکوکسیب
 • دیکلوفناک
 • آسپرین
 • پیروکسیکام
 • ایندومتاسین
 • کتوپروفن
 • کتورولاک
 • مفنامیک اسید

تعیین نوع دارو با توجه به آسیب، شدت درد و علائم بیمار مشخص خواهد شد. یک روش دیگر برای تسکین درد کمر، استفاده از آب درمانی برای دیسک کمر است. در این روش درمانی علاوه بر تسکین درد، عضلات پا و کمر نیز تقویت می‌شوند.

عوارض جانبی ناپروکسن به عنوان قرص مسکن فوری درد کمر

هر دارویی به موازات اثرات مطلوبی که دارد داری عوارضی نیز است. اکثر افرادی که داروی ناپروکسن را مصرف کرده‌اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند. از عوارض جانبی شایع قرص ناپروکسن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معده درد
 • تهوع
 • سوزش دل
 • سردرد
 • سرگیجه
 • خواب‌آلودگی

اگر هر یک از این عوارض ادامه یافت یا بدتر شد، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا ناپروکسن باعث کاهش شنوایی می‌شود؟ این عارضه شایع است؟

افرادی که به طور مرتب در یک سال یا بیشتر از برخی داروهای ضد التهابی از جمله ناپروکسن استفاده می‌کنند، شانس بیشتری برای از دست دادن شنوایی خود دارند. اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه ناپروکسن و داروهای ضد التهابی مشابه باعث کاهش شنوایی می‌شوند وجود ندارد. زیرا به صورت معمول با افزایش سن افراد کم شنوایی شایع است.

 مصرف قرص ناپروکسن برای دیسک کمر در بارداری و شیر دهی

مصرف ناپروکسن در بارداری به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. به این دلیل که امکان دارد جنین در رحم تحت تاثیر قرار گیرد. باید اشاره کنیم که مصرف ناپروکسن در بارداری باعث ایجاد مشکلاتی در گردش خون و سطح مایع آمنیوتیک می‌شود.

پزشک تنها در صورتی به شما توصیه می‌کند که ناپروکسن را در دوران بارداری مصرف کنید که مزایای مصرف دارو به وضوح بیشتر از خطرات آن است. همچنین احتمال دارد که درمان‌های دیگری وجود داشته باشد که برای بیمار نسبت به مصرف ناپروکسن ایمن‌تر باشد. به عنوان مثال پاراستامول به طور کلی بهترین مسکن برای مصرف در دوران بارداری است.

 قرص ناپروکسن برای دیسک کمر و شیردهی مشکلی ایجاد می‌کند؟

ناپروکسن به مقدار کم وارد شیر مادر می‌شود و بعید است به کودک آسیب برساند. اما چند گزارش مبنی بر عوارض جانبی در نوزادان پس از مصرف ناپروکسن از طریق شیر مادر گزارش شده است. پس در حالت کلی استفاده از قرص برای کمردرد در افراد باردار و شیرده باید با مجوز پزشک صورت گیرد.

قرص ناپروکسن برای دیسک کمر و تاثیر آن روی باروری

مصرف داروهای ضد التهابی مانند ناپروکسن در دوزهای زیاد یا برای مدت طولانی امکان دارد که بر تخمک‌گذاری تاثیر بگذارد. بنابراین ممکن است باردار شدن را دشوارتر کند. اگر قصد بارداری دارید یا در حال انجام آزمایشات ناباروری هستید، از ناپروکسن استفاده نکنید. پاراستامول مسکن بهتری است. البته شواهد روشنی وجود ندارد که نشان دهد مصرف ناپروکسن باروری را در مردان کاهش می‌دهد.

قرص ناپروکسن با چه داروهایی تداخل دارد؟ این دارو را با چی نخوریم؟

از مصرف وارفارین با ناپروکسن خودداری کنید|ژین طب

مصرف همزمان برخی داروها بر نحوه عملکرد ناپروکسن تاثیر دارند.

 1. ناپروکسن را با ایبوپروفن یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مصرف نکنید.
 2. داروهایی که به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می‌کنند مانند وارفارین یا ریواروکسابان
 3. استروئیدهایی مانند پردنیزولون
 4. داروهای ادرارآور مانند فوروزماید
 5. داروهایی که برای درمان مشکلات قلبی و فشار خون بالا استفاده می‌شوند
 6. داروهای ضد افسردگی مانند سیتالوپرام
 7. داروهایی که برای درمان آرتریت‌روماتوئید استفاده می‌شود مانند متوترکسایت

پس قبل از مصرف ناپروکسن، پزشک را از داروهای دیگری که مصرف می‌کنید مطلع کنید. استفاده از این داروها جزو درمان دیسک کمر در منزل قرار دارد، البته با مشورت و تجویز پزشک.

چه کسانی نباید ناپروکسن مصرف کنند؟ این دارو برای چه افرادی مجاز نیست؟

ناپروکسن خطر حمله‌ قلبی یا سکته‌ مغزی را افزایش می‌دهد. مصرف داروهای ضد التهابی مانند ناپرکسن برای افرادی با شرایط زیاد خطرناک یا خطرساز است:

 • قبل یا بعد از جراحی بای پس قلب و پیوند عروق کرون استفاده نکنید.
 • ناپروکسن ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود که این آسیب‌ها کشنده هستند. خونریزی گوارشی ناگهانی و بدون علامت هشداردهند‌ه‌ قبلی است.
 • حساسیت به ناپروکسن دارید.
 • اگر آسپرین و دیگر داروهای ضد التهابی مصرف کرده‌اید، امکان دارد دچار حمله آسم یا واکنش شدید آلرژیک شوید.
 • ناپروکسن ممکن است در تخمک‌گذاری تداخل ایجاد‌کند و باعث نازایی موقتی شود.

در این موارد از مصرف ناپروکسن به عنوان بهترن قرص برای کمر درد جلوگیری کنید.

علائم اوردوز قرص ناپروکسن برای دیسک کمر چیست؟

اگر علائم اوردوز این دارو مانند از هوش رفتن و مشکلات تنفسی را مشاهده کردید، سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. علائم شایع اوردوز این دارو شامل موراد زیر است:

 • درد شدید معده
 • خواب‌آلودگی شدید
 • تشنج

در طول درمان با این دارو باید آزمایش‌های پزشکی مانند آزمایش عملکرد کبد، آزمایش خون و بررسی فشار خون به صورت دوره‌ای، بررسی روند بهبود و عوارض جانبی انجام شود.

کلام آخر در زمینه قرص ناپروکسن برای دیسک کمر

قرص ناپروکسن برای دیسک کمر به بیمار کمک شایانی می‌کند تا بتواند بدون تحمل درد به فعالیت روزمره ادامه دهد. در واقع تا حد زیادی از درد دیسک در ناحیه کمر بیمار می‌کاهد. ناپروکسن را یا بلافاصله بعد از غذا یا میان وعده مصرف کنید. برای کنترل علائم خود، کمترین دوز ناپروکسن را برای کوتاه‌ترین زمان مصرف کنید.

شایع‌ترین عوارض جانبی ناپروکسن عبارتند از گیجی، سردرد، زنگ زدن گوش، تغییر در بینایی، خستگی، خواب آلودگی و سرگیجه هستند. اگر مدت طولانی ناپروکسن مصرف می‌کنید یا در معرض خطر ابتلا به زخم معده هستید، پزشک ممکن است دارویی مانند امپرازول یا لانسوپرازول را برای محافظت از معده شما تجویز کند. در این مقاله از مجله سلامت ژین طب به معرفی کامل قرص ناپروکسن برای دیسک کمر، چگونگی مصرف، تداخل دارویی و عوارض آن پرداختیم.

سوالات متداول درباره ناپروکسن برای دیسک کمر

1. چه کسانی می‌توانند ناپروکسن را برای دیسک کمر مصرف کنند؟

بیشتر بزرگسالان در صورتی که داروهایی مصرف نکنند که با ناپروکسن تداخل داشته باشد، می‌توانند ناپروکسن مصرف کنند.

2. آیا ناپروکسن اعتیاد آور است؟

خیر، ناپروکسن اعتیادآور نیست، اما مهم است که همیشه آن را طبق تجویز مصرف کنید.

3. آیا ناپروکسن عوارض جانبی طولانی مدت ایجاد می‌کند؟

ناپروکسن در صورت مصرف طولانی مدت می‌تواند باعث ایجاد زخم در معده یا روده شما شود. همچنین احتمال دارد به نارسایی قلبی یا نارسایی کلیه ایجاد شود.

منبع
nhs

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا