بیماری های مفصلی

شانه منجمد؛ نشانه هایی ناخوشایند برای شانه ها

شانه منجمد چگونه رفتارهای حرکتی ما را به خطر می‌اندازد؟ شانه یخ زده  یا کپسولیت چسبنده، شامل سفتی و درد در مفصل شانه می‌شود. علائم و نشانه ‌ها معمولاً به آرامی شروع می‌شوند، سپس بدتر خواهند شد. با گذشت زمان، علائم معمولاً در عرض 1 تا 3 سال از بین می‌روند. بی حرکت نگه داشتن شانه برای مدت طولانی خطر ابتلا به شانه یخ زده را افزایش می‌دهد. این حالت ممکن است پس از جراحی یا شکستن بازو اتفاق بیفتد.

درمان شانه یخ زده شامل تمرینات دامنه حرکتی است. گاهی درمان شامل کورتیکواستروئیدها و داروهای بی حس کننده است که به مفصل تزریق می‌شود. به ندرت، جراحی آرتروسکوپی برای شل کردن کپسول مفصل مورد نیاز است تا بتواند آزادانه‌تر حرکت کند. در این مقاله از ژین طب به بررسی عوارض و علائم شانه منجمد خواهیم پرداخت و روش‌های درمانی این بیماری بویژه در خانه را معرفی خواهیم کرد.

علائم شانه منجمد چیست؟

شانه یخ زده معمولاً به آرامی در سه مرحله ایجاد می‌شود.

مرحله انجماد: هر حرکت شانه باعث درد می‌شود و توانایی حرکت شانه محدود خواهد بود. این مرحله از 2 تا 9 ماه طول می‌کشد.

مرحله یخ زده: درد ممکن است در این مرحله کاهش یابد. با این حال، شانه سفت تر می‌شود.  این مرحله از 4 تا 12 ماه طول می‌کشد.

مرحله ذوب: توانایی حرکت شانه شروع به بهبود می‌کند. این مرحله از 5 تا 24 ماه به طول می‌انجامد.

برای برخی افراد، درد در شب تشدید می‌شود و گاهی  خواب را مختل خواهد کرد.

بیشتر بدانید: جراحی تعویض مفصل شانه: بایدها و نبایدها

سندورم شانه منجمد؛ درد مزمن و طولانی

یک مطالعه بر روی 49 بیمار مبتلا به سندرم شانه یخ زده  نشان می دهد، افراد مبتلا به این سندورم بین پنج تا 10 سال درگیر این بیماری بوده‌اند. مدت زمان کلی درمان این افراد بیشتر از چیزی بود که به طور کلی تصور می‌شد. براین اساس، هر چه سفتی عضلات شانه بیشتر باشد، مرحله ریکاوری طولانی‌تر است.

دلایل یخ زدگی شانه؛ چرا شانه ها یخ می‌زنند؟

اغلب مشخص نیست که چرا افراد دچار شانه یخ زده می‌شوند.

شانه یخ زده زمانی اتفاق می‌افتد که بافت اطراف مفصل شانه شما ملتهب شود.

سپس بافت سفت‌تر و منقبض می‌شود که درد را به دنبال دارد.

حال ببینیم چرا ما به این معضل دچار می‌شویم؟

 • جراحت یا جراحی سبب شده تا بازوها از حرکت عادی بازایستند
 • دیابت و عوارض دیابت بر شانه ها اثر گذاشته است.

 هنوز مشخص نیست که چرا این مشکل وجود دارد، اما مهم است که چک‌آپ‌های منظم دیابت خود را برای تشخیص زودهنگام هر مشکلی انجام دهید.

بیشتر بدانید: درد ساق پا؛ آیا درد ساق پا نشانه بیماری است | علائم و درمان | ۲۰۲۳

چه کسی شانه یخ زده می‌گیرد؟

شانه منجمد و عصب‌های مغزی | ژین طب

خطر شانه یخ زده زمانی افزایش می‌یابد که پس از تاندونیت یا آسیب، ورزش درمانی را دریافت نکنید و بیش از چند روز بدون کشش متناوب از بند استفاده کنید. بی حرکتی اجباری ناشی از سکته مغزی، بیماری قلبی یا جراحی نیز ممکن است منجر به یخ زدگی شانه شود. سایر شرایطی که خطر یخ زدگی شانه را افزایش می‌هد، اختلالات تیروئید و بیماری پارکینسون. به نظر می‌رسد افرادی که بیماری‌های خاصی دارند بیشتر در معرض ابتلا به شانه یخ زده هستند. بیماری‌هایی که ممکن است خطر را افزایش دهند عبارتند از:

 • دیابت
 • پرکاری تیروئید (پرکاری تیروئید)
 • تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید)
 • بیماری قلب و عروقی
 • بیماری پارکینسون

چه روش‌ها و آزمایش‌هایی شانه یخ زده را تشخیص می‌دهند؟

در ارزیابی شانه یخ زده، پزشک تاریخچه حوادثی را که ممکن است به مفصل شانه آسیب رسانده باشد، در نظر می گیرد. هر فعالیتی که می‌تواند به مفصل شانه فشار یا آسیب برساند، می‌تواند منجر به یخ زدگی شانه شود، از جمله بلند کردن یک جسم سنگین از بالای سر، برداشتن چمدان از قفسه چمدان یا استفاده از قیچی های کارگری. معاینه حرکتی بهترین راه تشخیص اولیه این مشکل است که توسط پزشک انجام می‌شود.

بیشتر بدانید: علت کبودی بدن؛ کبودی های گاه و بیگاه نشانه چیست؟

درمان شانه یخ زده؛ از فیزیوتراپی تا درمان‌های پزشکی

یکی از شایع‌ترین علل یخ زدگی شانه، حرکت نکردن شانه در دوران نقاهت پس از آسیب دیدگی شانه، شکستگی بازو یا سکته است. اگر آسیبی دیده‌اید که حرکت شانه را دشوار می‌کند، با پزشک خود در مورد تمریناتی صحبت کنید که می‌تواند به شما در حفظ توانایی حرکت مفصل شانه کمک کند.

فیزیوتراپی برای شانه یخ زده

شانه منجمد و فیزیوتراپی | ژین طب

فیزیوتراپی  به شما کمک خواهد کرد تا حرکت را به شانه خود بازگردانید.

فیزیوتراپیست در مورد تعداد جلسات مورد نیاز شما تصمیم می‌گیرد. تعداد دقیق به نحوه پاسخ شانه شما به درمان بستگی دارد.

فیزیوتراپیست ابتدا بررسی می‌کند که شما  در شانه‌های خود چقدر حرکت دارید.

درمان های فیزیوتراپیست عبارتند از:

 • تمرینات کششی
 • تمرینات قدرتی
 • توصیه وضعیت بدنی خوب
 • توصیه های تسکین درد

اگر پس از اتمام جلسات خود همچنان درد دارید، به پزشک عمومی یا فیزیوتراپیست خود مراجعه کنید. ممکن است فیزیوتراپی بیشتری تجویز کنند یا درمان دیگری را امتحان کنند.

بیشتر بدانید: ۹ علت درد شانه شایع؛ از آرتریت تا دررفتگی و معرفی درمان درد شانه
کپی شده از: https://zhinteb.com/cause-of-shoulder-pain/

ورزش هایی برای بهبود شانه منجمد

تمرینات کششی برای شانه یخ زده بسیار ساده هستند. بهترین راه برای انجام این است که به مدت 10 تا 15 دقیقه دوش آب گرم بگیرید. در انجام تمرینات زیر کشش را تا حد تنش انجام دهید اما درد نداشته باشید.

کشش آونگ؛ چرخش دایره‌ای : شانه‌های خود را شل کنید و بازو را در یک دایره کوچک بچرخانید. 10 دور در هر جهت و یک بار در روز انجام دهید.

کشش حوله؛ دست‌ها را بالا بکشید: با دو دست حوله ای بلند را پشت سر خود نگه دارید و با کمک بازوی سالم بازوی آسیب دیده را بالا بکشید.

 راه رفتن با انگشت؛ دو انگشت روی دیوار: با نوک انگشتان بازوی آسیب دیده دیوار را لمس کنید. در حالی که آرنج خود را کمی‌خم کرده اید، انگشتان خود را به آرامی‌از دیوار بالا ببرید

تقویت کردن شانه‌ها: قبل از انجام تمرینات تقویتی حتماً شانه خود را گرم کرده و حرکات کششی خود را انجام دهید. برای چرخش به بیرون یک کش لاستیکی را بین دستان خود نگه دارید و آرنج‌های خود را با زاویه 90 درجه نزدیک در کنار پهلوهای خود نگه دارید.

درمان خانگی شانه یخ زده

اولین راه درمانی که برخی از بیماران به دنبال آن می‌گردند درمان خانگی است. درمان‌هایی در دسترس و سریع که بتواند نشانه‌های اولیه بیماری را برطرف کند. در مورد شانه منجمد هم روش‌های خانگی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • ماساژ
 • کمپرس و ماساژ یخ به مدت 10 دقیقه
 • حمام نمک شانه آسیب‌دیده به مدت 10 تا 15 دقیقه
 • گرم نگه داشتن شانه با دوش آب گرم یا پد گرمایش برقی
 • کشش عضلات شانه؛ کمک انعطاف پذیری بیشتر به جلوگیری از آسیب‌های بیشتر
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا NSAIDهای بدون نسخه نظیر ایبوپروفن و ناپروکسن

گزینه‌های جراحی برای شانه یخ زده چیست؟

شانه منجمد و جراحی | ژین طب

شانه‌های یخ زده می‌توانند در برابر درمان مقاوم باشند. جراحی آرتروسکوپی و جراحی باز ممکن است گزینه های پیش رو باشند. درمان‌های دیگری مانند آزادسازی بافت اسکار توسط جراحی آرتروسکوپی یا دستکاری شانه اسکار تحت بیهوشی ممکن است برای بیمارانی که شانه‌های یخ زده مقاوم دارند در نظر گرفته شود.

شانه‌هایی که بی‌حرکت مانده‌اند؛ از یخ زدگی تا درمان

یکی از شایع‌ترین علل یخ زدگی شانه، حرکت نکردن شانه در دوران نقاهت پس از آسیب دیدگی شانه، شکستگی بازو یا سکته است. اگر آسیبی دیده اید که حرکت شانه را دشوار می کند، با پزشک خود در مورد تمریناتی صحبت کنید که می تواند به شما در حفظ توانایی حرکت دادن مفصل شانه کمک کند. در این مقاله دلایل منجمد شدن شانه و راه های درمان آن را بیان کردیم. تجربه هایتان را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در زمینه شانه منجمد

شانه یخ زده چقدر طول می کشد؟

ایجاد شانه یخ زده ممکن است دو تا نه ماه طول بکشد. اگرچه درد ممکن است به آرامی بهبود یابد، سفتی ادامه می‌یابد و دامنه حرکت محدود می‌ماند.

کدام دارو برای شانه منجمد بهتر است؟

برای کاهش درد، پزشکان اغلب داروهای ضد التهابی مانند آسپرین، ایبوپروفن را توصیه می‌کنند. برای کاهش درد پس از درمان یا کمک به خواب شبانه، ممکن است قرص‌های ضد درد مانند تایلنول نیز تجویز شوند.

شانه یخ زده چگونه درمان می‌شود؟

اکثر شانه‌های یخ زده به خودی خود در عرض 12 تا 18 ماه بهبود می‌یابند. برای علائم شدید یا مداوم تزریق استروئید پیشنهاد می شود. تزریق کورتیکواستروئیدها به مفصل شانه ممکن است به کاهش درد و بهبود تحرک شانه کمک کند، بویژه اگر بلافاصله پس از شروع شانه منجمد تزریق شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا