دانستی های قبل از ازدواجزناشویی و ازدواج

ازدواج با همکار و معایب و مزایای آن

ازدواج با همکار از نوع ازدواج‌های دشوار به شمار می‌آید. عاشقانه‌های اداری می‌تواند یک مقوله کاملا پیچده باشد. کار کردن با طرف مقابل می‌تواند تاثیر جدی بر شغل بگذارد. بنابراین توصیه می‌شود گام‌هایی با دقت نظر بالا برداشته شود.

در حقیقت ازدواج با همکار از مورادی محسوب می‌شود که بهتر است از آن اجتناب کرد. اما در اغلب مواقع این اتفاق پیش می‌آید و جز موارد غیرقابل پیشگیری است.

 سر گرفتن ازدواج با همکار دو نتیجه می‌تواند در پی داشته باشد؛ در وهله اول که امکان دارد به شغل و جایگاه بدست آمده ضربه وارد شود. در وهله دوم امکان برقراری یک رابطه تیره و تار وجود دارد. البته این نکته نیز وجود دارد که دو طرف از هر جهت بالغ هستند و با عشق و علاقه موجود می‌توانند هر مشکلی را حل کنند.

به هر حال کارشناسان و مشاوران در مورد ازدواج با همکار قوانینی را متذکر می‌شوند که در صورت رعایت آن‌ها این مقوله پیچیده می‌تواند بسیار خوب پیش برود و در نهایت زوجین در کنار هم به آرامش برسند. در ادامه قصد داریم مطالبی در باب ازدواج با همکار و مواردی که لازم است در رابطه با این موضوع دانست را بیان کنیم. با مجله پزشکی ژین طب همراه شوید.

مواردی که لازم است برای ازدواج با همکار به آن‌ها توجه شود

ازدواج با همکار |مرد و زنی همکار در حال صحبت کردن با هم|ژین طب

بهتر است آهسته حرکت کرد

در اغلب موارد افراد در محل کار متفاوت از زندگی شخصی خود عمل می‌کنند. بنابراین توصیه می‌شود طرفین قبل از بیان هر نوع احساس و یا پیشنهاد ازدواج دقت لازم را به خرج دهند، در غیر این صورت پیش از لطمه زدن به جایگاه شغلی از برقراری آن ارتباط منصرف شوند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی سالمندان و درمان انواع اختلالات حرکتی با فیزیوتراپی

سیاست رسمی حاکم بر محیط کار شناخته شود

بهتر است در ابتدا قوانین حاکم بر شرکت بررسی شود. حتی اگر هیچ سیاست صریحی علیه آن وجود نداشته باشد، باید مطلع شد که مدیریت ارشد در مورد عاشقانه‌های اداری چه احساسی دارد. اگر اینگونه روابط رایج هستند و همیشه در محل کار اتفاق می‌افتد، عالی است. در غیر این صورت باید عواقب را پیش‌بینی کرد.

برای برقراری ارتباط  با رئیس باید محتاط بود

برای داشتن یک عاشقانه اداری بهتر است رتبه و موقعیت در نظر گرفته شود. به بیان دیگر ارتباط عاشقانه با رئیس یا جایگاه ارشد می‌تواند خطرناک باشد و موقعیت شغلی را به خطر بیاندازد.

بیشتر بخوانید: سندرم تخمدان پلی کیستیک؛ آیا باروری امکان‌پذیر خواهد بود؟

رابطه با دیگر همکاران باید کاملا رسمی و محترمانه باشد

اکثر مشاوران تاکید دارند که روابط زناشویی و ازدواج باید صرفا بین زوجین بماند و از اشتراک‌گذاری آن با دوستان، آشنایان و خانواده پرهیز کرد. بنابراین توصیه می‌کنیم هرگز مسائل خصوصی زندگی مشترک با همکاران مطرح نشود، زیرا علاوه بر حواس‌پرتی می‌تواند باعث ناراحتی همکاران شود چرا که لزومی ندارد اطرافیان در مورد ریز روابط عاشقانه، بحث‌ها، مشکلات و درگیری‌های بین زوجین اطلاعاتی کسب کنند.

بحث‌های روابط زناشویی نباید وارد محل کار شوند

امروزه همه افراد به اندازه کافی با مشکلات زندگی سخت و ماشینی دست و پنجه نرم می‌کنند. مشکلات فضاهای اداری، دستورهای متعدد روئسا و مدیران ارشد، کار با دستگاه‌های پیچیده و غیره محیط کار را کلافه کننده می‌کند، اگر منازعه‌های زوجین نیز به آن افزوده شود تحمل محیط کار برای دیگر همکاران سخت‌‌تر خواهر شد.

به بیان دیگر شکایت از روابط شخصی در محیط کار خواه با یک همکار و یا همسر خود، کاری بسیار غیرحرفه‎ای تلقی می‌شود.

بیشتر بخوانید: واکسن گارداسیل و جلوگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی

حفظ اخلاق و احترام در محیط کار

در صورت ازدواج با همکار باید این موضوع را لحاظ کرد که تصمیماتی که در رابطه با کار اتخاذ می‌شود و روابط با دیگر همکاران هیچ ارتباطی به همسر ندارد.

به بیان دیگر اینکه یک طرف در تمام مسائل کاری همسرش دخالت کند اصلا اخلاقی و حرفه‌ای نیست، چراکه هر فرد می‌تواند در حیطه مسائل شخصی خود نظر خود را اعمال کند.

تمرکز کافی روی کار

باید در نظر داشت که ازدواج با همکار تمرکز بر روی کارهای اصلی را به خطر نیاندازد.

در واقع  در محیط کار باید کاری که مسئولیت آن را بر عهده دارند به خوبی و همچون قبل از ازدواج با همکار انجام دهند. و طوری نباشد که دائما در حال پیام دادن، برقراری مکالمات طولانی، طی کردن زمانی طولانی برای صرف ناهار وغیره باشند و کیفیت کار را به حداقل برسانند.

بیشتر بخوانید: ۷ تغذیه کودک بیش فعال؛ آن‌ها مجاز به مصرف تمام غذاها نیستند!

تمام جوانب باید مورد بررسی قرار گیرد

در صورت تمایل به ازدواج با همکار نباید تنها به شناختی که در محیط کار بدست آمده بسنده کرد. زیرا اخلاق افراد در محیط کار و خانه با هم متفاوت است. بنابراین توصیه اکید این است که شناخت کافی و تحقیقات لازم انجام شود.

مسائل کاری نباید وارد خانه شوند

در ازدواج با همکار باید تمام سعی و تلاش خود را کرد تا به هیچ عنوان مسائل کاری وارد زندگی مشترک نشود.

از آنجایی که در ازدواج با همکار، بیشتر همکاران با هر دو طرف مشترک هستند و حتی این امکان وجود دارد که زوجین بر روی یک پروژه مشترک کار کنند، پس بدیهی است آن زمانی که در خانه با هم تنها هستند شروع به صحبت در مورد مباحث کاری کنند، اما توصیه مشاوران این است که از انجام این کار به شدت خودداری شود.

در صورت ازدواج با همکار بهتر است که مسائل کاری پشت در خانه باقی بماند، چراکه این کار نه تنها برای حفظ رابطه بلکه برای موقعیت شغلی نیز خوب است. پیشنهاد می‌شود در این رابطه قانونی در نظر گرفته شود که تنها در محل کار و یا در مواقعی خاص در رابطه با مسائل کاری صحبت شود.

بیشتر بخوانید: روانشناسی مردان ورشکسته و ۹راه‌کار برای کنار آمدن با آن

آینده‌نگری در رابطه با احتمال از دست دادن شغل مورد نظر

در اغلب موارد ازدواج با همکار منجر به ‌‌ترک محل کار از سوی یکی از طرفین می‌شود، زیرا بر اثر تداخل مسائل کاری با روابط زناشویی مشکلاتی به وجود می‌آید. علاوه بر این امکان اینکه رئیس شرکت با توجه به سیاست‌های حاکم بر شرکت از خویشاوندگرایی خودداری کند وجود دارد.

بدین‌‌ترتیب پیشنهاد می‌شود زوجین در نظر داشته باشند اگر ناچار به ‌‌ترک کار شدند، گزینه دیگری برای شروع کار داشته باشند.

هرگز موقعیت شغلی نباید تحت تاثیر احساسات قرار گیرد

هر دو طرف باید این را در نظر داشته باشند که در صورت شنیدن پاسخ منفی نباید روابط کاری را تحت تاثیر مسائل احساسی قرار دهند و رفتاری کینه‌توزانه نسبت به هم داشته باشند، چراکه در صورت بروز رفتارهای بد و ناشایست، شغل طرفین قربانی احساست نابجا خواهد شد.

بیشتر بخوانید: حمایت عاطفی؛ آیا می‌توان روابط زناشویی را بهبود بخشید؟

پیشنهاد می‌شود همه کارها در سکوت پیش برود

ازدواج با همکار| حسادت همکاران

این احتمال وجود دارد که در صورت مطلع شدن دیگر همکاران از ازدواج همکاری رفتاری زشت و حسادت‌گونه از آنان سر بزند. بنابراین توصیه می‌شود روابط عاشقانه همکاری و ازدواج با همکار در مدت زمانی طولانی مسکوت باقی بماند.

این مورد بهتر است با شریک زندگی در میان گذاشته شود تا تصمیم نهایی برای زمان بیان به موقع ازدواج با همکار گرفته شود. اما اگر شایعاتی مبنی بر ازدواج با همکار در محیط کار وجود دارد برای خاتمه دادن به شایعات بهتر است سر گرفتن این ازدواج به طور علنی بیان شود.

بیشتر بخوانید: خام گیاه خواری و چند پیشنهاد رژیم غذایی منحصر به فرد

مزایای همکار بودن زن و شوهر

افراد زمانی طولانی را در محیط کار خود می‌گذرانند؛ بدیهی است که روابط دوستانه‌ای را با همکاران خود برقرار کنند که در نهایت به ازدواج با همکار ختم شود. درست است که ازدواج با همکار مقوله‌ای پیچیده به نظر می‌آید، اما نمی‌شود از مزایای این ازدواج چشم‌پوشی کرد. در ادامه مزایای ازدواج با همکار را بیان خواهیم کرد:

داشتن درک متقابل

در ازدواج با همکار طرفین به خوبی با مشکلات شغلی هم آشنایی دارند، بدین‌‌ترتیب بهتر از زوجین در روابط زناشویی دیگر می‌توانند یکدیگر را درک کنند.

به طور مثال زمانی که دو مهندس با هم ازدواج می‌کنند به خوبی با سختی، محدودیت و مشکلات کار آشنا هستند، در نتیجه بسیار بهتر می‌توانند به هم کمک کنند و برای برقراری یک رابطه بهتر، در صورت بروز مشکلی دست یکدیگر را بگیرند.

در مقابل اگر یک مهندس با یک معلم ازدواج کند به دلیل اینکه درک کافی از شغل یکدیگر ندارند و با توجه به اینکه قدرت درک سختی کار هم را نیز ندارند، نمی‌توانند با تنش‌ها و کلافگی‌های یکدیگر کنار بیایند و در نتیجه  باعث ایجاد تشویش در خانه می‌شوند.

بیشتر بخوانید: ۸ ورزش چاقی پا برای داشتن پایین تنه‌ای خوش‌فرم

بدست آوردن شناخت کافی و شروع رابطه‎ای آگاهانه

زمانی که طرفین ازدواج با یکدیگر همکار باشند آشنایی کافی در محیط کار بدست خواهد آمد. به بیان دیگر همکاران، آشنایی خوبی نسبت به هم دارند، چراکه مدت طولانی  را در کنار هم می‌گذارند و همین امر باعث ایجاد شناخت عمیق‌‌تر می‌شود و در نهایت ازدواج با همکار به صورت کاملا آگاهانه انجام خواهد شد و زندگی مشترک خوبی به وجود خواهد آمد.

افزایش حس خوب اعتماد به نفس

خیلی زیباست که در ازدواج با همکار، قبل از اینکه رابطه‌ای عاشقانه آغاز شود هر دو نفر اشتراکات زیادی با هم داشته باشند یا به بیان دیگر با یکدیگر هم‌فکر و هم‌نظر باشند. این در حالی است که بسیاری از زوجین از شغل طرف مقابل خود نا‌راضی هستند و در پایان یک روز کاری هیچ علاقه‌ای ندارند که صحبت‌های یکدیگر را بشنود.

بیشتر بخوانید: درمان سلولیت با ورزش؛ دیگر به روش‌های پزشکی نیاز نیست!

معایب همکار بودن زن و شوهر

معایب ازدواج با همکار |مردی زنی در حال دعوا در محل کار|ژین طب

هر امری می‌تواند در کنار مزایایی که دارد شامل معایبی نیز باشد. به بیان دیگر هیچ خوب مطلقی وجود ندارد. ازدواج با همکار نیز از این قاعده مستثنی نمی‌شود و یک سری مشکلات را به همراه دارد از قبیل:

بروز حساسیت نسبت به رابطه با همکاران دیگر

این یک واقعیت تلخ است که زوجین احساس مالکیت بر یکدیگر دارند. بر اساس همین احساس روی روابط شریک زندگی خود با دیگر همکاران حساس می‌شوند در صورتی که هرگونه رابطه با همکار پیش از ازدواج اصلا مطرح نبوده اما بعد از آن روابط باید کنترل شده پیش بروند.

بیشتر بخوانید: ۱۳ تغذیه کبد چرب همراه لیست بهترین غذاها و نوشیدنی‌ها

عدم تحقیقات کافی به دلیل شناخت نسبی

زمانی که طرف مقابل ازدواج همکار باشد طرفین به تصور اینکه در محل کار شناخت کافی به دست آورده‌اند دیگر نیازی به تحقیقات نمی بینند، اما توصیه کارشناسان این است که تحقیقات محلی، صحبت‌های منطقی و بیان ایده‌آل‎ها جایگاه ویژه‌ای دارند و باید به خوبی انجام شوند و خواسته‌ها باید به طور کامل و شفاف بیان شوند.

 در این میان باید توجه داشت که شناخت خانواده‌ها نیز به قدر کافی باشد.

 سرد شدن روابط زناشویی

گاهی اوقات در ازدواج با همکار به دلیل اینکه بین زوجین هیچ جدایی وجود ندارد و همواره کنار یکدیگر هستند بنابراین هیچ دلتنگی نیز به وجود نمی‌آید و هیچ کس در خانه منتظر دیدن دیگری نیست  کم‌کم روابط سرد می‌شود و از آن عشق و علاقه‌ای که باید در زندگی زناشویی جریان داشته باشد هیچ خبری نیست.

در خطر بودن آینده شغلی

در ازدواج با همکار به ویژه ازدواج با رئیس محدودیت‌های شغلی زیادی وجود دارد.

به طور مثال در ازدواج با رئیس اگر پاسخی منفی از هر طرف شنیده شود امکان از دست دادن شغل و اگر هم به ناچار پاسخی منفی داده نشود امکان شکست در زند گی وجود دارد.

در ازدواج با دیگر همکاران نیز این احتمال وجود دارد که در صورت پاسخ منفی مشکلات عدیده‌ای پیش آید و روابط همکاری و جو به وجود آمده در محیط کار را تحت تاثیر قرار دهد.

بیشتر بخوانید: پوکی استخوان سالمندان؛ شکستگی استخوان از آنچه فکر می‌کنید نزدیک‌تر است

ورود مسائل محیط کار به منزل

 امری بدیهی است که بسیاری از زوجین توان این را ندارند که فاصله میان محیط کار و زندگی مشترک خود را حفظ کنند. در این صورت است که یا مسائل کار را وارد زندگی مشترک می‌کنند یا منازعه‌ها و مسائل زناشویی خود ر ا به محل کار می‌کشانند. که در هر دو حالت جوی ناخوشایند و کلافه‌کننده پیش خواهد آمد.

کلام آخر

ازدواج با همکار جز ازدواج‌های پر ریسکی است و در صورتی که مراقبت‌های بعد از ازدواج به  خوبی انجام نشود امکان بروز شکست در آن بسیار بالاست.

در این مقاله سعی کردیم در مورد پاره‌ای از مزایا و معایب ازدواج با همکار مواردی را بیان کنیم.

امید داریم این نوشتار مفید فایده واقع شود، هر چند همه کارشناسان ازدواج بر این باورند که پیش از ازدواج هر دو طرف باید در جلسات مشاوره شرکت کنند تا ازدواجی موفق و سالم داشته باشند.

منبع
dailymail.co.uk

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا