بیماری های مفصلی

عمل دیسک گردن؛ آیا باید ریسک عمل دیسک گردن را بپذیریم؟

عمل دیسک گردن آخرین راه رهایی از دردهایی است که گاهی افراد را بی طاقت می کنند. پس از اینکه فرد مورد معاینه قرار گرفت و وجود دیسک محرزشد، روند معالجاتی آغاز خواهد شد. پزشک پس از بررسی معاینات گوناگون تصمیم می گیرد. گاهی بیمارانی هستند که مشکلات مربوط به دیسک گردنشان با معالجات معمولی درمان نمی شود و باید با عمل دیسککتومی جراحی گردن صورت گیرد. البته انواع گوناگونی از جراحی برای گردن وجود دارد که بنا به تشخیص پزشک انتخاب خواهد شد. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به گفت و گو در زمینه عمل دیسک گردن می­پردازیم.

چه کسانی باید دیسک گردنشان را عمل کنند؟

در صورتی که نشانه های بیماری دیسک گردن پس از طی مراحل درمانی با وجود امتحان چندین گزینه درمانی 6 ماه طول بکشد ، باید به گزینه جراحی فکر کرد. گاهی بیماران از سوزن سوزن شدن و بی حسی ناحیه گردن گله می کنند، درحالی که در گذر زمان این درد نه تنها کم نمی شود بلکه روز به روز بیشتر نیز می شود. در این هنگام یکی ز گزینه های جدی پزشک عمل جراحی خواهد بود.

جراحی‌های دیسککتومی، فیوژن سرویکس قدامی ‌و جایگزینی دیسک گردن، روش هایی است که ممکن است با توجه به علائم موجود، محل ریشه عصبی درگیر و سابقه کلی سلامت و سابقه پزشکی از سوی پزشک به بیمار توصیه شود.

 بیمارانی که به مداخله جراحی نیاز دارند ممکن است موارد زیر را تجربه نمایند. اگر قابلیت عملکرد را به میزان زیادی از دست داده اید یا قطعه ای از دیسکتان که در کانال نخاعی قرار گرفته به عصب فشار وارد می کند و علائم درد روز به روز شدید تر می شود به طوری که از انجام کارهای روزمره ناتوانید باید منتظر جراحی باشید. جراحی فتق دیسک گردن با بیهوشی انجام می شود و بیمار بین دو تا شش هفته به بهبودی کامل دست خواهد یافت.

عمل جراحی چقدر در درمان کامل گردن موثر خواهد بود؟

 پزشکان از عمل دیسک گردن چند هدف را دنبال می کنند؛ بیماری دیسک گردن و بهبود نیافتن آن در دراز مدت سبب می شود تا ستون فقرات ثبات خود را از دست بدهد. این بی ثباتی ریشه عصبی یا نخاع را دچار آسیب خواهد کرد. پس پزشک می کوشد به این موارد دز عمل دیسک گردن دست یابد:

هرگونه فشردگی عصب را برطرف کند. اگر دیسک یا ساختار دیگری به ریشه عصبی یا نخاع فشار می آورد و علائم ایجاد می کند، هر گونه جراحی برای از بین بردن این علائم باید علت فشرده سازی را برطرف کند:

  • ثابت نگاه داشتن ستون فقرات . به گونه ای که ضمن عمل دیسک گردن فشار را از روی نخاع بر می دارد و ستون فقرات را در حالت نرمال قرار می دهد.
  • تلاش برای برداشتن فشار بر روی عصب ها که در نتیجعه التهاب دیسک گردن ایجاد شده است. البته جراحی های گوناگون بر درد هایی که در ناحیه گردن بر اثر فشرده شدن عصب پدید می آید اثر گذازند و بر دیگر دردها با منشا دیگر تاثیر نخواهند داشت.

 آیا عمل دیسک گردن خطرناک است؟ آیا فلج شدن بعد از عمل دیسک گردن ممکن است؟

عمل دیسک گردن و ضرورت عمل | ژین طب

عمل دیسک گردن اگر با تشخیص درست پزشک صورت گرفته باشد به خودی خود ضروری است و عمل نکردن خطرناک تر از خطرات عمل خواهد بود. از سوی دیگر لازم است پزشک عمل را به جا تجویز کرده باشد. البته عمل دیسک ممکن است خطات حاشیه ای نیز داشته باشد. مواردی مانند عفونت زخم که ممکن است در محل برش ایجاد شود.

همچنین ایجاد هماتوم در محل برش و جراحی ممکن است پدید آید. پس از عمل نیز امکان دارد بر اثر رفع فشار خونریزی هایی اتفاق بیافتد. چون عمل روی عصب اتفاق می افتد احتمال آسیب عصبی نیز وجود دارد. ولی در حالت کلی وقتی پزشک عمل را به عنوان آخرین راه تجویز کرد لازم است عمل را در بهترین شرایط انجام دهید. باید اشاره کنیم که فلج شدن، خونریزی، لخته شدن خون و عفونت از عوارض ناشی از اغلب جراحی‌ها، حتی جراحی دیسک گردن هستند.

عمل دیسک گردن با لیزر؛ روشی نوین برای کوتاه کردن دوران نقاهت بعد از عمل

عمل دیسک گردن بالیزر به عنوان عمل کمتر تهاجمی شناخته می شود که می توان با آن تمام عملیات جراحی را با کمترین عوارض و دوره بهبودی کوتاه به سرانجام رساند. در این روش مثلا جراح می تواند با برش هایی بسیار کوچکتر از جراحی باز عمل را انجام دهد.همچنین در روش لیزری نیازی به بیهوشی نخواهد بود و عوارض آن نیز کمتر است. همچنین بیمار در برابر پرتو کمتری قرار خواهد گرفت.

هزینه عمل دیسک گردن؛ جراحی باز و لیزر

عمل دیسک گردن با لیزر|ژین طب

عمل دیسک گردن با این هزینه ها همراه است: حق الزحمه جراح، دستمزد متخصص بیهوشی، هزینه تجهیزات مورد استفاده در عمل و هزینه امکانات بیمارستان. بهتر است پیش از عمل این موارد را با پزشک خود درمیان بگذارید. در این زمینه ممکن است بیمه درمانی به کارتان بیاید، اما اگر چنین نبود ممکن است لازم باشد هزینه زیادی بپردازید.

البته تجربه پزشک در برآورد دستمزد او بسیار اهمیت دارد. در مورد عمل با لیزر بسیاری از بیمه ها جوابگوی هزینه ها نیستند. البته هزینه درمان بزای هر شخص با توجه به نوع عارضه تفاوت دارد. بیماری های حاد قطعا هزینه عمل با لیزر بیشتری خواهند داشت و عمل های ساده تر دوران بهبودی و هزینه کمتری خواهند داشت. در کل در این زمینه هم باید هزینه کلینیک،داروها بریس گزدن، شهر محل عمل، هزینه های ویزیت و داروها را باید درنظر گرفت.

مراقبت های پیش از عمل؛ قبل از عمل چیکار کنیم؟

در قدم نخست پس از مشورت با پزشک و تشخیص، باید دستورالعمل پزشک را بادقت رعایت کنید. گردن محلی است که رعایت نکات پزشکی و مراعات حرکتی تا حد بالایی موارد مربوط به آن را کنترل خواهد کرد. برخی اقدامات اصلاحی شامل موارد زیر است:

  • فعالیت هایتان را اصلاح کنید:
  • درست خم شوید
  • بلند کردن درست اشیاء و وسایل
  • اجتناب از نشستن طولانی مدت
  • ورزش‌های سبک مانند راه رفتن، اصلاح وضعیت ایستادن، نشستن و بلند کردن
  • تمرینات گردن برای تقویت عضلات اطراف ستون فقرات

بکوشید با این تمرینات و اصلاحات تعادل گردن را حفظ کنید تا کمترین فشار را متحمل شود.

عمل دیسک گردن؛ آیا عمل برای رفع مشکل موثر است؟

در این مقاله درباره عمل دیسک گردن از جنبه های گوناگون سخن گفتیم. خواندیم که چه کسانی به عمل دیسک نیاز دارند و چگونه می توانیم احتمال وقوع دیسک گردن را به حداقل برسانیم تا کارمان به عمل کشیده نشود. به هر حال باید دانست اگر علائم درد گردن رو به افزایش باشد و درمان های عادی جوابگو نباشد باید منتظر تجویز روش عمل دیسک گردن باز یا با لیزر باشید.

پرسش هایی که در زمینه عمل دیسک گردن پیش می آید

1. عمل جراحی دیسک گردن با لیزر فتق دیسک را نیز درمان می کند؟

اگر بروز فتق دیسک یا آسیب‌ دیدگی اعصاب در طناب نخاعی رخ دهد جراحی با لیزر بسیار موثر است.

2. بهبودی در عمل دیسک گردن باز چقدر طول می کشد؟

دوره نقاهت بین سه تا 6 هفته است.

3. فشردگی عصب چه عوارضی دارد؟

 فشردگی عصب می‌تواند منجر به بروز عارضه‌هایی مانند از دست دادن حس در اندام تحتانی بدن یا از دست دادن کنترل روده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا