بیماری های مفصلی

اگر آرتروز زانو دارید از این ورزش‌ها دوری کنید!

برنامه‌های تمرینی و ورزشی از الزامات زندگی هستند که به حفظ سلامتی و تناسب‌اندام کمک می‌کنند. ورزش راهی است که به‌کمک آن می‌توانید عضلات، استخوان‌ها و مفاصل خود را تقویت کنید و استقامت بدنی خود را بالا ببرید. گاهی شرایطی وجود دارد که برخی ورزش‌ها نه‌تنها برای فرد مفید نیستند؛ بلکه آسیب‌زا خواهند بود. اگر شما در دسته افرادی قرار دارید که به بیماری آرتریت مبتلا هستند، باید ورزشهای مضر برای آرتروز زانو را بشناسید و از آن‌ها اجتناب کنید.

بیماری آرتریت باعث تخریب مفاصل بین استخوان‌ها می‌شود و به‌طورمعمول با درد زیادی همراه است. برخلاف استخوان‌ها یا عضلات، مفاصل بدن ترمیم‌پذیر نیستند و با تخریب شدن، برای همیشه از بین می‌روند. افرادی که به بیماری آرتروز زانو مبتلا هستند، تصور می‌کنند که نباید هیچ‌گونه ورزشی انجام دهند. این تصور اشتباه است چون ورزش از تخریب بیشتر مفاصل شما جلوگیری می‌کند و کاهش درد را رقم می‌زند.

به‌عنوان فردی که به آرتروز زانو مبتلا است، برخی ورزش‌ها به مفاصل فشار می‌آورند و برای شما ممنوع هستند. به‌جز ورزش‌های خطرناک برای بیماری آرتریت، سایر ورزش‌ها به سلامتی شما کمک می‌کنند و برای پیشگیری از پیشروی بیماری آرتریت یا درمان آن مؤثر خواهند بود. در این مقاله از سایت ژین طب فهرستی کامل از ورزشهای مضر برای آرتروز زانو را آماده کرده‌ایم.

چرا افرادی که آرتروز زانو دارند، باید ورزش کنند و فعالیت بدنی داشته باشند؟

زمانی‌که به آرتروز زانو مبتلا هستید، مفاصلی که استخوان‌های ران و ساق پا را به یکدیگر متصل کرده‌اند، آسیب دیده‌اند یا از بین رفته‌اند. در این شرایط شما باید عضلات نواحی اطراف مفصل زانو را تقویت کنید تا این مفاصل بتوانند برای تحمل وزن و انجام سایر فعالیت‌های روزمره به مفصل زانو کمک کنند. ورزش‌هایی که برای آرتروز زانو مفید باشند، مانعی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری آرتریت هستند زیرا باعث تقویت مفاصل و عضلات پیرامون آن‌ها می‌شوند.

ورزش کردن نه‌تنها برای استخوان‌ها، مفاصل و عضلات مفید است؛ بلکه باعث تعادل هورمونی می‌شود و به بهبود خلق‌وخوی شما کمک می‌کند. ورزش قند خون را کاهش می‌دهد و برای افرادی که مبتلابه فشارخون یا بیماری کلسترول هستند، ورزش بهترین روش درمانی به‌شمار می‌رود. تمرینات بدنی از افزایش وزن جلوگیری می‌کنند و به پیشگیری از بیماری چاقی منجر می‌شوند. البته افرادی که بیماری آرتریت دارند، باید برنامه تمرینی را زیر نظر پزشک آماده کنند و از ورزشهای مضر برای آرتروز زانو دوری کنند.

ورزشهای مضر برای آرتروز زانو چگونه به شما آسیب می‌رسانند و درد را افزایش می‌دهند؟

ورزش هایی که دویدن و پریدن دارند، برای آرتروز مناسب نیستند | ژین طب

به همان اندازه که ورزش برای تسکین درد و بهبود بیماری مفید است، انجام ورزش‌های شدید یا تمرینات اشتباه آسیب‌های متعددی را به‌همراه دارند که برخی از آن‌ها جبران‌ناپذیر هستند. زمانی‌که در حال انجام حرکات ورزشی هستید، باید به فرم بدنتان توجه داشته باشید. اگر مدت زیادی از آخرین تمرین ورزشی شما گذشته است، اندکی درد مفصلی یا عضلانی در روزهای اولیه ورزش مشکلی ندارد؛ اما این درد نباید برای بیشتر از 48 ساعت طول بکشد و در بازه زمانی 24 ساعت تا 48 ساعت باید رفته‌رفته از شدت آن کاسته شود.

اگر هنگام ورزش کردن زانوی آسیب‌دیده شما متورم می‌شود یا درد شدیدی دارد، شما در حال انجام ورزشهای مضر برای آرتروز زانو هستید و باید تمرینات ورزشی را متوقف و با پزشک متخصص مشورت کنید. برای جلوگیری از آسیب‌های ناخواسته باید از زانوبندهای طبی برای ثابت نگه داشتن مفصل آسیب‌دیده و جلوگیری از چرخش زانو استفاده کنید. پیش از ورزش کردن از مسکن استفاده نکنید تا اگر حرکتی را نادرست انجام دادید و به زانوی خود فشار آوردید، متوجه درد آن بشوید و حرکت ورزشی آسیب‌زا را رها کنید.

بیشتر بدانید: جلوگیری از آرتروز زانو: چطور از پیشرفت آرتروز جلوگیری کنم؟

به عنوان فردی که به آرتروز زانو مبتلا است، کدام ورزش‌ها را در لیست سیاه قرار دهیم؟

در بیماری آرتروز زانو، مفصل شما تخریب شده است یا به اندازه‌ای آسیب‌دیده است که فاصله زیادی با از بین ‌رفتن ندارد. مهم‌ترین وظیفه‌ای که هنگام ورزش کردن روی دوش‌های شما قرار دارد، دوری از هر ورزشی است که فشار زیادی به مفاصل زانو وارد می‌کند. برخی ورزش‌ها باید به‌طورکامل از برنامه تمرینی شما حذف شوند؛ اما بعضی دیگر را می‌توانید زیر نظر پزشک و با رعایت نکات ایمنی مانند استفاده از زانوبند انجام دهید.

1. ورزشی که نیاز به چمباتمه زدن دارد؟ با آن خداحافظی کنید!

زمانی‌که آرتروز زانو گریبان گیر شما می‌شود و مفاصل از بین می‌روند، خم و راست کردن زانو منجر به سایش استخوان‌های روی یکدیگر می‌شود و درد زیادی را به شما تحمیل می‌کند. ورزش‌هایی مانند اسکوات که نیاز به خم کردن کامل زانو دارند، برای مبتلایان به بیماری آرتریت مضر هستند. به‌جای این نوع حرکات آسیب‌زا از ورزش های مناسب برای ساییدگی زانو کمک بگیرید تا با تقویت عضلات اطراف زانو، فشار را از روی مفصل و استخوان‌ها بردارید.

2. دویدن را فراموش کنید, آسیب به زانو با دویدن و پریدن

هنگام دویدن زانو باید با سرعت بالا خم و راست شود و برای زانوهایی که مفصل آسیب‌دیده دارند، این حرکت مناسب نیست. مشکل دیگری که دویدن دارد، نیاز به شروع و توقف‌های ناگهانی است که به زانو فشار می‌آورند. به‌جای دویدن، ورزش پیاده‌روی روی سطح صاف و بدون شیب را جایگزین کنید و هنگام ورزش کردن از زانوبند و کفش مناسب کمک بگیرید. مدت‌زمان پیاده‌روی باید کوتاه باشد و برای حداکثر 3 روز در هفته انجام شود. پیاده‌روی با سرعت بالا یا روی سطوح شیب‌دار نیز به‌عنوان یکی از ورزشهای مضر برای آرتروز زانو شناخته می‌شود.

بیشتر بدانید: ساییدگی زانو همان آرتروز است؟ علت‌ها و راه‌های درمان آن

3. درد زانو شما را آزار می‌دهد؟ بدانید که پریدن برای شما اکیداً ممنوع است!

ورزش‌هایی مانند والیبال و بسکتبال که نیاز به پریدن دارند، برای بیماران مبتلابه آرتریت خطرناک هستند. در این ورزش‌ها وزن با شدت زیاد و به‌صورت ناگهانی به مفاصل و استخوان‌های زانو تحمیل می‌شود و سرعت تخریب مفاصل را بالاتر می‌برد. ورزش‌های کششی و انعطافی مانند یوگا و پیلاتس بهترین ورزش‌های هوازی هستند که شما می‌توانید جایگزین ورزش‌هایی کنید که نیاز به پریدن دارند.

برخی حرکات در بدن‌سازی یا سایر ورزش‌های مشابه نیاز به پریدن دارند و از این حرکات می‌توانیم به اسکوات پرشی اشاره کنیم. بااینکه ورزش بدن‌سازی برای آرتروز زانو مضر نیست؛ اما حرکاتی در این ورزش وجود دارند که برای شما ممنوع هستند. درنتیجه هر ورزشی که انجام می‌دهید، مراقب حرکات خطرناک و ورزشهای مضر برای آرتروز زانو باشید.

4. اگر مبتلابه آرتروز زانو هستید، ورزش‌های تنشی را فراموش کنید!

ورزش‌هایی که در آن‌ها نیاز به شروع و توقف ناگهانی وجود دارد، از دیگر ورزشهای مضر برای آرتروز زانو به‌شمار می‌روند و ممنوعیت دارند. ورزش‌هایی مانند بدمینتون، پینگ‌پونگ، تنیس یا فوتبال از این نوع ورزش‌ها هستند. شما می‌توانید ورزش‌هایی مانند شنا که برای درمان آرتروز مفید هستند، جایگزین ورزش‌های تنشی کنید. اگر به ورزش‌های آبی علاقه دارید و به‌دنبال جایگزینی برای شنا هستید، با مشورت پزشک می‌توانید ورزش‌هایی مانند واترپلو یا بدن‌سازی در آب را انتخاب کنید.

بیشتر بدانید: ۷ ورزش آرتروز زانو برای کاهش التهاب و درد زانو

5. هنگام ورزش مراقب ضربه خوردن به زانوی آسیب‌دیده باشید!

ضربه خوردن به زانو بیماری آرتریت را تشدید می کند | ژین طب

در تمرینات رزمی بسیاری از حرکات نیاز به ضربه زدن با پا دارند یا در آن‌ها به پای شما ضربه می‌خورد. در هر دو حالت امکان دارد این ضربه به زانو یا حوالی اطراف آن وارد شود که برای بیماری آرتریت مضر است و آن را تشدید می‌کند. ورزش‌هایی مانند کاراته، جودو، بوکس و حتی دفاع شخصی در این دسته قرار می‌گیرند.

متأسفانه ورزشی مشابه تمرینات رزمی وجود ندارد که بیماران مبتلابه آرتروز زانو بتوانند از آن استفاده کنند. اگر خیلی به این نوع ورزش‌ها علاقه‌مند هستید، ابتدا از مشاوره تخصصی استفاده کنید و اگر تأیید پزشک را داشتید، با دوری کردن از حرکات مبارزاتی، حرکات نمایشی را یاد بگیرید. البته در حرکات نمایشی باید آن‌هایی را که نیاز به پریدن دارند، حذف کنید.

کلام پایانی

اگر قصد دارید برنامه تمرینی مناسبی داشته باشید، باید با ورزشهای مضر برای آرتروز زانو آشنا شوید و از آن‌ها اجتناب کنید. با اینکه انجام ورزش‌های صحیح و اصولی به درمان بیماری آرتریت کمک می‌کنند و به درد ناشی از آسیب‌های مفصلی خاتمه می‌دهند؛ ولی ورزش‌هایی هستند که شدت آرتروز زانو را افزایش می‌دهند و سرعت تخریب مفصل را بالاتر می‌برند. برای اینکه یک برنامه تمرینی مناسب با شرایط بدنی خودتان داشته باشید، باید شدت پیشروی بیماری آرتریت را با کمک پزشک تعیین کنید.

ما در این مقاله تلاش کردیم تا فهرستی از ورزش‌های مضر برای افرادی که آرتروز زانو دارند، جمع‌آوری کنیم. با‌این‌حال امکان دارد ورزش‌های بیشتری باشند که شما متناسب با شدت بیماری‌تان باید از آن‌ها اجتناب کنید یا زیر نظر پزشک امکان انجام برخی ورزش‌های مطرح‌شده در این مقاله از سایت ژین طب را داشته باشید. به همین دلیل مهم‌ترین مرحله برای ایجاد برنامه تمرینی مناسب برای آرتروز زانو، مشورت با متخصص است. شما چه ورزش‌هایی را می‌شناسید که برای آرتروز مضر هستند و چه ورزش‌هایی می‌توانند جایگزین تمرین‌های مضر شوند؟

سؤالات شما در خصوص ورزشهای مضر برای آرتروز زانو

آیا ورزش برای آرتروز زانو مضر است؟

افرادی که بیماری آرتروز زانو دارند باید برنامه ورزشی مناسب را باتوجه‌به شدت بیماری از یک مربی حرفه‌ای یا فیزیوتراپ دریافت کنند. اگر برنامه تمرینی اصولی داشته باشید، انجام ورزش به درمان آرتروز یا پیشگیری از پیشروی بیماری آرتریت کمک می‌کند و برای زانو مضر نیست.

ورزشهای مضر برای آرتروز زانو کدام‌اند؟

ورزش‌هایی که در آن‌ها باید وزنه‌های سنگین را بلند یا جابه‌جایی کنید، برای آرتروز زانو مضر هستند. تمریناتی که پریدن، دویدن، چمباتمه زدن یا ایستادن‌های طولانی‌مدت دارند، برای افرادی با آرتریت زانو مناسب نیستند و باید از آن‌ها اجتناب شود.

دوچرخه‌سواری برای آرتروز زانو ضرر دارد؟

ورزش‌هایی مانند دوچرخه‌سواری به تقویت عضلات و مفاصل کمک می‌کنند ولی دوچرخه‌سواری در فضای باز برای افرادی که به بیماری آرتروز زانو مبتلا هستند، مناسب نیست چون پستی‌ها و بلندی‌های سطح زمین به زانو فشار می‌آورد. دوچرخه ثابت بهترین ورزش برای افراد مبتلابه بیماری آرتریت است و عضلات اطراف مفاصل زانو را تقویت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا