تغذیه و سلامت خانواده

آشنایی با 7 فواید ویتامین D3؛ از تقویت استخوان‌ها تا بهبود عملکرد مغز

آیا می‌دانید فواید ویتامین D3 چیست؟ ویتامین D یکی از انواع ویتامین‌های ضروری است که در تنظیم تولید و اثر ماده کلسیم و فسفر در بدن نقش دارد. علاوه بر این ویتامین D در ایجاد استخوان‌های محکم و حفظ تعادل بدن موثر است. از لحاظ ساختاری این ویتامین انواع مختلفی دارد. منابع غنی از ویتامین D شامل: ماهی، تخم مرغ و شیر غنی شده هستند. جالب است که بدانید زمانی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید پوست شما مقدار زیادی از این ویتامین را دریافت می‌کند.

مکمل‌های ویتامین D معمولا برای درمان و پیشگیری از کمبود این ویتامین در گروه‌های حساس(مانند: افراد سالمند، نوجوانان در حال رشد و مادران باردار) تجویز می‌شوند. از آنجایی که این ویتامین در بسیاری از فعل و انفعاالات شیمیایی مهم بدن نقش دارد، توصیه می‌شود حداقل سالی یک مرتبه آزمایش مربوط به ویتامین D را انجام دهید. برای اینکه بیشتر با نقش‌های ضروری ویتامین D در بدن آشنا شوید، در جدیدترین مقاله ژین طب قصد داریم در خصوص مهم‌ترین فواید ویتامین D3 صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا در خصوص این موضوع مهم بیشتر بدانید.

مهم‌ترین نقش‌های ویتامین D3 در بدن

مهم‌ترین نقش‌های ویتامین D3 در بدن | ژین طب

قبل از پرداختن به فواید مهم ویتامین D3 در بدن لازم است به دو مورد از مهم‌ترین نقش‌های این ویتامین در حفظ عملکرد طبیعی بدن اشاره کنیم. ویتامین D3 یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است که مقدار زیادی از آن در دانه‌های چرب گل آفتاب گردان و لبنیات وجود دارد. زمانی که این مواد غذایی غنی از این ویتامین را مصرف می‌کنید، اتفاقات زیر در بدن شما رخ می‌دهد.

  • نقش ویتامین D3 در ساخت استخوان‌های قوی و افزایش استحکام بدن

ویتامین D جذب کلسیم روده‌ای را افزایش داده و از این طریق به تولید و رشد استخوان‌ها کمک می‌کند. کمبود ویتامین D3 در کودکان باعث ایجاد راشیتیسم می‌شود. ظاهر این کودکان به دلیل نرم شدن استخوان‌ها، به صورت کمانی شکل در میآید. به طور مشابه در بزرگسالان نیز کمبود ویتامین D سبب ابتلا به استئومالاسی می‌شود. استئومالاسی با کاهش تراکم استخوان، پوکی استخوان و ضعف عضلانی همراه است. کمبود ویتامین D در طولانی مدت سبب مشکلات حرکتی جدی می‌شود.

  • تقویت عملکرد سیستم ایمنی با مصرف مکمل ویتامین D3

مصرف مکمل ویتامین D با تقویت عملکرد سیستم، خطر ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی و بیماری‌های ویروسی را کاهش می‌دهد. نتایج پژوهش‌های بسیار زیادی نشان داده‌اند که مصرف ویتامین D سبب تسریع روند درمان بیماران می‌شود. علاوه بر این شخص شده که میان کمبود ویتامین D در بدن و ایجاد واکنش‌ها و بیماری‌های خودایمنی مانند: دیابت، آسم و آرتریت روماتوئید ارتباط مستقیمی وجود دارد.

بیشتر بدانید: بهترین مولتی ویتامین برای افزایش وزن کودک؛ ۵ نمونه بی‌نظیر

مهم‌ترین فواید ویتامین D3 برای بدن

ویتامین D3 که به دلیل توانایی جذب آن در مجاورت نور خورشید به “ویتامین آفتاب” معروف است، نقش مهمی در حفظ سلامت بدن دارد. وظیفه اصلی این ویتامین جذب کلسیم برای رشد و بازسازی استخوان است. به همین دلیل کمبود ویتامین منجر به نازک، شکننده یا بد شکل شدن استخوان‌ها می‌شود. علاوه بر این ویتامین D نقش مهمی در شکل گیری مغز و حتی سلامت روان دارد. برای اینکه با دیگر فواید ویتامین D3 در بدن بیشتر آشنا شوید، به ادامه مقاله توجه کنید.

1. ویتامین D سبب استحکام دندان و استخوان‌ها می‌شود

ویتامین D سبب استحکام دندان و استخوان‌ها می‌شود | ژین طب

ویتامین D3 به جذب کلسیم کمک کرده و نقش مهمی در استحکام دندان‌ها و استخوان‌های شما دارد. از میان تمام مواد معدنی موجود در بدن، کلسیم فراوان‌ترین ماده معدنی است. بیشتر این ماده معدنی در استخوان‌های اسکلتی و دندان‌ها ذخیره شده است. کاهش مصرف این ماده منجر به بروز مشکلاتی مانند درد مفاصل همراه با استئوآرتریت و ضعف عملکرد استخوان‌ها می‌شود.

2. ویتامین D در جلوگیری از ابتلا به سرطان نقش دارد

امروزه ثابت شده مصرف ویتامین D از ابتلا به انواع خاصی از سرطان‌ها جلوگیری می‌کند. ویتامین D3 می‎تواند از طریق تقویت سلول‌های ایمنی نوع T مانع از مهاجرت سلول‌های سرطانی به سایر نقاط بدن و به دنبال آن پیشرفت سرطان‌ شود. نتایج تحقیقات اپیدمیولوژیک نشان داده‌اند که در افرادی که در مناطق جنوبی و استوایی زندگی می‌کنند و بیشتر در معرض نور خورشید هستند، میزان بروز انواع خاصی از سرطان‌ها کمتر است.

بنابراین گفته می‌شود ارتباط احتمالی خاصی میان کاهش سطح ویتامین D و ایجاد سرطان وجود دارد. ویتامین D در ترمیم و بازسازی سلول‌ها نقش دارد. به همین دلیل گفته می‌شود این ویتامین سبب کاهش رشد تومورهای سرطانی و افزایش آپاپتوز یا مرگ سلول‌های آسیب دیده در اثر سرطان می‌شود. همچنین ثابت شده مصرف ویتامین D از تشکیل رگ‌های خونی در اطراف سلول های تومورها جلوگیری می‌کند.

بیشتر بدانید: چه کسانی باید مولتی ویتامین مصرف کنند، ۱۴ گروه مصرف کننده حتمی

3. نقش ویتامین D3 در بهبود عملکرد مغز

جالب است که بدانید! ویتامین D باعث افزایش عملکرد مغز می‌شود. دانشمندان ثابت کرده‌اند که ویتامین D با عملکردهای مهم و متعددی در بدن از جمله تنظیم کارکرد مغز در ارتباط است. گیرنده‌های این ویتامین در سرتاسر مغز و نخاع وجود دارند. این ویتامین از طریق فعال و غیرفعال کردن سنتز انتقال دهنده‌های عصبی موثر در رشد و ترمیم، در مسیرهای شیمیایی مهم و متعددی دخیل است. علاوه بر این نتایج مطالعات نوروساینس در خصوص ویتامین D3 روی حیوانات نشان داده است که ویتامین D در محافظت از نورون‌ها نقش داشته و التهاب را در مغز کاهش می‌دهد.

تمامی این عوامل عملکرد کلی مغز را بهبود می‌بخشند و به افزایش هوشیاری و پاسخ سریع‌تر بدن کمک می‌کنند. در مطالعه دیگری که در آن دانشمندان اثرات سطوح ویتامین D را بر عملکرد مجموعه‌ای از کودکان در امتحانات تجزیه و تحلیل کردند، نشان داده شد کودکان دارای سطوح کمتری از ویتامین D، عملکرد ضعیف‌تری نسبت به کودکانی که دارای میزان کافی از این ویتامین بودند، داشتند. بنابراین در نهایت مشخص شد، ویتامین D باعث افزایش هوشیاری و عملکردهای ذهنی می‌شود.

4. ویتامین D در تقویت روحیه شما موثر است

شاید برایتان جالب باشد که بدانید میزان ویتامین D در وضعیت خلق و خوی شما مخصوصا در ماه‌های سرد سال(که افراد کمتر در معرض نور خورشید قرار دارند) موثر است. نتایج چندین مطالعه نشان داده‌اند که علائم اختلال عاطفی فصلی یا seasonal Affective disorder(SAD) بر اثر کاهش سطوح ویتامین D3 در بدن تشدید می‌شود. افراد دارای اختلال عاطفی فصلی در اکثر اوقات سال دارای شرایط روانی نرمالی هستند؛ اما در فصل زمستان یا تابستان دچار اختلالات عصبی مانند افسردگی می‌شوند.

علاوه بر این مشخص شده که یکی از عوارض کمبود ویتامین d کاهش سطح ترشح هورمون سروتونین در مغز است. افزایش ترشح این هورمون سبب بهبود خلق و خو افراد می‌شود. بنابراین اگر احساس می‌کنید دچار کاهش انرژی شده‌اید؛ با مصرف مکمل ویتامین D3 یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید، به افزایش روحیه خود کمک کنید.

5. کاهش وزن؛ از فواید ویتامین D3

مصرف ویتامین D3 با کاهش وزن ارتباط مستقیم دارد | ژین طب

آیا می‌دانستید یکی از مهم‌ترین فواید ویتامین D3 کمک به حفظ تناسب اندام و کاهش وزن است؟ اگر علی رغم تلاش بسیار زیاد برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام، هنوز نتیجه مورد نظرتان را مشاهده نکرده‌اید، توصیه می‌کنیم از طریق انتخاب رژیم غذایی مخصوص و قرار گرفتن در معرض نور خورشید سطح ویتامین D3 بدنتان را افزایش دهید. مطالعات زیادی نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌ ویتامین D3 و غذاهای غنی از این ویتامین، به همراه ورزش سبب کاهش سریع وزن می‌شود. ویتامین D3 در واقع سبب کاهش قابل توجه سطح چربی بدن می‌شود.

بیشتر بدانید: ویتامین های مورد نیاز بدنسازی که باید در رژیم غذایی خود قرار دهید

6. کاهش خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید با مصرف ویتامین D3

از دیگر ویتامین D3 می‌تواند خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید را کاهش دهد. مشخص شده افرادی که از بیماری آرتریت روماتوئید(بیماری التهابی مزمن مفاصل) رنج می‌برند، دارای سطوح پایین ویتامین D هستند. آرتریت روماتوئید نوعی بیماری خود ایمنی و پیشرونده است. سیستم ایمنی بدن این افراد به جای عوامل خارجی مانند ویروس‌ها، به سلول‌ها و بافت خارجی مفاصل واکنش نشان می‌دهد. به دنبال حمله سلول‌های ایمنی به این بافت‌ها، پروتئین‌های اصلی تخریب شده و عوارضی مانند: التهاب، دردهای مفصلی، کاهش انعطاف و سفتی عضلانی رخ می‌دهد.

از آنجایی که یکی از اصلی ترین فواید ویتامین D3 تقویت سیستم ایمنی و تنظیم عملکرد صحیح آن است، منطقی است که کمبود آن در ایجاد بیماری‌های خود ایمنی نقش داشته باشد. بنابراین اگر از لحاظ ژنتیکی در معرض ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی هستید، با مصرف مکمل ویتامین D از ابتلا به این بیماری‌ها جلوگیری کنید. از آنجایی که ممکن است مصرف مکمل ویتامین D در بعضی از افراد سبب بروز مشکلات گوارشی شود، پزشکان توصیه می‌کنند این مکمل را پس از مصرف غذا مصرف کنید. بهترین زمان مصرف قرص ویتامین d3 پس از صرف شام و قبل از خواب است.

7. مصرف مکمل ویتامین D با کاهش خطر ابتلا به دیابت همراه است

مصرف مکمل ویتامین D3 خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد. اگر شما هم جزء افرادی هستید که از لحاظ ژنتیکی در معرض ابتلا به دیابت قرار دارید و یا اینکه مطابق نتایج آزمایش مشخص شده دارای هیپرگلیسمی(پیش دیابت) هستید، توصیه می‌شود مصرف مکمل ویتامین D3 را آغاز کنید. مطالعات اخیر تایید کرده‌اند که مصرف ویتامین D سبب کاهش مقاومت سلول‌های لوزالمعده و افزایش ترشح انسولین می‌شود.

بیشتر بدانید: ۸ نمونه از بهترین مولتی ویتامین برای افراد دیابتی که معجزه می‌کنند

سوالات متداول در خصوص فواید ویتامین D3

نحوه مصرف قرص ویتامین d3 5000 چگونه است؟

به طور کلی نحوه و میزان مصرف قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ واحد به نتیجه آزمایش خون، سن بیمار و وضعیت سلامتی بستگی دارد. در بیشتر واقع این دارو روزانه یک عدد به مدت 8 هفته مصرف می‌شود.

قرص ویتامینd3 برای چیست؟

به طور خلاصه قرص ویتامین D3 برای موارد زیر مصرف می‌شود:
کمک به رشد و استحکام استخوان
جلوگیری از پوکی استخوان
تقویت سیستم ایمنی بدن
افزایش قدرت عضلات
کاهش افسردگی

بهترین ویتامین برای افزایش رشد طولی نوجوانان در حال رشد چیست؟

بهترین ویتامین برای رشد طولی نوجوانان ویتامین‌هایی هستند که دارای ذخایر فسفر، کلسیم، آهن و منیزیم هستند.

منبع
verywellhealthhealthlinecharmaustin

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا