بیماری های مفصلی

رگ به رگ شدن کمر؛ 8 درمان اصلی و سریع آن را بشناسید

رگ به رگ شدن کمر، کشش یا پارگی رباط است. رباط‌ها نوارهای فیبری بافتی هستند که دو یا چند استخوان را در یک مفصل به هم متصل و از حرکت بیش از حد مفصل جلوگیری به عمل می‌آورند.

رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر زمانی اتفاق می‌افتد که فرد وزنه سنگینی بلند کند، ورزش سنگینی انجام دهد یا حتی در طول روز به طور نامناسب خم شود یا بپیچید. خواه رگ به رگ شدن یا فشار، نتیجه یکسان اخواهد بود: بافت‌های نرم ملتهب و باعث درد و اغلب اسپاسم عضلانی می‌شوند که حرکت و فعالیت‌های روزمره زندگی فرد را بشدت محدود می‌سازد.

درد ناشی از رگ به رگ شدن کمر امکان دارد سوزشی، گزگز، تیز یا مبهم باشد. درگیری با آن امکان دارد از چند هفته تا ماه‌ها ادامه یابد و تبدیل به پیامدهای جدی‌‌تر و مزمنی شود.

سه نوع ماهیچه وجود دارد که از ستون فقرات حمایت می‌کند: اکستنسورها (ماهیچه‌های پشت و گلوتئال)، فلکسورها (عضلات شکمی ‌و ایلیوپسواس)، و مورب یا چرخان (عضلات جانبی). از طریق یک سیستم پیچیده اعصاب، درد عضلانی یا سفتی ماهیچه ممکن است در ناحیه کمر ایجاد شود که می‌تواند دامنه حرکتی را محدود کند. اسپاسم عضلانی بر وضعیت طبیعی یا ناتوانی در صاف ایستادن تاثیر می‌گذارد و عملکرد حرکتی فرد را مختل می‌سازد.

در این مقاله از مجله سلامت ژین طب علل، علائم و درمان رگ به رگ شدن کمر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر چقدر شایع است؟

کشیدگی و رگ به رگ شدن آسیب‌های بسیار شایعی هستند که ابتلای هر کس به آن دور از ذهن نیست. در کنار سردرد، مشکلات کمر شایع‌‌ترین شکایت به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی به حساب می‌آید.

چه چیزی باعث کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر می‌شود؟

فردی در حال افتادن که دچار کمر درد شده و نیاز به درمان رگ به رگ شدن کمر دارد| ژین طب

پیچاندن یا کشش نامتعارف یک عضله یا تاندون منجر به کشیدگی خواهد شد. همچنین می‌تواند ناشی از یک بار بلند کردن نادرست یا فشار بیش از حد عضلات پشت باشد. یک فشار مزمن (طولانی مدت) معمولا در اثر استفاده بیش از حد پس از حرکت طولانی و مکرر عضلات و تاندون‌ها ایجاد می‌شود.

رگ به رگ شدن کمر اغلب پس از زمین خوردن یا پیچش ناگهانی یا ضربه‌ای به بدن که باعث ‌شود مفصل از موقعیت طبیعی خود خارج شود، رخ می‌دهد. همه‌این شرایط یک یا چند رباط را فراتر از محدوده حرکت طبیعی خود کشیده و باعث آسیب به آن‌ها خواهد شد.

علاوه بر این، عوامل متعددی می‌تواند فرد را در معرض خطر بیشتری برای رگ به رگ شدن کمر قرار دهد، که عبارتند از:

 • انحنا دادن بیش از حد کمر
 • اضافه وزن داشتن
 • داشتن عضلات ضعیف کمر یا شکم یا عضلات همسترینگ سفت (عضلات پشت ران).
 • انجام ورزش‌هایی که شامل هل دادن و کشیدن می‌شود مانند وزنه برداری و فوتبال نیز خطر آسیب دیدگی کمر را افزایش می‌دهد.

علائم کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر چیست؟

 • دردی که با حرکت بدتر می‌شود
 • گرفتگی یا اسپاسم عضلانی (انقباضات ناگهانی و غیرقابل کنترل عضلانی)
 • کاهش عملکرد یا دامنه حرکتی مفصل (مشکل در راه رفتن، خم شدن به جلو یا پهلو، یا راست ایستادن)

رگ به رگ شدن کمر چگونه تشخیص داده می‌شود؟

کشیدگی و رگ به رگ شدن خفیف معمولا بر اساس سابقه پزشکی از جمله بررسی علائم و نحوه وقوع آسیب و معاینه فیزیکی توسط پزشک قابل تشخیص است. در موارد کشیدگی و رگ به رگ شدن شدیدتر، مخصوصا زمانی که ضعف یا از دست دادن عملکرد وجود دارد، ممکن است برای رد کردن شکستگی (شکستگی) یا فتق (برآمدگی) دیسک به عنوان علت کمردرد، عکس برداری با اشعه‌ایکس انجام شود.

درمان رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر در خط اول

کمربند پلاتینر؛ رگ به رگ شدن کمر درمان خانگی| ژین طب

ممکن است بخواهید ربرای درمان رگ به رگ شدن کمر در رختخواب بمانید. با این حال، استراحت در رختخواب برای درمان رگ به رگ شدن کمر باید محدود شود، زیرا در صورت طولانی مدت، منجر به از دست دادن توده عضلانی و قدرت خواهد شد. تجویز یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID)، داروی ضد درد یا فیزیوتراپی (PT) از جانب پزشک دور از ذهن نیست.

یک برنامه سازماندهی شده از PT ممکن است شامل کشش لگن، ماساژ ملایم، یخ و گرما درمانی، تحریک الکتریکی عضلات، تقویت هسته و کشش باشد. پزشک برای دریافت نتیجه مطلوب و سریع ترکیبی از دو یا چند درمان را تجویز خواهد کرد تا بیمار هر چه سریع‌تر به فعالیت‌های روتین و روزانه برگردد. راه‌های درمان رگ به رگ شدن کمر عبارتند از:

1.کمربند پلاتینر: پزشکان بر این باورند که پلاتینر بهترین درمان خانگی رگ به رگ شدن کمر است. این کمربند که تفاوت‌های اساسی با سایر کمربندهای طبی دارد مجهز به سه تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است که از پیشرفته‌ترین فناوری‌های درمانی به حساب می‌آیند. اولتراسوند با افزایش جریان خون و ایجاد گرما در بطن بافت‌های کمر و اینفرارد با افزایش اکسیژن و مواد غذایی خون روند ترمیم و بازسازی آسیب را سرعت می‌بخشند. کلاک پالس نیز با بلاک عصبی درد را تسکین داده و شدت درد را کاهش می‌دهد.

 1. فیزیوتراپی: شامل آموزش به بیمار و انواع تمرینات کششی و تقویتی است که اغلب روی هسته بدن متمرکز است و بیمار می‌تواند در خانه ادامه دهد.
 2. داروها: داروها می‌توانند بسیار متفاوت باشند. NSAID‌ها برای کاهش درد همراه با تورم (التهاب) مفید هستند. شل کننده‌های عضلانی می‌توانند به آرام کردن اسپاسم کمک کنند. در برخی موارد، داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج ممکن است به کاهش درد ناشی از عصب کمک کنند. با این حال، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید زیرا این داروها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند یا با داروهای دیگری که مصرف می‌کنید تداخل داشته باشند. داروهایی که برای درمان رگ به رگ شدن کمر کاربرد دارند عبارتند از:
 • پاراستامول
 • آسپرین
 • متاکسالون
 • متوکاربامول
 • ارفنادرین
 1. مهارت‌های مقابله‌ای: مهارت‌های مقابله‌ای هنگام مدیریت کمردرد یا هر نوع درد بسیار مهم هستند. درک کنید که درد می‌تواند بر خلق و خوی شما و نحوه تعامل با دیگران تاثیر بگذارد. درد می‌تواند در بسیاری از بیماران باعث اضطراب، افسردگی، تحریک‌پذیری و ناامیدی شود که ممکن است به آن‌ها توصیه شود به دنبال روانشناس یا روانپزشک باشند.
 2. ماساژ درمانی: ماساژ بافت‌های نرم و مالش ارام بر روی ماهیچه‌های سفت نیز در درمان رگ به رگ شدن کمر بسیار موثر هستند.
 3. طب مکمل: طب سوزنی و بیوفیدبک انواع رایج درمان در این دسته هستند و ممکن است توسط پزشک توصیه گردد.
 4. قرار گیری در وضعیت مناسب در محل کار: از آنجایی که ما ساعات زیادی را در محل کار می‌گذرانیم، آسیب‌های زیادی پشت میز ممکن است رخ دهد، به خصوص اگر بیشتر روز را پشت کامپیوتر بنشینید. نشستن ایمن را تمرین کنید. به حالت عمودی در حالی که پشت و شانه‌هایتان به پشتی صندلی باشد، پاها را محکم روی زمین قرار دهید.

روی یک صندلی خوش ساخت و ارگونومیک با پشتیبان خوب بنشینید. از یک میز ثابت با ارتفاع 28 تا 30 اینچ از کف استفاده کنید. برای انجام حرکات کششی استراحت کنید یا پیاده روی کنید تا خون دوباره جریان بیشتری یابد.

 1. ورزش‌ برای درمان رگ به رگ شدن کمر

حرکات ورزشی برای رگ به رگ شدن کمر| ژین طب

 • کشش زانو به سمت سینه
 • حرکت کششی لگن تا پاشنه
 • حرکت کشش کمر

چه عوارضی با کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر همراه است؟

شایع‌‌ترین عارضه کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر، کاهش فعالیت است که می‌تواند منجر به افزایش وزن، کاهش ‌‌تراکم استخوان و از دست دادن قدرت و انعطاف عضلانی در سایر نواحی بدن شود.

برای درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر چقدر زمان باید بگذرد؟

اکثر افراد مبتلا به کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر با درمان در عرض دو هفته بهبودی کامل پیدا می‌کنند.

چه زمانی باید در مورد کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر با پزشک تماس گرفت؟

 • درد شدید باشد و نتوان بیش از چند قدم راه رفت
 • بی حسی در ناحیه آسیب‌دیدگی یا پایین پا
 • قبلاً چندین بار کمر خود را زخمی‌کرده‌ باشید
 • توده یا ناحیه‌ای با شکل غیر معمول در کمر داشته باشید
 • دردی که خواب را مختل سازد
 • پس از آسیب دیدگی، ضعف آشکاری در اندام (دست یا پا) به وجود آید

چکیده‌ای کلی درباره رگ به رگ شدن کمر

بیش از 90 درصد بیماران در عرض یک ماه به طور کامل از رگ به رگ شدن کمر بهبود می‌یابند. پس از آن، درمان‌های گرما و یخ در صورت لزوم برای مدیریت درد شدید، همراه با یک داروی ضد التهاب توصیه خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر می‌تواند به یک وضعیت عود کننده تبدیل شود، مگر اینکه عادت‌هایی را که باعث آن می‌شوند یا به آن کمک می‌کنند، تغییر دهید.

با پزشک یا فیزیوتراپیست خود در مورد تمرینات خاصی که می‌توانید برای تقویت عضلات مرکزی خود انجام دهید صحبت کنید، مانند عضلات شکم برای کمک به تثبیت ستون فقرات.

یوگا، شنا، دوچرخه سواری ثابت و پیاده روی سریع، همگی برای کمک به سلامت ستون فقرات مفید هستند.  هدف حفظ وزن بدن سالم است. حتی دو کیلوگرم نیز می‌تواند باعث تغییر در کمردرد شود زیرا ستون فقرات کمری توان تحمل وزن اضافی برای حرکت ندارد.

اگر سیگار می‌کشید، آن را‌‌ترک کنید! افرادی که سیگار می‌کشند کندتر بهبود می‌یابند و بیشتر در معرض خطر کمردرد و اختلالات دیسک دژنراتیو هستند. استرس را مدیریت کنید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید عوامل استرس زا را در زندگی خود حذف یا کاهش دهید.

سوالات متداول

1.علائم رگ به رگ شدن کمر چیست؟

درد و سفتی در پشت.
درد در باسن و پاها، اغلب در پشت ران.
دردی که هنگام خم شدن، کشش، سرفه یا عطسه بدتر می‌شود.

2. دوران بهبودی رگ به رگ شدن کمر چقدر طول می‌کشد؟

اکثر رگ به رگ شدگی‌های ناحیه کمر در طول دو هفته خود به خودی بهبود می‌یابند. بیش از 90 درصد افراد بعد از گذشت یک ماه به طور کامل درمان می‌شوند. در صورت ابتلا به رگ به رگ شدن کمر باید به مدت هشت هفته از انجام ورزش‌های شدید پرهیز کرد.

3. بهترین درمان خانگی رگ به رگ شدن کمر چیست؟

طبق گفته بسیاری از پزشکان و مبتلایان به گرفتگی کمر پلاتینر بهترین گزینه درمان خانگی رگ به رگ شدن کمر است. این کمربند خاص مجهز به سه تکنولوژی پیشرفته با نام‌های اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است که در‌‌ترمیم و بازسازی آسیب‌های کمر بهتر از هر داروی عمل می‌کند.

4. تفاوت کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر چیست؟

کشیدگی پشت به آسیب عضله یا تاندون گفته می‌شود، در حالی که رگ به رگ شدن پشت به کشش یا پارگی رباط گفته می‌شود.

منبع
clevelandclinic.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا