تغذیه و سلامت خانواده

استفاده از مکمل برای افزایش وزن؛ خوب یا بد؟

مهم‌ترین عامل برای افزایش وزن، افزایش مصرف کالری است، اما دریافت کالری همیشه از طریق مواد غذایی امکان‌پذیر نیست، به‌ویژه اگر اشتهای زیادی نداشته باشید. به‌عنوان‌مثال، ورزشکاران و افرادی که انرژی بالایی دارند، ممکن است در تأمین نیازهای پروتئینی خود از طریق رژیم غذایی مشکل داشته باشند. به همین دلیل استفاده از مکمل برای افزایش وزن توصیه می‌شود، زیرا با افزایش کالری دریافتی همراه است.

مکمل‌های افزایش وزن راهی مناسب و کارآمد برای افزایش مصرف کالری و مواد مغذی به شمار می‌روند و شامل مقادیر مختلفی از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها هستند تا به افزایش وزن کمک کنند. در این مقاله نگاهی دقیق به انواع مکمل برای افزایش وزن خواهیم انداخت و آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در ژین طب همراه ما باشید.

معرفی انواع مکمل برای افزایش وزن

مکمل برای افزایش وزن | ژین طب

انواع مختلفی از مکمل‌ برای افزایش وزن وجود دارد که در ترکیب با یک رژیم غذایی متعادل می‌توانند به افزایش وزن کمک کنند. در ادامه با بهترین مکمل‌ها برای افزایش وزن آشنا می‌شویم.

مکمل پروتئین برای افزایش وزن

پروتئین نقش اساسی در ساخت و حفظ توده عضلانی دارد، اما بدون وجود کالری و برنامه تمرینی مناسب، توده عضلانی بدون چربی شکل نمی‌گیرد. نتایج تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که رژیم غذایی حاوی پروتئین زیاد ممکن است به کاهش وزن کمک کند، زیرا پروتئین در افراد احساس سیری ایجاد می‌کند. به همین دلیل اگر قصد دارید از مکمل پروتئین برای افزایش وزن خود استفاده کنید، حتماً میزان کالری دریافتی خود را هم افزایش دهید.

بیشتر بدانید: پودر پروتئین برای چاقی ؛ آیا پودر پروتئین چاق می کند؟

مصرف پروتئین روزانه توصیه شده برای بزرگسالان جهت ساخت و حفظ عضله، 1.4 تا 2 گرم به‌ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است. توجه داشته باشید که این مقدار از رشد و حفظ عضلات حمایت خواهد کرد. به‌خاطر داشته باشید که اگر بتوانید نیاز روزانه خود به پروتئین را از طریق منابع غذایی به دست آورید، نیاز به مصرف مکمل‌های پروتئین نیست، اما بااین‌حال، مصرف مکمل پروتئین یک راه مناسب برای افزایش میزان دریافت پروتئین موردنیاز بدن به شمار می‌رود.

این مکمل بیشتر برای کسانی که قادر به تأمین نیاز روزانه بدن به پروتئین از طریق غذا نیستند و کسانی که تمایل به افزایش مصرف پروتئین دارند، مناسب است.

مکمل کراتین برای افزایش وزن

استفاده از کراتین به عنوان یک مکمل برای افزایش وزن موجب افزایش غلظت کراتین در عضلات می‌شود و استفاده مداوم آن با بهبود عملکرد و افزایش توده عضلانی همراه است. با این حال، بیشتر مکمل‌های کراتین میزان کمی از کالری را در خود جای داده‌اند. به همین منظور باید با مواد دیگر ترکیب شوند تا کالری کافی برای افزایش وزن فراهم شود. کراتین مونوهیدرات به‌عنوان مؤثرترین شکل کراتین شناخته می‌شود و رایج‌ترین نوع مورد استفاده در مکمل‌های کراتین است.

توصیه معمول برای مکمل کراتین این است که با مصرف دوز تقریباً 20 گرم در روز، تقسیم به 4 وعده، به مدت 5 تا 7 روز شروع شود. پس از گذراندن دوره اولیه، توصیه می‌شود برای حفظ سطح کراتین تقریباً 3 تا 5 گرم از این مکمل را در روز استفاده کنید. توجه داشته بشید که برخی افراد ممکن است هنگام شروع مصرف مکمل‌های کراتین افزایش وزن کوتاه مدت را تجربه کنند که می‌تواند به تغییرات در تعادل مایعات نسبت داده شود.

آب کل بدن با مکمل کراتین افزایش پیدا می‌کند که می‌تواند وزن بدن را افزایش دهد. با این حال، هنگامی که مکمل کراتین متوقف شود، ذخایر فسفوکراتین پس از 4 تا 8 هفته کاهش می‌یابد که ممکن است وزن بدن را کاهش دهد. 

مکمل قبل از تمرین برای افزایش وزن

ورزش به‌ویژه تمرینات مقاومتی، جزء ضروری اکثر برنامه‌های افزایش وزن است و مصرف مکمل‌های قبل از تمرین به شما این امکان را می‌دهند که طولانی‌تر و با شدت بیشتری تمرین کنید. انجام این کار می‌تواند به طور غیرمستقیم با کمک به افزایش توده عضلانی منجر به افزایش وزن شود. بااین‌حال، برای افزایش کالری دریافتی روزانه خود نباید به این مکمل وابسته باشید. مکمل‌های قبل از تمرین معمولاً یا فاقد کالری هستند یا کالری کمی دارند. رایج‌ترین ترکیبات مکمل‌های قبل از تمرین شامل کافئین، بتا آلانین، نیترات، کراتین و سیترولین می‌شود.

گینر؛ بهترین مکمل برای افزایش وزن

گینر نوعی پودر حاوی ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات است. این مکمل برای افرادی که بی‌اشتها یا کم‌اشتها هستند، بسیار مناسب است. فراموش نکنید که مصرف گینر باید در کنار فعالیت و تمرینات ورزشی باشد تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

بیشتر بدانید: معرفی ویژگی‌های بهترین مکمل های دوره حجم برای ورزشکاران حرفه‌ای و مبتدی

بهترین مکمل برای افزایش وزن و حجم

همان‌طور که گفته شد مکمل‌های زیادی برای افزایش وزن وجود دارد که هر کدام در دسته‌بندی خاص خود قرار می‌گیرند و تجویز آن برای افراد گوناگون متفاوت است. در ادامه به معرفی این مکمل‌ها خواهیم پرداخت.

بهترین مکمل گیاهی (IronVegan Athlete’s Gainer)

مكمل آشواگاندا | ژین طب

IronVegan Athlete’s Gainer یک مکمل گیاهی برای افزایش وزن بوده که دارای ترکیبی از کربوهیدرات، پروتئین و چربی است. پروتئین اولیه این مکمل از نخود گرفته شده و کربوهیدرات از ترکیب دانه‌های جوانه‌زده مختلف به دست می‌آید. ترکیبات مکمل IronVegan Athlete’s Gainer شامل نشاسته نخود، پروتئین ایزوله نخود، کنسانتره پروتئین برنج قهوه‌ای جوانه‌زده ارگانیک، روغن نارگیل اصلاح شده، اسپیرولینا، گیلاس ترش، ریشه چغندر و ادویه‌هایی همانند دارچین و زنجبیل می‌شود. این مکمل فاقد گلوتن است.

مکمل های کربوهیدرات؛ بهترین مکمل برای افزایش وزن 

مکمل NOW Sports Carbo Gain Powder یا مکمل رژیمی پودر اسپرت کربو گین یک راه سریع و آسان برای افزایش کالری و کربوهیدرات است. این پودر به‌راحتی با آب یا آبمیوه مخلوط شده و قابل‌مصرف می‌شود. مصرف این مکمل در کنار فعالیت ورزشی می‌تواند منجر به افزایش وزن شود.

زمانی که کربوهیدرات‌های طبیعی منجر به افزایش وزن نشوند، مصرف مکمل‌های کربوهیدرات می‌تواند در افزایش وزن مؤثر واقع شود. این مکمل‌ها انرژی بدن را تأمین کرده و معمولاً استفاده از آن‌ها بعد از انجام تمرینات ورزشی توصیه می‌شود. به‌خاطر داشته باشید که مصرف این مکمل‌ها حتماً باید توسط پزشک تأیید شود.

مکمل های فاقد رنگ مصنوعی (True Athlete Natural Gainer)

این مکمل ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی را ارائه می‌دهد که فاقد رنگ مصنوعی، طعم‌دهنده یا شیرین‌کننده است. برای استفاده از این مکمل می‌توانید آن را با شیرین‌کننده‌های طبیعی طعم‌دار کرده و سپس مصرف کنید. در نظر داشته باشید که یکی از ترکیبات مکمل True Athlete Natural Gainer، شیر است؛ بنابراین اگر به شیر حساسیت دارید، بهتر است از آن استفاده نکنید. این مکمل انتخاب خوبی برای ورزشکاران است.

بهترین مکمل حاوی کالری بالا (Muscle Milk Pro Series Gainer Protein Powder)

این مکمل بیشترین میزان کالری را در میان مکمل‌ها به شما ارائه می‌دهد و دارای ترکیبات مالتودکسترین، پروتئین ایزوله شیر و روغن آفتاب‌گردان است. مکمل Muscle Milk Pro Series Gainer Protein Powder را یک برند معروف مکمل ورزشی تولید کرده که طیف وسیعی از محصولات از جمله مکمل‌های افزایش وزن را ارائه می‌دهد.

بیشتر بدانید: قوی ترین قرص چاقی؛ معرفی ۹ داروی مناسب برای افزایش وزن

توجه داشته باشید که این مکمل حاوی شیر، سویا و سوکرالوز (جایگزین قند مصنوعی) بوده که ممکن است برای برخی افراد خوشایند نباشد.

بهترین مکمل قبل از تمرین (Gnarly Pre-Workout)

این مکمل بهترین انتخاب برای قبل از تمرین است؛ زیرا شامل ترکیبی بهینه از مواد برای افزایش عملکرد ورزشی می‌شود. مکمل Gnarly Pre-Workout حاوی ترکیبات سیترولین، آمینواسیدهای شاخه‌دار (BCAA)، بتا آلانین و جینسنگ است و در سه طعم لیموناد توت‌فرنگی، لیموناد توت‌فرنگی بدون کافئین و انبه موجود است. طعم لیموناد توت‌فرنگی این مکمل دارای گواهینامه NSF برای ورزش است.

بهترین مکمل حاوی کراتین (Klean Athlete Klean Creatine)

مکمل Klean Athlete Klean Creatine یا کلین کراتین حاوی 5 گرم کراتین مونوهیدرات در هر 5 گرم است. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف 3 تا 5 گرم کراتین در روز منجر به افزایش عملکرد می‌شود. این مکمل برای گیاهخواران مناسب بوده و دارای گواهینامه NSF برای ورزش است. به‌خاطر داشته باشید از آنجایی که این مکمل بدون کالری است، باید آن را با یک رژیم غذایی پر از کالری مصرف کنید تا منجر به افزایش وزن شود.

درونابینول | ژین طب

مکمل برای برای افزایش وزن بانوان

انتخاب مکمل مناسب از این‌جهت که نیازهای بدن بانوان و آقایان با هم متفاوت است، اهمیت دارد. در حالت کلی، بانوان به ریزمغذی‌ها و درشت‌مغذی‌های بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل باید به دنبال مکمل‌هایی باشید که در ترکیبات خود مقدار زیادی از این مواد را جای‌داده‌اند. یک متخصص تغذیه با بررسی وضعیت شما به‌راحتی مکمل مناسب برای شما را تجویز خواهد کرد.

بهترین پروتئین وی برای افراد لاغر

پروتئین وی پرمصرف‌ترین، محبوب‌ترین، کاربردی‌ترین و دردسترس‌ترین پروتئین تولید شده از منبع لبنیات در دنیا است. پروتئین وی از جمله بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر بوده که سرشار از اسیدهای آمینه و کالری است. وجود اسیدهای آمینه موجود در این مکمل موجب افزایش تولید پروتئین در بدن شده و در نهایت وزن را همراه با عضله‌سازی افزایش می‌دهد. این مکمل برای عضله‌سازی و افزایش وزن بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. وی کنسانتره را می‌توان بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر در نظر گرفت، زیرا وجود کربوهیدرات در آن به افزایش وزن کمک می‌کند.

پروتئین وی برای افزایش وزن

پروتئین وی به‌عنوان یک منبع کالری عمل می‌کند؛ بنابراین می‌توانید کالری‌های اضافه موردنیاز برای افزایش وزن را از طریق آن دریافت کنید. پروتئین وی ایزوله و کنسانتره تعداد کالری متفاوتی دارند، اما ازآنجاکه بر روی پروتئین وی ایزوله فراوری‌های بیشتری انجام شده است، کربوهیدرات و چربی بیشتری از آن حذف شده است. ازاین‌رو، کنسانتره بهترین پروتئین وی برای افزایش وزن است.

بهترین مکمل برای افزایش حجم عضله خشک

مكمل B12 براي افزايش وزن | ژین طب

بهترین مکمل برای افزایش حجم عضله خشک باید حاوی درصد پروتئین بالا، کمترین میزان چربی، کربوهیدرات کم و حاوی اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد؛ بنابراین نمی‌توان مکمل مشخصی را نام برد. در حالت کلی، مکملی که ویژگی‌های فوق را داشته باشد برای افزایش حجم عضله خشک مناسب است. ناگفته نماند که خرید مکمل از یک برند معتبر موجب می‌شود که با عوارض جانبی و مشکلات دیگر مواجه نشوید.

بهترین مولتی ویتامین برای افزایش وزن

ویتامین‌های گروه B و عنصر زینک شناخته‌شده‌ترین مواد مغذی جهت افزایش اشتها هستند؛ بنابراین مولتی‌ویتامین‌هایی که حاوی این ترکیبات باشند، برای افزایش وزن مناسب هستند، البته این ترکیبات تنها در صورتی منجر به افزایش وزن می‌شوند که بدن با کمبود آن‌ها مواجه باشد. در ادامه به معرفی چند مورد از بهترین مولتی ویتامین‌ها برای افزایش وزن خواهیم پرداخت.

  • مکمل زینک پلاس
  • قرص مولتی ویتامین کامپلیت یوروویتال
  • قرص روکش‌دار مولتی دیلی سوپرابیون

ارزانترین مکمل برای افزایش وزن

مکمل‌های بدنسازی بسیاری از برندهای مختلف در بازار موجود هستند و یکی از معیارهای خرید، قیمت این محصولات است. اگر به دنبال ارزانترین مکمل برای افزایش وزن هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

  • پودر مگامس ادوای
  • پودر سوپر پروتئین پرن رایا آتیس آریا
  • پودر گین آپ بزرگسالان پی ان سی
  • کربومس 2 پی ان سی
  • پودر سوپر گین رانتک

سؤالات شما در خصوص مکمل برای افزایش وزن

بهترین مکمل‌های افزایش وزن کدام‌اند؟

کراتین، پروتئین و گینر نمونه‌ای از بهترین مکمل‌های افزایش وزن محسوب می‌شوند.

چه زمانی مصرف مکمل برای افزایش وزن دارای بیشترین تأثیر است؟

زمانی که در ابتدا وضعیت جسمانی فرد توسط پزشک بررسی شود و در کنار مصرف مکمل، از مواد غذایی سالم و فعالیت‌های ورزشی هم کمک گرفته شود.

آیا مکمل‌های افزایش وزن عوارض دارند؟

برای انتخاب مکمل برای افزایش وزن باید از برندهای معتبر و اورجینال استفاده کنید. در‌صورتی‌که این کار را انجام دهید، عوارض جانبی خاصی متوجه شما نخواهد شد، البته مشورت با یک متخصص تغذیه به پزشک و دریافت راهنمایی‌های لازم درباره تغذیه و تمرین کمک شایانی به شما خواهد کرد. توصیه می‌کنیم از مصرف مکمل‌های افزایش وزن بدون مشورت با پزشک پرهیز کنید.

منبع
healthline.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا