تغذیه و سلامت خانوادهورزش و تندرستی

معرفی ویژگی‌های بهترین مکمل های دوره حجم برای ورزشکاران حرفه‌ای و مبتدی

عضلات نقشی حیاتی در سلامتی ایفا می‌کنند و به بدن اجازه می‌دهند که حرکت آزادانه داشته باشد، قدرت خود را حفظ کند و حتی از آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌کند. برای اینکه بتوانید رشد عضلانی بدنتان را به حداکثر برسانید، باید از فرآیندی به نام هیپرتروفی عضلانی استفاده کنید که شامل حفظ یک رژیم غذایی متعادل و داشتن یک برنامه ورزشی معمولی متشکل از تمرینات قدرتی است.

در برخی شرایط برای اینکه به رشد عضلانی دلخواهتان برسید، استفاده از بهترین مکمل های دوره حجم نیز به شما توصیه می‌شود. شما باید با در نظر گرفتن فواید و ضررهای مکمل‌های حجم دهنده، محصولی مناسب را انتخاب کنید که ارزش مصرف کردن داشته باشد و شما را به نتیجه دلخواهتان برساند؛ ولی وجود تنوع بالای مکمل‌های ورزشی و تقویتی در بازار، شناسایی بهترین محصول را دشوار می‌کند. در این مقاله از سایت ژین طب به شما می‌گوییم که بهترین مکمل برای حجم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد.

چرا در طول دوره حجم نیاز به مکمل‌های بدن‌سازی و تقویتی داریم؟

آیا استفاده از بهترین مکمل های دوره حجم بی ضرر است؟ | ژین طب

در مرحله حجم، هدف تحریک عضلات است تا درنهایت به رشد بیشتر بافت عضلانی و حجیم شدن آن‌ها منجر شود. هورمون‌هایی طبیعی در بدن وجود دارند که عضلات را برای رشد بیشتر تحریک می‌کنند و کلید ساخت توده عضلانی هستند.

هورمون‌های استروئیدی مانند تستوسترون یا هورمون رشد مانند سوماتوتروپیک برخی از هورمون‌های طبیعی هستند که با ترشح شدن در بدن، عضلات را تحریک به رشد می‌کنند. برخی عوامل خارجی مانند پروتئین‌های دریافتی از غذا نیز در انقباض عضلات و افزایش مقدار انرژی ذخیره‌شده در بدن نقش دارند و برای ساخت توده عضلانی مفید و مؤثر هستند.

در بدن برخی افراد هورمون‌های طبیعی موردنیاز برای افزایش حجم عضلات به‌وفور تولید می‌شوند و انجام تمرینات بدن‌سازی را آسان‌تر می‌کنند. سایر افرادی که هورمون‌های طبیعی کمتری دارند یا انرژی لازم برای انجام برنامه تمرینی سنگین و حرفه‌ای را از رژیم غذایی روزانه خود دریافت نمی‌کنند، برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید از بهترین مکمل های دوره حجم استفاده کنند تا رشد عضلانی مناسبی داشته باشند.

بیشتر بدانید: برنامه حجمی بدنسازی برای وزن ۷۰ + معرفی انواع تمرینات

بدن برای تقویت عضلات و افزایش حجم آن‌ها به چه موادی نیاز دارد؟

بدن برای تقویت عضلات و افزایش حجم آن‌ها به چه موادی نیاز دارد؟ | ژین طب

شما به موادی مانند پروتئین، کربوهیدرات و چربی نیاز دارید تا توده عضلانی موردنظرتان را بسازید. فقط دریافت کردن این مواد کافی نیست و باید قبل از انتخاب بهترین مکمل های دوره حجم، مقدار مناسبی از مواد موردنیاز بدنتان را با توجه به میزان فعالیت، توده عضلانی فعلی و حجم تمرینی که دارید، در برنامه غذایی روزانه‌تان در نظر بگیرید.

· به چه مقدار پروتئین در طور روز نیاز داریم؟

هر فرد بالغ به‌طور متوسط به 0.8 گرم پروتئین به‌ازای هر گرم از وزن خود نیاز دارد؛ به‌عنوان‌مثال اگر شما 50 کیلوگرم وزن دارید، باید 40 گرم پروتئین در روز مصرف کنید تا نیازهای عضلانی شما برطرف شوند. افرادی که به‌صورت حرفه‌ای یا نیمه‌حرفه‌ای ورزش می‌کنند، به 1.5 تا 2.5 گرم پروتئین به‌ازای هر کیلوگرم از وزنشان نیاز دارند. گوشت، تخم‌مرغ، لبنیات و ماهی منابع اصلی پروتئین به‌شمار می‌روند؛‌ البته حبوبات و آجیل نیز دارای مقداری پروتئین هستند.

بیشتر بدانید: برنامه بدنسازی براساس قد و وزن رایگان برای زنان و مردان

· چه مواد غذایی حاوی کربوهیدرات هستند؟

کربوهیدرات دارای دو نوع ساده و پیچیده است و از دیگر موادی به‌شمار می‌رود که برای ساخت توده عضلانی به آن‌ها نیاز دارید. هر فرد به‌ازای هر کیلوگرم از وزن خود به 5 تا 6 گرم کربوهیدرات نیاز دارد که نوع پیچیده آن را از خوراکی‌هایی مانند برنج، سیب‌زمینی، بلغور جو دو سر، نان سبوس‌دار یا پاستا دریافت می‌کند و برای نوع ساده آن می‌شود از انواع میوه‌ها و لبنیات استفاده کرد.

· مصرف چربی برای عضله‌سازی ضرر ندارد؟

چربی برای بدن بسیار اهمیت دارد و باید در برنامه تغذیه روزانه ما وجود داشته باشد؛ اما مقدار آن باید یک گرم به‌ازای هر کیلوگرم از وزن باشد تا برنامه عضله‌سازی با مشکل مواجه نشود. چربی منبع انرژی است و بخش مهمی از غشای سلول‌های بدن را تشکیل می‌دهد؛ بنابراین حذف کامل آن از برنامه غذایی به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. محصولات لبنی، زیتون، روغن‌زیتون، ماهی‌های چاق و آجیل از منابع طبیعی حاوی چربی سالم هستند.

آیا دریافت ذخایر مورد نیاز بدن برای ساخت توده عضلانی از طریق رژیم غذایی امکان‌پذیر نیست؟

برخی از افراد بهترین مکمل های دوره حجم را بی‌ارزش می‌دانند و این تصور را دارند که از خوراکی‌های طبیعی و رژیم روزمره تمام انرژی و مواد موردنیاز بدن تأمین می‌شود. برای افرادی که فعالیت‌های بدنی سبک دارند، امکان جذب مواد موردنیاز برای داشتن یک بدن سالم وجود دارد؛ اما برای کسانی که برنامه تمرینی سنگین داشته باشند،‌ جذب تمامی مواد موردنیاز بدن از طریق رژیم غذایی مقدور نیست.

با توجه به اینکه هر فرد مقدار معینی کالری در روز نیاز دارد، مصرف بیش‌ازحد غذا و خوراکی نه‌تنها به عضله‌سازی کمک نمی‌کند؛ بلکه مانعی بزرگ برای آن به‌شمار می‌رود. مواد غذایی فقط یک ماده موردنیاز بدن شما را ندارند و مجموعه‌ای از پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین و مواد دیگری هستند که محاسبه مقدار دریافتی از هر ماده را دشوار می‌کند. با دریافت کالری بیش‌ازحد، بافت چربی در بدن تشکیل می‌شود و پروسه عضله‌سازی را با اختلال مواجه می‌کند.

بیشتر بدانید: معرفی بهترین پودر چاقی بدون عوارض بدون بازگشت

کدامیک از مکمل‌های ورزشی برای دوره حجم مناسب هستند؟

کدامیک از مکمل‌های ورزشی برای دوره حجم مناسب هستند | ژین طب

مکمل‌های ورزشی به شما کمک می‌کنند که حجم مشخصی از مواد موردنیازتان را دریافت کنید، بدون اینکه به خوردن غذای زیاد نیاز داشته باشید. با مصرف بهترین مکمل های دوره حجم هیچ‌گونه ماده اضافی دریافت نمی‌کنید؛ بنابراین خطر تجمع چربی و از بین رفتن توده عضلانی از بین می‌رود. هر مکمل برای برطرف کردن نیاز خاصی در بدن تولید می‌شود و شما باید متناسب با نیازهای بدنتان مکمل مناسب را خریداری و از آن استفاده کنید.

1. آماده‌سازی بدن برای حجم گرفتن به کمک پروتئین

مصرف پروتئین قبل از تمرین به افزایش توان بدن و بالا رفتن انرژی کمک می‌کند و انجام تمرین‌های حجم‌سازی آسان‌تر می‌شود. اگر از مکمل‌های پروتئین بعد از تمرینات ورزشی استفاده کنید، سرعت ترمیم عضلات خسته بدنتان افزایش می‌یابد و فرآیند آنابولیک بدن شروع می‌شود.

2. بالا بردن سرعت عضله‌سازی با استفاده از مولتی‌ویتامین‌ها

زمانی‌که فرآیندهای آنابولیک بدن تمام می‌شوند، مراحل ساخت توده عضلانی آغاز می‌شود و آنچه به افزایش سرعت مسیرهای آنزیمی و حجم‌ گیری سریع‌تر کمک می‌کند، ویتامین‌ها هستند. در ترکیبات مکمل‌های تغذیه‌ای مولتی‌ویتامین، دوز مشخصی از هر ویتامین متناسب با نیاز روزانه بدن وجود دارد و برای تأمین نیاز ورزشکاران انتخابی هوشمندانه به‌شمار می‌رود.

بیشتر بدانید: پروتئین وی خانگی با ۷ مزیت را در خانه درست کنید

3. انرژی بیشتر برای تمرینات بدن‌سازی با مصرف کراتین

کراتین یکی از بهترین مکمل های دوره حجم برای ورزشکاران به‌ویژه افرادی با فعالیت‌های سنگین و برنامه‌های تمرینی قدرتی به‌شمار می‌رود. کراتین عملکرد فیزیکی را بهتر می‌کند و برای افرادی مناسب است که در مدت‌زمانی کوتاه به انرژی زیادی نیاز دارند.

4. نیاز بدن به کربوهیدرات برای ساخت توده عضلانی

به‌خوبی می‌دانیم که پروتئین مهم‌ترین ماده برای عضله‌سازی است؛ بنابراین همان اندازه که بدن به پروتئین نیاز دارد، محتاج کربوهیدرات است؛ زیرا کربوهیدرات باعث می‌شود که پروتئین در بافت‌های عضلات ترکیب شود. مهم‌ترین جزء گینر، کربوهیدرات‌های پیچیده هستند که بلافاصله بعد از مصرف گینر وارد خون می‌شوند و سرعت هضم پروتئین‌ها را بالا می‌برند.

بهترین مکمل برای افزایش حجم عضله

مکمل‌های پروتئین

مکمل‌های حاوی کراتین

مکمل‌های مخصوص کربوهیدرات

مولتی‌ویتامین‌ها

پودر پروتئین وی ۱۰۰ درصد تریم لایف

پودر کراتین مونوهیدرات آرمسترانگ

پودر کربو شارژ کارن

قرص مولتی ویتامین مینرال کارن

پودر پروتئین وی آرمسترانگ

پودر کراتین ۳۰۰۰ آپوویتال

پودر کربوهیدرات و ال آرژنین آی اس اس

قرص رد جینسینگ پاور مولتی ویتامین و مینرال ویتامین لایف

پودر پروتئین وی اچ دی بی پی آی اسپرت

پودر کراتین مونوهیدرات فانتوم نوتریشن

پودر کربو مکس ساپلند نوتریشن

قرص مولتی ویتامین و مینرال روزانه اسپکتروم نوتراکس

سخن پایانی

استفاده از انواع مکمل‌های بدن‌سازی به شما کمک می‌کنند که در زمانی کوتاه‌تر و با سرعتی بیشتر به حجم دلخواهتان برسید و قدرت بدنی ‌را افزایش دهید. اگر ویژگی‌های بهترین مکمل های دوره حجم را بشناسید، راحت‌تر می‌توانید از میان تنوع بالای محصولات موجود در بازار، مکملی را خریداری کنید که نیازهای شما را برآورده می‌کند. در کنار ویژگی‌های محصول، باید فروشگاهی معتبر را برای خریداری مکمل حجم دهنده عضلات انتخاب کنید تا در دام کلاهبرداران سودجو نیفتید و سلامتی خود را از دست ندهید.

در این مقاله از سایت ژین طب تلاش کردیم تا ویژگی‌های یک محصول خوب و باکیفیت را مطرح کنیم تا شناسایی مکمل مناسب برای شما آسان‌تر باشد. توصیه می‌شود که خودسرانه از مکمل‌های افزایش حجم عضلات استفاده نکنید و برای داشتن یک برنامه منظم مصرف مکمل که با برنامه تمرینات ورزشی شما هماهنگی دارد، از یک مربی حرفه‌ای کمک بگیرید. شما از کدام مکمل‌های بدن‌سازی استفاده کرده‌اید و در کوتاه‌ترین زمان متوجه نتیجه مطلوب آن روی بدنتان شده‌اید؟

سؤالات متداول در مورد بهترین مکمل های دوره حجم

1. آیا مکمل‌هایی که برای افزایش حجم عضلات هستند، ضرر دارند؟

تمامی داروهای شیمیایی دارای عوارضی ناخواسته هستند که اجتناب‌ناپذیر است؛ ولی داروهایی مانند مکمل‌های ورزشی یا تغذیه‌ای عوارض کمتری نسبت به دیگر داروها دارند. البته نباید خودسرانه تصمیم به مصرف مکمل‌های بدن‌سازی بگیرید و باید حتماً زیر نظر مربی حرفه‌ای و متناسب با میزان فعالیتتان از این مکمل‌ها استفاده کنید.

2. کدام مکمل‌ها برای عضله‌سازی بهتر هستند؟

مکمل‌هایی که در ترکیبات آن‌ها کراتین وجود داشته باشد، بهتر از دیگر مکمل‌های بدن‌سازی هستند و تأثیر بیشتری روی رشد عضلات دارند. بعدازآن مکمل‌هایی با پایه پروتئین برای رشد عضلات مفید هستند و در دوره حجم به شما کمک می‌کنند که تمریناتی قدرتی را انجام دهید.

2. چه مقدار از بهترین مکمل های دوره حجم را مصرف کنیم تا به رشد عضلانی دلخواهمان برسیم؟

مقدار مصرف مکمل‌های بدن‌سازی باید بر اساس حجم چربی و عضلات بدن شما، نوع تمرینات و مقدار قدرتی بودن برنامه ورزشی یا مقدار انرژی دریافتی از رژیم غذایی تعیین شود. از دیگر عواملی که روی دوز مصرفی مکمل‌های بدن‌سازی اثر دارد، ترکیبات آن‌ها است؛ به‌عنوان‌مثال کراتین 1 تا 5 گرم در روز دوز مصرفی دارد؛ درحالی‌که مقدار مجاز مصرف پروتئین روز 0.8 وزن بدن فرد تا 1.7 وزن بدن بر اساس مقدار فعالیت است.

منبع
namaximum

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا