بیماری زنان

فیبروکیستیک چیست؟ برجستگی‌هایی نامنظم و گاه خطرناک‌

فیبروکیستیک چیست و چرا باید زنان به تغییرات در پستان خود حساس باشند؟ فیبروکیستیک عارضه‌ای است که بسیاری از زنان با آن روبه رو هستند و  به همین سبب مراجعات بسیاری به پزشک دارند. باید گفت این بیماری برخلاف آنچه به نظر می‌رسد خطر چندانی ندارد، اما ممکن است زمینه ابتلا به برخی از مشکلات را فراهم آورد. این تغییرات ممکن است در هر سنی رخ دهد. تغییرات، مربوط به هورمون‌های تخمدان است. پس طبیعی است وقتی هورمون‌های تخمدان کاهش یابد احتمال بروز فیبرووکیستیک نیز کمتر است. پس در دوران یائسگی زنان کمتر با چنین عارضه‌ای روبه رو خواهند شد. فیبروکیستیک سینه ایجاد تغییرات در سینه است و 80 درصد خانم ها را درگیر می‌کند. پس یک بیماری به شمار نمی‌آید. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب اطلاعات جامعی در زمینه فیبروکیستیک در اختیارتان قرار می دهیم.

تفاوت کیست با فیبروکیستیک

کیست ها در اکثر سینه ها وجود دارند و با سطوح صاف بروز می یابند. اما کیست هایی که با ایجاد برامدگی در سینه بروز می کنند، فیبروکستیک هستند و بیشتر به صورت قرینه در دوسینه دیده خواهند شد. این جاست که لازم است این کیست ها بررسی شوند تا از لحاظ خوش خیم یا بدخیم بودن مورد ارزیابی قرار گیرند.

انواع فیبروکیستیک؛ کیست ها را بشناسیم

کیست پستان دو نمونه ساده و کمپلکس را شامل می شود. بیشتر کیست های سینه زنان، همان کیست ساده است و گاهی با درد کمی همراه خواهد بود. این کیست ها پر از مایعند، اما کیست های کمپلکس آشکارا در بافت سینه ظاهر می شوند و قابل لمسند و خالی از مایع. دیواره این کیست ها ضخیم است و تقریبا هیچ خطری نخواهد داشت.   اگرچه این نوع از کیست ها چندان خطرناک نیستند اما لازم است با نمونه برداری،  معاینات را برای شروع درمان تکمیل کنند.

 تشکیل فیبروکیستیک سینه چه دلایلی دارد؟

بیشتر زنان در سنین 30 تا 45 سالگی دچار این بیماری می شوند. می توان گفت این توده ها در مسیر رشد پستان طبیعی هستند.  این توده ها زمانی پدید می آیند که در مجاری غدد پستانی تکامل و تکثیر رخ دهد. پس طبیعی است که انتظار داشته باشیم خیلی زود این توده ها از بین بروند.کیست ها معمولا قبل از عادت  ماهیانه تشکیل می شوند  و با درد پستان همراه است. این کیست ها بیشتر اغلب در ناحیه نزدیک به زیر بغل شکل می گیرد. در شکل گیری این کیست ها هورمون استروژن نقش مستقیمی دارد. باید گفت اگر سابقه خانوادگی دارید باید نسبت به فیبروکیستیک پستان حساس تر باشید.

 نشانه هایی که ما را متوجه فیبروکیستیک می کند

بافت های ناصاف روی پستان نخستین نشانه های فیبروکیستیک به شمار می روند. توده ها، نرم و صاف هستند و در پستان به حرکت در می آیند. درد پستان مدام یا وقفه دار از نشانه های بارز این عارضه است.نشانه ها  شامل درد و برجستگی ها قبل از پریود بیشتر نمایان می شوند و بعد از خونریزی ماهانه کاهش پیدا خواهند کرد. پستان در این دوران سنگین و پردرد خواهد شد.فیبروکیست ها گاهی به صورت تکی و گاهی گروهی احساس می شوند.

فیبروکیستیک بدخیم چه نشانه هایی دارند؟

گاهی ممکن است عوامل زمینه ای سرطان  با فیبروکیستیک ها همراه شود. اگر اندازه این کیست ها به مرور زمان بزرگ تر شود باید علت را حتما بررسی کرد. در این مواقع است که باید به سراغ تشخیص با سونوگرافی رفت. اگر نتیجه سونوگرافی رشد توده ها و توپر شدن آن ها را گزارش دهد باید بررسی ها را وسعت بخشید.معمولا با سوزن مایه موجود در کیست را بررسی می کنند و اگر لکه های خون در آن مشاهده شود باید به سرعت اقدامات جدی تری انجام شود. در این مواقع نمونه برداری گزینه تجویزی پزشکان خواهد بود.

درمان قطعی فیبروکیستیک

در درمان این عارضه معمولا به خفیف یا شدید بودن کیست ها توجه می شود. به گونه ای که کیست های خفیف به درمان خاصی نیاز نخواهند داشت. اما اگر این عارضه شدید باشد باید درمان به سرعت آغاز گردد. استفاده از سوتین های مناسب در طول روز نخستین توصیه پزشک برای کنترل کیست هاست. شاید لازم باشد هنگام خواب هم برای جلوگیری از حرکات پستان سینه بند بپوشید.

 تاثیر تغذیه در فیبروکیستیک

کنترل غذایی از دیگر توصیه های پزشکی است. توصیه می شود خانم ها در این زمان نمک کمتری مصرف کنند و مایعات بیشتری بنوشند. اتلبته نوشیدن قهوه و شکلات کافئین دار و چای باید به حداقل ممکن برسد. مصرف چربی و کشیدن سیگار باید به شدت محدود شود و قرص ویتامین ای در فواصل منظم در برنامه روزانه قرار گیرد.

چه داروهایی برای کنترل فیبروکیستیک موثر است؟

اغلب برای کنترل کیست ها و درد ناشی از آنها قرص های ضد التهابی مانند تیلنول یا ادویل و ایبوپروفن استفاده خواهد شد. قرص های جلوگیری از بارداری هم  به منظم شدن هورمون ها کمک خواهد کرد. این قرص ها را گاهی برای کنترل دردها نیز تجویز می کنند . البته گاهی به جای آن قرص تامیکسیفن یا آندروژن ها تجویز شود. چرا که قرص های ضد بارداری عوارض جدی بسیاری دارند.مصرف روزانه 1000 می لیگرم ویتامین ای در روز توصیه می شود. مکمل ویتامین ها هم گاهی در کنترل بیماری به شما کمک خواهند کرد.

جراحی، آخرین گزینه برای فیبروکیستیک های پیشرفته

کیست های بسیار حاد و در حال بزرگ شدن را باید برداشت. این عمل جراحی به شکل های گوناگون انجام می شود. در یکی از روش ها سوزنی را وارد کیست می کنند و مایع کیست تخلیه خواهد شد. این حرکت به از بین رفتن درد کمک می کند.همچنین خاصیت تشخیصی نیز دارد و نشانم یدهد که توده کیست است یا تومور؟ در روش جراحی باز صورت می گیرد و کیست از پستان خارج خواهد شد  که این موارد به تشخیص پزشک مربوط خواهد شد.

تغییرات در قسمت سینه را جدی بگیرید

در این مقالهع در باره فیبروکیستیک ها اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم و گفتیم تغییرات در سینه ها به صورت کیست هایی نمایان می شوند که یا عادی هستند یا تغییرات به صورت توده های برجسته نمایان می شود که ان ها را فیبروکیستینگ می نامند. به هر روی بهترین راه کنترل رعایت پرهیز های غذایی و چک کردن دوره ای سینه هاست.

پرسش های مطرح در زمینه فیبروکیستیک

آیا کیست سینه ممکن است ارثی باشد؟

ممکن است نقش داشته باشد اما عامل اصلی تشکیل کیست ها، هورمون های تخمدانند.

شیردهی در دوران کیست چگونه است؟

اگر کیست ها ساده باشند مشکلی پیش نمی آورد.

بهترین روش تشخیص کیست ها چیست؟

سونوگرافی و ماموگرافی بهترین روش تشخیص به شمار می رود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا