بیماری های مفصلی

پیاده روی برای درد سیاتیک با 3 نکته خاص؛ حتما دقت کنید

پیاده روی برای درد سیاتیک چقدر مؤثر است؟ عصب سیاتیک، عصبی طولانی است که آن را طولانی‌ترین عصب بدن می‌نامند. این شروع این عصب از نخاع است و پس از گذشتن از باسن به سمت پایین هر یک از پاهایتان منشعب می شود. با شروع التهاب دیسک، درد چنان شدید می‌شود که زندگی روزمره فرد مختل خواهد شد. به این ترتیب بیمار به پزشک مراجعه خواهد کرد تا درد را کنترل کند. نظرات پزشکان در زمینه تجویزهای غیر دارویی برای درد سیاتیگ متفاوت است. به گونه‌ای که تا پیش از این استراحت در بستر تجویز می‌شد، اما اکنون درمان‌هایی همچون پیاده روی برای درد سیاتیک از سوی پزشکان تجویز می‌شود.

آمارها نشان می‌دهد در حدود 80 تا 90 درصد کسانی که به سیاتیک مبتلا می شوند با گذشت زمان بهبود می‌یابند و بدون جراحی بهبود می‌یابند. در این مقاله از مجله سلامت ژین طب اطلاعاتی درباره پیاده روی برای درد سیاتیک در اختیارتان می‌گذاریم.

ایا درد سیاتیک با استراحت خوب می‌شود؟ یا ورزش راه‌حل بهتر است؟

البته یکی از گزینه‌ها برای تسکین درد سیاتیک همیشه این بوده که فرد را به استراحت توصیه می کرده‌­اند. بنا به توصیه دکتر فیشر: «درحالت استراحت شما ران و زانوی خود را از حالت کشیدگی خارج می‌کنید و این گونه از شدت درد کاسته می‌شود. واقعیت این است که حرکات کششی باعث ایجاد درد بیشتر است. مثلا هنگام رانندگی درد به دلیل آسیب در رگ سیاتیک احتمالا بیشتر خواهد شد».

چه زمانی پیاده روی برای درد سیاتیک مضر است؟ کی ورزش نکنیم؟

 دکتر بارتلسون بر این عقیده است که درد ستون فقرات گاهی هنگام ایستادن بیشتر می‌شود؛ چرا که هنگام ایستادن انحنایی در پشت ایجاد خواهد شد که مسیر عبور رشته‌های عصبی را تنگ می‌کند. این موضوع در واقع بر درد ستون فقرات شما می‌افزاید. به این ترتیب پیاده روی ممکن است با ایجاد انحنا درد را افزایش دهد.

گیلندرز به عنوان یک فیزیوتراپ اما در یک تقسیم بندی تجربی مشخص می‌کند که افراد کی باید راه بروند و کی باید استراحت کنند. به گفته او وقتی درد بیشتر از 7 از 10 است، لازم است بیمار مبتلا به استراحت بپردازد. اگر میزان در چهار تا شش باشد می‌توان برای این بیماران پیاده روی کوتاه را تجویز کرد. برای درد‌ها‌یی که بین 0 تا 3 درجه بندی شده افراد باید به فعالیت روزمره بپردازند و حرکاتتان را تا جایی که می‌توانید محدود نکنید.

پیاده روی برای درد سیاتیک خوب است؟ چه نوع پیاده روی؟

پیاده روی برای درد سیاتیک و پیاده روی| ژین طب

 اما شکل پیاده روی برای درمان سیاتیک نیز بسیار اهمیت دارد. بیمارانی که به تجویز پزشک به پیاده روی می‌پردازند باید طرز درست راه رفتن را بدانند. یکی از استادان نورولوژی آکادمی نورولوژی آمریکا می‌گوید راه رفتن فقط زمانی برای درد سیاتیک شما موثر است که شما را آزار ندهد. اما ممکن است همین پیاده روی درد سیاتیک و کمردرد فرد دیگری را افزایش دهد. پس زیر نظر پزشک برنامه ریزی کنید. پس باید دانست که پیاده روی برای درد سیاتیک گاه مضر و گاه مفید است. اما چه راه رفتنی می‌تواند به ما کمک کند؟

1. گام‌ها را کوتاه بردارید؛ به کمرتان فشار وارد نکنید

هنگام راه رفتن گام‌ها را کوچک بردارید. به یاد داشته باشید گام بلند ممکن است درد شما را شدت بخشد و باعث فشار بیشتر بر سیاتیک شما شود. پس به تناسب وزن، سرعتتان را تنظیم کنید و آهسته و پیوسته به حرکتتان ادامه دهید. ابتدا پاشنه را روی زمین بگذارید و سپس به آرامی وزنتان را روی انگشتان پا بیاندازید و به آرامی راه بروید.

2. تنظیم درست حالت بدنی هنگام پیاده روی؛ خم نشوید و عضلات خود را منقبض نکنید

فشار را روی قسمت مرکزی شکم بیاندازید و صاف راه بروید. اینگونه فشار را بر عصب سیاتیک کم خواهد کرد. شکمتان را منقبض نگه دارید. بر روی نفس کشیدنتان تمرکز نمایید. با نفس‌های ریتم‌دار هوشیاری‌تان را افزایش دهید. اما همچنان آرام راه بروید تا روی حرکات درست تمرکز داشته باشید.

3. ورزش قبل از پیاده روی؛ حتما بدنتان را گرم کنید و بعد راه بروید

پیش از پیاده‌روی بدنتان را با حرکت کششی گرم کنید. به این ترتیب دامنه حرکتی عضلاتتان را افزایش می‌دهید. پیاده روی را 30 تا 40 دقیقه ادامه دهید سر را به سمت بالا نگه دارید و به جلو خم نشوید. در اغلب موارد انجام ورزش و فعال بودن برای بهبود وضعیت کمر و به تعویق انداختن عمل دیسک کمر بسیار عالی است.

درد سیاتیک چند روز طول می کشد؛ آیا طولانی‌مدت است؟

درد سیاتیک در افراد متغیر مدت زمان متفاوتی دارد. ولی در حالت معمولی در حدود 4 تا 6 هفته طول می کشد. اما در برخی افراد ممکن است بیش از 6 هفته طول بکشد که در این حالت ممکن است با یک بیماری مزمن روبه رو باشیم. این بیماری ممکن است تا 12 ماه نیز طول بکشد. در این هنگام لازم است درمان زیر نظر پزشک پی گیری شود.

علت خوب نشدن درد سیاتیک؛ معرفی راهکارهایی برای بهبود شرایط بدن

گاهی درد سیاتیک شما روز به روز افزایش می‌یابد و شما علت ان را نمی‌دانید. عامل افزایش درد گاهی به سبک زندگی شما مربوط می‌شود. مثلا ممکن است از کفش‌های نامناسب استفاده می‌کنید و در نشستن و برخاستنتان دقت نمی‌کنید. همچنین استرس و فشارهای عصبی به عنوان محرک مهم سیاتیک ممکن است درد شما را افزایش دهد. حتی نوع لباس هایی که می‌پوشید ممکن است دلیلی برای عدم بهبود درد سیاتیک باشد. توجه به وزن و کنترل اضافه وزنتان نیز می‌تواند شما را در کنترل درد سیاتیک یاری کند. در این حالت درد و آسیب بیشتر در قسمت سیاتیک یا پارگی دیسک کمر کنترل یا کاهش می‌یابد.

 پلاتینر، موثرترین درمان مدرن برای کاهش درد و درمان سیاتیک

پیاده روی برای درد سیاتیک و کمپرس سرد و گرم | ژین طب

کمربند پلاتینر یکی از جدیدترین محصولات شرکت زایس ترونیک آلمان است که به سه تکنولوژی خاص، موثر و کاملا بی‌خطر مجهز است. این سه تکنولوژی اولتراسوند (Ultrasound)، انفرارد (Infrared) و کِلاک پالس (Pulse Clock) هستند. این تکنولوژی‌ها باعث شده‌اند این کمربند نسبت به سایر روش‌های درمانی مزیت‌های خارق‌العاده داشته باشد.با استفاده از این کمربند افراد مختلف می‌توانند در خانه از شر دردهای ناتوان‌کننده کمر خلاص شوند. همچنین دامنه حرکتی خود را افزایش دهند و به فعالیت‌های عادی روزانه برسند.

اقدامات معمول جهت درمان درد سیاتیک؛ در خانه کمردرد را کنترل کن

درمان سیاتیک را بهتر است از خانه شروع کنید. یکی از روش‌های موثر درمان سرما درمانی و گرما درمانی است. در سرما درمانی می‌توانید از ژل‌های مخصوص یا بسته‌های یخ استفاده کنید. البته اگر آرتروز دارید از سرما دارانی استفاده نکنید. در گرمادرمانی هم می‌توانید از پتوی برقی، کیسه آبگرم یا حمام گرم استفاده کنید. داروهای بدون نسخه مانند ناپروکسن و ایبوبروفن هم به کاهش دردتان کمک خواهد کرد. اگر بتوانید ورزش‌های کششی و قوی‌ساز مانند ورزش مک کنزی را انجام دهید در کنترل درد و عدم برگشت درد کمک کند.

پرسش‌هایی که در زمینه پیاده‌روی برای درد سیاتیک به ذهن می‌­رسد

برای درد سیاتیک چی بخوریم؟

بهتر است از غذا‌ها و میوه‌های ضد التهاب استفاده کنید. اناناس‌، کلم بروکلی و سویا از مواد مجاز برای استفاده هنگام درد سیاتیک است.

بهترین راه پیشگیر یاز سیاتیک چیست؟

بهتر است به حرکات روزمره خود را اصلاح کنید. درست نشستن و بلند کردن درست اجسام بسیار موثر است.

آیا پیاده روی برای همه مبتلایان به درد سیاتیک مفید است؟

خیر برای کسانی که درد شدید دارند مفید نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا