بهداشت و سلامت زنانبیماری زنان

درمان سریع کیست تخمدان با چند روش خانگی

علائم کیست تخمدان چیست؟ راه‌های درمان سریع کیست تخمدان کدامند؟ آیا شما هم از این مشکل رنج می‌برید؟ کیست تخمدان همانند کیسه‌ای حاوی مایع است که داخل یا روی تخمدان خانم‌ها قرار می‌گیرد. امروزه بیشتر دختران مجرد و خانم‌ها کیست تخمک دارند، اما خوشبختانه اکثر این کیست‌ها از نوع خوش‌خیم هستند و به‌راحتی درمان می‌شوند. در این مقاله از مجله سلامت ژین طب قصد داریم درباره علائم، علت به وجود آمدن و راه‌های درمان قطعی کیست تخمدان صحبت کنیم. اگر شما هم دچار این مشکل هستید، تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

کیست تخمدان چیست؟

رحم بخشی از دستگاه تناسلی خانم‌ها است که در دو طرف آن، تخمدان‌ها قرار دارد و به‌وسیله‌ی لوله‌هایی به نام فالوپ به یکدیگر متصل شده‌اند. هر دو تخمدان‌ دارای اندازه یکسان و یک شکل هستند که وظیفه تولید و نگهداری تخمک، هورمون استروژن و هورمون پروژسترون را دارند.

به کیسه‌های پر از مایع یا  مواد نیمه‌جامد که داخل یا روی تخمدان‌ها قرار می‌گیرند، کیست تخمدان می‌گویند. این کیست‌ها از لحاظ اندازه کوچک (مانند یک نخود) تا بزرگ (مانند پرتقال) هستند. تخمدان‌ها هرماه یک تخمک سالم آزاد می‌کنند و معمولا کیست تخمدان همان موقع به وجود می‌آید. هنگام آزادسازی یک تخمک کامل به داخل رحم انتقال می‌یابد، اما در افراد مبتلا به کیست تخمدان، تخمک به‌صورت کامل تشکیل می‌شود، اما به رحم منتقل نخواهد شد.

بسیاری از افراد می‌پرسند که کیست تخمدان با فیبروم چه تفاوتی دارد؟ فیبروم به توده‌هایی از جنس بافت رحم می‌گویند که سفت است، اما کیست تخمدان به کیسه‌های پر از مایع گفته می‌شود.

اکثر کیست‌های تخمدان معمولا بدون علائم و خوش‌خیم هستند و به ندرت کیست بدخیم یا سرطانی به وجود می‌آید. خوشبختانه راه‌های زیادی برای درمان سریع کیست تخمدان وجود دارد که در این مقاله ارائه خواهد شد.

انواع کیست تخمدان

اکثر کیست‌های تخمدان بی‌خطرند (خوش‌خیم) و در طول دوران قاعدگی شکل می‌گیرند. پس درمان کیست تخمدان امکان‌پذیر است. رایج‌ترین کیست‌های تخمدان عبارتند از:

 • کیست‌های عملکردی

کیست‌های عملکردی معمولا زمان آزادسازی تخمک به وجود می‌آیند و به‌طورمعمول پس از گذشت 2 ماه از بین می‌روند. شایع‌ترین کیست‌های تخمدان، از نوع عملکردی هستند که به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 1. کیست‌ فولیکولی

کیست‌ فولیکولی-ژین طب

درون تخمدان‌ها کیسه‌ای به نام فولیکول وجود دارد. درطول دوره قاعدگی، تخمک درون فولیکول رشد می‌کند و سپس آزاد می‌شود. حال اگر تخمک پس از رشد به هر دلیلی نتواند به رحم انتقال یابد و کیسه فولیکول بسته باقی بماند، کیست تخمدان فولیکولی یا فولیکولار به وجود می‌آید. معمولا این کیست در دوران باروری هم تشکیل می‌شود که با درمان سریع کیست تخمدان در بارداری، از بین می‌روند.

 1. کیست‌ جسم زرد

پس از باز شدن کیسه فولیکول و آزادسازی تخمک، فولیکول پاره به شکل توده‌ای زرد رنگ منقبض می‌گردد. درواقع این جسم زرد با تولید هورمون‌های استروژن و پروژسترون تخمک بعدی را برای بارداری آماده می‌کند. حال اگر کیسه فولیکول پس از آزادسازی تخمک کوچک نشود، با تجمع مایع زرد درون آن، کیست جسم زرد به وجود می‌آید. اکثر این کیست‌ها پس از گذشت مدتی از بین می‌روند، اما اگر رشد کنند باید برای درمان سریع کیست تخمدان به پزشک مراجعه نمایید.

برخی دیگر از کیست‌های خوش‌خیم که قابل درمان هستند عبارتند از:

 • کیست آندومتریوز

کیست آندومتریوز که به کیست‌های شکلاتی هم معروف است زمانی که پوشش داخلی در خارج از رحم رشد کند بر روی تخمدان قرار می‌گیرد. معمولا این کیست‌ها با مصرف دارو قابل درمان هستند.

 • کیست درموئید

کیست درموئید از سلول‌هایی که وظیفه ساخت تخمک را دارند، به وجود می‌آید و معمولا خوش‌خیم هستند.

برخی از کیست‌ها از بافت خود تخمک تشکیل می‌شوند، مانند آدنوما که بر روی تخمک قرار می‌گیرند و اغلب سرطانی یا بدخیم هستند. به همین‌خاطر با داشتن هرگونه علائمی لازم است برای درمان سریع کیست تخمدان به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: نشانه‌های سرطان تخمدان و علائمی که باید جدی بگیرید!

علت به وجود آمدن کیست تخمدان

همان‌طور که گفتیم کیست‌های تخمدان فولیکول و جسم زرد از شایع‌ترین کیست‌های تخمک هستند که در طول قاعدگی به وجود می‌آیند و پس از مدتی از بین می‌روند و دلیلشان مشخص است، اما برخی دیگر از دلایل تشکیل کیست تخمدان عبارتند از:

 • مشکلات هورمونی
 • اختلال در عملکرد تخمدان‌ها
 • بارداری
 • وجود عفونت و التهاب شدید در ناحیه لگن
 • چاقی و اضافه وزن
 • افزایش سن
 • داشتن سابقه کیست تخمدان
 • وجود برخی از مشکلات و بیماری‌ها مانند اختلال در عملکرد غده تیروئید که منجر به نامنظمی عادت ماهیانه می‌شود.

علائم کیست تخمدان

علائم کیست تخمدان-ژین طب

معمولا کیست‌های عملکردی پس از گذشت مدت زمان مشخصی به خودی‌خود از بین می‌روند و علائم خاصی ندارند، اما علائم مشترک کیست‌های تخمدان عبارتند از:

 • نامنظم شدن عادت ماهیانه
 • احساس درد در ناحیه لگن یا ران‌ها به‌صورت متناوب یا دوره‌ای
 • احساس درد یا پری در ناحیه زیر شکم (یک طرف) یا احساس نفخ
 • احساس درد حین رابطه جنسی
 • تکرر ادرار و درد حین ادرار
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خونریزی غیرطبیعی
 • حساس شدن سینه‌ها

این علائم معمولا در دختران جوان و دیگر خانم‌ها مشترک است، اما علائم کیست تخمدان بدخیم عبارتند از:

 • احساس درد و استفراغ
 • لگن یا شکم درد شدید
 • تب همراه با درد
 • سرگیجه یا احساس سبکی سر
 • احساس ضعف و بی‌حالی
 • نفس کشیدن سریع و پی‌درپی

از آنجایی که کیست تخمدان در هر سنی رخ می‌دهد، توصیه می‌شود در صورت مشاهده هرگونه علائم برای درمان سریع کیست تخمدان یا پاکسازی رحم از کیست به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: سندرم تخمدان پلی کیستیک؛ آیا باروری امکان‌پذیر خواهد بود؟

عوارض کیست تخمدان

بی‌توجهی به درمان کیست تخمدان چه عوارضی دارد؟ هیچ مشکل یا بیماری بدون عوارض نیست. عارضه شایع کیست‌های تخمدان عبارتند از:

 • پاره شدن کیست

معمولا کیست‌های عملکردی پس از دوماه پاره می‌شوند و از بین می‌روند، اما گاهی پارگی کیست عملکردی و سایر کیست‌های تخمدان با درد شدید در ناحیه لگن همراه است و امکان پخش عفونت وجود دارد.

 • پیچ‌خوردن تخمدان

شاید کلمه پیچ‌خوردن شما را متعجب کند. درواقع زمانی که کیست تخمدان رشد کند و بزرگ شود، احتمال چرخیدن تخمدان وجود دارد که اغلب در اثر این چرخش، جریان خون به تخمدان نمی‌رسد و باعث مرگ یا نابودی تخمدان می‌شود. حالت تهوع و استفراغ، احساس درد شدید و ناگهانی در ناحیه لگن از نشانه‌های این عارضه خواهد بود.

ناباروری در دختران مجرد و خانم‌ها و در موارد نادر بروز سرطان رحم از دیگر عارضه‌های کیست تخمدان به حساب می‌آیند. توصیه می‌شود برای جلوگیری از بروز هرگونه عوارض، برای درمان سریع کیست تخمدان خود اقدام نمایید.

روش‌های زیادی برای درمان کیست تخمدان وجود دارد. دارودرمانی، درمان سریع کیست تخمدان خانگی و عمل جراحی  از این دست روش‌هاست که تمامی این روش‌ها باتوجه به نوع کیست انجام می‌شوند.

روش‌های تشخیص کیست تخمدان در خانم‌ها

برای تشخیص کیست تخمدان باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید. در ابتدا پزشک سؤالاتی در باره علائم و سابقه بیماری‌تان می‌پرسد. سپس با انجام معاینه لگن می‌تواند مشکل شما را تشخیص دهد. چنانچه پزشک در ناحیه تخمدان‌ها متوجه تورم شود، برای تشخیص دقیق‌تر، یکی از آزمایش‌های زیر را تجویز خواهد کرد:

آزمایش‌های تخصصی

همانطور که گفتیم کیست‌ها انواع مختلفی دارند؛ بنابراین برای تشخیص دقیق و درمان سریع کیست تخمدان لازم است یکی از آزمایش‌های زیر را انجام دهید:

 • تصویربرداری

تصویربرداری و تشخیص کیست تخمدان-ژین طب

تصویربرداری شامل سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی یا اولتراسوند است که با عکس‌برداری از اندام‌های داخلی دستگاه تناسلی مانند رحم و تخمدان‌ها، شکل کیست، اندازه آن و اطلاعاتی از این قبیل مشخص می‌شود.

 • آزمایش خون

آزمایش خون برای تعیین سطح پروتئین آنتی‌ژن سرطانی CA 125 انجام می‌شود. در واقع برای کیست‌های آندومتریوز یا سایر کیست‌های جامد توده شکل که احتمال بدخیم بودن آن‌ها وجود دارد، آزمایش خون صورت می‌گیرد.

 • آزمایش بارداری

از آنجایی که برخی از علائم کیست تخمدان مانند حالت تهوع یا شکم درد مانند بارداری است، پزشک برای تشخیص دقیق‌تر، تست بارداری را توصیه می‌کند.

 • لاپاراسکوپی

در این روش ابتدا پزشک یک برش روی شکم فرد بیمار می‌زند و یک ابزار باریک به نام لاپاراسکوپ به سمت شکم هدایت می‌کند تا داخل رحم و تخمدان‌ها را بررسی نماید. البته این روش علاوه بر تشخیص، نوعی روش درمان سریع کیست تخمدان هم به حساب می‌آید؛ چراکه با مشاهده کیست، درمان هم همان موقع صورت می‌گیرد.

درمان دارویی

برخی از کیست‌ها بعد از مدتی پاره و دفع می‌شوند که احساس درد شدید در ناحیه شکم، حالت تهوع یا استفراغ و خونریزی ناگهانی از علائم آب شدن کیست تخمدان است و با گرفتن عکس کیست مشخص می‌شود. در غیر این‌صورت بسته به نوع و اندازه کیست، پزشک درمان سریع کیست تخمدان را شروع می‌کند.

درمان سریع کیست تخمدان با دارو

معمولا بهترین دارو برای کیست تخمدان، قرص ضد بارداری یا متفورمین است. برخی از افراد می پرسند که آیا درمان سریع کیست تخمدان با قرص ال دی امکان دارد؟ برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم که داروهای ضدبارداری، عمل تخمک گذاری توسط تخمدان‌ها را متوقف می‌کنند. درواقع این قرص‌ها مانع از تکثیر و رشد بیشتر کیست‌ها می‌شوند.

عمل جراحی تخمدان

اگر کیست تخمدان بزرگ و نیاز به نمونه‌برداری داشته باشد، پزشک از طریق لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی، با ایجاد برش بزرگ برروی شکم، کیست را خارج می‌کند.

به پزشک با چه تخصصی مراجعه کنم؟

برای تشخیص و درمان سریع کیست تخمدان باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید تا مشکل شما را به‌طور دقیق تشخیص دهد.

بیشتر بخوانید: کمربند پلاتینر با تکنولوژی UIC برای درمان درد کمر در خانه

درمان خانگی کیست تخمدان

روش خانگی درمان کیست تخمدان از طریق داشتن رژیم غذایی سالم و مصرف داروهای گیاهی به کاهش علائم کمک بسیاری می‌کند.

 1. رژیم غذایی سالم

بسیاری از افراد می‌پرسند که  برای کیست تخمدان چی خوبه بخوریم؟ یا اینکه برای کیست تخمدان چی خوبه؟ خانم‌هایی که کیست تخمدان دارند باید از مصرف غذاهای حاوی مواد نگهدارنده، شیرینی‌جات، غذاهای فست‌فودی و حاوی کافئین بپرهیزند و مصرف مواد غذایی حاوی فیبر (میوه و سبزیجات)، موادغذایی حاوی پروتئین بدون چربی (مانند ماهی) و مواد حاوی ویتامین مانند بادام و… را در برنامه غذایی خود قرار دهند. داشتن یک رژیم غذایی سالم به درمان خانگی کیست تخمدان یک دختر مجرد کمک بسیاری می‌کند.

 1. درمان سریع کیست تخمدان با طب سنتی

درمان کیست تخمدان در طب سنتی با مصرف داروهای گیاهی امکان‌پذیر است. برخی از گیاهان مؤثر در کاهش علائم کیست تخمدان عبارتند از:

 • مصرف دمنوش زنجبیل
 • مصرف دمنوش چای بابونه
 • درمان سریع کیست تخمدان با رازیانه
 • دمنوش چای ماچا
 • درمان کیست تخمدان با سیر
 • درمان خانگی پلی کیستیک تخمدان با مصرف دمنوش شیرین بیان، سرکه سیب و مصرف روغن ماهی

داشتن یک رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت‌های بدنی به کاهش علائم کیست تخمدان کمک بسیاری می‌کند.

خطر بی‌توجهی به درمان کیست تخمدان

کیست تخمدان که همانند یک کیسه پر از مایع یا مواد جامد است داخل یا روی سطح تخمدان‌ها به وجود می‌آید. اکثر این کیست‌ها با گذشت زمان و بدون نیاز به مصرف دارو از بین می‌روند، اما توصیه می‌شود در صورت مشاهده هرگونه علائم به پزشک متخصص مراجعه نمایید. در این مقاله روش‌های درمان سریع کیست تخمدان با داروهای گیاهی و رژیم غذایی مناسب ارائه شده است که در کاهش علائم  به شما کمک خواهد کرد.

 

سوالات متداول

 • آیا اندازه کیست تخمدان در درمان مهم است؟ بله. بسیاری از کیست‌های تخمدان فانکشنال حدود سه تا پنج سانتی‌متر هستند و نیازی به انجام جراحی برای درمان آن‌ها وجود ندارد.
 • آیا کیست تخمدان ده سانتی، کیست تخمدان چهار سانتی و کیست هفت سانتی تخمدان روش درمان یکسانی دارند؟ خیر، کیست تخمدان برای جراحی باید بالاتر از چهار سانتی‌متر باشد و مثلا کیست سه سانتی تخمدان نیازی به جراحی برای درمان ندارد.
 • آیا کیست تخمدان دفع می‌شود؟ بله، برخی از کیست‌های تخمدان با مصرف دارو از بدن دفع می‌شوند.

آیا اندازه کیست تخمدان در درمان مهم است؟

بله. بسیاری از کیست‌های تخمدان فانکشنال حدود سه تا پنج سانتی‌متر هستند و نیازی به انجام جراحی برای درمان آن‌ها وجود ندارد.

آیا کیست تخمدان ده سانتی، کیست تخمدان چهار سانتی و کیست هفت سانتی تخمدان روش درمان یکسانی دارند؟

خیر، کیست تخمدان برای جراحی باید بالاتر از چهار سانتی‌متر باشد و مثلا کیست سه سانتی تخمدان نیازی به جراحی برای درمان ندارد.

آیا کیست تخمدان دفع می‌شود؟

بله، برخی از کیست‌های تخمدان با مصرف دارو از بدن دفع می‌شوند.

منبع
healthline.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا