بهداشت و سلامت زنانبیماری زنان

کمردرد زنان بعد از نزدیکی؛ نشانی از بیماری زنان یا ستون فقرات؟

کمردرد زنان بعد از نزدیکی احتمالا از شایع‌ترین دردهایی است که به دلایلی بسیاری از افراد آن را بازگو نمی‌کنند. شرم‌آور بودن صحبت کردن در این مورد تاثیرات جدی بر زندگی جنسی افراد می‌گذارد و چه بسا که زندگی زناشویی بسیاری را دچار تنش کند.

از این رو توصیه می‌شود پیش از اینکه کمردرد زنان بعد از نزدیکی تاثیرات منفی خود را بر رابطه جنسی بگذارد؛ بانوان در مورد درد‌های خود با همسر یا یک پزشک ‌حاذق صحبت کنند.

افرادی که دچار کمردرد زنان بعد از نزدیکی می‌شوند، اغلب به بیماری دیسک یا آرتریت در ستون فقرات مبتلا هستند، اما بیمارانی که پس از جراحی کمر در حال نقاهت هستند، نیز ممکن است دچار کمردرد زنان بعد از نزدیکی شوند.

در ادامه این مطلب از مجله پزشکی ژین طب قصد داریم مطالبی را در باب کمردرد زنان بعد از نزدیکی عنوان کنیم. با ما همراه شوید.

موضوعاتی که در این مقاله بررسی می‌شود:

  • تمایلات جنسی و کمردرد زنان
  • مشکلات آناتومی ناشی از بارداری زنان یا آناتومی ستون فقرات
  • درمان مقاربت دردناک با در نظر گرفتن منبع درد
  • اقدامات پیشگیرانه مانند مصرف مسکن، تغییر پوزیشن

تاثیر رابطه جنسی دردناک بر روابط عاطفی

زنی که از کمردرد زنان بعد از نزدیکی رنج می برد|ژین طب

بدیهی است که محدودیت‌های ناشی از کمردرد زنان بعد از نزدیکی باعث ایجاد استرس شود و به یک رابطه آسیب برساند. برای شخصی که درد ندارد درک آنچه شریک زندگی‌اش تجربه می‌کند دشوار است. اثرات منفی که درد در زندگی جنسی زوجین ایجاد می‌کند، گاهی اوقات می‌تواند به جنبه‌های دیگر رابطه نیز سرایت کند.

ارتباط جنسی خوب در زندگی زناشویی بسیار مهم است. در غیر این صورت، یکی از طرفین ممکن است به اشتباه بی‌میلی به فعالیت جنسی را بهانه‌ای برای عدم تمایل به نزدیکی تفسیر کند که می‌تواند منجر به احساس طرد شدن و رنجش شود.

بیشتر بخوانید: کمربند پلاتینر درمان سریع کمردرد در خانه با تکنولوژی UIC

علت شروع کمردرد زنان بعد از رابطه جنسی

زنی که با ناراحتی از کمردرد زنان بعد از نزدیکی روی تخت نشسته|ژین طب

کمردرد در زنان بعد از نزدیکی می‌تواند ناشی از مشکلات آناتومی باروری زنان یا آناتومی ستون فقرات آن‌ها باشد. درد هنگام رابطه جنسی یا دیسپارونی دردی است که درست قبل، حین یا بعد از رابطه جنسی ایجاد می‌شود.

درد حین رابطه جنسی ممکن است نشانه یک مشکل ژنیکولوژیک مانند اندومتریوز یا کیست تخمدان باشد. همچنین می‌تواند نتیجه اسپاسم عضلانی، مسائل عاطفی یا روانی باشد.

به خاطر داشته باشید درد شدید یا مکرر در حین رابطه جنسی طبیعی نیست و باید توسط متخصص زنان و زایمان بررسی شود.

به طور کلی علل بروز کمردرد زنان بعد از نزدیکی عبارتند از:

گرفتگی و کشیدگی‌های عضلانی

کشیدگی عضلات لگن و شکم در حین رابطه جنسی گاهی اوقات می‌تواند منجر به گرفتگی عضلات شود. عضلات سفت، کم آبی یا کار کردن ماهیچه در یک موقعیت نامناسب همگی می‌توانند باعث گرفتگی عضلات شوند. این گرفتگی‌ها معمولا پس از چند ثانیه تا چند دقیقه از بین می‌روند.

بعضی از علل احتمالی گرفتگی عضلات پس از رابطه جنسی عبارتند از:

نفوذ عمیق: نفوذ عمیق، به ویژه در دهانه رحم، می‌تواند باعث تحریک و گرفتگی شود. آسیب یا عفونت دهانه رحم می‌تواند آن را بیشتر مستعد گرفتگی یا درد کند.

کیست‌های تخمدان: تخمدان‌ها دو اندام کوچک هستند که در دو طرف رحم قرار دارند. گاهی اوقات کیست روی تخمدان یا داخل تخمدان رشد می‌کند. در حالی که این کیست‌ها معمولا خطرناک نیستند، اما می‌توانند بعد از رابطه جنسی باعث درد یا ناراحتی شوند.

تخمک گذاری: هر ماه، یکی از تخمدان‌ها فولیکولی رشد می‌کند که حاوی یک تخمک در حال بلوغ است. حدود 2 هفته قبل از قاعدگی زنان، فولیکول پاره و تخمک برای لقاح احتمالی آزاد می‌شود. داشتن رابطه جنسی در این زمان می‌تواند باعث گرفتگی و بروز کمردرد زنان بعد از نزدیکی در برخی افراد شود.

فیبروم‌ها: فیبروم‌ها بافت‌هایی هستند که در دیواره رحم ایجاد می‌شوند. آن‌ها معمولا منبع مطمئن خوش خیم یا غیرسرطانی هستند. فیبروم‌ها علائمی مانند خونریزی شدید قاعدگی و درد شکم و همچنین گرفتگی عضلات را پس از رابطه جنسی ایجاد می‌کنند.

واژینیسموس: واژینیسموس زمانی اتفاق می‌افتد که عضلات واژن به محض وارد شدن چیزی در آن به‌طور غیرارادی منقبض می‌شوند. این مشکل می‌تواند در طول رابطه جنسی نفوذی و معاینات پزشکی واژینال و همچنین زمانی که فرد سعی می‌کند از تامپون استفاده کند رخ دهد.

اگرچه واژینیسموس می‌تواند آزاردهنده باشد، اما تاثیری بر اینکه فرد می‌تواند برانگیخته شود و از انواع دیگر تحریکات جنسی لذت ببرد، ندارد. در این زمان معمولا افراد نیاز به مراجعه به یک درمانگر جنسی دارند که می‌تواند به آن‌ها کمک کند با انجام تمرینات آرام‌بخش اضطراب را مدیریت کنند. انجام تمرینات کف لگن نیز ممکن است به درمان واژینیسموس کمک کند.

بیماری التهابی لگن: بیماری التهابی لگن یک عفونت در دستگاه تناسلی زنان است. عفونت‌های مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک می‌توانند باعث PID یا همان بیماری التهابی لگن شوند و همچنین می‌توانند پس از اقدامات پزشکی مانند قرار دادن دستگاه داخل رحمی رخ دهند.

اندومتریوز: آندومتریوز رشد بافتی مشابه بافت خود رحم است که در مکان‌های خارج از رحم رشد می‌کند. این عارضه می‌تواند باعث کمردرد زنان بعد از نزدیکی، گرفتگی شدید، درد شکم هم در حین و هم بعد از رابطه جنسی شود. سایر علائم اندومتریوز شامل خونریزی شدید در دوران قاعدگی و دوره‌های غیرطبیعی دردناک است.

رحم کج شده: در برخی از زنان، رحم به جای اینکه به جلو متمایل شود، به سمت عقب متمایل می‌شود. اصطلاح پزشکی برای این رحم به عقب برگشته است. در افرادی که رحم به عقب برگشته دارند، آلت تناسلی ممکن است در حین مقاربت به رحم فشار بیاورد که می‌تواند باعث گرفتگی عضلات، درد شکم و کمردرد زنان بعد از نزدیکی شود.

ارگاسم

ارگاسم همچنین می‌تواند باعث گرفتگی عضلات و کمردرد زنان بعد از نزدیکی شود. ارگاسم شامل انقباض غیرارادی عضلات لگن و کف لگن است. اگر این عضلات به شدت به انقباض ادامه دهند، ممکن است بعد از رابطه جنسی باعث گرفتگی موقت شوند.

مشکلات روده

مشکلات مربوط به سیستم گوارشی می‌تواند باعث گرفتگی شکم شود. یبوست و گاز دو دلیل شایع معده درد بعد از رابطه جنسی هستند.

سایر مشکلات روده مانند سندرم روده تحریک‌پذیر نیز می‌تواند باعث گرفتگی عضلات و بروز کمردرد زنان بعد از نزدیکی شود.

مشکلات ادراری

به همین ترتیب، مشکلات مربوط به مثانه یا سیستم ادراری نیز می‌تواند باعث درد بعد از رابطه جنسی شود. مثانه درست در جلوی رحم قرار می‌گیرد و مقاربت گاهی اوقات باعث تحریک آن می‌شود.

این امر در صورتی صادق است که فردی دچار عفونت دستگاه ادراری یا بیماری به نام سیستیت بینابینی باشد. این عارضه باعث درد و فشار در لگن، کمر و سیستم ادراری می‌شود.

عفونت‌های مقاربتی

برخی از عفونت‌های مقاربتی به ویژه کلامیدیا و سوزاک، می‌توانند باعث گرفتگی کمر و شکم، به ویژه پس از مقاربت شوند. بسیاری از بیماری‌های مقاربتی هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند، بنابراین بهتر است به طور منظم آزمایش شود. بعضی از بیماری‌های مقاربتی با ترشح از آلت تناسلی یا واژن و همچنین درد در هنگام ادرار همراه می‌شوند.

آسیب عاطفی

گاهی اوقات، آسیب‌های گذشته یا یک مسئله عاطفی در ارتباط با رابطه جنسی می‌تواند به صورت ناراحتی فیزیکی یا درد در حین یا بعد از مقاربت ظاهر شود. حتی استرس‌ها و اضطراب‌های روزمره نیز می‌توانند باعث ایجاد تنش یا گرفتگی عضلات شوند.

بیشتر بخوانید: زاپیامکس زانوبند UIC؛ بهترین راه درمان زانو درد در خانه

درمان کمردرد در زنان بعد از رابطه جنسی

زنی که در خصوص کمردرد زنان بعد از نزدیکی در حال گفتگو با پزشک است|ژین طب

درد شدید یا مکرر در حین رابطه جنسی طبیعی نیست و باید توسط متخصص زنان و زایمان بررسی شود. پزشکان مشکلاتی را که ممکن است یک زن با آن مواجه باشد را درک می‌کنند و می‌توانند این مسائل را به شیوه‌ای برطرف کنند.

درمان مقاربت دردناک به منبع درد بستگی دارد و ممکن است شامل استفاده از روان کننده‌ها، تمرینات آرامش بخش، مشاوره یا مداخله پزشکی باشد که به هر شرایط موجود رسیدگی می‌کند.

پیشگیری از کمردرد ناشی از سکس در زنان

هیچ نوع کمردرد مزمن وجود یک زندگی جنسی فعال را رد نمی‌کند، اما پزشکان و البته روانشناسان توصیه می‌کنند برای پیشگیری از کمردرد زنان بعد از نزدیکی و جلوگیری از بروز مشکلات روابط زناشویی به نکات زیر توجه کنید:

با شریک زندگی خود صریح صحبت کنید

بحث کردن در مورد کمردرد و مشکلات جنسی بین شرکای جنسی موضوع مهمی است. بسیاری از بیماران اعتراف کرده‌اند که تمایلی ندارند به شریک زندگی‌شان بگویند که نمی‌توانند رابطه جنسی داشته باشند، زیرا بیان این موضوع بسیار دردناک است .

کمردرد مزمن همچنین می‌تواند منجر به بدخلقی یا افسردگی شود

وقتی زن و شوهر بدون هیچ بحثی رابطه زناشویی کمتری را تجربه می‌کنند، نه تنها رابطه، بلکه حس اعتماد از بین می‎رود. بسیاری از بیماران که نتوانسته‌اند توضیح دهند که کمردرد باعث از دست دادن علاقه آن‌ها به رابطه شده است، با ناراحتی متوجه می‌شوند که شریک زندگی‌شان به آن‌ها مشکوک شده است که رابطه نامشروع دارند.

گاهی اوقات، نه تنها یک بیمار از درد می‌ترسد، بلکه شریک زندگی او نیز نگران آسیب رساندن طرف مقابل در حین رابطه جنسی است. در مقابل، هنگامی که زن و مرد در صحبت کردن درمورد مشکلات راحت هستند، می‌توانند جایگزین‌هایی برای لذت بردن از رابطه جنسی پیدا کنند.

اقدامات پیشگیرانه انجام دهید

برنامه‌ریزی می‌تواند رابطه جنسی را بهتر کند. بسیاری از پزشکان به افرادی که دچار کمردرد زنان بعد از نزدیکی می‌شوند مصرف مسکن قبل از رابطه جنسی (مانند هر فعالیت بدنی) را توصیه می‌کنند. معمولا پزشک مصرف یک NSAID را توصیه می‌کند، اما سایر مسکن‌های غیر مخدر نیز خوب هستند.

افرادی که دچار اسپاسم عضلانی در پشت هستند، یک دوش آب گرم قبل از رابطه جنسی ایده خوبی است. رابطه جنسی می‌تواند مانند یک ورزش فیزیکی باشد و عضلات سرد و سفت می‌توانند باعث گرفتگی و درد بیشتر در زنان شوند.

پوزیشن‌های جدید را امتحان کنید

برای راحت‌تر کردن رابطه جنسی، ممکن است زوج‌ها نیاز داشته باشند موقعیت‌هایی را که در آن قرار دارند تغییر دهند. این کار نیاز به شناخت بدن دارد. برخی از افراد، مانند کسانی که مشکلات دیسک دارند، وقتی به جلو خم می‌شوند، درد بیشتری احساس می‌کنند.

به گفته کارشناسان، برای این افراد، بهترین وضعیت‌ها به کمر اجازه می‌دهد تا احساس آرامش کند. معمولا فردی که مشکل کمر دارد متوجه می‌شود که می‌خواهد در پایین‌ترین نقطه باشد. نکته کلیدی این است که باید مطمئن شوید که پشت شما در وضعیتی مناسب قرار دارد. ممکن است لازم باشد یک بالش زیر کمر خود قرار دهید. قرار دادن بالش‌ها در زیر زانوها برای خم شدن زانوها، فشار را از پشت نیز کم می‌کند.

معمولا آن‌هایی که مبتلا به آرتریت یا تنگی نخاع هستند، وقتی به عقب متمایل می‌شوند، درد بیشتری دارند، وقتی خم می‌شوند یا به جلو خم می‌شوند، دردشان کاهش می‌یابد. این گروه ممکن است متوجه شوند که وضعیت در کنارهم قرار گرفتن برایشان بهتر عمل می‌کند. به عنوان مثال، مرد به پهلو دراز می‌کشد، در حالی که همسرش نیز پشت به او و به پهلو دراز می‌کشد.

فیزیوتراپی را امتحان کنید

فیزیوتراپی می‌تواند به افرادی که کمردرد مزمن دارند کمک کند و انعطاف پذیری و ثبات ستون فقرات را بهبود بخشد. فیزیوتراپ به زوجین تمرینات کششی و تقویتی پیشنهاد می‌دهد که توانایی ستون فقرات را برای حرکت، مشخص کردن موقعیت‌ها و تثبیت در آن موقعیت‌ها ایجاد می‌کند.

بدانید چه زمانی باید رابطه متوقف شود

گاهی اوقات کمردرد در حین رابطه جنسی اتفاق نمی‌افتد، بلکه دیرتر اتفاق می‌افتد. چراکه شما ممکن است کاری را اشتباه انجام دهید یا کاری را بیش از حد انجام دهید.. بنابراین باید مراقب آن باشید و فعالیت‌های جنسی را به سطح ایمنی محدود کنید. توصیه می کنیم اگر کمردرد در حین رابطه جنسی ایجاد شد، فورا آن را متوقف کنید.

یادداشت آخر

کمردرد زنان بعد از نزدیکی یکی از رایج‌ترین شکایت و مشکلات جنسی است. این درد در بعضی از زنان آنقدر شدید می‌شود که ترجیح می‌دهند رابطه جنسی را ادامه ندهند یا سریع‌تر آن را به پایان برسانند. این در حالی است با به کارگیری راه‌کارهای ساده می‌توان از بروز کمردرد زنان بعد از نزدیکی جلوگیری کرد یا به درمان آن پرداخت.

ما در این نوشتار سعی کردیم مطالبی را در باب کمردرد زنان بعد از نزدیکی مواردی را عنوان کینم. امیدواریم مفید واقع شده باشد.

منبع
webmd.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا