بارداری و زایمانبهداشت و سلامت زنان

چه خونریزی در بارداری خطرناک است؛ بارداری و نکته های بسیار مهم برای زنان باردار

 چه خونریزی در بارداری خطرناک است و خونریزی در اوایل بارداری نشانه چیست؟ چه چیزهایی باعث خونریزی در بارداری می‌شود؟ دوران بارداری یکی از شیرین‌ترین و حساس‌ترین مراحلی است که بانوان در زندگی خود تجربه می‌کند. درواقع در این مرحله علاوه بر سلامت مادر، باید به سلامت جنین هم توجه بسیار داشته باشید. به همین‌خاطر اکثر خانواده‌ها نگران خونریزی در زمان بارداری هستند.

باید بگوییم که طبق آمار به دست آمده حدود 20 الی 25 درصد از خانم‌ها در ماه‌های اولیه بارداری خود، لکه‌بینی یا خونریزی دارند، بدون اینکه جنین آسیب ببیند، اما با این وجود توصیه می‌شود در هر دوره از بارداری در صورت مشاهده هرگونه لکه یا خونریزی به پزشک متخصص مراجعه نمایید. در ادامه این مقاله از ژین طب قصد داریم درباره اینکه خونریزی در بارداری نشانه چیست و لکه بینی در بارداری تا چند روز طبیعی است، راه‌های جلوگیری از آن و اینکه چه خونریزی در بارداری خطرناک است، صحبت کنیم. همراه ما باشید.

چه مقدار خونریزی در  بارداری طبیعی است؟

خونریزی در ماه اول بارداری چند روز طول میکشد؟ بسیاری از خانم‌ها با مشاهده خونریزی در ماه‌های اول بارداری خود نگران می‌شوند و این سؤال برایشان به وجود می‌آید که آیا امکان خونریزی در بارداری وجود دارد؟ ایا خونریزی در هفته هفتم بارداری خطرناک است؟ برای پاسخ به این پرسش باید بگوییم که به‌طورمعمول خونریزی خفیف یا لکه‌بینی در سه ماهه اول بارداری یک نشانه شایع است؛ به‌طوری که از هر 4 خانم باردار، حداقل یک نفر این نشانه‌ها را مشاهده می‌کند، اما چه خونریزی در بارداری خطرناک است؟ گاهی خونریزی در بارداری به‌خصوص سه ماهه دوم و سوم نشان‌دهنده یک مشکل یا بیماری است که طبیعتا خطراتی برای جنین به همراه دارد. پس با مشاهده هرگونه لکه و خونریزی در دوران بارداری (ماه اول تا آخر) برای معاینه به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: محاسبه سن بارداری؛ تعیین زمان زایمان و تنظیم تقویم ماهیانه حاملگی

انواع خونریزی در بارداری

خونریزی در بارداری به‌خصوص سه ماهه اول به دو صورت لکه‌بینی و خونریزی رخ می‌دهد که با یکدیگر متفاوت هستند.همیشه این دغدغه برای زنان باردار وجود دارد که خونریزی در بارداری تا چه حد طبیعی است؟

 • لکه‌بینی (خونریزی خفیف)

لکه‌بینی معمولا به شکل قطره‌های خونی قهوه‌ای یا صورتی رنگ است که به صورت پراکنده در لباس زیر خانم باردار مشاهده می‌شود، اما لکه‌بینی در بارداری تا چند روز طبیعی است؟ خونریزی خفیف معمولا تا 12 هفته یا همان سه ماهه اول بارداری هیچ خطری ندارد، اما بازهم باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. خونریزی در ماه اول بارداری معمولا به صورت لکه‌بینی خواهد بود. برخی افراد معتقدند که لکه بینی در بارداری نشانه پسر بودن جنین است که این باور از لحاظ علمی تأیید نشده است.

 • خونریزی شدید

خونریزی شدید درواقع از چند قطره خون بیشتر است و گاهی جریان خون قرمز رنگ به‌گونه‌ای خواهد بود که خانم باردار باید از پد بهداشتی استفاده کند. این نوع خونریزی نشان دهنده یک عارضه یا مشکل جدی است که باید به پزشک مراجعه کرد. باید گفت خونریزی شدید در دوران بارداری به‌خصوص 12 هفتگی به بعد بی شک خطراتی به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: غذاهای مضر در دوران بارداری و معرفی 31 خوراکی ممنوعه 2022

علت خونریزی در بارداری

خونریزی در بارداری به چه دلیل است؟ خونریزی در کدام ماه بارداری خطرناک است؟ خونریزی در دوران بارداری به دلایل مختلفی بستگی دارد که برخی از آن‌ها طبیعی و برخی دیگر یک مشکل یا خطر جدی را نشان می‌دهند.

علل خونریزی سه ماهه اول بارداری

علل خونریزی سه ماهه اول بارداری-ژین طب

علاوه‌بر ماه اول، خونریزی در بارداری ماه دوم و سوم اگر به دلایل زیر باشد، هیچ‌گونه خطری برای مادر و جنین نخواهد داشت.

 1. تغییرات هورمونی

همه ما می‌دانیم که در دوران بارداری هورمون‌هایی چون استروژن، پروژسترون، گنادوتروپین و… دچار تغییرات زیادی می‌شوند که تا پایان دوران بارداری ادامه دارد. حال در روزهای ابتدایی حاملگی به دلیل این تغییرات امکان لکه‌بینی وجود خواهد داشت.

 1. لانه‌گزینی

پس از آخرین قاعدگی، حدود 6 تا 12 روز طول می‌کشد تا تخمک بارور شده داخل دیواره رحم قرار گیرد. برخی از خانم‌های باردار ممکن است در این مدت لکه‌های صورتی یا قهوه‌ای رنگ در لباس زیر خود مشاهده کنند.

 1. رابطه جنسی

در دوران بارداری دهانه رحم بیش از هر زمان دیگری حساس است. به همین‎خاطر داشتن رابطه جنسی  باعث لکه‌بینی در دوران بارداری می‌شود.

 1. یبوست و خونریزی در بارداری

یبوست در بارداری باعث خونریزی می‌شود؛ به‌گونه‌ای که هنگام دفع مدفوع از مقعد خون می‌آید.

با توجه به این موارد، در جواب افرادی که می‌گویند آیا خونریزی در ماه اول بارداری خطرناک است باید بگوییم خیر، اما خونریزی در سه ماهه اول بارداری نشان  دهنده یک مشکل جدی است مانند:

 • بارداری خارج از رحم

زمانی که تخمک بارور شده به‌جای رحم، اشتباهی در لوله فلوشیپ قرار‌ گیرد و رشد کند، حاملگی خارج از رحم رخ می‌دهد که  باعث خونریزی می‌گردد. اگر بخواهیم به سؤال چه خونریزی در بارداری خطرناک است پاسخ دهیم، باید بگوییم که حاملگی خارج از رحم به‌صورت نادر اتفاق می‌افتد اما می‌تواند جان خانم باردار را به خطر بیندازد.

 • بارداری مولار

زمانی که تخمک بارور در رحم قرار می‌گیرد با رشد غیرطبیعی، جفت یا جنین به یک توده‌‌ بافت شکل تبدیل می‌شود. در نتیجه خونریزی اتفاق می‌افتد.

 • هماتوم ساب کریونیک

خونریزی جفت در سه ماه اول بارداری، هماتوم ساب کریونیک نام دارد؛ یعنی خون به‌جای رگ‌ها، به داخل بافت می‌رود. این شرایط به عواملی چون جدایی تخمک بارور از رحم، خونریزی در بارداری بر اثر ضربه، سقط‌ زیاد، جابه‌جایی وسایل بزرگ و مصرف مواد مخدر بستگی دارد.

 • عفونت

وجود هرگونه عفونت در دهانه رحم، واژن، دستگاه مجرای ادرار یا انتقال عفونت از طریق بیماری‌های مقاربتی چون سوزاک، تبخال و… در بروز خونریزی خفیف نقش دارند.

 • سقط جنین

گاهی ممکن است جنین در سه ماهه اول بارداری بدون هیچ‌گونه دلیل مشخصی سقط شود؛ بنابراین خونریزی اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید: برنامه تغذیه بارداری هفته به هفته چی بخورم + نکات تغذیه بارداری

علل خونریزی سه ماهه دوم و سوم بارداری

چه خونریزی در بارداری خطرناک است؟ خونریزی در سه ماهه دوم به بعد بارداری بنا به دلایل زیر خطرناک خواهد بود.

 • جدایی جفت (دکولمان)

از سه ماهه دوم به بعد تا زمان زایمان امکان دارد به‌طور ناگهانی جفت به شکل نیمه یا کامل از رحم جدا شود. در نتیجه با علائمی چون احساس درد در رحم، شکم و خونریزی شدید (به دلیل پارگی عروق خونی) همراه است و  سلامتی مادر و جنین را به خطر می‌اندازد.

 • جفت کم خواب (سرراهی)

هنگامی که جفت در ناحیه تحتانی با فاصله بسیار کمی از رحم قرار گیرد، می‌تواند بخش یا تمام دهانه را بپوشاند؛ بنابراین خونریزی شدید رخ می‌دهد. البته این مورد بسیار نادر است؛ به‌گونه‌ای که می‌توان گفت از هر 200 نفر خانم باردار، تنها 1 نفر دچار این مشکل می‌شود.

 • پاره شدن رحم

اگر خانم بارداری، برای زایمان قبلی خود یا درمان کیست تخمدان، تحت جراحی سزارین یا رحم قرار گرفته، امکان دارد در حاملگی بعدی در اثر پارگی اسکار (جای زخم) قبلی، خونریزی شدید رخ دهد.

 • زایمان زودرس

در دوران بارداری یک لایه نازک برروی دهانه رحم قرار می‌گیرد و با نزدیک شدن موعد زایمان، به‌طور طبیعی پاره و از بین می‌رود. این عمل با خونریزی خفیف همراه است، اما اگر قبل از 37 هفته اتفاق بیفتد و با علائمی چون انقباض شکم و درد در ناحیه لگن همراه باشد، خطر زایمان زودرس افزایش می‌یابد.

حالا که فهمیدیم چه خونریزی در بارداری خطرناک است، باید در صورت داشتن خونریزی یا لکه‌بینی در هر دوره از بارداری برای بررسی سلامت خود و فرزندتان به پزشک مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: سقط جنین را بارداری نافرجام بخوانیم، نه یک زندگی نافرجام

پیامدهای منفی خونریزی در دوران بارداری

در سه ماه اول و در طبیعی‌ترین حالت ممکن، خونریزی در بارداری چند روز طول می‌کشد و دیگر اتفاق نمی‌افتد که این لکه‌بینی بدون خطر است، اما خونریزی از سه ماهه دوم و سوم دوران بارداری خطرناک است؛ به‌گونه‌ای که سلامت مادر و جنین را به خطر می‌اندازد. درواقع با کاهش اکسیژن خون، خونریزی در بارداری باعث سقط جنین خواهد شد.

در صورت مشاهده چه علائمی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

علائم خونریزی خطرناک بارداری-ژین طب

بهتر است در صورت مشاهده لکه‌بینی یا خونریزی در هر مرحله از بارداری جهت معاینه به پزشک متخصص مراجعه نمایید. اگر هرکدام از نشانه‌های زیر را داشتید باید هرچه سریع‌تر به اورژانس بروید:

 1. خونریزی شدید
 2. احساس ضعف و سرگیجه
 3. تب بالا و لرز
 4. احساس درد زیر شکم بدون خونریزی در بارداری
 5. گرفتگی عضلات شکم و لگن
 6. مشاهده ترشحات واژن
 7. احساس تنگی نفس

تشخیص علت خونریزی در بارداری

حال که دیگر می‌دانیم چه خونریزی در بارداری خطرناک است، در صورت مشاهده هرگونه علائم باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید. پزشک با پرسیدن سؤالاتی در باره علائمی که دارید، بررسی سوابق پزشکی، معاینه واژینال و سونوگرافی وضعیت سلامت جنین را بررسی و دلیل اصلی خونریزی را تشخیص می‌دهد.

درمان خونریزی در بارداری

معمولا لکه‌بینی پس از چند ساعت یا چند روز (2 الی 3 روز) از بین می‌رود و نیازی به درمان ندارد، اما برای خونریزی شدید باید به فکر درمان باشید.

 • درمان پزشکی

با توجه به علت مشکل، معمولا پزشک از فرد باردار می‌خواهد که استراحت کافی داشته باشد، از برقراری رابطه جنسی خودداری نماید و در صورت نیاز داروهای مسکن مانند پاراستامول یا شیاف برای قطع خونریزی در بارداری تجویز می‌کند. در صورت افزایش شدت خونریزی، امکان دارد خانم باردار در بیمارستان بستری شود. البته روش درمان با توجه به اینکه چه خونریزی در بارداری خطرناک است فرق می‌کند، مثلا برای درمان حاملگی خارج از رحم یا مولار باید جراحی کورتاژ یا لاپاراسکوپی صورت گیرد.

 • درمان خانگی

بسیاری از خانم‌ها می‌پرسند که چه بخوریم تا خونریزی در بارداری قطع شود؟ هیچ ماده غذایی خونریزی را قطع نمی‌کند، اما مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین، پروتئین و آهن به مادر کمک می‌کند تا بدنی قوی داشته باشد و بتواند از جنین محافظت کند. برخی از غذاها عبارتند از:

 1. سبزیجات و میوه‌ها مانند سیب، گلابی، به، نعنا
 2. گوشت پرندگان
 3. گوشت قرمز
 4. تخم‌مرغ

آرامش روح و کاهش خون‌ریزی مادر

بسیاری از خونریزی‌های مادر ناشی از استرس و تشویش ذهن است. بسیاری به دنبال دعا برای قطع خونریزی در بارداری هستند. برخی از مادران و خانم‌ها معتقدند با تلاوت سوره حجرات می‌توانند آرامش بگیرند و همین امر موجب کاهش و قطع خونریزی در بارداری می‌شود.

راه‌های جلوگیری از خونریزی در بارداری

برای پیشگیری از خونریزی در دوران بارداری باید به‌اندازه کافی استراحت کنید، از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری نمایید، تا حد امکان رابطه جنسی نداشته باشید، در صورت لکه‌بینی به جای تامپون از پد بهداشتی استفاده کنید. مصرف مواد غذایی چون سیاه‌دانه، سیر، آویشن، زعفران و داروهای گیاهی در دوران بارداری بدون مشورت با پزشک ممنوع است. گفتنی است برای درمان این مشکل باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

قبل از سقط جنین اقدام کنید!

در این مقاله اطلاعاتی در باره اینکه خونریزی در بارداری از کی شروع میشه و چه خونریزی در بارداری خطرناک است، صحبت کردیم. خونریزی خفیف یا لکه‌بینی در سه ماهه اول طبیعی اما در ماه‌های بعدی خطرناک است و موجب سقط جنین می‌شود که باید در صورت مشاهده هرگونه علائم به پزشک متخصص مراجعه نمایید. اگر می‌خواهید بیشتر درباره  نشانه‌ها و علل خونریزی در دوران بارداری بدانید، با سرچ در نی‌نی سایت می‌توانید نظرات خانم‌های باردار را مطالعه کنید. برای مثال عبارت خونریزی در هفته ششم بارداری نی نی سایت را به آدرس مرورگر خود بدهید.

سوالات متداول

آیا سیگار کشیدن موجب خونریزی و سقط جنین می‌شود؟

سیگار کشیدن در این دوران مادر و جنین را در معرض انواع مواد شیمیایی خطرناک قرار می‌دهد که منبع اکسیژن کودک و رسیدن مواد مغذی لازم را محدود می‌کند. به همین دلیل ممکن است باعث خونریزی و سقط جنین شود. ترک آن نیز به سلامت جنین کمک خواهد کرد.

آیا در دوران بارداری زمان خاصی برای پرهیز از رابطه جنسی وجود دارد؟

بله، گاهی ممکن است پزشک متخصص در صورت خونریزی یا لکه‌بینی از شما بخواهد که در دوران بارداری از انجام رابطه جنسی بپرهیزید.

آیا داروهای مسکن باعث خونریزی می‌شوند؟

بله. داروهای مسکن که معمولا به آنها مخدر نیز گفته می‌شود، از گیاه خشخاش به دست می‌آیند. به همین دلیل برای مصرف آنها حتما باید با پزشک مشورت کرد؛ زیرا در برخی شرایط موجب خونریزی در بارداری می‌شوند.

منبع
marchofdimes.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا