بیماری های مفصلی

آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب می شود؟ از دست ندهید

بسیاری از کسانی که به پارگی یا فتق دیسک کمر مبتلا هستند، می‌خواهند بدانند که آیا این عارضه با استراحت و به خودی خود بهبود می‌یابد یا خیر؟ خبر خوب این است که در حدود 90٪ مواقع، درد ناشی از فتق دیسک در عرض شش ماه خود به خود از بین می‌رود.

در ابتدا، پزشک احتمالاً توصیه می‌کند که مسکن‌های بدون نسخه مصرف کنید و فعالیت‌هایی که باعث درد یا ناراحتی می‌شوند را محدود نمایید. اما در برخی موارد، احتمال دارد که اگر از این استراتژی‌ها استفاده کردید و بهتر نشدید، پزشک ارزیابی بیشتر و یک استراتژی درمانی اضافی مانند فیزیوتراپی را توصیه کند.

برای درمان پارگی دیسک کمر معمولاً جراحی توصیه نمی‌شود مگر اینکه سایر درمان‌ها پاسخ ندهند، در فعالیت‌های روزمره با مشکل مواجه شوید یا پزشک معتقد باشد که نخاع تحت فشار است. در این مقاله از مجله ژین طب می‌خواهیم به این سوال مهم و رایج پاسخ دهیم که آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب می شود؟

آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب می شود؟

در صورت پارگی دیسک کمر، برای مدت طولانی به رختخواب نروید | ژین طب

پارگی دیسک می‌تواند شما را نسب به حرکت کردن، بی‌میل کند اما برای مدت طولانی به رختخواب نروید. کم‌تحرکی می‌تواند باعث شود که وقتی دوباره از جا بلند می‌شوید و بخواهید آغاز به تحرک کنید، درد را بدتر کند زیرا عضله‌ها سفت می‌شوند.

سعی کنید فعال بمانید و توصیه‌های پزشک خود را برای انجام حرکات کششی دنبال کنید. حرکات ملایم همراه با مسکن‌های بدون نسخه به اکثر افراد کمک می‌کند تا در عرض چند هفته احساس بهتری داشته باشند. در حالی که باید در چند روز اول پس از آسیب ستون فقرات کمی استراحت کنید، دراز کشیدن در رختخواب یا بی‌تحرکی در تمام روز در واقع مانع از بهبودی می‌شود.

تعادل در فعالیت‌ها را برای تسریع در بهبود پارگی دیسک کمر رعایت کنید

عدم‌فعالیت می‌تواند بهبود دیسک و رفع التهاب ناشی از فتق را کند کند | ژین طب

عدم‌فعالیت می‌تواند بهبود دیسک و رفع التهاب ناشی از فتق را کُند کند. با این حال، شما همچنین باید مراقب باشید که در فعالیت‌های‌تان زیاده‌روی نکنید. قبل از اینکه دیسک فرصتی برای بهبودی پیدا کند، بازگشت به هر فعالیتی که باعث ایجاد فشار نامناسب یا بیش از حد روی ستون فقرات شود، می‌تواند خطر فتق مجدد را افزایش دهد. به عنوان مثال، از جابجایی جعبه‌های سنگین خودداری کنید یا از یک دوست کمک بخواهید.

بیشتر بدانید: مدت زمان ترمیم پارگی دیسک کمر، درمان دیسک کمر و بازتوانی بیمار

افراد سیگاری و افرادی که مشکلات سلامتی خاصی مانند دیابت دارند، شاید زمان بیشتری برای بهبودی فتق دیسک نیاز داشته باشند. اجتناب از مصرف محصولات دارای نیکوتین و رسیدگی به بیماری‌های زمینه‌ای، بهبودی را تسریع می‌بخشد.

لزوم بازگشت سریع به فعالیت‌های ملایم پس از کاهش درد

عدم‌تحرک، مانع بهبودی می‌شود بنابراین بلند شدن و حرکت در اطراف می‌تواند مفید باشد | ژین طب

عدم‌تحرک، مانع بهبودی می‌شود بنابراین بلند شدن و حرکت در اطراف می‌تواند مفید باشد. بازگشت سریع به فعالیت‌های ملایم به محض کاهش درد، جزء کلیدی یک برنامه بهبودی مطلوب است. این روند در نهایت باید با یک برنامه فیزیوتراپی مبتنی بر ورزش موثر ترکیب شود.

چگونه در کوتاه‌ترین زمان در هنگام پارگی دیسک کمر، ریکاوری کنیم؟

در روزهای ابتدایی که درد شدید است، مرخصی بگیرید و در طول روز، کمی بیشتر استراحت کنید. تا حد امکان از نشستن بپرهیزید و در صورت نشستن، هرگز طوری روی مبل ننشینید که کمرتان خم شود.

اگر خسته هستید، دراز بکشید یا بایستید و به دیوار تکیه دهید. از بلند کردن وزن بیش از 5 کیلوگرم خودداری کنید و از هر فعالیت دیگری که درد را تشدید می‌کند، اجتناب نمایید. وقتی درد کمی فروکش کرد، سعی کنید به حرکت ادامه دهید و عضلات خود را شل کنید. در صورت امکان بلند شوید و به طور منظم راه بروید اما اگر دردتان شدید شد، دوباره دراز بکشید.

بیشتر بدانید: آب درمانی دیسک کمر؛ درمان آسان کمر درد

سایر اقدامات برای سرعت بخشیدن به بهبودی پارگی دیسک کمر

چند تمرین ملایم را یاد بگیرید که می‌توانید در خانه انجام دهید تا دامنه حرکتی خود را حفظ کرده و عضلات پشتیبان ستون فقرات را فعال کنید. برای این کار از یک فیزیوتراپ با تجربه کمک بگیرید. اگر به طور مطلق مجبور به نشستن هستید، از تکیه‌گاه‌های مختلف پشتی برای بهبود وضعیت و استحکام ستون فقرات خود استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توان از یک کمربندطبی بهره برد.

کمربند پلاتینر یکی از انواع کمربندهایی است که می‌تواند کمک شایانی به بهبود درد کمر کند. به وجود آوردن گرما در عمق بافت‌ها و بهبود گردش خون از جمله اقداماتی است که جهت جلوگیری یا کاهش درد کمر به‌وسیله کمربند پلاتینر انجام می‌گردد.

پارگی دیسک کمر چقدر طول می‌کشد تا بهبود یابد؟

به طور کلی، اکثر افراد می‌توانند انتظار داشته باشند که ظرف چند هفته احساس بهتری داشته باشند. به گفته آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا، زمان بهبودی فتق دیسک بستگی به ماهیت دقیق آسیب و علائم دارد و شاید از چند روز تا چند ماه طول بکشد.

زمان بهبودی به عواملی مانند سلامت کلی فرد، سطح فعالیت و سن بستگی دارد. در برخی موارد، فتق دیسک احتمالا تا چند ماه طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد. با این حال، علائم معمولاً خیلی زودتر برطرف می‌شوند.

بیشتر بدانید: چه غذاهای برای دیسک کمر مضر است؟

نشانه‌های بهبود پارگی دیسک کمر

درد شدید به سمت عصب و در بازو یا پا یکی از اولین علائمی است که از بین می‌رود و به دنبال آن ضعف عضلانی در طول مسیر عصب ایجاد می‌شود. احتمال دارد که بی‌حسی در اندام، مدت بیشتری باقی بماند. اکثر فتق دیسک‌ها به دلیل اسپاسم عضلانی، باعث درد قابل توجهی در کمر و گردن می‌شوند. امکان دارد که سیستم عصبی باعث اسپاسم برخی از عضلات کمر یا گردن شود تا از آسیب بیشتر محافظت کند. به طور کلی، این اسپاسم‌های عضلانی در چند روز اول پس از آسیب، آرام می‌شوند.

چرا پارگی دیسک کمر، دیر بهبود می‌یابد؟

دیسک‌ها در بزرگسالان معمولاً خون‌رسانی ضعیفی دارند و گاهی اوقات توانایی بهبود کامل را ندارند. در اغلب مواقع، فتق دیسک در بیماران سالم به سرعت بهبود می‌یابد. با این حال، فشردگی عصب که باعث دردی شبیه تیر خوردن می‌شود، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا بهتر شود.

چگونه سرعت بهبود پارگی دیسک کمر را بهبود بخشیم؟

همه افراد با سرعت متفاوتی بهبود می‌یابند اما برخی از اقدامات یا ویژگی‌هایی که می‌توانند زمان بهبودی شما را تعیین کنند عبارتند از:

 • تشخیص سریع
 • سطح تمرینات
 • رژیم غذایی
 • عادات خواب
 • سن
 • سیگار کشیدن
 • سایر بیماری‌ها در کنار پارگی دیسک

بیشتر بدانید: بهترین روغن برای دیسک کمر؛ با کمر درد خداحافظی کنید

دریافت تشخیص زودهنگام و دقیق، یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای تسهیل بهبودی سریع است. اگر دردی را تجربه کردید که در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کرد، برای کمک به پزشک خود مراجعه کنید.

سن، یکی دیگر از عوامل مهم در هنگام بهبودی است. بیماران جوان‌تر به طور بالقوه می‌توانند سریع‌تر از افراد مسن‌تر بهبود پیدا کنند. اگر می‌خواهید به بدن خود بهترین فرصت را برای بهبودی بدهید، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ورزش
 • به اندازه کافی خوابیدن
 • رژیم غذایی سالم داشتن
 • هیدراته ماندن
 • اجتناب از مصرف الکل
 • حفظ وضعیت کلی سلامتی و مدیریت بیماری‌های زمینه‌ای

اهمیت فعالیت منظم روزانه در بهبود پارگی دیسک کمر

افراد مبتلا به فتق دیسک به طور کلی می‌توانند در عرض چند روز به فعالیت‌های عادی روزمره خود بازگردند. متخصصان بیماران را تشویق می‌کنند تا به محض کاهش درد، به فعالیت‌های عادی روزمره مانند راه رفتن بازگردند.

انجام حرکات ملایم، ضروری است و عضلات تثبیت‌کننده ستون فقرات را تحریک می‌کند تا به درستی عمل کنند و جریان خون را در ناحیه آسیب‌دیده افزایش دهند. این شرایط، بهترین محیط مکانیکی و بیولوژیکی را برای درمان فراهم می‌کند.

ورزش سبک برای بهبود پارگی دیسک کمر

می‌توانید در عرض چند هفته پس از آسیب‌دیدگی دیسک، ورزش سبک را از سر بگیرید. متخصصان توصیه می‌کنند که اگر در فعالیت‌های روزانه درد ندارید، ورزش‌های سبک مانند کار با دستگاه elliptical machine، پیاده‌روی سریع یا شنا را از سر بگیرید. انجام این ورزش‌ها معمولا دو تا چهار هفته پس از آسیب‌دیدگی امکان‌پذیر است.

دستگاه elliptical machine، یک دستگاه ثابت تمرینی که با آن پله‌نوردی، پیاده‌روی، دو یا دوچرخه‌سواری را شبیه‌سازی می‌کنند مانند تردمیل یا دوچرخه‌های ثبات در باشگاه‌های بدنسازی.

بیشتر بدانید: فیزیوتراپی دیسک کمر؛ راهکاری مطمئن برای تسکین درد

آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب می شود؟ به طور کلی باید انجام تمرینات شدیدی را که نیاز به سطوح فعالیت بدنی بالا یا بلند کردن وزن قابل توجه دارند، بین 8 تا 12 هفته پس از آسیب‌دیدگی، به تعویق بیندازید. درد باید تا این بازه زمانی تقریباً به طور کامل برطرف شده باشد و باید اطمینان حاصل کنید که خود دیسک قبل از قرار دادن آن در معرض چنین فشارهایی، بهبود یافته است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

در ابتدا می‌توانید درد فتق دیسک را در خانه درمان کنید. اما در شرایط زیر باید به پزشک مراجعه نمایید:

 • درد در زندگی روزمره مانند رفتن به سر کار اختلال ایجاد می‌کند
 • علائم بعد از چهار تا شش هفته بهتر نمی‌شوند
 • علائم بدتر می‌شوند
 • شما دچار از دست دادن کنترل مثانه یا روده می‌شوید
 • شما متوجه سوزن سوزن شدن، بی‌حسی یا از دست دادن قدرت خود در بازوها، دست‌ها یا پاهای خود می‌شوید
 • در ایستادن یا راه رفتن مشکل دارید

آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب می شود؟ 

امروز در این مقاله از ژین به بررسی پرسش آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب می شود؟ همچنین به تمام راه ها و احتمالات پرداختیم. پارگی یا فتق بزرگ شاید به خودی خود بهبود نیابد و در برخی موارد جراحی توصیه شود اما به طور بالقوه، برآمدگی‌ها و بیرون‌زدگی‌های کوچک تا متوسط را می‌توان با فرآیندهای ترمیم خود بدن به موقع ترمیم کرد.

چه مدت؟ این بستگی به شدت و ناپایداری آن، سن شما و از همه مهم‌تر، میزان فشاری که به آن وارد می‌کنید، دارد. میزان فشار، عاملی است که می‌توانید خودتان کنترل کنید.مدت‌زمان بهبودی همچنین به وضعیت عضلات ستون فقرات و ناحیه شکم شما بستگی دارد زیرا ضعف یا عدم تعادل در آنها احتمالا بخشی از عاملی باشد که در وهله اول باعث ایجاد مشکل شده است.

پاسخ به پرسش آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب می شود؟

آیا دیسک کمر باعث فلج شدن می‌شود؟

در موارد نادر، فتق دیسک در ستون فقرات کمر، در صورتی که کانال نخاعی یا اعصاب را فشرده کند، می‌تواند باعث فلج شود.

2-آیا پیاده‌روی برای دیسک کمر مضر است؟

پیاده‌روی می‌تواند برای افراد مبتلا به فتق دیسک کمر مفید باشد. پیاده‌روی یک ورزش سبک است که می‌تواند به تسکین درد و تقویت عضلات کمر کمک کند.
پیاده‌روی همچنین شامل طیف وسیعی از حرکات است که می‌تواند انعطاف‌پذیری کمر را بهبود بخشد و گرفتگی و خطر انحطاط دیسک را کاهش دهد.

3-آیا پارگی دیسک کمر با استراحت درمان می شود؟

بله، بیشتر دیسک‌های پاره‌شده با درمان‌های محافظه‌کارانه مانند استراحت، ورزش ملایم و فیزیوتراپی طی چند هفته تا یک ماه بهبود می‌یابند. درمان‌های دیگر عبارتند از: داروهای ضدالتهاب، گرما و یخ‌درمانی و اصلاح سبک زندگی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا