بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

درمان دیسک کمر بدون جراحی؛ بررسی گزینه‌های غیرتهاجمی

مشکلات دیسک کمر، در بیشتر مواقع باعث بروز درد و ناراحتی قابل توجهی شده و کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر منفی خود، قرار می‌دهد. در حالی که در موارد شدید و پیشرفته، معمولا چاره‌ای جز جراحی وجود ندارد، در موارد خفیف تا متوسط، بسیاری از افراد درمان‌های غیرتهاجمی را برای کاهش علائم و بهبودی ترجیح می‌دهند. در این مقاله از ژین طب، به دنبال بررسی روش‌ها و تکنیک‌های درمان دیسک کمر بدون جراحی هستیم. به شما نیز پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا ببینیم چطور می‌توان دردهای ناشی از دیسک کمر را در بدون تیغ جراحی، کاهش داد و به مرحله مطلوب رساند.

تکنیک‌های درمان دیسک کمر بدون جراحی

اگر وضعیت دیسک کمر، به شکلی باشد که بتوان گزینه جراحی را کنار گذاشت، روش‌های متعددی برای کاهش درد و درمان بیرون‌زدگی فتق دیسک، وجود دارد. از جمله:

1. استراحت کردن اما نه زیاده‌روی

یکی از گام‌های اولیه در رسیدگی به مشکلات دیسک کمر، استراحت کردن و اجتناب از فعالیت‌هایی است که امکان تشدید درد را دارند. دقت داشته باشید که استراحت کردن در تختخواب، برای یک تا دو روز ممکن است مفید باشد. به دنبال این دو روز استراحت، باید با مشورت پزشک یا فیزیوتراپ، سطح فعالیت رفته رفته افزایش پیدا کرده و فرد حتما تحرک خود را برای جلوگیری از سفتی و ضعف عضلانی داشته باشید. به طور مثال دقت داشته باشید که شما نباید اجسام سنگین را بلند کنید، اما فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی یا شنا کردن، مفید خواهند بود و به افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده، کمک می‌کنند.

بیشتر بدانید: نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر؛ آرامش را به ستون مهره‌ها باز گردانید

2. فیزیوتراپی منظم و پیوسته

استراحت کردن درمان دیسک کمر بدون جراحی | ژین طب

فیزیوتراپی نقش مهمی در درمان غیر جراحی مشکلات دیسک کمر دارد. یک فیزیوتراپ ماهر، می‌تواند یک برنامه ورزشی سفارشی برای تقویت عضلات مرکزی، بهبود انعطاف پذیری و وضعیت صحیح بدن ایجاد کند. این تمرینات به کاهش فشار روی دیسک آسیب دیده، کاهش درد و بهبود ثبات کلی ستون فقرات کمک خواهند کرد. از این روی به نظر می‌رسد که فیزیوتراپی، یک راه حل عالی و موثر برای درمان دیسک کمر بدون جراحی باشد.

برای بسیاری از بیماران، ترتیب دادن جلسات فیزیوتراپی، به کاهش درد ناشی از فتق دیسک کمر کمک کرده و باعث خواهد شد تا هم درد کمتری را تجربه کنند و هم این که توان حرکتی آن‌ها، بهبود یابد. حتی در بیشتر موارد، پس از عمل جراحی دیسک کمر نیز پزشک چندین جلسه فیزیوتراپی، تجویز خواهد کرد تا بیمار سریع‌تر، بهبودی خود را به دست آورد.

بیشتر بدانید: درمان دیسک کمر با طب سنتی؛ راهکارهای بی خطر، اما موثر در تسکین درد

3. برخورداری از تکنیک‌های مدیریت درد

روش‌های مختلف غیرجراحی می‌توانند به طور موثر درد مرتبط با مشکلات دیسک کمر را مدیریت کنند. این روش‌ها شامل موارد زیر هستند و به فرد فرصت می‌دهند تا رسیدن به درمان کامل، رنج کمتری را متحمل شود:

  1. داروها: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن، به کاهش درد و التهاب کمک می‌کنند. در برخی موارد، شل کننده‌های عضلانی یا استروئیدهای خوراکی ممکن است توسط یک پزشک متخصص نیز تجویز شوند. مصرف این داروها مطابق تجویز و دستورالعمل، کمک خواهد کرد تا شدت درد کاهش پیدا کرده و بیمار شرایط بهتری را تجربه کند.
  2. تزریق استروئید اپیدورال (ESIs): ESI‌ها شامل تزریق کورتیکواستروئیدها به فضای اپیدورال اطراف ریشه عصبی آسیب دیده است. این تزریق با کاهش التهاب و کاهش درد، تسکین موقتی ایجاد می‌کند. اگر چه این روش درمانی قطعی نیست، اما برای مدتی شدت درد را کاهش داده و بیمار وضعیت بهتری خواهد داشت.
  3. تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS): درمان TENS، شامل استفاده از جریان‌های الکتریکی با ولتاژ پایین برای تحریک اعصاب و ایجاد تسکین درد به طور کلی است و برای ناحیه ستون فقرات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این می‌تواند یک درمان کمکی موثر برای مدیریت درد ناشی از دیسک کمر باشد و معمولا در بیمارانی که شدت درد قابل توجهی دارند، به کار گرفته می‌شود.

ممکن است چندین روش از موارد بالا، به صورت ترکیبی برای تسکین درد دیسک کمر، به کار گرفته شوند.

بیشتر بدانید: ۱۱ درمان دیسک کمر؛ از صفر تا صد هر آنچه که باید بدانید

4. درمان دستی یا کایروپراکتیک درمان دیسک کمر بدون جراحی

تکنیک‌های درمان دستی، مانند روش‌های کایروپراکتیک یا دستکاری استئوپاتیک، برای برخی از افراد مبتلا به مشکلات دیسک کمر مفید خواهد بود. هدف این رویکردهای عملی، بهبود هم ترازی ستون فقرات، کاهش تنش عضلانی و افزایش تحرک کلی است. البته انجام این روش‌های غیرجراحی باید به وسیله فرد کارآمد و متخصص در این حوزه صورت بگیرد تا اثربخشی لازم را داشته باشد. در غیر این صورت ریسک آن وجود دارد که بدتر کایروپراکتیک اشتباه و نادرست، به افزایش درد و مشکل در ستون فقرات، منجر شود.

5. گرما و سرما درمانی؛ راهی برای تسکین درد

گرما و سرما درمانی، هر یک به شکلی، به کاهش درد و کاهش التهاب در ناحیه دیسک کمر، کمک خواهند کرد. گرما درمانی، مانند استفاده از پد گرم کننده یا کمپرس گرم، عضلات را شل کرده و گردش خون را بهبود می‌بخشد. سرما درمانی، مانند کمپرس یخ یا کمپرس سرد، می‌تواند ناحیه را بی حس کرده و تورم را کاهش دهد. البته دقت داشته باشید که زیاده‌روی در استفاده از کمپرس گرم، برای ناحیه دردناک در بخش کمر، مناسب نبوده و چند بار در روز، با فواصل مشخص استفاده از کمپرس گرم، کفایت خواهد کرد.

بیشتر بدانید: درمان دیسک کمر در منزل؛ چی بخوریم خوب بشیم؟

6. درمان‌های جایگزین برای بهبود درد و وضعیت بیمار

درمان‌های جایگزین برای بهبود درد و وضعیت بیمار| ژین طب

چندین درمان جایگزین ممکن است مکمل درمان‌های سنتی و خانگی برای مشکلات دیسک کمر باشد. این روش‌های درمانی موثر عبارتند از طب سوزنی، ماساژ درمانی، یوگا و پیلاتس. در حالی که شواهد از شدت اثربخشی آنها متفاوت است، برخی از افراد از طریق این رویکردها آرامش و تسکین درد را تجربه کرده‌اند. انجام دادن این روش‌های درمانی جایگزین نیز بستگی به این خواهد داشت که وضعیت دیسک کمر فرد چطور بوده و حتما باید به وسیله فرد کاربلد و مجرب در این حوزه انجام بپذیرد. به طور مثال طب سوزنی در بسیاری مواقع برای تسکین درد، موثر است؛ به شرط آن که به وسیله فرد ماهری انجام شود.

نتیجه‌گیری

مشکلات دیسک کمر، دردناک و در بعضی مواقع ناتوان‌کننده هستند، اما جراحی همیشه تنها راه حل نیست. گزینه‌های درمانی غیرجراحی، مانند استراحت، فیزیوتراپی، تکنیک‌های مدیریت درد، درمان دستی، گرما و سرما درمانی و درمان‌های جایگزین، می‌توانند تسکین مؤثری را ارائه دهند و بهبودی را تسریع بخشند. البته قطعا مشورت با یک پزشک متخصص، برای تعیین مناسب‌ترین برنامه درمانی بر اساس شرایط فردی ضروری است. به یاد داشته باشید، هر مورد منحصر به فرد است، و آنچه برای یک فرد موثر است ممکن است برای دیگری کارساز نباشد.

سوالات متداول درمان دیسک کمر بدون جراحی

1. بهترین درمان غیرجراحی دیسک کمر چیست؟

استراحت کردن و فیزیوتراپی و همین طور استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه، برای کاهش درد ناشی از دیسک کمر، موثر هستند.

2. آیا جراحی تنها راه درمان دیسک کمر است؟

خیر، در بسیاری از مواقع، می‌توان از درمان‌های جایگزین برای فتق دیسک کمر استفاده کرده و شدت درد و ناراحتی را کاهش داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا