بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

اوزون تراپی دیسک کمر؛ مزایا و عوارض و مراقبت‌های بعد از اوزون تراپی

درمان درد دیسک کمر با توجه به شدت آسیب و شرایط بیمار متفاوت است. پزشک معالج با بررسی وضعیت بیماری ممکن است از راهکارهای مختلفی نظیر دارو درمانی، فیزیوتراپی، تغییر رژیم تغذیه‌ای، ورزش یا حتی انجام عمل جراحی برای کنترل درد و بهبود بیماری کمک بگیرد. اوزون تراپی دیسک کمر یکی از راهکارهای درمانی موثر در درمان و تسکین درد ناشی از آسیب دیسک کمر است. این روش ممکن است به عنوان متد درمانی مکمل در کنار سایر راه حل‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

در این مقاله از ژین طب شما را با ماهیت روش ازون تراپی برای کاهش و درمان درد دیسک کمر آشنا کرده، فواید و عوارض استفاده از این شیوه درمانی را توضیح می‌دهیم و به بیان نکات ضروری در روند مراقبت از بیمار پس از انجام فرایند ازون تراپی خواهیم پرداخت.

اوزون تراپی دیسک کمر چیست؟

بسیاری از افراد کمر درد را از جمله دردهای رایج و معمول می‌دانند که در طول زندگی و تحت تاثیر عوامل مختلف ایجاد می‌شود‌. کمر درد از علائم متداول بسیاری از عارضه‌های حرکتی مانند آسیب دیسک کمر، تحریک عصب سیاتیک، تنگی کانال نخاعی، آرتروز و رماتیسم مفصلی است.

منظور از درد دیسک کمر دردی است که در اثر آسیب به دیسک‌های میان مهره‌ای و بیرون زدگی، نازک شدن یا ترک خوردن آن‌ها در ناحیه کمر، گردن و پاها ایجاد می‌شود. این دردهای آزار دهنده در بسیاری از موارد دامنه حرکتی بیمار را محدود کرده و حتی مانع از تحرک معمول و روزانه می‌شود. برای درمان این مشکل، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها اوزون تراپی دیسک کمر است.

اوزون از یک مولکول اکسیژن با یک اتم اکسیژن اضافه تشکیل شده است. اتم اضافی موجود در فرمول اوزون قدرت اکسیژن را افزایش داده و قابلیت آن در انجام روش‌های درمانی را ارتقا می‌دهد. در فرم مولکولی اوزون، سه اتم اکسیژن به هم وصل شده‌اند. در این فرمول اکسیژن ناپایدار و دارای بویی خاص است.

در حقیقت اتم اضافی موجود در ساختار اوزون، آن را به اکسید کننده و ضد عفونی کننده‌ای پرقدرت تبدیل کرده است. اوزون تراپی را می‌توان یک متد درمانی نسبتا جدید در علم پزشکی دانست که از قابلیت‌های سرشاری برخوردار بوده و در بسیاری از موارد می‌توان آن را جایگزینی مناسب برای کورتون درمانی قرار داد.

بیشتر بدانید: دیسکوژل؛ جدیدترین روش درمان قطعی دیسک کمر در ۲۰۲۳

فواید اوزون درمانی در پزشکی

امروزه از اوزون درمانی یا اوزون تراپی به عنوان شیوه‌ای سالم در درمان مشکلات و بیماری‌های عضلانی و مفصلی استفاده می‌شود. اصلی‌ترین ماده در اوزون تراپی گاز اوزون است که میزان غلظت آن توسط پزشک مشخص می‌شود. این مقدار از گاز اوزون به بافت مورد نظر تزریق شده و تبدیل گاز اوزون به اکسیژن در این بافت سبب آزاد شدن رادیکال‌ها و انرژی می‌شود.

در نتیجه می‌توان از این فرایند درمانی برای بهبود علائم دیسک کمر، درمان سیاتیک و آرتروز مفاصل بهره گرفت. خواص ضد التهابی، ضد درد و اثرات ترمیمی و قابلیت بازسازی این روش درمانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به همین جهت از اوزون تراپی در درمان در و التهاب مفصلی و نیز بهبود آسیب ایجاد شده در دیسک‌های بین مهره‌ای، تنگی کانال نخاع و زخم های ناشی از دیابت استفاده می‌شود.

بیشتر بدانید: ۱۱ درمان دیسک کمر؛ از صفر تا صد هر آنچه که باید بدانید

اوزون تراپی دیسک کمر چگونه انجام می‌شود؟

نحوه انجام اوزون تراپی دیسک کمر | ژین طب

در مرحله اول از فراین اوزون تراپی، بیمار به اتاق عمل مجهز به دستگاه سی ـ آرم یا فلوئوروسکوپی که روش تصویر برداری با اشعه ایکس و گرفتن تصاویر زنده است منتقل می‌شود. در این حین همه اقدامات احتیاطی نظیر ضد عفونی کردن انجام می‌گیرد. پس از آن بیمار به شکم می‌خوابد و دیسک‌های آسیب دیده مشخص می‌شوند. سپس برای ایجاد بی‌حسی موضعی از روش تزریق ماده بی‌حسی انجام می‌شود. بعد از آن، سوزن دیسکوگرافی وارد دیسک می‌‌شود.

به کمک تصاویر سی ـ آرم سوزن در جای مناسب قرار گرفته و ماده حاجب نسبت به اشعه جهت مشاهده ساختار دیسک تزریق می‌شود. سپس داروی بی‌حسی به داخل دیسک تزریق می‌شود و در مدت زمانی کوتاه پس از آن، گاز مخلوط اکسیژن و اوزون گرفته شده از دستگاه مولد اوزون، به درون دیسک تزریق می‌شود و بعد سوزن از محل مورد نظر خارج می‌شود.

این عمل در صورت نظارت پزشک متخصص، ساده و ایمن است. اوزون تراپی دیسک کمر در مقایسه با انجام عمل جراحی کم خطرتر و کم هزینه‌تر بوده و طی مدت زمان کوتاه‌تری انجام می‌پذیرد. عارضه‌های ناشی از جراحی و بیهوشی عمومی در این عملیات وجود ندارد.

بیشتر بدانید: آرتروز کمر، بیماری پیشرونده قابل کنترل با ۴ روش درمانی

فواید اوزون تراپی دیسک کمر

فواید اوزون تراپی دیسک کمر | ژین طب

اوزون تراپی به عنوان یکی از روش‌های درمانی نوین و ویژه دارای فواید و مزایای زیادی برای بیمار است. به این شکل که بیمار پس از انجام فرایند اوزون درمانی بلافاصله تاثیرات این نوع درمان را در کاهش درد احساس خواهد کرد. پس از انجام تزریق اوزون التیام درد و افزایش دامنه حرکتی بیمار، برای او رضایت آور تلقی می‌شود. در نتیجه انجام اوزون تراپی، غضروف‌ها و بافت‌های آسیب دیده بازسازی و ترمیم می‌شوند.

بهبود آسیب دیدگی‌های مزمن، بازسازی مفاصل، درمان و ترمیم مفاصل آسیب دیده در نتیجه صدمات ورزشی و کنترل درد عضلات و عصب‌ها از جمله مهم‌ترین تاثیرات انجام روش اوزون تراپی محسوب می‌شود. اوزون در عملیات اوزون درمانی ممکن است در مفاصل، زیر پوست یا داخل تاندون‌ها و عضلات تزریق شود. محل تزریق و غلظت اوزون مورد استفاده در این روش با توجه به صلاحدید پزشک مربوطه صورت خواهد گرفت.

همچنین باید توجه داشت پاسخگویی بدن بیماران به این نوع از درمان نیر متفاوت است. با این وجود معمولا  در شرایط خاص، به ۳ تا ۵ جلسه اوزون تراپی جهت درمان کامل نیاز خواهد بود. بیشتز افرادی که تحت معالجه با اوزون تراپی قرار می‌گیرند، با پایان یافتن مراحل درمان، کاهش درد، ناراحتی و محدودیت حرکتی را تجربه خواهند کرد.

بیشتر بدانید: فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟

از فواید اوزون تراپی می‌توان به موارد زید اشاره نمود:

 • کاهش و برطرف شدن درد ناشی از ایجاد آسیب در دیسک‌ یا دیسک‌های میان مهره‌تی کمر
 • کاهش عوارض جانبی نسبت به انجام عملیات بیهوشی و جراحت طی عمل جراحی
 • صرف هزینه و انرژی کمتر
 • صرف مدت زمان کوتاه برای انجام عملیات درمانی و دوره نقاهت

عوارض اوزون تراپی دیسک کمر

چنانچه فرایند اوزون تراپی تحت نظر پزشک ماهر و مجرب انجام نشود، با عوارض خاصی همراه خواهد بود. اما در صورتی که برای انجام مراحل اوزون تراپی به پزشک متخصص و مراکز درمانی معتبر مراجعه شود، این روش، راهکاری بسیار ایمن برای کاهش درد محسوب می‌شود. در حقیقت اوزون تراپی به ندرت بروز عوارض جانبی را به دنبال خواهد داشت. در ادامه به چند مورد از عوارض احتمالی انجام این روش درمانی اشاره می‌کنیم:

 • ایجاد آسیب در ریشه‌های اعصاب
 • بروز عفونت دیسک (دیسکایتیس)
 • خونریزی رتینال (شبکیه)

توجه داشته باشید که بروز عارضه‌های سطحی نظیر درد جزئی در ناحیه تزریق اوزون طبیعی و شایع هستند. علاوه بر این بیماران تحت معالجه اوزون تراپی، با توجه به نظر پزشک ممکن است همان روز یا بع  از یک روز بستری شدن در مرکز درمانی مرخص شوند.
اوزون تراپی در مقایسه با بسیاری از روش‌های موجود مانند عمل جراحی از ریسک کمتری برخوردار است و تا به امروز موارد حادی در ایجاد عارضه جانبی در نتیجه انجام تزریق اوزون گزارش نشده است.

مراقبت های بعد از اوزون تراپی دیسک کمر

مراقبت های بعد از اوزون تراپی دیسک کمر | ژین طب

با وجود این که انجام عملیات اوزون تراپی مانند جراحی و سایر روش‌های درمانی خاص، عوارض جانبی زیادی ندارد، اما لازم است پس از انجام این روش به نکات ضروری مراقبتی توجه نمایید.
انجام بعضی اقدامات و در عین حال خودداری از انجام برخی دیگر، تاثیر بسزایی در بهبود وضعیت بیمار خواهد داشت. در این بخش به مهم‌ترین اقدامات مراقبتی لازم پس از انجام اوزون تراپی دیسک کمر اشاره می‌کنیم:

 • نوشیدن مقدار آب کافی در طول روز
 • استراحت دادن بدن و راز کشیدن به مدت ۲۰ دقیقه، پس از پایان هر جلسه اوزون درمانی
 • مصرف به موقع مکمل‌‌ها و داروهای تجویز شده توسط پزشک
 • خودداری از مصرف ویتامین C، دو ساعت قبل و بعد از انجام عملیات اوزون تراپی
 • خودداری از مصرف غذاهای سنگین بعد از مصرف اوزون تراپی
 • خودداری از دوش گرفتن و تماس جریام مستقیم آب به محل آسیب دیده و تحت درمان پس از اوزون تراپی
 • خودداری از مصرف نوشیدنی‌‌های الکلی قبل و بعد از هر جلسه اوزون تراپی
 • خودداری از انجام فعالیت‌های شدید یا بلند کردن و جابجایی اجسام سنگین پس از هر جلسه اوزون تراپی
 • پیاده روی آرام در آب استخر پس از پایان یافتن جلسات اوزون تراپی با صلاحدید پزشک معالج بلامانع خواهد بود.

توجه داشته باشید که انجام برخی اقدامات مانند ماساژ درمانی ملایم با روغن‌های گیاهی پس از جلسات اوزون تراپی مانعی ندارد. در صورت مشاهده علائمی مبنی بر درد شدید، تحریک پوست یا سایر علائم نشان دهنده حساسیت و عارضه جانبی پس از شرکت در جلسات اوزون تراپی لازم است سریعا با پزشک خود مشورت نمایید.

نتیجه گیری

اوزون تراپی دیسک کمر یا اوزون درمانی از روش‌های درمانی نسبتا جدید است که از فواید و قابلیت‌های آن برای بهبود درد در افراد مبتلا به عارضه‌های حرکتی استفاده می‌شود. در اوزون تراپی از تزریق گاز اوزون با غلظت مشخص در ناحیه آسیب دیده با هدف کنترل نشانه‌های درد و ناراحتی بهره می‌گیرند.

همانطور که در خلال مقاله اشاره شد، معایب و عوارض فرایند اوزون تراپی نسبت به مزایا و فواید این روش بسیار ناچیز است. با استفاده از اوزون تراپی می‌توان شدت درد در افراد مبتلا به آسیب دیسک کمر را به میزان قابل توجهی تقلیل داد. باید توجه داشت که به منظور اخذ نتیجه مطلوب و عدم ایجاد عوارض جانبی در اوزون تراپی لازم است حتما به مراکز درمانی معتبر مراجعه کرده و تحت نظر پزشک مجرب به انجام عملیات اوزون تراپی بپردازید.

سوالات متداول درباره اوزون تراپی برای دیسک کمر

1. آیا اوزون تراپی برای فتق دیسک بی خطر است؟

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که تزریق اوزون در تقریبا 75 درصد از بیماران مبتلا به دیسک کمر، بسیار موثر و کارآمد است.

2. آیا اوزون درمانی برای کمردرد خوب است؟

اوزون تراپی روشی است که برای تسکین درد کمر و پا با تزریق ازن در داخل و اطراف دیسک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش یکی از راه‌های بسیار موثر برای درمان درد کمر، ساق یا بازو ناشی از فتق یا افتادگی دیسک کمر یا گردن است.

3. عوارض اوزون تراپی برای فتق دیسک چیست؟

عوارض جانبی اوزون تراپی شامل عرق کردن، درد شکم، سردرد، آسیب به ریشه اعصاب و سرگیجه می‌شود.

منبع
spinalpainclinic

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا