تغذیه و سلامت خانواده

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم و چگونه متوجه علائم آن شویم؟

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟ این سوال یکی از پرسش‌های متداول بسیاری از افراد است که معمولا پاسخ‌های گوناگونی برای آن در نظر گرفته می‌شود. کمبود کلسیم نقش گسترده‌ای در بروز مشکلات جسمانی مختلف در بدن را خواهد داشت و حتی در برخی موارد ممکن است که بیماران با شرایطی همچون احساس ضعف جسمانی شدید در بدن روبه رو شوند.

بسیاری از افراد ممکن است درخصوص علائم مربوط به کمبود کلسیم در بدن اطلاعی نداشته باشند و همچنین با بروز شرایط جسمانی مختلف در آن‌ها گمان کنند که این وضعیت برای آن‌ها ایجاد شده است.

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی علائم این اختلال در بدن اشاره‌ای داشته باشیم. اگر شما نیز با این پرسش مواجه شده‌اید توصیه می‌کنیم که تا پایان با مجله ژین طب همراه شوید.

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم و چگونه آن را تشخیص بدهیم؟

بروز مشکلات جسمانی مختلف در بدن ممکن است بیانگر کاهش میزان کلسیم در بدن شود. کلسیم یکی از مهم‌ترين مواد معدنی مورد نیاز در بدن افراد محسوب می‌شود که لازم است به‌طور مداوم سطح آن به حد نرمال برسد. بسیاری از افراد، در اثر کمبود میزان کلسیم به اختلالات جسمانی دچار می‌شوند. برخی از علائم و مهم‌ترین روش‌های اطلاع از ایجاد این اختلال در بدن افراد به شرح زیر است:

 • ایجاد بثورات و مشکلات پوستی در افراد
 • بروز اختلالات جدی در سلامت و بهداشت دهان و دندان
 • ایجاد مشکلات مربوط به دوران قاعدگی و ابتلا به سندرم پیش از آن
 • بروز اختلالات عضلانی و ایجاد گرفتگی در ماهیچه‌های بدن
 • ایجاد مشکلات مربوط به سیستم عصبی و بروز لرزش دست در حین عصبانیت کودکان
 • بروز ضعف جسمانی و ایجاد حالت‌های افسردگی در افراد
 • پوکی استخوان و کاهش مقاومت آن‌هادر ب ابر آسیب‌های جزئی
 • ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن سالمندان

بیشتر بدانید: علائم کمبود کلسیم در کودکان؛ از کجا بدانیم کمبود کلسیم داریم

در قسمت بالا به برخی از علائم مهم کمبود کلسیم در بدن افراد اشاره کردیم. بیماران می‌توانند به کمک انجام بررسی‌های بیشتر در این زمینه از اینکه آیا به چنین وضعیت دچار شده‌اند یا خیر اطلاع پیدا کنند. پزشکان متخصص در این زمینه نیز با بررسی علائم این عارضه فرآیند تشخیصی خود آغاز خواهند کرد و سپس برای بهبود آن برخی قرص‌های مکمل را تجویز می‌کند.

بررسی پوست، راهی برای اطلاع از کمبود کلسیم

بررسی پوست، راهی برای اطلاع از کمبود کلسیم | ژین طب

یکی از روش‌های آسان برای اینکه بفهمیم کمبود کلسیم داریم، بررسی ساختار پوستی و میزان سلامت آن در افراد است. اکثر افرادی که دچار کمبود کلسیم در بدن هستند معمولا با اختلالات پوستی مبارزه می‌کنند و حتی ممکن است مجبور شوند که برخی دارو‌های درمانی مختلف را برای بهبود آن مصرف کنند.

از جمله شرایطی که ممکن است در اثر کمبود کلسیم در بدن بیماران ایجاد شود و شما می‌توانید به کمک آن بفهمید که به این وضعیت دچار شده‌اند به شرح زیر است:

 • ایحاد حساسیت‌های پوستی شدید در بیماران
 • ابتلا به مشکلاتی همچون اگزما و خارش‌های بسیار زیاد در پوست افراد
 • ایجاد لکه‌های خشک و رنگی روی پوست
 • ابتلا به آلوپسی و ایجاد مشکلات جدی در سلامت موی بیماران
 • کاهش یا کند شدن رشد موها در افراد دارای اختلال کمبود کلسیم
 • خشکی پوست شدید و احساس سوزش در آن
 • ابتلا به پسوریازیس و مشکلات مربوط به آن

بیشتر بدانید: تاثیر کلاژن بر درمان ریزش مو، رشته‌های موهایتان را به کلاژن گره بزنید

ایجاد اختلال در سلامت پوست، ازجمله موضوعاتی است که بسیاری از افراد تبعات آن را به‌طور متوسط تا شدید تجربه کرده‌اند. توصیه می‌شود که افراد در چنین شرایطی به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنند تا مانع از گسترش مشکلات مربوط به کمبود کلسیم در بدن شوند. در برخی موارد پزشک با بررسی علائم آزمایش‌هایی را به‌منظور اطمینان خاطر خود برای بیمار تجویز خواهد کرد.

اختلالات مربوط به قاعدگی در بانوان ناشی از کمبود کلسیم است؟

کمبود کلسیم در بانوان ممکن است تأثیرات قابل‌توجهی بر روند قاعدگی آن‌ها داشته باشد و برخی بی‌نظمی‌های جزئی را در دوره آن برای افراد ایجاد کند. اکثر پزشکان متخصص در حوزه بیماری‌های بنان توصیه می‌کنند که بانوان حتما ميزان کلسیم در بدن را مورد بررسی قرار دهند تا مانع از بروز مشکلات این چنینی در بدن شوند.

 1. احتباس بیش‌از حد مايع در بدن بانوان
 2. تشدید تغییرات خلقی در دوره قاعدگی با کاهش میزان کلسیم در بدن
 3. افزایش علائم مربوط به دوران قاعدگی در بانوان
 4. افزایش احساس درد در روزهای ابتدایی قاعدگی
 5. ابتلا به سندرم پیش‌از قاعدگی در بانوان

در قسمت بالا به برخی از نتایجی که در اثر کاهش میزان کلسیم در بدن بانوان ایجاد می‌شود اشاره کردیم. بروز مشکلات مربوط به دوران قاعدگی با کمبود کلسیم در بانوان امری رایج است و معمولا پزشکان به منظور جلوگیری از احتمال این وضعیت مصرف قرص‌های کلسیم را طی یک دوره زمانی منظم تحویز خواهند کرد. تامین این ماده برای بدن بانوان باردار از اهمیت بسیاری برخوردار است‌ چراکه نقش موثری در افزایش سلامت جنین ایفا می‌کند.

بیشتر بدانید: شایع‌ترین علائم کمبود کلسیم؛ سندرم پیش از قاعدگی علت رایج کمبود کلسیم در بانوان

ارتباط اختلالات دهان و دندان با کمبود کلسیم در بدن

از دیگر روش‌های مناسب برای اینکه بفهمیم کمبود کلسیم داریم، توجه به سلامت بهداشت دهان و دندان خواهد بود. بسیاری از افرادی که به مشکلات مربوط به کمبود کلسیم در بدن ابتلا پیدا کرده‌اند اغلب برخی وضعيت‌های ناخوشایند را در سلامت دهان و دندان خود تجربه خواهند کرد.

از جمله چالش‌های مهم کمبود کلسیم در بدن افراد که شامل مشکلات مربوط به بهداشت دندانی می‌شود به شرح زیر است:

 • ضعیف شدن دندان‌ و ایجاد حالت شکنندگی در ساختار آن‌ها
 • پوسیدگی و تخریب دندان‌ها طی گذشت یک دوره زمانی طولانی
 • ایجاد مشکلات مربوط به لثه و بروز حساسیت در بافت آن‌ها
 • ایجاد ضعف و کاهش میزان مقاومت در ریشه دندان‌ها
 • افزایش احتمال ایجاد عفونت دهان و دندان
 • مختل شدن رشد دندان‌ها در کودکان و نوزادان

در بخش بالا به برخی از علائم رایج کاهش کلسیم در بدن افراد اشاره کردیم. بسیاری از این علائم نقش قابل‌توجهی در کاهش سلامت و ایجاد اختلال در بهداشت دهان و دندان را خواهند داشت. افراد می‌توانند با اطلاع از موارد ذکرشده تشخیص دهند که آیا به این وضعیت دچار شده‌اند یا خیر.

احساس گرفتگی شدید عضلات و مفاصل، علامت کمبود کلسیم

احساس گرفتگی شدید عضلات و مفاصل، علامت کمبود کلسیم | ژین طب

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟ بروز مشکلات عضلانی در افرادی که با کاهش شدید کلسیم در بدن مواجه هستند، یکی از علائم رایجی است که بیماران می‌توانند باتوجه به آن دریابند که به اختلال مبتلا شده‌اند. اختلالات عضلانی معمولا در ابعاد مختلفی در بدن بیماران ظاهر پیدا می‌کند.

در ادامه برای پاسخ به پرسش شما در این باره، به برخی از مهم‌ترین علائم و نشانه‌های بارز کمبود کلسیم که معمولا در سلامت عضلانی افراد مشکلاتی را ایجاد می‌کند اشاره خواهیم کرد.

 1. احساس درد در بخش‌های مختلف عضلات و مفاصل بدن
 2. کاهش دامنه حرکتی به دلیل ضعف استخوانی در افراد
 3. گرفتگی عضلانی و ایجاد علائم مربوط به اسپاسم در این ناحیه
 4. انتشار درد به سایر بخش‌های مختلف بدن همچون بازو‌ها
 5. بروز مشکلات جدی در عملکرد ماهیچه قلب و ایجاد خطرات غیرقابل جبران همچون مرگ
 6. کند شدن فعالیت‌های بدنی به دلیل کاهش توان در اندام‌های بدن افراد
 7. ابتلا به مشکلاتی همچون پوکی استخوان و ضعف ساختاری آن‌ها
 8. افزایش احتمال ایجاد مشکلات جدی در حین زمین خوردن به استخوان‌های بدن

بیشتر بدانید: آیا کمبود کلسیم باعث پا درد می شود؟

در بخش بالا به این نکته اشاره کردیم که افراد در صورت ایجاد کمبود کلسیم در بدن، به کمک بررسی موارد بالا در شرایط جسمانی خود، بتوانند بهتر بررسی کنند که آیا در این وضعیت قرار گرفته‌اند یا خیر. ایجاد مشکلات عضلانی اصلی‌ترین علائم کاهش کلسیم است که بسیاری از افراد ازجمله سالمندان نیز به آن دچار می‌شوند.

سخن پایانی

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم یکی از سوالات رایج بسیاری از افراد محسوب می‌شود که لازم است برای دریافت پاسخ دقیق آن به پزشکان متخصص در این زمینه مراجعه کنند. این وضعیت معمولا با علائم مختلفی در بدن بیماران ظاهر شده و حتی ممکن است منجربه بروز ضعف شدید یا مشکلات عضلانی در افراد شود.

یکی از راه‌های مناسب برای فهمیدن چگونگی بروز کمبود کلسیم در بدن، بررسی ساختار پوست و وضعیت سلامت آن در افراد خواهد بود. بیماران می‌توانند به کمک اطلاع از علائم کمبود کلسیم در بدن، تشخیص دهند که آیا به این وضعیت دچار شده‌اند یا خیر.

مراجعه به پزشک و انجام آزمایش‌های بررسی سلامت جسمانی بدن ازجمله روش‌های موثر برای اطلاع از کمبود کلسیم در بدن افراد خواهد بود و باعث می‌شود که بیماران به روش تخصصی‌تری از بروز آن آگاهی پیدا کنند.

سوالات متداول در مورد از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟

کمبود کلسیم در بدن باعث چه بیماری می شود؟

کمبود کلسیم در بدن، عملکرد جسمانی افراد را مشکلات جدی روبه رو می‌سازد.بسیاری از کسانی که با این اختلال مواجه شده‌اند اغلب درد‌های عضلانی شدیدی را در بدن خود احساس می‌کنند و معمولا وضعیت نارسایی معده و شکنندگی استخوان در آن ایجاد خواهد شد.

علل کمبود کلسیم چیست و چه کسانی بیشتر دچار این مشکل می‌شوند؟

افزایش سن افراد و قرار گرفتن در دوره میانسالی احتمال ایجاد مشکلاتی همچون کمبود کلسیم را در بدن افراد افزایش خواهد داد. اکثر افرادی که با اختلالات مختلف در بدن خود مواجه شده‌اند، اغلب به مشکلاتی همچون کمبود شدید کلسیم در بدن ابتلا پیدا کرده‌اند.

عوارض شایع کمبود کلسیم چیست؟

بروز مشکلاتی همچون اختلالات قلبی، مشکلات بینایی و دردهای عضلانی استخوانی، ازجمله مشکلاتی است که معمولا در میان افرادی که دچار وضعیت کمبود کلسیم در بدن هستند، بیشتر اتفاق می‌افتد. پوکی استخوان و واردشدن آسیب به دندان‌ها نیز از دیگر علائم این وضعیت به‌شمار می‌رود.

منبع
healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا