بیماری های مفصلی

شایع‌ترین علل صدا دادن مفصل شانه و درمان آن

شما ممکن است حین حرکت دادن دست خود متوجه صداهایی از مفصل شانه شوید. در برخی مواقع صدا ساییدن استخوان‌ها به هم یا صدایی همچون کلیک به گوش می‌رسد. شاید برای شما سوال پیش بیاید که دلیل این اتفاق چیست و چرا رخ می‌دهد.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا ضعف شانه دلیل بروز این صدا است. این حالت دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها آسیب به غضروف و بافت مفصلی فرد است. تا انتهای این مقاله از ژین طب با ما همراه باشید تا با علائم و نحوه درمان صدا دادن مفصل شانه آشنا شوید.

علت صدا دادن مفصل شانه

شانه به عنوان یک مفصل پیچیده در بدن به حساب می‌آید. استخوان و ماهیچه‌های متعددی در این بخش قرار می‌گیرند. قرار گرفتن هر یک از این بخش‌ها در کنار هم مفصل گوی و کاسه‌ای گلنوهومرال را شکل می‌دهند. استخوان بازو و استخوان کتف دو جزء اصلی تشکیل دهنده مفصل شانه به حساب می‌آیند. مفصل شانه می‌تواند در جهات مختلف بچرخد.

آسیب به این مفصل در اثر افزایش سن یا استفاده بیش از ممکن است به وجود آید. صدا دادن مفصل شانه به اسم کریپتوس نیز شناخته می‌شود. این صدا حین حرکت دادن مفصل به گوش می‌رسد و مشابه با جیر جیر یا ساییدن استخوان‌ها به هم است. در صورتی که اختلالی در عملکرد هر یک از این اتصالات به وجود بیاید؛ ممکن است باعث کریپتوس در شانه فرد شود. از مهم‌ترین علل صدا دادن مفصل شانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پدیده حباب زایی (Cavitation)، ایجاد کننده صدا و درد در مفصل شانه

پدیده کاویتاسیون که به اسم حباب زایی نیز شناخته می‌شود؛ یکی از علل صدا دادن مفصل شانه است. در این شرایط مقداری از مایع روان کننده مفصل، به گاز تبدیل می‌شود. حباب‌های کوچک گاز در اطراف مفاصل تجمع پیدا می‌کنند. با حرکت سریع فرد این حباب‌ها می‌ترکند و باعث کاویتاسیون در شانه می‌شوند. این حالت برای فرد ضرری ندارد و به وفور با شکستن بند انگشتان نیز به گوش می‌رسد.

بیشتر بدانید: پی آر پی شانه؛ همه چيز درباره نوين‌ترين درمان غير تهاجمي شانه

 • بورسیت، دلیلی برای ایجاد صدا از مفصل شانه

کیسه‌های بورس در اطراف تمامی مفاصل قرار می‌گیرند. وظیفه این کیسه‌ها ترشح مایع مفصلی و محافظت از مفصل است. با وجود کیسه‌های بورس، حرکت روان مفاصل امکان پذیر می‌شود. در برخی مواقع بورس‌ها متورم می‌شوند و برای فرد درد‌های شدیدی ایجاد می‌کنند. در این شرایط حرکت بازوها با صدا دادن مفصل شانه همراه می‌شود.

 • آرتریت، بیماری تخریب کننده مفاصل

آرتروز، یکی از دلایل صدا دادن مفصل شانه | ژین طب

آرتریت بیماری است که به باعث تحلیل و از بین رفتن غضروف مفاصل می‌شود. وجود غضروف در ساختار مفصل از تماس مستقیم استخوان‌ها به هم جلوگیری می‌کند. به این ترتیب سطح لغزنده‌ای بین دو استخوان در محل مفصل شکل می‌گیرد و حرکت روان آن‌ها در کنار هم را باعث می‌شود. در طی بیماری استئوآرتریت غضروف موجود در مفصل به مرور زمان از بین می‌رود. این موضوع می‌تواند برخورد مستقیم استخوان‌ها را به هم باعث شود. یکی از دلایل صدا دادن مفصل شانه بیماری آرتریت و برخورد استخوان‌ها به هم است.

 • پارگی لابروم، از علل صدا دادن و درد مفصل شانه

مفصل لابروم وظیفه اتصال ماهیچه بازو به استخوان شانه را بر عهده دارد. این مفصل یک نوار غضروفی است که پایداری هرچه بیشتر مفصل شانه باعث می‌شود. ضربه ناگهانی به شانه و یا انجام دادن حرکات متعدد در بالای سر، می‌تواند به این مفصل آسیب برساند. ورزشکارانی که تمرینات سنگین بالا تنه انجام می‌دهند در معرض این مشکل قرار دارند. پارگی لابروم می‌تواند میزان حرکت مفصل شانه را تحت تاثیر قرار دهد. فرد حین حرکت دادن دست خود گاهی اوقات صدا‌هایی از سوی شانه خود می‌شنود.

بیشتر بخوانید: ۹ علت درد شانه شایع؛ از آرتریت تا دررفتگی و معرفی درمان درد شانه

 • شکستگی استخوان

استخوان‌ها یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده مفصل شانه به حساب می‌آیند. بروز آسیب در هر یک از استخوان‌های سازنده این بخش، بر عملکرد مفصل شانه تاثیر می‌گذارد. شکستگی شانه می‌تواند درد و صدای هم‌چون ترکیدن در این بخش ایجاد کند. برخی اوقات حتی یک آسیب دیدگی قدیمی استخوان‌ها در شانه نیز می‌تواند باعث صدا دادن مفصل شانه شود. بعد از بهبود شکستگی استخوان ممکن است برجستگی‌های جدیدی در ساختار آن به وجود آیند. در چنین شرایطی ساییده شدن برجستگی‌های جدید ایجاد شده در استخوان ها، باعث ایجاد صدا از مفصل شانه می‌شود.

علائم آسیب به مفصل شانه و ایجاد صدا

شنیدن صدا‌های کلیک مانند از مفصل شانه در هر سنی می‌تواند برای افراد اتفاق بیافتد. علت اصلی کریپتوس شانه به اختلال در عملکرد مفصل شانه مربوط می‌شود. در صورتی که آسیبی به این مفصل وارد شود؛ احتمال ایجاد صدا و درد در این بخش بالا می‌رود. در اثر انجام تمرینات ورزشی نادرست و سخت، امکان به وجود آمدن این صداها وجود دارد. موارد زیر، علائم رایج صدا دادن مفصل شانه به حساب می‌آیند:

 • قرمزی و تورم در شانه
 • احساس سفتی در مفصل شانه
 • ضعف در شانه
 • ناتوانی در بالا بردن بازو

بیشتر بدانید: شانه منجمد؛ نشانه هایی ناخوشایند برای شانه ها

روش‌های پیشگیری صدا دادن مفصل شانه

مفصل شانه یکی از مهم‌ترین مفاصل بدن به حساب می‌آید. این بخش باعث اتصال دست‌ها به تنه بدن می‌شود. در برخی مواقع ممکن است همزمان با حرکت دادن دست‌ها فرد صدایی را از مفصل شانه خود احساس کند. این موضوع به دلایل مختلفی در فرد ممکن است به وجود بیاید.

همراه شدن صدا مفصل شانه با درد‌های طولانی مدت و تورم، زنگ خطری است. در این شرایط باید به دقت علت این مشکل بررسی و درمان شود. روش‌های مختلفی وجود دارد که از بروز چنین مشکلاتی در فرد جلوگیری می‌کند. با انجام راهکار‌های زیر می‌توان ریسک بروز مشکل در مفصل شانه را کاهش داد.

 • حفظ وضعیت بدنی در حالت نرمال
 • انجام تمرینات بدنی سبک و مناسب برای دست ها
 • پرهیز از انجام ورزش‌های سخت برای بالاتنه

درمان صدا دادن مفصل شانه

فیزیوتراپی راهی برای کاهش درد و صدا دادن مفصل شانه | ژین طب

صدا دادن و درد مفصل شانه در طول روز امری طبیعی نیست. در برخی مواقع ممکن است این مشکل ناشی از ترکیدن حباب‌های گازی تشکیل شده باشد. اما در برخی مواقع علت بیماری به همین سادگی هم نیست. صدا دادن مفصل شانه می‌تواند وجود مشکلات دیگری را در فرد نشان دهد. در موارد خفیف این مشکل با استراحت و درمان‌های خانگی در عرض چند روز بهبود می‌یابد. در برخی مواقع حتی استراحت نیز پاسخگو نیست. آسیب به مفصل شانه اگر به درستی درمان نشود ممکن است باعث ایجاد مشکل در عضلات و استخوان‌های این بخش شود.

درمان به موقع این مشکل از تشدید آن جلوگیری می‌کند. بی توجهی به شرایط مفصل شانه ممکن است در طولانی مدت باعث کاهش دامنه حرکتی شود. از رایج‌ترین راه‌هایی که برای درمان این مشکل مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارو درمانی
 • تزریق کورتیکواستروئید
 • فیزیوتراپی
 • تمرینات ورزشی
 • ماساژ درمانی
 • جراحی شانه

در شرایطی که مشکل حاد نباشد؛‌ می‌توان از تمرینات ورزشی استفاده کرد. انجام پیوسته حرکات ورزشی توصیه شده‌؛ ممکن است مشکل صدا دادن و درد مفصل شانه را حل کند. ورزش کردن باعث بهبود کیفیت حرکات و کارکرد عضلات‌ می‌شود. انجام تمامی این حرکات باید بعد از مشورت با پزشک صورت گیرد.

تمرین کششی بازو یک حرکت ساده است که تا حد زیادی باعث کاهش درد مفصل شانه‌ می‌شود. فرد‌ می‌تواند این حرکت را در هر محلی انجام دهد. برای انجام حرکت کششی بازو فرد باید سرپا بایستد و پاهای خود را به اندازه عرض شانه‌ها باز کند. در ادامه باید دست خود را به طرف شانه دست مخالف خود بیاورد. با کمک دست مخالف در این شرایط فرد‌ می‌تواند تکیه گاهی برای بازو خود بسازد.

فرد باید به مدت 30 ثانیه دست خود را در این حالت نگه دارد. بعد از استراحت، باید این حرکت در هر نوبت برای هر دست 3 بار تکرار شود. انجام منظم این حرکت در طی چند هفته‌ به احتمال زیاد، مشکل صدا دادن و درد مفصل شانه را رفع می‌کند.

عمل جراحی به عنوان آخرین روش درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در شرایطی که سایر روش‌های درمانی تاثیر کافی را نداشتند؛ از این روش استفاده می‌شود. هنگامی که آسیبی جدی به شانه وارد شده باشد؛ باید به طور مستقیم مفصل شانه و رباط‌های موجود در این بخش را درمان کرد. اگر صدا دادن مفصل شانه 3 الی 6 ماه طول بکشد و درمان نشود؛ از روش عمل جراحی برای بهبود آن استفاده می‌شود.

سخن پایانی

مفصل شانه امکان حرکت دادن دست‌ها را فراهم‌ می‌کند. گاهی اوقات صداهایی از این مفصل به گوش‌ می‌رسد که باعث نگرانی‌هایی در فرد‌ می‌شود. گاهی اوقات این صداها ناشی از پدیده کاویتاسیون یا حباب زایی است و مشکل جدی نیست. ماهیت شنیدنی بودن این صدا در اغلب موارد باعث نگرانی بیش از حد افراد‌ می‌شود.

آسیب به ساختار اجزای این مفصل نیز‌ می‌تواند باعث بروز این صدا‌ها شود. روش‌های درمانی متعددی نیز برای کاهش درد و صداهای مفصل شانه وجود دارد. با تمرینات ورزشی ملایم و نگه داشتن فرم بدن در وضعیت نرمال،‌ می‌توان از بروز این مشکل پیشگیری کرد.

سوالات شما در خصوص صدا دادن مفصل شانه

منظور از صدا دادن مفصل شانه چیست؟

گاهی اوقات صداهایی مثل ترکیدن، کلیک و ترقه‌ای مانند از مفصل شانه ایجاد می‌شود. این مشکل در اصطلاح کرپیتوس نامیده می‌شود و در برخی موارد بی ضرر است.

چرا مفصل شانه صدا ایجاد می‌کند؟

صدا دادن مفصل شانه می‌تواند به دلایل مختلفی در فرد به وجود آید. برخی بیماری‌های زمینه‌ای که آسیب به مفصل و اجزای سازنده آن را در پی دارند؛ باعث صدا دادن مفصل شانه می‌شوند.

آیا آسیب به غضروف می‌تواند باعث صدا دادن و درد مفصل شانه شود؟

بله؛ در صورت آسیب رسیدن به غضروف، امکان ایجاد شدن صدا در مفصل شانه وجود دارد. با بالا رفتن سن، ساختار غضروف دچار تغییراتی می‌شود و عملکرد طبیعی خود را از دست می‌دهد. ساییدگی غضروف مفصل شانه باعث برخورد استخوان‌ها به هم و ایجاد صدا می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا