تغذیه و سلامت خانواده

مضرات مولتی ویتامین مینرال؛ آلرژی، کهیر، مشکلات تنفسی

مولتی ویتامین مینرال ترکیبی از ویتامین‌های مختلف هستند که به طور معمول در مواد غذایی و منابع طبیعی دیگر یافت می‌شوند. مصرف مولتی ویتامین معمولا با هدف تامین کمبود ویتامین و مواد معدنی بدن که در اثر سوء تغذیه، مشکلات گوارشی، مصرف برخی از داروها و سایر بیماری‌ها ایجاد شده است استفاده می‌شود.

مصرف مولتی ویتامین در هر فردی می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال مصرف برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی ممکن است منجر به آسیسب به جنین شود و یا تولد نوزاد نارس را افزایش دهد. مضرات مولتی ویتامین موضوعی است که قرار است در ادامه این مطلب به بررسی آن بپردازیم.

مولتی ویتامین مینرال چیست و چرا باید آن را مصرف کنیم؟

مولتی ویتامین مینرال ترکیبی از ویتامین و مواد معدنی است که با مصرف مواد غذایی می‌توانید آنها را تامین کنید. در مولتی ویتامین مینرال ترکیباتی وجود دارد که برخی محلول در آب و برخی محلول در چربی هستند. مولتی ویتامین‌ها برای تامین نیازهاتی بدن در شرایط خاص مثل بارداری، بیماری و سوء تغذیه تجویز می‌شوند. اما مصرف بی رویه آنها بدون تجویز پزشک می‌تواند مضراتی داشته باشد.

ترکیبات مولتی ویتامین مینرال؛ ویتامین‌های محلول در آب و چربی

مولتی ویتامین مینرال ترکیبی از ویتامین و مواد معدنی است که باید مطابق با دوز مجاز روزانه که در پشت جعبه قید شده است مصرف شود. با این حال برخی از افراد تصور می‌کنند که با مصرف بیشتر مولتی ویتامین مینرال می‌توانند اثربخشی دارو را افزیش دهند. به همین دلیل دچار مسمویت دارویی می‌شوند.

ویتامین‌ها در دو گروه محلول در آب و محلول در چربی هستند که هر دوی آنها در مولتی ویتامین‌ها وجود دارند. اوردوز هر یک از گروه ویتامین‌ها می‌تواند علائم متفاوتی داشته باشد. ویتامین‌های محلول در آب شامل:

 • ویتامین C
 • ویتامین B1 یا تیامین
 • ویتامین B2 یا ریبوفلاوین
 • ویتامین B3 یا نیاسین
 • ویتامین B5 یا پانتتونیک اسید
 • ویتامین B6 یا پیریدوکسین
 • ویتامین B7 یا بیوتین
 • ویتامین B9 یا فولات
 • ویتامین B12 یا کوبالامین

درست است که مصرف بی رویه ویتامین‌های محلول در آب از طریق ادرار دفع می‌شود. اما این موضوع اصلا به این معنی نیست که مجاز هستید هر قدر بخواهید از این ویتامین‌ها دریافت کنید.

عوارض مصرف مولتی ویتامین مینرال چیست؟

مولتی ویتامین‌های مینرال علاوه بر ویتامین‌های رایج حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و روی نیز هستند. افزایش هر یک از موارد ذکر شده به تنهایی می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

مولتی ویتامین اگر مطابق با دستور پزشک مصرف شود عوارض جانبی جدی در پی نخواهد داشت. در صورت مصرف بیش از حد و مشاهده واکنش‌های آلرژیک فورا به اورژانس مراجعه کنید. کهیر، تنگی نفس، تورم صورت، لب، زبان و گلو از عوارض خطرناک مولتی ویتامین مینرال است. به طور کلی عوارض جانبی رایج مصرف مولتی ویتامین شامل موارد زیر است:

 • معده درد
 • سردرد
 • تغییر طعم دهان
 • اختلالت گوارشی

البته این لیست کامل نیست و ممکن است افراد واکنش‌های متفاوتی از مصرف مولتی ویتامین بروز دهند. اما موارد ذکر شده از عوارض شایع مصرف مولتی ویتامین هستند.

مشکلات گوارشی ناشی از مولتی ویتامین مینرال

عوارض ناشی از افزایش مصرف مواد معدنی در بدن بدنبال مصرف مولتی ویتامین مینرال

مواد معدنی عناصر غیرآلی هستند که برای سلامت بدن ضروری‌اند. مواد معدنی در ساخت استخوانهای سالم، عملکرد ماهیچه‌ها، قلب و مغز و ساخت بسیاری از آنزیم‌ها و هورمونهای بدن نقش دارد. اما مصرف بیش از حد آنها می‌تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد.

 • کلسیم: عوارص مصرف بیش از حد کلسیم شامل آسیب کلیوی و افزایش ph خون است. همچنین کلسیم می‌تواند سبب بروز حالت تهوع و استفراغ، گیجی و اختلالات حسی و شناختی، خارش و نامنظم شدن ضربان قلب شود.
 • آهن: بدن برای ساخت هموگلوبین به آهن احتیاج دارد. همچنین آهن در ساخت برخی از هورمونها به کار می‌رود. آهن به عنوان ماده‌ای که در بسیاری از مکمل‌ها یافت می‌شود ممکن است در بدن تجمع پیدا کند. عوارض تجمع آهن در بدن می‌تواند شامل؛ آب آوردن ریه، خون در مدفوع، اسهال، آسیب کبدی، تهوع، فشار خون پایین و کم آبی بدن شود. برای مشاهده سایر عوارض اوردوز آهن می‌توانید این مطلب از سایت mountsinai را مطالعه کنید.
 • منیزیم: مصرف بیش از حد منیزیم می‌تواند منجر به بی حالی، علائم گوارشی، فشار خون پایین و ایست قلبی شود. برافروختگی صورت، معده درد، افسردگی، ضعف، احتباس ادرار، مشکلات تنفسی از دیگر عوارض مصرف بیش از حد منیزیوم است.
 • پتاسیم: مصرف بیش از حد مکمل‌هایی که شامل پتاسیم هستند می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین نباید بدون مشورت با پزشک مصرف شود. مشکلات شکمی از عوارض رایج اوردوز کلسیم است. اختلال ضربان قلب، گیجی، کاهش فشار خون و کما از دیگر عوارض این ماده معدنی است.
 • روی: روی یک ماده معدنی ضروری در بدن است که در بیش از 100 واکنش شیمیایی حضور دارد. تهوع و استفراغ، دل درد و اسهال، تب، کاهش کلسترول خوب خون و تغییر در مزه دهان از دیگر علائم افزایش روی در بدن است.

عوارض مولتی ویتامین مینرال ناشی از اوردوز کلسیم

عوارض ناشی از افزایش ویتامین‌ها در بدن ناشی از مصرف مولتی ویتامین مینرال

مولتی ویتامین‌های مینرال اغلب دارای ترکیبات مشابهی هستند؛ ویتامین A ،C ،D ،B و E در اغلب مولتی ویتامین‌ها وجود دارد. وقتی بیش از حد مولتی ویتامین مصرف کنید، بسته به شرایط فیزیکی بدن ممکن است دچار اوردوز در برخی از ویتامین ها شود.

 • ویتامین A: مصرف بیش از حد ویتامین A باعث سردرد شدید، تاری دید، تهوع، گیجی، درد ماهیچه‌ای و مشکلات تعادلی می‌شود. مصرف بیش از حد ویتامین آ همچنین می تواند در موارد شدید منجر به کما و مرگ نیز بشود.
 • ویتامین C: ویتامین C به عنوان یک ویتامین رایج در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجود دارد. این ویتامین به این دلیل که محلول در آب است مصرف بیش از حد آن نمی‌تواند اثرات جانبی خاصی داشته باشد. اسهال، تهوع، دل پیچه و مشکلات گاستریت از دیگر علائم اوردوز ویتامین C است.
 • ویتامین D: مصرف بیش از ویتامین D به این دلیل که یک ویتامین محلول در چربی است نادر بوده اما عواقب شدیدی به دنبال دارد. اوردوز ویتامین D از طریق غذا و یا نور خورشید ایجاد نمی شود و مسمویت با آن فقط به مصرف مکمل مربوط می‌شود. با افزایش بیش از حد ویتامین D تجمع کلسیم در بدن اتفاق می‌افتد. همچنین درد استخوان و مشکلات کلیوی از دیگر پیامدهای مصرف بالای ویتامین دی است.
 • ویتامین E: ویتامین E یکی از ویتامین‌های ضروری بدن است که در طیف گسترده‌ای از واکنش‌های شیمیایی بدن حضور دارد. ویتامین E همچنین در داشتن پوست و مو سالم و شفاف نقشی اساسی دارد. از عوارض مصرف بیش از حد این ویتامین می توان به رقیق شدن خون و خونریزی داخلی اشاره کرد. لخته شدن خون و خونریزی مغزی از دیگر عوارض شدید مصرف ویتامین E است.
 • ویتامین B: ویتامین B شامل B1، B2، B3، B5، B6، B9، B12 است که در انجام واکنش‌های بدن نقشی کلیدی دارد. این ویتامین ها محلول در آب هستند، بنابراین باید هر روز مصرف شوند.واکنش پوستی مثل کهیر خارش تعریق، مشکلات گوارشی، درد عضلانی، حساسیت به نور و تورم از عوارض مصرف بیش از حد ویتامین B است.

هنگام مصرف مولتی ویتامین از چه داروها و مواد غذایی باید اجتناب کنم؟

از مصرف همزمان چند مولتی ویتامین با هم و یا ویتامین در کنار مولتی ویتامین مینرال خوددرای کنید. اگر مولتی ویتامین مینرال مصرف می‌کنید از جایگزین نمک در رژیم غذایی اجتناب کنید. همچنین اگر از رژیم غذایی کم نمک استفاده می‌کنید حتما قبل از شروع مصرف مولتی ویتامین مینرال با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه مصرف مولتی ویتامین مینرال

موضوعی که در مورد مصرف مولتی ویتامین‌ها به خصوص مولتی ویتامین مینرال مطرح است نحوه مصرف صحیح آن است. مولتی ویتامین های مینرال در انواع مختلف قرص، شربت و آمپول تجویز می‌شوند که البته انواع تزریقی آن حتما باید تحت نظر پزشک تجویز شود.

 • مولتی ویتامین مینرال را هرگز با شیر، لبنیات، قهوه، چای و مکمل کلسیم مصرف نکنید. این مواد جذب مکمل را در بدن کاهش می‌دهند.
 • مولتی ویتامین مینرال را به همراه یک لیوان پر آب مصرف کنید.
 • به منظور پیشگیری از مسمویت دارویی مولتی ویتامین مینرال را دقیقا بر اساس دستورالعمل ذکر شده یا دستور پزشک مصرف کنید.
 • از مصرف چند مولتی ویتامین به صورت همزمان اجتناب کنید
 • بهتر است مولتی ویتامین مینرال را در کنار غذا مصرف کنید تا هضم و جذب بهتری داشته باشد.
 • اگر یک دوز را فرآموش کردید هرگز دو دوز را با هم مصرف نکنید.

نتیجه گیری در مورد مولتی ویتامین مینرال

مولتی ویتامین مینرال که ترکیبی از ویتامین‌های محلول در آب و چربی است ضمن فواید متعددی که دارد در صورتیکه بدرستی مصرف نشود می‌تواند مضراتی به همراه داشته باشد. عوارض مولتی ویتامین مینرال اغلب به تجمع بیش از حد ویتامین‌های محلول در چربی مربوط می‌شود؛ مشکلات بینایی، گوارشی، بثورات پوستی و همچنین اختلال در ضربان قلب همگی می‌تواند ناشی از مصرف مولتی ویتامین های مینرال باشد.

سوالات متداول عوارض مولتی ویتامین مینرال

1-عوارض مولتی ویتامین مینرال چیست؟

مولتی ویتامین مینرال شامل کلیه ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری بدن است که اگر به طور صحیح مصرف شود عوارضی در پی نخواهد داشت. اما در صورت زیاده روی در مصرف احتمال بروز مشکلات گوارشی، پوستی و قلبی ریوی وجود دارد.

2-نحوه مصرف مولتی ویتامین چگونه است؟

مصرف مولتی ویتامین با توجه به ترکیبات موجود در آن می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی توصیه می شود مولتی ویتامین مینرال را همراه با غذا، با آب فراوان و با فاصله مناسب از مصرف چای، قهوه و لبنیات استفاده کنید.

3-آیا مولتی ویتامین مینرال برای کبد مضر است؟

مولتی ویتامین مینرال حاوی ویتامین‌های محلول در چربی است که در صورت افراط در مصرف آن می‌تواند منجر به آسیب کبدی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا