ورزش و تندرستی

بهترین مکمل چربی سوز که در موردش کمتر شنیده اید!

داشتن اضافه وزن نه تنها به لحاظ زیبایی و افزایش اعتماد به نفس در افراد مهم است، بلکه یکی از فاکتورهای اساسی برای داشتن بدنی سالم و پیشگیری از انواع بیماری های قلبی، عروقی، دیابت و سایر مشکلات است. در کنار ورزش منظم و یک سبک زندگی متعادل، نقش غذاها و مکمل چربی سوز در دستیابی به وزن ایده آل بسیار موثر است.

درست است که برای کاهش وزن اولین اقدام کاهش کالری دریافتی و افزایش تحرک بدن است. اما در برخی مواقع با این وجود وزن فرد کاهش نمی یابد. اینجاست که این سوال مهم مطرح می شود که آیا کمبود ویتامین ها و مواد مغذی بدن عامل ایجاد اضافه وزن است؟ این سوالی است که ایده مصرف مکمل به منظور چربی سوزی را توجیه می کند. اما این مکمل های چربی سوز کدامند و چگونه منجر به افزایش چربی سوزی می شوند؟ برای دریافت پاسخ سوالات خود با ژین طب همراه باشید.

عصاره چای سبز: چربی سوز قوی

چایی سبز؛ بهترین مکمل چربی سوز | ژین طب

چای سبز حاوی مقادیر بالایی از کافئین است که منجر به افزایش متابولیسم شده و اکسیداسیون چربی را افزایش می دهد. با افزایش متابولیسم بدن کالری بیشتری می سوزاند و وزن بیشتری از دست می دهد. به همین دلیل است که عصاره چای سبز یکی از موثرترین مکمل چربی سوز تلقی می شود.

بیشتر بدانید: لاغری با چای سیاه را امتحان کنید؛ به ۹ دلیل چای بخورید

از سوی دیگر چای سبز دارای ماده ای به نام کاتچین است که دارای خاصیت گرمازایی است. تولید گرما در بدن با سوزاندن چربی در ارتباط مستقیم است.

 • سرکوب اشتها: برخی مطالعات نشان می دهد که چای سبز ممکن است به سرکوب اشتها و کاهش هوس غذایی کمک کند. با احساس گرسنگی کمتر، افراد ممکن است کالری کمتری مصرف کنند و به کاهش وزن و چربی سوزی کمک می کند.
 • افزایش اکسیداسیون چربی در طول ورزش: تحقیقات نشان می دهد که چای سبز اکسیداسیون چربی را در طول فعالیت بدنی افزایش می دهد. این بدان معناست که وقتی چای سبز با ورزش ترکیب می‌شود، ممکن است به بدن کمک کند تا از چربی‌های ذخیره‌شده به‌عنوان منبع سوخت به طور مؤثرتری استفاده کند.
 • تنظیم سطح قند خون: چای سبز در تنظیم سطح قند خون نقش دارد. با تثبیت قند خون اشتها در فرد کنترل شده و به دنبال آن ذخیره چربی کاهش می یابد.

مصرف مولتی ویتامین ها و چربی سوزی

داشتن اضافه وزن به معنای دریافت تمام مواد مغذی بدن نیست. حتی برخی از انواع ویتامین ها منجر به افزایش متابولیسم در بدن می شود. افزایش متابولیسم نیز خود با چربی سوزی در ارتباط است. در ادامه لیستی از مهم ترین ویتامین ها که به عنوان مکمل چربی سوز مطرح هستند آورده شده است:

 • ویتامین های گروه B: ویتامین های گروه B باعث می شود کربوهیدرات، چربی و پروتئین به جای آنکه در بدن ذخیره شود مصرف شود.
 • نیاسین، ویتامین B6 و آهن: ترکیب این سه ویتامین سبب تولید اسید آمینه ال کارنیتین می شود که خود عامل چربی سوزی در بدن است.
 • ویتامین D: برخی از مطالعات نشان می دهد که ویتامین دی تشکیل سلولهای چربی جدید را کاهش می دهد و با میزان ذخیره سلولی چربی را کاهش می دهد. ویتامین D همچنین سطح سروتونین که با کاهش اشتها در ارتباط است را افزایش می دهد.
 • منیزیم: مطالعات نشان می دهد که مکمل منیزیم منجر به کاهش ذخیره چربی شکمی می شود. منیزیم کورتیزول در بدن را تعدیل می کند و به همین دلیل مصرف 200 تا 400 میلی گرم منیزیم در روز به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم ضروری است.

بیشتر بدانید: بهترین مولتی ویتامین عضله ساز + ویتامین‌های مورد نیاز بدن برای عضله سازی

اسیدهای چرب امگا 3 و سوزاندن چربی های اضافی

امگا 3 از طریق افزایش متابولیسم منجر به افزایش چربی سوزی می شود. از سوی دیگر اسیدهای چرب امگا 3 منجر به کاهش چربی ها به صورت موضعی به خصوص در ناحیه شکمی می شود. پس از مصرف مواد غذایی و همچنین مکمل چربی سوز امگا 3 غافل نشوید.

پودر پروتئین و اثر چربی سوزی آن

پودر پروتئین برای چربی سوزی | ژین طب

مصرف پروتئین بشدت در سوزاندن چربی موثر است. مصرف مقادیر کافی از پروتئین سبب افزایش متابولیسم می شود. پروتئین ها همچنین خاصیت سیرکنندگی دارند و اشتها را کاهش می دهند. از همه مهم تر پروتئین ها ضمن چربی سوزی به حفظ توده عضلانی کمک می کنند.

درحالیکه می توانید از مواد غذایی حاوی پروتئین برای تامین میزان پروتئین مورد نیاز روزانه استفاده کنید، اما تامین پروتئین به خصوص در ورزشکاران چالش برانگیز است. به همین دلیل استفاده از پودر پروتئین که شامل پودر پروتئین وی، کازئین، سویا، تخم مرغ و شاه دانه هستند بسیار رایج است.

بیشتر بدانید: بهترین پروتئین وی برای حجم دهی عضلات در زمان ورزش

آمینواسید برای کاهش وزن

آمینواسیدها ترکیبات آلی هستند که در عملکرد صحیح بدن نقش کلیدی دارند. به طور کلی بدن به 20 آمیواسید مختلف احتیاج دارد که به دلیل آنکه در بدن تولید نمی شوند لازم است از طریق غذا و یا به صورت مکمل مصرف شوند.

زنجیره ای از اسید آمینه پروتئین ها را تشکیل می دهند که در ترمیم بافت عضلانی و حفظ توده عضلانی کمک می کنند. از سوی دیگر اسید آمینه ها در انتقال عصبی، تنظیم هورمون ها و متابولیسم بدن نقش کلیدی دارند. اسیدهای آمینه همچنین در مصرف چربی و تبدیل آن به انرژی نقشی کلیدی دارند و دقیقا به همین دلیل است که به عنوان مکمل چربی سوز مطرح هستند. در ادامه موثرترین آمینواسید های چربی سوز آورده شده اند.

آمینو اسیدهای شاخه دار BCAA : وحشی ترین چربی سوز

یکی از مهم ترین مکمل چربی سوز، آمینو اسیدهایی که در عضله سازی و چربی سوزی مطرح هستند، آمینو اسیدهای شاخه دار معروف به BCAA ها هستند. این دسته از آمینو اسیدها حدود 35 تا 40 درصد از کل اسید آمینه موجود در بدن را تشکیل می دهند. ویژگی جالب BCAA ها این است که برخلاف سایر اسید آمینه ها در عضلات تجزیه می شوند. از این رو استفاده از آنها در هنگام ورزش ضروری است. این سه آمینو اسید عبارتند از:

 • لوسین
 • ایزولوسین
 • والین

مطالعات مختلفی در مورد اثرات چربی سوزی آمینو اسیدهای شاخه دار انجام شده است؛ به عنوان مثال مطالعی که به طور اختصاصی بر روی زنان انجام شد مشخص شد که افرادیکه مکمل آمینو اسید BCAA را مصرف کردند در مقابل سایرین چربی بیشتری از دست دادند ضمن اینکه توده عضلانی بیشتری را حفظ کردند.

همچنین مطالعه دیگر نتایج مشابهی را در مورد ورزشکاران مشاهده کرد. طی این مطالعه کسانی که رژیم غذایی مانند سویا و آب پنیر مصرف کردند چربی بیشتری از دست دادند و توده عضلانی بیشتری حفظ کردند.

بیشتر بدانید: بهترین قرص چربی سوز گیاهی برای لاغری؛ بررسی ۱۲ دارو و مکمل کاهش وزن محبوب

آمینو اسید ال آرژنین: چربی سوزی با حفظ توده عضلانی

مکمل چربی سوز با حفظ توده عضلانی | ژین طب

مطالعات نشان می دهد که امینو اسید ال آرژنین به افزایش سوخت چربی کمک می کند. این آمینو اسید همچنین، حساسیت به انسولین را افزایش می دهد. این دو ویژگی سبب کنترل قند خون و کاهش چربی بدن می شود. ال آرژنین در حفظ توده عضلانی در زمان کاهش وزن نقش دارد و منجر به تعادل در سیستم ایمنی بدن می شود.

آمینو اسید ال گلوتامین: مکمل چربی سوزی ناشناخته

ال گلوتامین بیش از بسیاری از اسید آمینه ها منجر به کاهش چربی و رشد عضلانی می شود، اما معمولا اثرات آن دست کم گرفته می شود. اگر پس از تمرینات ورزشی دچار خستگی مفرط می شوید این نشان می دهد که گلوتامین بدن کاهش یافته است. درواقع پس از یک ساعت ورزش میزان گلوتامین بدن حدود 40 درصد کاهش می یابد.

بسیاری از افراد افزایش متابولیسم را با نرخ چربی سوزی بیشتر بدن در ارتباط می دانند، اما جالب است بدانید که همیشه اینگونه نیست. گلوتامین با ترشح هورمون رشد باعث سوزاندن چربی می شود. چربی که در بدن ذخیره می شود برای ساخت ماهیچه های جدید مورد استفاده قرار می گیرد.

مکمل چربی سوز ال کارنیتین: تبدیل چربی به انرژی

ال کارنیتین یک آمینو اسید است که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود. این امینو اسید همچنین در غذا و مکمل ها یافت می شود. ال کارنیتین، در تبدیل چربی به انرژی نقش دارد. درواقع، ال کارنیتین باعث می شود، اسیدهای چرب بیشتری به سمت سلولها حرکت کند تا به انرژی تبدیل شود؛ به همین دلیل از آن به عنوان مکمل لاغری استفاده می شود. برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف این مکمل در کاهش شاخص توده بدنی و توده چربی نقش اساسی دارد.

نوشیدنی چربی سوز قبل از خواب

شیر زردچوبه؛ مکمل چربی سوزی خانگی | ژین طب

هر ماده غذایی که مصرف می کنید در بدن تبدیل به گلوکز می شود و توسط بدن برای انجام عملکردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال معمولا همه گلوکز دریافتی در بدن مصرف نمی شود و میزان مازاد آن به صورت چربی در بافت عضلانی رسوب می کند. به همین دلیل اگر قصد کاهش وزن دارید، متابولیسم بدن خود را از طریق مصرف نوشیدنی چربی سوز بالا ببرید. برخی از موثرترین نشویدنی های چربی سوز شامل موارد زیر است:

بیشتر بدانید: قویترین گیاه لاغری؛ کم عارضه‌ترین روش لاغری در طب سنتی و مدرن

 • نوشیدنی چربی سوز چای زنجبیل: زنجبیل مقادیر بالایی جینجرول دارد که یک آنتی اکسیدان ضدالتهاب است. جینجرول به بدن کمک می کند غذا را سریعتر هضم کند و آن را با سرعت بیشتری از معده و روده کوچک عبور دهد. به این ترتیب کالری جذب شده توسط بدن کاهش می یابد.
 • نوشیدنی چربی سوز دارچین: مطالعات نشان می دهد سینامالئید دارچین باعث تولید گرمات در بدن می شود. درنتیجه بدن کالری بیشتری می سوزاند و به فرایند کاهش وزن کمک می کند.
 • نوشیدنی لاغری آب شنبلیله: شنبلیله گیاهی سرشار از فیبر است و به همین دلیل باعث ایجاد سیری در طولانی مدت می شود. به این ترتیب تمایل کمتری برای مصرف غذا خواهید داشت.
 • نوشیدنی چربی سوز بابونه: چای بابونه یک نوشیدنی محبوب و بدون کافئین است. این گیاه ماهیتی ضدالتهابی دارد و از پانکراس که تولید انسولین را مدیریت می کند محافظت می کند. به این ترتیب کمتر هوس شیرینی و دریافت کالری خواهید داشت.
 • نوشیدنی چربی سوز شیر زردچوبه: زردچوبه به دلیل دارا بودن کورکومین خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی دارد. بعلاوه زردچوبه حساسیت به انسولین را کاهش می دهد. با بهبود جذب قند کمتر گرسنه می شوید و کالری کمتری مصرف می کنید.

آیا مکمل چربی سوز باعث لاغری می شود؟

کاهش وزن به دغدغه بسیاری از افراد تبدیل شده است، اما آیا برای کاهش وزن می توان به مکمل ها متوسل شد؟ برای پاسخ به این سوال باید واقع بین بود؛ درواقع دلیل اصلی افزایش وزن دریافت کالری بالا و مصرف کالری پایین است. به این ترتیب بدن شروع به تبدیل کالری اضافی به توده های چربی می کند. به همین دلیل اولین قدم در راه کاهش وزن کاهش ورودی کالری به بدن است.

در کنار آن کمبودهای بدن که می تواند شامل انواع ویتامین ها و یا امینو اسیدهای ضروری بدن باشد می تواند در تبدیل موثرتر کالری به انرژی و گرما موثر واقع شود. اما به یاد داشته باشید که برای کاهش وزن به چیزی بیش از مکمل ها نیاز خواهید داشت.

سوالات متداول در مورد مصرف مکمل چربی سوز

1.انواع مکمل چربی سوز قوی کدامند؟

عصاره چای سبز، مولتی ویتامین ها، اسیدهای چرب امگا 3، پودر پروتئین، آمینواسیدهای شاخه دار BCAA، امینواسید ال کارنیتین، آمینواسید ال گلوتامین، آمینواسید ال آرژنین

2.بهترین مکمل چربی سوز بانوان چیست؟

تحقیقات نشان می دهد عصاره چای سبز می تواند به عنوان یکی از بهترین مکمل های چربی سوز برای زنان باشد.

3. بهترین نوشیدنی چربی سوز قبل از خواب چیست؟

نوشیدنی چربی سوز چای زنجبیل، نوشیدنی چربی سوز دارچین، نوشیدنی آب شنبلیله، نوشیدنی چربی سوز بابونه، شیر زردچوبه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا